Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

KOMENTÁŘ: Podvod, pyramida, nebo budoucnost? Bitcoin je splašený kůň

  14:05
Bitcoin za měsíc spadl o 42 procent. Předtím se za rok jeho hodnota zdvacetinásobila. I ostatní kryptoměny jsou zranitelné. Jde o bubliny, které brzy splasknou? Nebo půjde cena zase nahoru, zamýšlí se Aleš Michl, poradce ministryně financí a ekonom fondu Quant.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Koukám na webu na projekt Bitconnect. Název si zvolil „pěkný“. Jako by měl něco společného s bitcoinem. Leč neměl. Šlo o kryptopyramidu. I Viktor Kožený si dnes totiž může spustit svou vlastní virtuální měnu. Třeba kožený kojn.

Nějací „kožení“ spustili BitConnectCoin a „nějací“ šílenci si to kupovali. V prosinci 2017 stál jeden BitConnectCoin 463 dolarů. Teď v lednu jen 19 dolarů. Zakladatelé projektu oznámili, že jim jdou američtí regulátoři po krku, a tak zavírají obchodování se svou kryptoměnou. Kde je pravda, nevíte. Prakticky to znamená, že virtuálně budete mít X bitconnectů, ale reálně se na ně můžete leda tak dívat na displeji – neprodáte je nikde.

Vyber si svoji kryptoměnu

Aleš Michl, poradce ministryně financí, ekonom fondu Quant

Tak to prostě s virtuálními měnami chodí, můžou přinést rychle velký zisk, ale i ještě rychlejší pád.

Sleduji také jednu z největších burz s kryptoměnami – Kraken. Funguje už od roku 2011, domov má v San Francisku.

A koukám i na ostatní burzy s kryptoměnami včetně bitcoinu, protože tak si lze udělat obrázek o tom, kolik virtuálních měn je. Najíždím přes web na burzu Binance.

Pyšní se tím, že přes ni jde nejvíc obchodů s kryptoměnami, byť patří mezi nejmladší. Podle statistiky coinmarketcap.com už na ní klienti obchodují s kryptoměnami o hodnotě 5 miliard dolarů.

Nejen s bitcoinem, jede na ní Tron, Ethereum, EOS, Walton, NEO, VeChain, Ripple, Cardano, Litecoin, ICON, Bitcoin Cash… Mám pokračovat?

Dobře, na burze můžete obchodovat i s Moeda Loyalty Points, Ripple, aelf, AppCoins, VIBE, IOTA… Je toho spousta. Už nemusím pokračovat, že?

O účet u Binance měli lidé takový zájem, že stopnuli nové registrace. Systém nestíhal.

Museli upgradovat. Po pár dnech to minulý týden zase rozjeli. Na podobných burzách si můžete koupit všechny virtuální měny – jen musíte věřit, že vámi vytipovaná nedopadne jednou jako BitConnectCoin.

Po očku vždy sleduji televizi Bloomberg, úplnou náhodou mají ve vysílání šéfa Binance Zhao Changpenga. Mladý kluk z Číny. Má černou mikinu s logem burzy. Je výborný. Perfektní angličtina. Říká, že už mají 4 miliony klientů. A že burzu museli přesouvat z čínských serverů na Tchaj-wan, Hongkong a do Tokia, protože Čína bojuje proti bitcoinu.

Říkal, že poté co upgradovali systém a otevřeli znovu registrace, získali za pouhou hodinu 240 000 nových klientů. Většinou muže mezi 25 až 35 lety. „A řeknu vám, že je tady hodně chlapíků se spoustou peněz. Každý den běžně vymění 10 tisíc až 100 tisíc dolarů,“ prohlašuje Zhao Changpeng. Co si o tom všem tedy myslet?

Jsou to podvody, pyramidy, bubliny, nebo je to budoucnost?

Hlavními důvody, proč sektor kryptoměn a burz, přes které se obchodují, vůbec vznikl – je decentralizace, zisk a možnost mít v tom své bohatství a platit s tím.

V historii financí přicházely etapy, kdy svět prahnul po decentralizaci a kdy lidé chtěli věci nezávislé na autoritách. Tím kryptoměny být mohou – vznikají nezávisle na centrální bance nebo vládě.

Pokud si z vyprávění prarodičů pamatujete na měnovou reformu z 50. let, hyperinflaci v Německu před druhou světovou válkou anebo pád bank a kampeliček v Česku z devadesátých let, znáte motiv, proč mít ve svém portfoliu něco nezávislého na současném finančním systému.

Jenže v historii platí, že si vždy vládci, politici a centrální banky vzali moc zase zpátky. Kryptoměnám se v tomhle kontextu určitě lehce dýchat nebude – regulace přibude. I proto teď spadla cena bitcoinu. Nehrozí, že s ním v budoucnu nepůjde nikde zaplatit? Zruší se burzy, kde se s ním dá obchodovat? Právě možnost „v tom“ mít bohatství a platit tím je důležitá. Na burzách si lidé mohou zřídit účet, proměnit dolary v bitcoiny, trony, cardany či litecoiny, které mohou utratit kdekoliv na světě. Binance proto mají zákazníky z celého světa – z USA, Japonska, Korey, Británie, Německa, Itálie… I v české Alze si můžete koupit Teslu třeba za bitcoin.

