Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Nobelovu cenu za ekonomii si odnesla trojice vědců za boj s chudobou

  11:54
Letošní Nobelovu cenu za ekonomii si odnesla trojice vědců Abhijit Banerjee, Esther Duflová a Michael Kremer. Prestižní ocenění si dostali „za experimentální přístup ke zmírnění chudoby ve světě“.

Letošní Nobelovu cenu za ekonomii si odnesla trojice vědců (zleva) Abhijit Banerjee, Esther Duflová a Michael Kremer. | foto: koláž iDNES.cz

„Naším cílem je bojovat s chudobou na základně vědeckých poznatků,“ uvedla přes telemost Esther Duflová. Ta je druhou ženou v historii, která cenu za ekonomický přínos obdrží. Duflová je zároveň nejmladším oceněným ekonomem. Trojice vědců si cenu odnáší za „svůj experimentální přístup k potlačení globální chudoby,“ uvedla v pondělí komise Švédské národní banky.

Úmrtí dětí lze předejít bez velkých finančních nákladů

Podstatnou část vědecké práce oceněných ekonomů tvoří pokládání a analýza klíčových otázek, na které lze srozumitelně odpovědět. V hodnocení zdravotního stavu dětí je podle zmíněné metody například nutné přihlížet k faktorům, jako je vzdělání, zdravotní systémy či přístup k potravinám či financím.

Nobelova cena za literaturu pro Doris Lessingovou

„Navzdory velkým zlepšením zůstává snížení chudoby ve světě jedním z nejnaléhavějších problémů,“ uvedla akademie ve svém prohlášení. V globální chudobě se stále ocitá více něž 700 milionů lidí, kteří jsou odkázáni na extrémně nízký příjem. 

V průměru pět milionů dětí ročně nadále umírá na nemoci, jimž by se dalo předejít bez vysokých nákladů. Polovina děti končí vzdělání s pouze základní gramotností.

Rozvojová pomoc má smysl

„Tato trojice ekonomů přispěla doslova k revoluci v empirickém výzkumu zejména v oblasti rozvojové ekonomie, která se soustředí na pochopení příčin chudoby. Tento přístup se nesnaží zodpovědět široké, těžko zodpověditelné otázky typu: Má rozvojová pomoc smysl? Místo toho si klade možná menší, ale dosažitelnější cíle: co nejspolehlivěji zodpovědět na konkrétní otázky, pomocí metod experimentální ekonomie,“ vyjádřil se k letošní ceně Michal Bauer ze CERGE-EI, společného pracoviště Národohospodářského ústavu AV ČR a Univerzity Karlovy.

Jedná se o metodu inspirovanou výzkumem v medicíně, kde se výzkumník snaží odhadnout, zda určitá medicína či léčebný postup funguje tím, že porovnává skupinu, která léčba dostane a placebo skupinu. A tento přístup se nyní aplikuje na zjišťování, co funguje pří řešení sociálních problémů.

Ve spolupráci s vládami a s neziskovými organizacemi potom výzkumníci sbírají data pro obě tyto skupiny a porovnávají jejich výsledky. V kontextu mikropůjček se pak například měří, jestli dotyčný začne podnikat, kolik vydělává, a zda posílá děti do školy. Tímto způsobem je možné přesně odhadnout dopad programu.

Manželé Duflová a Banerjee působí na Massachusettském technologickém institutu (MIT), Kremer na Harvardově univerzitě. Jejich přístup k řešení chudoby spočívá v dělení na menší, lépe zvladatelné problémy, například jak co nejúčinněji zlepšit výsledky vzdělávání či zdraví dětí. Trojice ekonomů podle akademie ukázala, že tyto dílčí problémy se nejlépe řeší na základě pečlivě navržených experimentů mezi lidmi, kterých se daný problém nejvíce dotýká.

Michael Kremer v polovině devadesátých let provedl experimentální výzkum v Keni, na základně kterého demonstroval, že školní výsledky v zemi lze vylepšit sérií pokusů. Podobné výzkumy trojice ekonomů později aplikovala na další problémy v jiných zemích. Jejich experimentální výzkumné metody teď zcela dominují rozvojové ekonomice.

„Experimentální přístup Bannerjeeho, Duflové a Kremera nám umožňuje lépe pochopit, proč jsou lidé chudí, a také nám ukazuje jak a proč konkrétní rozvojové politiky – ať už se týkají změn ve zdravotnictví, zemědělství nebo poskytování půjček – fungují nebo ne,“ dodal k práci oceněných Sergey Slobodyan, ředitel CERGE-EI.

