Pondělí 30. ledna 2023, svátek má Robin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 30. ledna 2023 Robin

Test: Někteří restauratéři odmítají servírovat vodu z kohoutku

  10:35aktualizováno  12. prosince 14:18
Za vodu v restauracích se často platí víc než za pivo nebo víno. Test MF DNES ale ukázal, že jsou i podniky, kde vám bez problémů naservírují vodu z kohoutku. Je jich dokonce víc než těch, kde vás s touto žádostí odmítnou.

V jedenácti restauracích vodu z kohoutku nalili, v sedmi to odmítli. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

"Vodu z kohoutku vám dát nemůžeme, musíte si koupit minerálku, slyšeli jsme v sedmi z osmnácti restaurací, které navštívili redaktoři v rámci trochu neobvyklého testu. Šlo v něm o jediné - chtěli jsme zjistit, zda můžeme jídlo zapít obyčejnou vodou z vodovodu.
V jedenácti restauracích se to povedlo, v sedmi nás odmítli.

Hned na úvod je třeba říct, že neexistuje žádný předpis, který by restauraci přikazoval, že musí zákazníkovi podávat vodu z vodovodu. Stejně tak ale neexistuje předpis, který by to zakazoval, jak se nás mnozí číšníci snaží přesvědčit. "Nesmíme z hygienických důvodů, předpisy to nedovolují," takovým způsobem často argumentují v podnicích, jejichž majitelé se rozhodli před hosty zavřít vodovodní kohoutky. "Nemůžeme vám ji dát, není atestovaná," slyšeli jsme například v pražské restauraci Antal.

Infografika

Kde dostanete vodu z kohoutku

"To je naprostý nesmysl. Restaurace nemůže mít nevyhovující vodu, to bychom ji zavřeli," říká rezolutně Marie Čemusová z pražské hygienické stanice. "Nejenže by nemohli vařit, ale nemohli by si ani mýt ruce. Žádná jiná než pitná voda pro podnik veřejného stravování nepřipadá v úvahu," dodává. 

Hygiena je jen výmluva

Pokud vám tedy číšník řekne, že vám nemůže dát vodu z vodovodu, protože je nehygienická, je to jen výmluva. Důvod je jiný - zakázal to majitel, přišel by o část svých příjmů. Spolumajitel sítě pizzerií Grosseto Miloš Hodan to říká jasně: "Důvody jsou ekonomické. Měli bychom nižší tržby."

Nepřímo tím potvrzuje, že na balených vodách mohou restaurace dobře vydělat. Stačí jen počítat. Za třetinkovou lahvičku jsme v testovaných restauracích zaplatili v průměru 30 korun (do průměru jsme zahrnuli jen běžné tuzemské značky), podnikatelé ji přitom kupují za necelé čtyři koruny. Je tedy docela pochopitelné, že nechtějí o svoji vysokou marži přijít.

Odmítají hlavně ty drahé

Test však ukázal, že dopřát si v hospodách obyčejnou vodu z kohoutku není tak utopické přání.

Skóre testu 11:7 ve prospěch vstřícných podniků je příjemné překvapení. Někde nám vodu přinesli bez mrknutí oka, jinde s poznámkami a úšklebky. Mnohde jsme číšníky svým přáním zaskočili.

Ani v jednom z těch podniků, kde jsme se vody dočkali, to však nedělají automaticky. To byl také důvod, proč ani jedna hospoda nezískala absolutní jedničku. Nikde nám vodu nenabídli sami od sebe, tak jak je zvykem třeba v Rakousku nebo v Itálii.

Jak je to ve světě

Ve Francii má zákazník restaurace nárok na vodu z kohoutku ze zákona. Ke kávě ji dostat nemusí, k jídlu ano. Zatímco kavárny nejsou povinny podávat vodu zdarma, podniky, které servírují jídlo, naopak ano. Je jen na nich, zda si náklady zahrnou do cen jídla.

V Itálii je sklenice vody ke kávě samozřejmost.

Velká Británie vyhlásila válku balené vodě. Její prodej za poslední rok poklesl o devět procent. Omezuje se spotřeba v domácnostech i restauracích.

Starosta britské metropole Ken Livingstone před časem odstartoval kampaň za kohoutkovou vodu, když Londýňanům vzkázal: Nepijte vodu balenou, ale z kohoutku, ušetříte a zachráníte planetu.

Pětina restaurací už přešla na vodu z kohoutku, londýnská voda je totiž výborná. Potvrdil to test minerálních vod, který uspořádal britský vinařský časopis Decanter.