A celý sektor žene dopředu i zisk. Nemyslím spekulace lidí na růst cen, ten je veliký, ale není to hnací motor. Binance mají poplatky z obchodů a zisk ze své vlastní měny. Kdo kryptoměnu vydává nebo těží, shrábne odměny a může je utratit. Lidé, kteří spouštěli BitConnect Coin, už určitě v době, kdy oznamovali, že de facto zavírají, neměli bohatství ve své vlastní měně. Vybrali zisk a unikli do jiné.

Šéf největší americké banky JPMorgan Jamie Dimon proto v září podrobil i bitcoin ostré kritice. Naznačil, že je to spíš zlodějina. Minulý týden však již v rozhovoru pro televizi FOX svá slova mírnil: „Lituji, co jsem řekl o bitcoinu.“

Co z toho vyplývá? Je potřeba se dívat na burzy a kryptoměny soudit jednu po druhé, ne je hodit všechny do jednoho odpadkového koše. I v tomto sektoru číhají zloději, moderní terminologií hackeři, a tunely, moderně fraudy, a pyramidy. Dobré virtuální měny od špatných oddělí základní principy decentralizace. Nesmějí být úplně zregulované vládou a musí v nich být možné uchovat bohatství a platit jimi. Současně je musí hnát dopředu touha burz a obchodníků po zisku, musí se zdokonalovat systém obchodování, zlevňovat placení, dbát na kredibilitu a bezpečnost dané měny, dané burzy či mobilní peněženky.

Vše však platí, dokud nevypnou proud a internet.

Autor:

100 tun za hodinu. Na Hané mají unikátní kombajn

  • Nejčtenější

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů, vysílat ráno nemohla ani britská televize Sky News. Agentura Reuters to označila za...

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí Loštic na Šumpersku. Žací lišta kombajnu může měřit až 18 metrů, což na rozlehlých...

22. července 2024  14:31

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Český e-shop s kosmetikou má potíže. Objednávky neřeší, na maily nereaguje

Na český e-shop s biokosmetikou Biooo se v posledním měsíci hrne kritika. Po více než pětadvaceti letech bezproblémového fungování si na jeho služby nyní stěžují mnozí zákazníci. Ti již několik týdnů...

23. července 2024  12:02

John Deere už nechce být woke. Podlehl tlaku konzervativců a řadí zpátečku

Přední americký výrobce zemědělských strojů John Deere se rozhodl ustoupit od svých iniciativ v oblasti podpory rozmanitosti. Podlehl tak tlaku, který se vůči němu v posledních měsících vyvinul na...

20. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Za všechno mohou turisté. Řecký ostrov Santorini nemá vodu, víno ani klid

Ačkoliv je řecké hospodářství do značné míry závislé na cestovním ruchu, ne všichni domorodci jsou z turistů nadšení. Vinaři na řeckém ostrově Santorini si například stěžují na to, že kvůli turismu...

21. července 2024

Rozvojové země se topí v rekordních dluzích, odnášejí to nejchudší, říká studie

Většina států po celém světě dlouhodobě bojuje s vysokými dluhy. V případě rozvojových států ale nebyl tento problém nikdy větší. V průměru tyto země na splácení závazků vůči věřitelům alokují skoro...

27. července 2024

Cíl Wendy’s v Česku? Rychle otevřít stovky restaurací, říká šéf fast foodu

Premium

Hranaté hovězí nebo mražený dezert Frosty patří mezi největší taháky řetězce s rychlým občerstvením Wendy’s. Americká síť před dvěma týdny oznámila, že se chystá vstoupit na český trh. Řetězec nyní...

27. července 2024

KOMENTÁŘ: Polsko jako motor Evropy? Ne, jeho ekonomika je stále ještě zranitelná

Premium

V Polsku se dnes staví dálnice, rostou tam platy, země mohutně zbrojí, stahují se do ní zahraniční firmy. Stává se z Polska jeden z motorů Evropy na úrovni Německa a Francie? ptá se Josef Mlejnek,...

26. července 2024

Na Ukrajině se kogenerační jednotky osvědčily. Firma z Brna jich vyvezla desítky

České firmy dodaly na Ukrajinu již desítky kogeneračních jednotek, které pomáhají zemi zvládat kritickou situaci poškozené energetiky. Pro zajištění rychlých dodávek elektřiny a tepla jsou momentálně...

26. července 2024

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Olympiáda je festival sexu pro sportovce, potvrzují bývalí účastníci

Olympijská vesnice mi dala za dva týdny víc sexu než zbytek mého života, tvrdí bývalý olympionik Matthew Syed....