Trochu jiná Nobelovka

Cena Švédské národní banky za rozvoj ekonomické vědy na památku Alfreda Nobela (Sveriges Riksbanks pris i ekonomisk vetenskap till Alfred Nobels minne), běžně označovaná jako Nobelova cena za ekonomii, je cena udílená od roku 1968 spolu s ostatními Nobelovými cenami, i když fakticky nejde o Nobelovu cenu. Alfred Nobel ji totiž ve své závěti nezmínil. Zavedla ji Švédská říšská banka při příležitosti 300. výročí svého vzniku v roce 1969. Na držitele ocenění čeká finanční odměna devět milionů švédských korun (21,4 milionů Kč).

Mezi laureáty ceny za ekonomii patří Friedrich A. Hayek, Milton Friedman nebo Paul Krugman. Nejvíce Nobelových cen za ekonomii putovalo do Spojených států. Loni si toto prestižní ocenění odnesl Skot Angus Deaton za analýzu spotřeby, chudoby a bohatství.

  • Nejčtenější

Mallorkou se promenoval turista jen v plavkách, místní už toho mají dost

14. května 2024  14:48

Po měsících protestů na Baleárských ostrovech, včetně hladovek před hotely nebo vlny graffiti,...

Belgie jako druhé Řecko. Zadlužení země rychle roste, řešení v nedohlednu

13. května 2024

Belgie se už dlouhé roky řadí mezi nejvíce zadlužené ekonomiky Evropské unie. Svůj dluh tato...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Do britských hospod dorazil americký zvyk, spropitné. Pivaři jsou zmatení

11. května 2024

Pro návštěvníky britských hospod bylo donedávna největší dilema zda si dají whisky, nebo pivo. A...

Muž využil mezery v systému aerolinek. Získal zdarma 58 letenek

15. května 2024

Právník Tyrone Barugh poukázal na mezeru v akční nabídce australské letecké společnosti Jetstar....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Tušení smrti žene ruské miliardáře do vlasti. Řeší dědictví, bojí se znárodnění

10. května 2024

Premium Stárnoucí ruští miliardáři řeší zásadní problém: jak převést obří majetek na své dědice....

Nespadnout do chudoby. Hledá se plán, jak zmírnit dopad emisních povolenek

17. května 2024

Od roku 2027 mají začít tlačit obyvatele členských států EU do emisně šetrnější dopravy mimo jiných...

Test bonbonů s kanabinoidy: I zdánlivě bezpečné želé je plné omamných látek

17. května 2024

Premium Prý pomáhají s bolestmi, úzkostmi a problémy se spánkem, navozují klid a příjemnou náladu. Jenže ve...

Ikonické casino Mirage a jeho sopka končí, bude z něj hotel ve tvaru kytary

16. května 2024

Legendární hotel Mirage v Las Vegas se snad ještě legendárnější sopkou hlásí po 34 letech konec....

Benátky nejsou jediné. Turistické poplatky si účtují desítky dalších měst

16. května 2024

Italské Benátky před pár týdny přišly s poměrně neobvyklým experimentem, který se týká vybírání...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Bohužel nám to nevyšlo, oznámili manželé Pagáčovi rozchod po šesti letech

Herečka Patricie Pagáčová (35) a dramaturg Tibor Pagáč (32) se rozešli po pěti letech manželství. Žádost o rozvod zatím...

Eurovizi vyhrál nebinární Švýcar Nemo. Nizozemce vyloučili za „výhružný pohyb“

Ve švédském Malmö rozhodli o vítězi letošní Eurovize. Stal se jím švýcarský nebinární zpěvák Nemo. Soutěž doprovázely...

Moderátorka Petra Křivková-Svoboda přišla při tragické nehodě o manžela

Moderátorka poledních zpráv televize Nova Petra Křivková-Svoboda (41) v neděli ztratila svého manžela Ondřeje Křivku...

Zemřel Vlastimil Harapes. Baletní mistr Národního divadla i českých filmů

Ve věku 77 let zemřel tanečník a herec Vlastimil Harapes. Dlouhá léta byl sólistou baletu Národního divadla. Zahrál si...

Miss Czech Republic 2024 se stala studentka Adéla Štroffeková z Prahy

Vítězkou 15. ročníku Miss Czech Republic se stala studentka Adéla Štroffeková (21). Českou republiku bude reprezentovat...