ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Reuters

Nadějné zprávy z Austrálie pro svět. Země vyhlíží rekordní úrodu pšenice

  • 206
Poslední zprávy z Austrálie zmírňují obavy ohledně celosvětového nedostatku pšenice. Země totiž už třetí rok po sobě vypěstuje její rekordní množství. Přispívá tomu i poměrně příznivé počasí, které australské farmáře spolu s vysokými cenami této komodity na trzích motivuje k častějšímu pěstování.

Australští zemědělci v letošním roce vysadili nejvyšší množství pšenice v historii. Už loni, kdy byla Austrálie největším světovým vývozcem této obilniny, se tam pěstovala pšenice asi na 14 milionech hektarů a letos to má být dokonce ještě o 0,45 milionu hektaru více, uvádí agentura Reuters.

Ukrajinské a ruské dodávky obilovin do celého světa se totiž kvůli válečnému konfliktu zkomplikovaly a podle některých odborníků jsou ohrožením i pro globální potravinovou bezpečnost. Vývoz ukrajinského obilí v posledních měsících klesl o několik desítek procent.

Ještě v loňském roce z Ukrajiny měsíčně vyváželo okolo pěti milionů tun pšenice, tak po počátku války tento export klesl na 500 tisíc tun. Obrovský pokles vývozu této suroviny z východu Evropy vedl i ke značnému nárůstu cen a pšenice za pár týdnů zdražila o několik desítek procent. Výhled do dalších měsíců navíc zkomplikovala Indie, která se rozhodla vývoz pšenice do světa úplně zastavit. Zprávy z Austrálie ale jsou pro trhy povzbuzující.

Indie zakázala vývoz pšenice do zahraničí, trhem hýbají vedra a válka

Ačkoliv se ještě australská úroda může v dalších měsících třeba kvůli případnému negativními vlivu počasí zkomplikovat, tak podle odborníků se globální trhy mohou těšit až na 35 milionů tun pšenice. Průměrná australská produkce pšenice za posledních deset let se přitom pohybuje jen okolo 24,8 milionů tun.

„Myslím, že Austrálie má letos dobrou šanci letos potřetí za sebou vyprodukovat více než třicet milionů tun pšenice. Počasí jim opravdu vychází a do karet australských farmářů hrají i vysoké ceny,“ uvedl pro Reuters agroekonom Phin Ziebell z bankovní instituce National Australia Bank s tím, že na trh se tato australská pšenice dostane během listopadu.

Přesto se ale čeká, že celosvětová produkce pšenice v letošním roce poklesne, a to meziročně asi o pět milionů tun, jak ukazují odhady amerického ministerstva zemědělství.

Pšenici z Austrálii podle odborníků vykoupí hlavně asijští kupci, kteří na ni jsou velmi závislí. Mezi klíčové nákupčí se však bude řadit i Japonsko, Indonésie nebo Jižní Korea.