Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Reuters

Fitch srazila rating pěti zemím eurozóny, mimo jiné zadlužené Itálii

  • 27
Ratingová agentura Fitch v pátek snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti pěti zemím eurozóny. Rating klesl Itálii, Španělsku, Belgii, Slovinsku a Kypru. Fitch již v prosinci varoval, že může rating těchto zemí snížit kvůli absenci komplexního řešení dluhové krize v eurozóně.

Fitch před snížením ratingů finančně ohrožených zemí měnové unie varovala již v prosinci a v pátek jim přidělila negativní výhled. Tím upozornila na zhruba poloviční pravděpodobnost dalšího zhoršení těchto ratingů během dvou let.

Svůj krok agentura zdůvodnila zhoršením ekonomické situace v Evropě a zranitelností těchto zemí finančními otřesy.

Ratingy pěti zemí Fitch snížila o jeden stupeň, to znamená u Itálie na známku A- a u Španělska na A. Minulý měsíc agentura zařadila do režimu sledování ratingu vedle těchto zemí ještě Irsko, jeho hodnocení však nechala beze změny na BBB+, ale také s negativním výhledem. Rating Kypru klesl na BBB, jeden stupeň od neinvestiční kategorie.

Fitch se ve svém rozhodnutí odvolala na "zřetelné zhoršení ekonomického výhledu" Evropy a "absenci spolehlivé finanční ochrany před nákazou a krizí likvidity". "V důsledku toho tyto země nečerpají plný užitek z rezervního statusu eura," uvedla Fitch.

Nižší rating je obecně odrazem toho, že podle názoru agentury se na dané stupnici snížila pravděpodobnost splnění finančních závazků hodnocené země. Zhoršuje se tím pozice země na mezinárodním úvěrovém trhu a dál se mohou zvýšit dluhové náklady zemí, které s nimi mají už nyní velké potíže.

Nic překvapivého, komentoval krok italský premiér

Fitch upozornila rovněž na pomalý přístup evropských politiků k řešení krize a zásadní reformě fungování měnové unie. To podle agentury znamená, že eurozóna bude nadále zažívat těžké finanční výkyvy, které budou dál oslabovat schopnost vlád splácet dluhy. Agentura také konstatovala, že záchranný "euroval" nemá dostatek peněz, aby poskytl pomoc velkým ekonomikám.

Značnou roli ve snížení ratingů hrály i negativní ekonomické vyhlídky a pravděpodobnost upadnutí eurozóny do mírné recese, která dál podkope veřejné finance. "Krize eurozóny bude vyřešena, až nastane široké ekonomické oživení," uvedla Fitch podle agentury Reuters.

Italský premiér Mario Monti v televizním rozhovoru na otázku, jak hodnotí snížení ratingu, řekl, že k němu přistupuje s "nezaujatou vyrovnaností" a že to není nic překvapivého.

Euro jen na krátko mírně oslabilo

Finanční trhy na večerní zprávu Fitch už příliš nereagovaly. Kurz eura nakrátko ztratil část dnešních zisků a klesl k dolaru pod 1,32 USD, brzy poté však evropská měna oživila a dostala se na 1,3208 USD, nové maximum od 13. prosince.

Hromadné snižování ratingů je známkou eskalace dluhové krize v eurozóně, která začala v Řecku, pokračovala pomocí pro Irsko a Portugalsko a loni začala ohrožovat Itálii a Španělsko. Konkurenční ratingová agentura Standard & Poor's před dvěma týdny snížila hodnocení dlouhodobé úvěrové spolehlivosti devíti zemí eurozóny včetně Francie, která poprvé ztratila nejvyšší rating AAA.

Třetí velká světová agentura Moody's krátce po rozhodnutí S&P uvedla, že zatím nechává úvěrové hodnocení u Francie, která je z tohoto hlediska pro eurozónu klíčová, na nejvyšší hodnotě Aaa se stabilním výhledem. Upozornila ale na to, že zadlužení země ohrožuje současný stabilní výhled ratingu, a uvedla, že v tomto čtvrtletí bude rating země znovu aktualizovat.

,