Ilustrační snímek | foto: AP

Embargo na ruskou naftu se blíží. Evropa vyjednala vyšší dodávky z Kuvajtu

  • 130
Kuvajt plánuje v letošním roce zvýšit svůj vývoz nafty a leteckého paliva do Evropy. Tyto dodávky by měly celému kontinentu pomoci nahradit ruský výpadek, ke kterému dojde kvůli válce na Ukrajině. Kuvajt čeká, že do Evropy dodá asi 2,5 milionu tun nafty, což je zhruba pětkrát víc, než bylo v předchozích letech obvyklé.

Evropská unie může v příštích měsících čelit značnému nedostatku pohonných hmot, protože už na počátku února vejde do praxe zákaz dovozu rafinovaných ropných produktů z Ruska. Bank of America varuje, že cena nafty by se kvůli tomu mohla v tomto čtvrtletí zvýšit až na 200 dolarů za barel, což je v přepočtu zhruba 4800 korun, napsala agentura Bloomberg.

Analytici JPMorgan odhadují, že Evropská unie nakupovala z Ruska koncem loňského roku až 1,3 milionů barelů ropných produktů denně. Polovinu z toho přitom tvořila právě nafta. I proto se očekává, že v roce 2023 zvýší vývoz pohonných hmot do Evropy i další blízkovýchodní producenti ropy, mezi které se řadí hlavně Spojené arabské emiráty nebo Saúdská Arábie.

Vedení Kuvajtu vynaložilo v posledních letech na modernizaci a výstavbu nových rafinérií desítky miliard dolarů. Nejvýznamnější investicí byla výstavba rafinerie Al-Zour, která je zároveň jednou z největších na světě. Denně může zpracovat až 615 barelů ropy.

Zatím je tam v provozu první linka, která zvládá zpracovat asi 205 tisíc barelů ropy za den. Druhá část tohoto provozu by měla být spuštěna v polovině února a ta třetí během dubna.

Celková rafinérská kapacita Kuvajtu se po plném zprovoznění linky Zour zvýší na přibližně 1,5 milionu barelů denně. Jelikož plány státní společnosti Kuwait Petroleum prozatím vylučují prodej leteckého paliva na spotovém trhu, mohly by být kuvajtské dodávky nakonec ještě vyšší.

31. května 2022