Nobelovu cenu za ekonomii si odnesla trojice vědců za boj s chudobou

  11:54aktualizováno  11:54
Letošní Nobelovu cenu za ekonomii si odnesla trojice vědců Abhijit Banerjee, Esther Duflová a Michael Kremer. Prestižní ocenění si dostali „za experimentální přístup ke zmírnění chudoby ve světě“.

Letošní Nobelovu cenu za ekonomii si odnesla trojice vědců (zleva) Abhijit Banerjee, Esther Duflová a Michael Kremer. | foto: koláž iDNES.cz

„Naším cílem je bojovat s chudobou na základně vědeckých poznatků,“ uvedla přes telemost Esther Duflová. Ta je druhou ženou v historii, která cenu za ekonomický přínos obdrží. Duflová je zároveň nejmladším oceněným ekonomem. Trojice vědců si cenu odnáší za „svůj experimentální přístup k potlačení globální chudoby,“ uvedla v pondělí komise Švédské národní banky.

Úmrtí dětí lze předejít bez velkých finančních nákladů

Podstatnou část vědecké práce oceněných ekonomů tvoří pokládání a analýza klíčových otázek, na které lze srozumitelně odpovědět. V hodnocení zdravotního stavu dětí je podle zmíněné metody například nutné přihlížet k faktorům, jako je vzdělání, zdravotní systémy či přístup k potravinám či financím.

Nobelova cena za literaturu pro Doris Lessingovou

„Navzdory velkým zlepšením zůstává snížení chudoby ve světě jedním z nejnaléhavějších problémů,“ uvedla akademie ve svém prohlášení. V globální chudobě se stále ocitá více něž 700 milionů lidí, kteří jsou odkázáni na extrémně nízký příjem. 

V průměru pět milionů dětí ročně nadále umírá na nemoci, jimž by se dalo předejít bez vysokých nákladů. Polovina děti končí vzdělání s pouze základní gramotností.

Rozvojová pomoc má smysl

„Tato trojice ekonomů přispěla doslova k revoluci v empirickém výzkumu zejména v oblasti rozvojové ekonomie, která se soustředí na pochopení příčin chudoby. Tento přístup se nesnaží zodpovědět široké, těžko zodpověditelné otázky typu: Má rozvojová pomoc smysl? Místo toho si klade možná menší, ale dosažitelnější cíle: co nejspolehlivěji zodpovědět na konkrétní otázky, pomocí metod experimentální ekonomie,“ vyjádřil se k letošní ceně Michal Bauer ze CERGE-EI, společného pracoviště Národohospodářského ústavu AV ČR a Univerzity Karlovy.

Jedná se o metodu inspirovanou výzkumem v medicíně, kde se výzkumník snaží odhadnout, zda určitá medicína či léčebný postup funguje tím, že porovnává skupinu, která léčba dostane a placebo skupinu. A tento přístup se nyní aplikuje na zjišťování, co funguje pří řešení sociálních problémů.

Ve spolupráci s vládami a s neziskovými organizacemi potom výzkumníci sbírají data pro obě tyto skupiny a porovnávají jejich výsledky. V kontextu mikropůjček se pak například měří, jestli dotyčný začne podnikat, kolik vydělává, a zda posílá děti do školy. Tímto způsobem je možné přesně odhadnout dopad programu.

Manželé Duflová a Banerjee působí na Massachusettském technologickém institutu (MIT), Kremer na Harvardově univerzitě. Jejich přístup k řešení chudoby spočívá v dělení na menší, lépe zvladatelné problémy, například jak co nejúčinněji zlepšit výsledky vzdělávání či zdraví dětí. Trojice ekonomů podle akademie ukázala, že tyto dílčí problémy se nejlépe řeší na základě pečlivě navržených experimentů mezi lidmi, kterých se daný problém nejvíce dotýká.