Mezi 24 balenými vodami, které naslepo posuzovali odborníci, byla záměrně zařazena i voda z vodovodu. Skončila na třetím místě (!) za tisíckrát dražší minerálkou z Nového Zélandu a vodou Vittel.

I v Česku je kvalita vody z vodovodní sítě výborná. Nezávislá organizace Celosvětové hodnocení bezpečnosti pitných vod přisoudila české vodě pět kapek, nejvyšší možný počet.

Zajímavé je i to, že vodu odmítají spíše v těch dražších podnicích. Například v restauraci Antal na Praze 4, kde čtyři lidé nechali za večeři 1 700 korun. Není to však pravidlo - restaurace Oliva nebo Osteria da Clara také nepatří k nejlevnějším, přesto nám v nich vyhověli.

Pouze v jednom z osmnácti podniků měli obyčejnou vodu v jídelním lístku. V královéhradecké restauraci U Knihomola ji nabízejí za deset korun. Proti tomu obchodní inspekce nic nenamítá. Vodu koupili od vodáren, teď ji prodávají dál.

Problém je, že v lístku neuvádějí, kolik vody host dostane -skleničku? Celý džbán? "To je špatně. Zákazník neví, kolik vody má za tu cenu očekávat," říká tiskový mluvčí České obchodní inspekce Marek Ženkl.

Argumenty pro "vodovodu"

Proč bychom měli vlastně chtít kohoutkovou vodu? Jsou k tomu tři důvody: ceny, ekologie a zdraví. Ceny balených vod v českých restauracích jsou až nekřesťansky vysoké. Například v pražské restauraci La Bodega jsme za třetinku mattonky zaplatili 45 korun. Zkušenosti říkají, že ceny bývají i vyšší.

Důvodem může být i kritický postoj k baleným vodám, spotřebitelé v mnoha zemích Evropy i severní Ameriky si uvědomují, že balení a transport vody má neblahý vliv na životní prostředí. Pití vody z kohoutku může omezit množství odpadu z lahví.

Rada MF DNES

Nebojte se požádat o obyčejnou vodu

Čím více zákazníků bude vyžadovat kohoutkovou vodu, tím větší je šance, že restauratéři změní svůj přístup. Přestanou nás nutit kupovat si předraženou balenou vodu, jejíž výroba a přeprava navíc přispívá ke znečištění životního prostředí.

A zdravotní argumenty? Kohoutková voda není horší než balená. Naopak při špatném skladování může mít balená horší kvalitu než voda, která čerstvě vytéká z kohoutku. Další důvod: při jídle v restauraci pijeme méně, než bychom měli.

Ve větší konzumaci vody nás brzdí nejen cena: "Voda v lahvích bývá často přechlazená a sycená. Nízká teplota a obsah bublinek sice dříve uhasí žízeň, ale celkově vypijeme méně," vysvětluje lékařka Václava Kunová a přidává další argument: "Pokud budeme během jídla málo pít, sníme pak zákonitě větší porci, než jsme původně zamýšleli."

Průběžné hodnocení restaurací najdete na stránkách V. Kunové www.vodovoda.cz.

Prémiové testy

Zařizujete si domácnost, nakupujete sportovní výbavu, chystáte se na dovolenou? S výběrem toho nejlepšího zboží či služeb na míru pomohou nezávislé spotřebitelské testy. Exkluzivně na iDNES Premium.

Test zeleninových směsí na bramborový salát: ostudu vám neudělají

ilustrační snímek

Když použijete do svátečního salátu zeleninu ze sklenice, jistě nebudete za lajdáka. Navíc uspoříte...

Test levných gramofonů. Které nejlépe hrají a které nejvíc trápí desky

Test gramofonů od 3 do 6 tisíc korun

Otestovali jsme sedm gramofonů v ceně od 3 do 6 tisíc korun. Jsou mezi nimi modely manuální,...

Test mouky: Špalda je všelék, buclaté rohlíky z ní však upečete jen stěží

ilustrační snímek

Svatá Hildegarda z Bingenu považovala pšenici špaldu ve 12. století za hotový všelék, který postaví...

Test: Kdepak koňská stáj, nejlepší Frankovka voní po višňové marmeládě

ilustrační snímek

Frankovka je u nás nejpěstovanější modrou odrůdou. Jak ale v takovém množství najít tu nejlepší:...

VELKÝ TEST ELEKTROKOL 2022: Celoodpružená horská kola

Celoodpružená horská kola: Orbea Rise H10

Celoodpružená horská kola nejsou žádnou masovkou. Jsou to vymakané libůstky pro cyklistické...

