Úterý 16. srpna 2022, svátek má Jáchym
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 16. srpna 2022 Jáchym

Nobelovu cenu za ekonomii získali Američané za výzkum klimatu a inovací

  12:07aktualizováno  12:19
Padesátou Nobelovu cenu za ekonomii získal William D. Nordhaus a Paul M. Romer za výzkum na poli ekonomie, technologií, inovací v návaznosti na klimatickou změnu. Jejich práce se zabývá dlouhodobým udržitelným růstem globální ekonomiky a životních podmínek na Zemi, uvedla v úterý Královská švédská akademie věd.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Reuters

„Věda je nejdůležitější společenský systém, se kterým lidstvo přišlo. Vědci mají však na různé věci různé názory. Neexistuje jedna instituce, která rozsoudila, kdo má pravdu,“ řekl po oznámení letošních výsledků Paul M. Romer po telemostu. Dodal, že lidstvo je schopno a musí být připraveno snížit emise oxidu uhličitého, které vyprodukovalo po boku enormního ekonomického růstu v posledních desetiletích.

Romer na základě svého výzkumu dospěl k závěru, že snižování uhlíkových emisí není ani zdaleka tak nákladné, jak se nejprve zdálo. Redukce oxidu uhličitého je podle něj proveditelná a jde ruku v ruce s udržitelným ekonomickým růstem i zlepšováním životních standardů. 

„Jedním z problémů dnešní společnosti je, že si lidé myslí, že ochrana životního prostředí je příliš drahá. Jsou o tom natolik přesvědčeni, že tuto skutečnost ignorují a tváří se, že neexistuje,“ dodal Romer. 

Nobelovu cenu za ekonomii získal „lidský ekonom“. Vysvětluje finanční chování

Romer revolučně opustil do té doby standardní makroekonomický model dokonalé konkurence a zavedl do makroekonomické teorie model tzv. monopolistické konkurence. Podle Romera jsou hlavním zdrojem pokroku nové myšlenky, nové technologické postupy, které mají tu vlastnost, že mohou být užívány více uživateli zároveň, aniž by ztrácely svou hodnotu. 

Příkladem může být třeba nový algoritmus internetového vyhledávání. Takové technologie musí být chráněny alespoň částečně patenty, aby daly inovátorům určitou monopolní sílu, která jim umožní pokrýt náklady inovací.

Ekonomika sama neroste

Dvaašedesátiletý Paul Romer je znám jako jeden z průkopníků teorie endogenního růstu. Ta ve své podstatě tvrdí, že ekonomický růst je důsledkem vnitřních nikoli vnějších sil. Zmíněná teorie má za to, že investice do lidských zdrojů, inovací a výzkumu jsou významné pro ekonomický růst. Dlouhodobý a udržitelný ekonomický růst je podle ní závislý na konkrétních krocích a nastaveních spíše než na spontánní ekonomické interakci. Mezi ně patří zejména dotace na výzkum a vývoj či vzdělávání. 

Nobelovu cenu za ekonomii získali Hart a Holmström za teorii kontraktu

Rodák z Colorada studoval na Massachusettském technologickém institutu a univerzitě v Chicagu. Od října 2016 do ledna 2018 byl hlavním ekonomem Světové banky (SB). 

Romerovo působení v této instituci provázely neshody se zaměstnanci, například ohledně způsobu psaní zpráv či metodologie. Řadu zaměstnanců podle listu Financial Times také popuzoval svou neomaleností, odborníci nicméně jeho odchodu litovali, neboť ho považují za vizionáře. Současný prezident SB Jim Yong Kim se ho tehdy zastal: „Paul je vynikající ekonom a bystrý jedinec. Vedli jsme řadu dobrých rozhovorů. Oceňoval jsem Paulovu upřímnost a otevřenost a vím, že okolností svého odchodu lituje.“

Romer působí na Sternově obchodní škole, která je součástí New York University.

Cena za klimatickou změnu

Sedmasedmdesátiletý William D. Nordhaus patří mezi první ekonomy, kteří se začali zabývat klimatickou změnou. Jeho ekonomické modely ukazují, že politici a vlády neberou dostatečně v potaz dopady globálně fungující ekonomiky na klima a potažmo život na zemi.

Je považován za zřejmě největšího světového experta na ekonomické aspekty klimatických změn. Jeho vědecká práce v oboru ekonomie má široký záběr témat od inflace přes energetické problémy, přírodní zdroje a ochranu životního prostředí až po vývoj zisku a produktivity. Předmětem jeho zájmu je také hospodářská politika.

Nordhaus se ve svém globálním modelu DICE (dynamicky model klimatu a ekonomiky) věnoval zachycení interakcí mezi průmyslovým vývojem ekonomik, životním prostředím a jejich vlivem na vývoj klimatu.

Před lety publikoval studii, ze které vyplývá, že omezování emisí skleníkových plynů by mělo začínat mírným snižováním, které se bude během doby stupňovat; nejlepší formou politiky je podle něj pak zavést všude obdobnou daň ze spotřeby uhlíku a postupně ji zvyšovat.

Vystudoval Yaleovu univerzitu a Massachusettský technický institut (MIT). Je autorem více než dvaceti odborných knih. Je spoluautorem učebnice Ekonomie, jejíž původní vydání napsal americký ekonom Paul Samuelson, laureát Nobelovy ceny za ekonomii v roce 1970.

Pozitivní výhled do budoucna

Oba oceněné přístupy hledí na problémy globálně a dlouhodobě, a staví na existenci externalit: v případě Romera pozitivních ve formě přelivů znalostí a v případě Nordhause negativních - ve forme znečistění životního prostředí při výrobě zboží.

