Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Ozvěna inflace se nese Německem. Symbolem jsou šaty z miliardových bankovek

  12:00
Že bude výstava ve frankfurtském muzeu věnovaná hyperinflaci dvacátých let aktuální i po sto letech možní zprvu organizátoři ani netušili. Expozice připomíná svět, kdy chléb stál miliardu marek a penězi se i tapetovalo, a hledá paralely s ekonomickým i politickým pnutím dneška. Upozorňuje i na zesilování hlasu extrémistických politických stran, které dnes jako tehdy využívají ekonomické potíže ve svůj prospěch.
Inflační šaty vyrobené z inflačních peněz z let 1923/24

Inflační šaty vyrobené z inflačních peněz z let 1923/24 | foto: Museen der Stadt Hanau

V roce 1923 byl snad každý Němec milionářem. S markami tapetovali, topili i zapalovali cigarety, jedna žena si dokonce z miliardových bankovek ušila róbu na karneval.

Tyto šaty jsou dodnes symbolem hyperinflace, jež ztěžka dopadla po první světové válce na poražené Německo. Krizi po sto letech připomíná muzeum ve Frankfurtu nad Mohanem, které přidává i některé paralely směrem k dnešku, kdy se Německo také trápí s poklesem ekonomiky i neobvykle rychlým růstem cen.

Spoluautorka výstavy „Inflace 1923: Válka, peníze a trauma“ Nathalie Angersbachová tvrdí, že netušila, jak aktuální téma bude. Podle ní jsou ovšem pocity zaměstnanců muzea hořkosladké. „Ovšemže tu nechceme vysokou inflaci, ale pozornost tolika lidí nám přeci jen dělá radost,“ říká.

Německý ekonomický motor se zadrhává. Příznivé nejsou ani vyhlídky

O století dříve, kdy bochník chleba stál miliardu marek, inflace dosahovala 23 tisíc procent. A ačkoli toto astronomické číslo se nijak neblíží červencovým 6,5 procentům, které změřil Eurostat, i tak se úspory domácností tenčí a mnoho lidí vidí určité podobnosti v dopadech války na ekonomiku tenkrát a dnes.

Po ruském vpádu na Ukrajinu začaly ceny energií růst a odkryly tak slabá místa největší ekonomiky Evropy. Navíc zvětšující se nerovnost ve společnosti přispívá k podpoře pravicových politických stran, upozorňuje agentura Bloomberg.

Z nejhoršího už je nicméně Německo venku, inflace byla totiž na svém vrcholu loni v říjnu s 11,6 procenty a od té doby klesá.

Nespokojení tíhnou k extrémům

Stejně jako před sto lety se nespokojení lidé upínají k populistickým politickým stranám. Podpora euroskeptické pravicové AfD v posledních měsících sílí. Strana volá po radikálních změnách, nelíbí se jí politické a sociální uspořádání.

„Podporovatelé AfD se mají po finanční stránce prokazatelně nejhůř,“ tvrdí Marcel Fratzcher, který stojí v čele výzkumného institutu DIW. Kvůli stagnaci ekonomiky by jich ale mohlo přibývat.

Pro chudší obyvatele osmdesátimilionové země byl inflační skok zraňující nejvíce, protože většina jejich peněz jde na útratu za základní životní potřeby. Přitom právě ceny potravin rostly dvakrát rychleji než zbytek spotřebního koše, píše Bloomberg.

Potravinová banka ve Frankfurtu pnutí zažívá z první ruky. Sešlo se jim tolik nových žádostí o pomoc, že už nemohou přijmout ani jednoho strávníka navíc. Ačkoli má banka ve skladech místa dost, není co skladovat. Darů ubývá, zájem lidí není možné pokrýt.

„Jednou nám zbyla už jen cibule a tři mrkve a venku mezitím čekaly čtyři rodiny, které se tam začaly prát,“ tvrdí mluvčí potravinové banky Nilab Alokuzay-Kiesingerová.

Jedno z distribučních míst má banka v latinskoamerickém nočním klubu. Lidé se tu každý pátek ráno řadí do fronty, aby si mezi pestrými party dekoracemi vyzvedli tašky s jídlem – od jogurtů, přes párky až po zeleninu.