Test fastfoodů: I burger z luštěnin chutná jako originál. Hlavně kvůli soli

ilustrační snímek

Někoho k volbě burgerů ze sóji a nugetek z fazolí vede soucit se zvířaty, jiným vadí podmínky...

Daňové přiznání 2023

Základní lhůta pro podání daňového přiznání za zdaňovací období 2022 připadá letos na pondělí 3. dubna. Interaktivní daňové formuláře umí vypočítat daně za vás.

Mohlo by vás zajímat

ZANIKLÉ TRATĚ: Volarská spojka je nejzáhadnější dráhou u nás

  • Nejčtenější

Přání bank je vyslyšeno. Za předčasné splacení hypotéky si lidé připlatí

Premium Pravidla pro předčasné splacení hypotéky se změní. Banky si budou moci účtovat nejen administrativní náklady v...

Evropu čeká nemovitostní zvrat, varují experti. Hrozí potíže s financemi

Problémy s financováním exkluzivních staveb v evropských metropolích naznačují, že by Evropu mohl na realitním trhu...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Státní podnik vyvinul vozidlo za 62 milionů, prodal jen 69 kusů

V soukromém firmě by to byl problém, ve státním podniku to nevadí. VOP CZ, firma Ministerstva obrany určená k výrobě a...

Závod o nejvyšší větrník se nevyplácí. Obří stavby se lámou a bortí

Případy pádů a přelomení větrných elektráren jsou ve světě čím dál častější. Důvodem je překotná snaha výrobců postavit...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nebe nad Londýnem potemnělo. Lidé topí v kamnech, úřady jsou na ně krátké

Hlavní město Velké Británie čelí nejhoršímu znečištění ovzduší za několik posledních let. Příčinou jsou domácnosti,...

Několik lidí se dostalo na dotyk ke klenotům. Hrad je označil za odborníky

Premium Zatímco jiní mrzli v několikahodinových frontách venku před katedrálou svatého Víta, aby z několika metrů spatřili na...

Přání bank je vyslyšeno. Za předčasné splacení hypotéky si lidé připlatí

Premium Pravidla pro předčasné splacení hypotéky se změní. Banky si budou moci účtovat nejen administrativní náklady v...

Fotbal se mění, Slavia také. Trpišovský exkluzivně o trendech i návratu Stancia

Premium Když se ve chvilce volna vyrazil projít po pískovcových útesech a díval se, jak do skal narážejí mořské vlny, hlavou mu...

Test rybích sendvičů: I oběd z benzinky může prospět vašemu zdraví

Premium Tuňákový sendvič je podle amerického magazínu Taste „symbolem dělnického ducha Spojených států“. Dokázal totiž dokonale...

Velký test vín: Nejlepší Pálava voní po plástvích medu, meruňce i ananasu

Premium Pálava nejlépe vyzrává na jižních svazích dostatečně zásobených vodou. Takových, které mají právě pod Pavlovskými...

Test zeleninových směsí na bramborový salát: ostudu vám neudělají

Premium Když použijete do svátečního salátu zeleninu ze sklenice, jistě nebudete za lajdáka. Navíc uspoříte čas a možná...

Test mouky: Špalda je všelék, buclaté rohlíky z ní však upečete jen stěží

Premium Svatá Hildegarda z Bingenu považovala pšenici špaldu ve 12. století za hotový všelék, který postaví na nohy...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Františka Ringo Čecha odvezli do nemocnice, je v ohrožení života

František Ringo Čech (79) byl v neděli večer podle zdrojů CNN Prima NEWS převezen do pražské Nemocnice Na Homolce....

Přání bank je vyslyšeno. Za předčasné splacení hypotéky si lidé připlatí

Premium Pravidla pro předčasné splacení hypotéky se změní. Banky si budou moci účtovat nejen administrativní náklady v...

Z šestnáctileté dívky se vlivem vzácného onemocnění stala stařenka

Raizel Grace Calago z Filipín se ještě před dvěma lety účastnila soutěže krásy. Dnes ale vypadá jako padesátiletá žena...

Evu Decastelo mi kdysi vyfoukl Ruppert, měl větší tah na branku, říká Třeštík

Fotograf Tomáš Třeštík vyměnil loni spisovatelku Radku Třeštíkovou, se kterou má dvě děti, za novou partnerku,...

Nahota dospívajících? Film Modrá laguna by dnes neprošel, míní Shieldsová

Brooke Shieldsová zavzpomínala na natáčení slavného snímku z roku 1980 s názvem Modrá laguna. Podle sedmapadesátileté...