„Určitým optimistickým poselstvím těchto teorií je, že existence těchto externalit vytváří prostor pro vlády, které mohou promyšlenými politikami motivovat výrobce a spotřebitele v tržních ekonomikách tak, aby bylo dosaženo dlouhodobého udržitelného růstu při zachování klimatické rovnováhy,“ okonentoval pro iDNES.cz úterní udělní Nobelovy ceny za ekonomii Michal Kejak z CERGE-EI, společného pracoviště Univerzity Karlovy a Národohospodářského ústavu Akademie věd ČR.

Dodatečná Nobelova cena

Cena Švédské národní banky za rozvoj ekonomické vědy na památku Alfreda Nobela (Sveriges Riksbanks pris i ekonomisk vetenskap till Alfred Nobels minne), běžně označovaná jako Nobelova cena za ekonomii, je cena udílená od roku 1968 spolu s ostatními Nobelovými cenami, i když se fakticky nejedná o Nobelovu cenu. Alfred Nobel ji totiž ve své závěti nezmínil. Zavedla ji Švédská říšská banka u příležitosti 300. výročí svého vzniku v roce 1969.

Mezi laureáty ceny za ekonomii patří Friedrich A. Hayek, Milton Friedman nebo Paul Krugman. Nejvíce Nobelových cen za ekonomii putovalo do Spojených států.

Loňskou Nobelovu cenu za ekonomii získal americký ekonom Richard H. Thaler. Zabývá se lidským chováním v oblasti financí a psychologií rozhodování, takzvanou behaviorální ekonomií. Thalerův výzkum přispěl k lepšímu pochopení chování lidí v při řešení ekonomických otázek.

  • Nejčtenější

Rýn během pátku přestane být splavný. Ekonomické dopady pocítí celá Evropa

Hladina řeky Rýn v německé oblasti Rheingau podle úřadů v pátek klesne na kritickou úroveň, na klíčovém místě naměří už...

Ropa už proudí, ale jen na Slovensko a do Maďarska. Česko problém dál řeší

Dodávky ropy jižní větví ropovodu Družba do České republiky obnoveny nebudou, oznámil ve středu slovenský přepravce...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Loď s kukuřicí, která jako první opustila Ukrajinu, trčí ve Středomoří

Nákladní loď Razoni, která jako první vyplula po ukončení blokády z Ukrajiny s nákladem kukuřice, bloudí Středozemním...

Vláda zvažuje zavedení válečné daně. Čirý populismus, říká opozice

Vláda vážně debatuje o zavedení válečné daně, uvedl ministr financí Zbyněk Stanjura pro CNN Prima News. Na rozdíl od...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Přímotopy jsou past na statisíce. Rodina může za rok zaplatit až čtvrt milionu

Premium Domácnosti, které vytápějí elektrickými přímotopy, čekají velké problémy. Podle propočtů je roční vytápění vyjde na víc...

Porucha imunity je první známka, že je v našem životě něco špatně, říká lékařka

Premium Lidí s poruchami imunity přibývá. Příčinou je často špatný životní styl, což vede k vážným nemocem, třeba k rakovině....

Bude hůř. Považuji za férové sdělit to divákům předem, přiznal šéf ČT

Premium Inflace, energie, válka na Ukrajině a k tomu nízké koncesionářské poplatky. Současná situace postihla i Českou...

První díl rozhovoru s Shopaholicadel: Práci neseženu, každý den můžu umřít!

Premium Rozhovorům se dlouho úspěšně vyhýbala, nyní ale udělala výjimku a Expresu poskytla exkluzivní sondu do své duše....

  • Další z rubriky

Do Maďarska proudí více ruského plynu, dodávky vyjednal ministr v Moskvě

Plynárenský gigant Gazprom dodává do Maďarska více plynu, než stanovuje dlouhodobá smlouva. Vyšší dodávky plynu pomohl...

Když inflace vyletí na 23 %. Jak Estonsku zatápí zadlužená Itálie a proč hájí euro

Premium Estonsko má vůbec nejvyšší inflaci z celé Evropské unie. Cenová hladina v zemi za červenec vystoupila na 22,7 procenta,...

Další náznak globální krize? Čínským firmám klesají počty nových objednávek

Čínské podniky čelí klesajícímu počtu nových objednávek ze zahraničí a podle expertů se asijští výrobci vánočních...

Na jaře nezasejeme, nemáme na to. Ukrajinští zemědělci tlačí na větší export

Až polovina ukrajinských zemědělců na jaře nezaseje, pokud se současný export razantně nezvýší. Varuje před tím...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Bude hůř. Považuji za férové sdělit to divákům předem, přiznal šéf ČT

Premium Inflace, energie, válka na Ukrajině a k tomu nízké koncesionářské poplatky. Současná situace postihla i Českou...

Herečka Anne Heche zemřela, nepřežila následky zranění po autonehodě

Třiapadesátiletá herečka Anne Heche zemřela. Uvedla to její přítelkyně Nancy Davisová. Herečka skončila v nemocnici v...

Stav herečky Anne Heche je téměř beznadějný. Má vážně poškozený mozek

Herečka Anne Heche (53) s největší pravděpodobností nepřežije nehodu, při níž autem narazila do dvoupodlažní budovy v...

K vulgárnímu nápisu musela tatéra přemluvit sexem. Teď ho chce pryč

Její nápad se v salónech nikomu nelíbil. Žádný tatér s ním nechtěl mít nic společného, tak moc nápis svou nositelku...

Rýn během pátku přestane být splavný. Ekonomické dopady pocítí celá Evropa

Hladina řeky Rýn v německé oblasti Rheingau podle úřadů v pátek klesne na kritickou úroveň, na klíčovém místě naměří už...