Německo je nemocným mužem Evropy. Jeho ekonomika bojuje se stagnací

Odborníci předpokládají, že inflace bude klesat, na větší úlevu si ale Němci budou muset ještě počkat. „Celková inflace půjde dolů,“ řekl Joachim Nagel, šéf centrální banky, minulý týden Bloombergu. „Ale jádrová inflaci (nezahrnuje potraviny, pohonné hmoty a regulované ceny – pozn. red.) to často trvá déle. Počkejme na zářijová čísla,“ uzavírá.

Kancléř Olaf Scholz zůstává optimistický. Věří, že Německo inflaci překoná, podle něj je totiž země „naprosto způsobilá řešit problémy této doby“. Německo staví terminály na zkapalněný zemní plyn, investuje do zelených technologií a podporuje průmysl, který byl donedávna závislý na dovozu levného plynu z Ruska. Přesto zatím ekonomika bojuje se stagnací a objevují se přirovnání označující Německo za nemocného muže Evropy.

„Doufám, že se nebude historie opakovat,“ svěřil se ve frankfurtském muzeu starší pán Bloombergu, který si doma stále v krabici schovává miliony znehodnocených marek po svém dědovi.

„Já mám docela dobrý důchod. Ale umím si představit, že mnoho rodin, zvlášť ty, co mají děti, situaci nezvládá dobře,“ říká.

Autor:
  • Nejčtenější

Za srážku vlaků únava nemohla, ukázalo šetření. Strojvůdce si chybu uvědomil

12. června 2024  11:51,  aktualizováno  12:33

Strojvedoucí havarovaného rychlíku RegioJet, v kterém minulý týden zemřeli v Pardubicích čtyři...

Egypt sužují úmorná vedra. Pouštní země ukazuje, co čeká brzy i ostatní

12. června 2024

Ještě před několika desítkami let bylo v Egyptě v dubnu příjemné klima, lehce přes dvacet stupňů....

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Číňané naletěli ruským podvodníkům. Zaplacené tisíce tun mědi nikdy neviděli

13. června 2024

Obří čínský státní obchodník s komoditami vyšetřuje ztrátu, kterou mu způsobili ruští podvodníci....

Místo investování práci jen předstírali. Banka zaměstnance načapala a vyhodila

14. června 2024

Americká banka Wells Fargo propustila část svých zaměstnanců, protože zjistila, že svou práci jen...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Německo jako vetešnictví. Země je na cestě k rozvojové zemi, varuje šéf burzy

12. června 2024

Současnou německou hospodářskou politiku ostře zkritizoval šéf tamější burzy Theodor Weimer....

Zdravotnictví je neefektivní, musíme si říct, co od něj chceme, říká podnikatel roku

19. června 2024

Premium Na celosvětovém finále soutěže EY Podnikatel roku, které se konalo zkraje června v Monaku, Česko...

Stroj není možné napálit, říká slovenský expert k zálohomatům

19. června 2024

Zálohový systém na petky a plechovky, který v Česku připravuje ministerstvo životního prostředí,...

Nvidia je nejhodnotnější firmou světa. Táhnou ji čipy a nadšení z AI

18. června 2024  20:09,  aktualizováno  20:36

Výrobce čipů Nvidia se stal nejhodnotnější firmou na světě. Jeho tržní hodnota se vyšplhala na...

Kdo vládne ruským regálům. Jak Coca-Cola odešla a zároveň neodešla z Ruska

18. června 2024

Přestože se americká společnost Coca-Cola spolu s dalšími desítkami západních firem po začátku...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Putine, běž do prd*le, zahlásil na koncertě Rod Stewart. Němci zpěváka vypískali

S překvapivou vlnou nevole se na svém nedělním koncertu v Lipsku setkal rockový král Rod Stewart. Během vystoupení se...

Skandál kolem morbidně obézní Miss Alabama. Co se ztratilo mezi řádky

Sociální sítě počátkem června rozvášnila obézní plus size modelka Sara Millikenová oceněná titulem Miss Alabama 2024....

Tvrz koupil za 76 tisíc a daroval ji manželce. Pak ruinu 20 let opravoval

Pavel David zahlédl v dubnu roku 2003 v novinách inzerát: „Prodám tvrz za 76 000 Kč.“ Ještě ten den si jel zříceninu...

Do Itálie se nevrátím, tady vše funguje lépe, říká dcera Petra Hapky

Dcera slavného českého hudebníka Petra Hapky (†70) Petra (41) žila od 3 let s matkou v italském Římě. Ve 29 letech se...

Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...