USA zavedly nová cla na ocel a hliník 23. března. Evropská unie měla doposud z placení těchto poplatků výjimku. Americký ministr obchodu Wilbur Ross ve čtvrtek uvedl, že jednání s EU sice přineslo pokroky, ty však nebyly dostatečné k prodloužení výjimky. Dodal, že Spojené státy chtějí v rozhovorech pokračovat.
Šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker v reakci označil nová americká cla na hliník a ocel za protekcionismus. „Budeme bránit zájmy unie plně v souladu s mezinárodním obchodním právem,“ prohlásil s tím, že právní postup u Světové obchodní organizace (WTO) spustí Komise už v pátek.
Ke kritice se přidal rovněž francouzský prezident Emmanuel Macron, podle něhož je zavedení cel na evropské kovy nelegální a Washington udělal chybu. S Trumpem si chce o jeho kroku ještě ve čtvrtek promluvit.
Podle názoru EU jsou americká opatření v rozporu s pravidly WTO jednoznačně zaměřená na ochranu domácího průmyslu před konkurencí. Americká opatření se dotkla exportu z EU, který v roce 2017 dosahoval objemu 6,4 miliardy eur (zhruba 165 miliard Kč).
Evropská komise chce rovněž vyvolat spor u Světové obchodní organizace a zavést cla na různý dovoz z USA. K zavedení cel na dovoz zboží cel se chystá i Mexiko a rovněž Kanada chce zareagovat.
EU je druhým největším dodavatelem oceli do USASpojené státy jsou největším dovozcem oceli, v roce 2016 se na globálním dovozu oceli podle objemu podílely osmi procenty. USA dovážejí ocel z více než 110 zemí, největším dodavatelem je Kanada s podílem 17 procent. Druhým největším dodavatelem oceli do USA je Evropská unie, v dolarech by byla EU dokonce jedničkou, hodnota dovozu činila 6,6 miliardy dolarů. Největšími dodavateli hliníku do USA jsou Kanada, Rusko a Spojené arabské emiráty. Největšími světovými producenty hliníku jsou Čína (53 procent), Rusko (6,2 procenta), Kanada (5,5 procenta), Indie (4,8 procenta) a Spojené arabské emiráty (4,2 procenta). |
Evropská unie již dříve předložila Světové obchodní organizaci seznam amerických produktů, na které by mohla uvalit vysoká cla jako odvetu. Na seznamu se nachází například rýže, brusinky, burbon, kukuřice, arašídová pomazánka či ocelářské výrobky.
„Zavedení tarifů na dovoz oceli a hliníku do USA je špatnou zprávou pro českou ekonomiku a také pochopitelně pro další ekonomiky EU. V důsledku ale bude špatnou zprávou také pro ekonomiku Spojených států. Trumpova administrativa sice opatřením uleví pracovníkům v americkém ocelářství, ale zase poškodí třeba americké výrobce automobilů, protože ti místo levnější čínské oceli nyní budou poptávat dražší ocel americkou, což je učiní méně konkurenceschopné,“ myslí si hlavní ekonom společnosti Cyrrus Lukáš Kovanda.
Také kadadský premiér Justin Trudeau označil cla za neakceptovatelná a ministryně zahraničí oznámila, že země zavede odvetná cla na zboží v celkové hodnotě 16,6 miliardy kanadských dolarů (284 miliard korun). Nepůjde jen o ocel a hliník, ale například o whisky, džusy či další potraviny. I Trudeau hodlá s Trumpem dále vyjednávat.
Cla jako hrozba při vyjednávání
Podle komisařky EU pro obchod Cecilie Malmströmové, která se do poslední chvíle snažila o zisk trvalé výjimky z amerických cel, je krok administrativy prezidenta Donalda Trumpa jednoznačně v rozporu s mezinárodně uznávanými pravidly. Unie dlouhodobě zdůrazňuje, že pokládá za absurdní zdůvodnění poplatků na dovoz z Evropy hrozbou americké národní bezpečnosti.
Juncker i Malmströmová připomněli, že unie v posledních měsících opakovaně nabízela americké straně diskusi o způsobech, jak podobu vzájemného obchodu zlepšit. Podmínkou však bylo právě trvalé vyjmutí z nyní spuštěných cel.
„V průběhu jednání se Spojené státy snažily využívat hrozby omezení obchodu jako páky k tomu, aby získaly ústupky od EU. To není způsob, jak obchodovat a rozhodně ne mezi dlouhodobými partnery, přáteli a spojenci,“ uvedla Malmströmová.
Problém pro Česko
V Česku podle Svazu průmyslu a dopravy ohrožují americká cla hlavně tuzemské oceláře, kteří se obávají omezení svého vývozu a přesměrování levné oceli ze třetích zemí z amerického na evropský trh, který je pro ně nejvýznamnější. Například největší české hutní podniky, Třinecké železárny a ArcelorMittal Ostrava, čekají, že jim kvůli zavedení dovozních cel na hliník a ocel klesne prodej některých výrobků do USA. Vzhledem k objemu výroby ale toto množství nebude příliš významné a dosáhne jen jednotek procent.
Evropští oceláři varují. Americká cla na ocel poškodí ekonomiky EU i USA |
„Česká republika bude patřit k těm zemím EU, které opatření poškodí relativně značně, neboť její ekonomika je malá a otevřená, vysoce závislá na zahraničním obchodě. Pro českou ekonomiku představuje rozpoutání obchodní války mezi USA a dalšími světovými ekonomickými celky klíčové ohrožení její současné nebývalé prosperity. ,“ předesílá Kovanda.
Česká Ocelářská unie uvedla, že americký prezident uvalením cel na ocel z Evropské unie pokračuje v útoku na světový systém volného obchodu. „Je to nepochopitelné, protože Trump útočí na nejbližší spojence v době, kdy je potřebuje v boji proti merkantilismu a nekalým obchodním praktikám Číny, které sahají od krádeží duševního vlastnictví až po omezování práv investorů,“ uvedl její statutární ředitel Daniel Urban. Rozhodnutí podle něj bude mít dopad i na české výrobce oceli.