Demonstrant s irskou vlajkou před budovou ministerstva financí v Dublinu.

Demonstrant s irskou vlajkou před budovou ministerstva financí v Dublinu. | foto: AP

KOMENTÁŘ: Finanční pomoc Irsku. Do hrobu

  • 84
Jaký je rozdíl mezi Irskem a Islandem? Podle vtipu, který koloval Dublinem nedlouho po pádu Islandu na podzim 2008, zněla správná odpověď: jedno písmeno a šest měsíců. Poslední verze hovoří už jen o písmenu "c" jako jediném rozdílu mezi "Ireland" a "Iceland". Smutné je, že už to není vtip. To je druhý rozdíl.

Irsko v nejbližších týdnech přijme záchranné úvěry pro sebe, a především pro své banky od Evropské unie a Mezinárodního měnového fondu (MMF). Kolik a za jakých podmínek, se ještě neví. Hovoří se o částce na úrovni sta miliard eur. Na pětiprocentní úrok a pod podmínkou dalších úspor. Už dříve irská vláda sama slíbila spořit dvě procenta HDP (výkonu ekonomiky) ročně. Zhruba tolik potřebujeme trvale ušetřit v Česku v průběhu nejbližších tří let, a jaký je z toho poprask.

Pánové s kufříkem, jak emisary EU a MMF přezdívá český ministr financí, si řekli v Irsku o další škrty, které budou stát každého ze 4,4 milionu obyvatel zhruba devadesát tisíc korun na vyšších daních a nižším přerozdělování během čtyř let. Dolů půjdou platy, přídavky na děti a nezaměstnaným, o 13 procent se sníží i minimální mzda.

Irové opouštějí zemi, nechtějí doplatit na dluhy

Irové jsou bojovníci. Dlouho bojovali o nezávislost, odcházeli do exilu. To se bude opakovat i teď. Lidovým hrdinou je řidič míchačky popsané nápisy "Toxic Bank", který s ní vlétl do brány parlamentu. Stalo se to pár dnů poté, co znárodněná Anglo Irish Bank požádala o další příděl veřejných peněz. Racionální Irové už ostrov opouštějí.

Po dvou dekádách růstu počtu obyvatel se loni tento trend zlomil. Tragikomickým příkladem jsou vesnické sportovní kluby, které se odhlašují ze soutěží, protože nedají dohromady plnou sestavu. K odchodu je vede jednoduchá úvaha: Proč bych měl po zbytek života splácet nesplatitelné dluhy.

"Obyčejní" Irové se často vidí jako nevinné oběti bankstrů (bankéř + gangster = bankster), kteří zbohatli na realitním boomu, a teď mají po skončené hostině za ně účet zaplatit. Přestože postupně vycházejí na světlo zprávy o podvodech a špatné kontrole bank, boomu si užili všichni. Na vyšších tržbách, výplatách, při prodejích bytů. Konečně irští developeři a podnikatelé hojně kupovali a zvyšovali životní úroveň i v Česku.

Pomoc Irům je spíš záchrana pro Británii a Německo

Přesto: současná "pomoc" Irsku je pomocí do hrobu a jen dál oddaluje řešení. Přiznání skutečných ztrát v britských, německých, francouzských či španělských bankách z investic doma a v zahraničí.

Irská vláda zkusila hrát vabank a nevyšlo to. Před dvěma lety se zaručila za sto procent hodnoty vkladů i jiných závazků bank. I když několikanásobně převyšují možnosti země a jsou nekryté. Britské banky půjčily irským bankám a obyvatelům nejvíc - 170 miliard eur, německé 130 miliard. Pomoc Irům je ve skutečnosti pomoc Británii a Německu. Proto o ni ani nestáli.

Obdobně bude záchrana Portugalska spásou pro španělské banky, pomoc Španělsku zase pro ty francouzské.

Až to irská ulice prokoukne, nezůstane u jedné míchačky. Dost o Irsku. Neznáte nějaký vtip o Portugalsku, Španělsku, Itálii a Francii? V tomto pořadí, prosím.