Michael Kremer v polovině devadesátých let provedl experimentální výzkum v Keni, na základně kterého demonstroval, že školní výsledky v zemi lze vylepšit sérií pokusů. Podobné výzkumy trojice ekonomů později aplikovala na další problémy v jiných zemích. Jejich experimentální výzkumné metody teď zcela dominují rozvojové ekonomice.

„Experimentální přístup Bannerjeeho, Duflové a Kremera nám umožňuje lépe pochopit, proč jsou lidé chudí, a také nám ukazuje jak a proč konkrétní rozvojové politiky – ať už se týkají změn ve zdravotnictví, zemědělství nebo poskytování půjček – fungují nebo ne,“ dodal k práci oceněných Sergey Slobodyan, ředitel CERGE-EI.

Trochu jiná Nobelovka

Cena Švédské národní banky za rozvoj ekonomické vědy na památku Alfreda Nobela (Sveriges Riksbanks pris i ekonomisk vetenskap till Alfred Nobels minne), běžně označovaná jako Nobelova cena za ekonomii, je cena udílená od roku 1968 spolu s ostatními Nobelovými cenami, i když fakticky nejde o Nobelovu cenu. Alfred Nobel ji totiž ve své závěti nezmínil. Zavedla ji Švédská říšská banka při příležitosti 300. výročí svého vzniku v roce 1969. Na držitele ocenění čeká finanční odměna devět milionů švédských korun (21,4 milionů Kč).

Mezi laureáty ceny za ekonomii patří Friedrich A. Hayek, Milton Friedman nebo Paul Krugman. Nejvíce Nobelových cen za ekonomii putovalo do Spojených států. Loni si toto prestižní ocenění odnesl Skot Angus Deaton za analýzu spotřeby, chudoby a bohatství.

  • Nejčtenější

Multimilionářem přes noc. Šťastlivec vyhrál ve sportce čtvrt miliardy korun

Ve Sportce ve středečním losování padla druhá nejvyšší výhra v historii této hry. Sázející ze Středočeského kraje...

Granko slaví 40 let. Jak dnes vypadá holčička z obalu?

Před čtyřiceti lety přivedla maminka Veroniku Fojtů do ateliéru, kde vznikla fotka na obal krabice kakaa. Tehdy...

Premium

Hra o 80 tisíc: kolik peněz navíc mohou rodiče získat a jak to udělat

Rodičovský příspěvek se od ledna zvýší ze současných 220 tisíc korun až na celkových 300 tisíc. MF DNES přináší návod –...

V mýtu je zapsána ani ne polovina aut, kolony na hranicích mohou mít až 40 km

Až čtyřicet kilometrů dlouhé kolony a desítky hodin čekání zřejmě potkají šoféry přijíždějící začátkem prosince ze...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Schillerová by ráda moderní zákony, chce zrušit podvojné účetnictví

Fyzické osoby, které jsou v obchodním rejstříku vedeny jako podnikatelé, již zřejmě nebudou muset vést podvojné...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

Premium

Špičkový výrobek i po letech funguje. Kvůli hloupé chybě je však k ničemu

Snoubení spotřební elektroniky a počítačů provázely porodní bolesti, které jsou z dnešního pohledu absurdní a...

  • Další z rubriky

Uber nám dluží miliardy, rozhodlo New Jersey. Důvodem je švarcsystém řidičů

New Jersey žádá, aby mu společnost Uber vyplatila přes 640 milionů dolarů (téměř 15 miliard Kč). Alternativní...

Člověk vítězí nad strojem. Trupy boeingů budou opět stavět lidé místo robotů

Po šesti letech vývoje a zavádění nových strojů do výroby se Boeing rozhodl vrátit ke staré osvědčené metodě - lidským...

Největší obchodní dohoda na světě by mohla být podepsána v roce 2020

Po více než šesti letech vyjednávání se více než tucet zemí v Asii a Tichomoří chystá podepsat největší obchodní dohodu...

Influencerština má zlaté dno. Za pět let se její cena zvedla stonásobně

Ceny služeb influencerů rostou. Zvedají se o stovky procent ročně. Dnes si za mezinárodní reklamní příspěvek mohou tyto...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz