Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Test: Někteří restauratéři odmítají servírovat vodu z kohoutku

  10:35aktualizováno  12. prosince 14:18
Za vodu v restauracích se často platí víc než za pivo nebo víno. Test MF DNES ale ukázal, že jsou i podniky, kde vám bez problémů naservírují vodu z kohoutku. Je jich dokonce víc než těch, kde vás s touto žádostí odmítnou.

V jedenácti restauracích vodu z kohoutku nalili, v sedmi to odmítli. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

"Vodu z kohoutku vám dát nemůžeme, musíte si koupit minerálku, slyšeli jsme v sedmi z osmnácti restaurací, které navštívili redaktoři v rámci trochu neobvyklého testu. Šlo v něm o jediné - chtěli jsme zjistit, zda můžeme jídlo zapít obyčejnou vodou z vodovodu.
V jedenácti restauracích se to povedlo, v sedmi nás odmítli.

Hned na úvod je třeba říct, že neexistuje žádný předpis, který by restauraci přikazoval, že musí zákazníkovi podávat vodu z vodovodu. Stejně tak ale neexistuje předpis, který by to zakazoval, jak se nás mnozí číšníci snaží přesvědčit. "Nesmíme z hygienických důvodů, předpisy to nedovolují," takovým způsobem často argumentují v podnicích, jejichž majitelé se rozhodli před hosty zavřít vodovodní kohoutky. "Nemůžeme vám ji dát, není atestovaná," slyšeli jsme například v pražské restauraci Antal.

Infografika

Kde dostanete vodu z kohoutku

"To je naprostý nesmysl. Restaurace nemůže mít nevyhovující vodu, to bychom ji zavřeli," říká rezolutně Marie Čemusová z pražské hygienické stanice. "Nejenže by nemohli vařit, ale nemohli by si ani mýt ruce. Žádná jiná než pitná voda pro podnik veřejného stravování nepřipadá v úvahu," dodává. 

Hygiena je jen výmluva

Pokud vám tedy číšník řekne, že vám nemůže dát vodu z vodovodu, protože je nehygienická, je to jen výmluva. Důvod je jiný - zakázal to majitel, přišel by o část svých příjmů. Spolumajitel sítě pizzerií Grosseto Miloš Hodan to říká jasně: "Důvody jsou ekonomické. Měli bychom nižší tržby."

Nepřímo tím potvrzuje, že na balených vodách mohou restaurace dobře vydělat. Stačí jen počítat. Za třetinkovou lahvičku jsme v testovaných restauracích zaplatili v průměru 30 korun (do průměru jsme zahrnuli jen běžné tuzemské značky), podnikatelé ji přitom kupují za necelé čtyři koruny. Je tedy docela pochopitelné, že nechtějí o svoji vysokou marži přijít.

Odmítají hlavně ty drahé

Test však ukázal, že dopřát si v hospodách obyčejnou vodu z kohoutku není tak utopické přání.

Skóre testu 11:7 ve prospěch vstřícných podniků je příjemné překvapení. Někde nám vodu přinesli bez mrknutí oka, jinde s poznámkami a úšklebky. Mnohde jsme číšníky svým přáním zaskočili.

Ani v jednom z těch podniků, kde jsme se vody dočkali, to však nedělají automaticky. To byl také důvod, proč ani jedna hospoda nezískala absolutní jedničku. Nikde nám vodu nenabídli sami od sebe, tak jak je zvykem třeba v Rakousku nebo v Itálii.

Jak je to ve světě

Ve Francii má zákazník restaurace nárok na vodu z kohoutku ze zákona. Ke kávě ji dostat nemusí, k jídlu ano. Zatímco kavárny nejsou povinny podávat vodu zdarma, podniky, které servírují jídlo, naopak ano. Je jen na nich, zda si náklady zahrnou do cen jídla.

V Itálii je sklenice vody ke kávě samozřejmost.

Velká Británie vyhlásila válku balené vodě. Její prodej za poslední rok poklesl o devět procent. Omezuje se spotřeba v domácnostech i restauracích.

Starosta britské metropole Ken Livingstone před časem odstartoval kampaň za kohoutkovou vodu, když Londýňanům vzkázal: Nepijte vodu balenou, ale z kohoutku, ušetříte a zachráníte planetu.

Pětina restaurací už přešla na vodu z kohoutku, londýnská voda je totiž výborná. Potvrdil to test minerálních vod, který uspořádal britský vinařský časopis Decanter.

Mezi 24 balenými vodami, které naslepo posuzovali odborníci, byla záměrně zařazena i voda z vodovodu. Skončila na třetím místě (!) za tisíckrát dražší minerálkou z Nového Zélandu a vodou Vittel.

I v Česku je kvalita vody z vodovodní sítě výborná. Nezávislá organizace Celosvětové hodnocení bezpečnosti pitných vod přisoudila české vodě pět kapek, nejvyšší možný počet.

Zajímavé je i to, že vodu odmítají spíše v těch dražších podnicích. Například v restauraci Antal na Praze 4, kde čtyři lidé nechali za večeři 1 700 korun. Není to však pravidlo - restaurace Oliva nebo Osteria da Clara také nepatří k nejlevnějším, přesto nám v nich vyhověli.

Pouze v jednom z osmnácti podniků měli obyčejnou vodu v jídelním lístku. V královéhradecké restauraci U Knihomola ji nabízejí za deset korun. Proti tomu obchodní inspekce nic nenamítá. Vodu koupili od vodáren, teď ji prodávají dál.

Problém je, že v lístku neuvádějí, kolik vody host dostane -skleničku? Celý džbán? "To je špatně. Zákazník neví, kolik vody má za tu cenu očekávat," říká tiskový mluvčí České obchodní inspekce Marek Ženkl.

Argumenty pro "vodovodu"

Proč bychom měli vlastně chtít kohoutkovou vodu? Jsou k tomu tři důvody: ceny, ekologie a zdraví. Ceny balených vod v českých restauracích jsou až nekřesťansky vysoké. Například v pražské restauraci La Bodega jsme za třetinku mattonky zaplatili 45 korun. Zkušenosti říkají, že ceny bývají i vyšší.

Důvodem může být i kritický postoj k baleným vodám, spotřebitelé v mnoha zemích Evropy i severní Ameriky si uvědomují, že balení a transport vody má neblahý vliv na životní prostředí. Pití vody z kohoutku může omezit množství odpadu z lahví.

Rada MF DNES

Nebojte se požádat o obyčejnou vodu

Čím více zákazníků bude vyžadovat kohoutkovou vodu, tím větší je šance, že restauratéři změní svůj přístup. Přestanou nás nutit kupovat si předraženou balenou vodu, jejíž výroba a přeprava navíc přispívá ke znečištění životního prostředí.

A zdravotní argumenty? Kohoutková voda není horší než balená. Naopak při špatném skladování může mít balená horší kvalitu než voda, která čerstvě vytéká z kohoutku. Další důvod: při jídle v restauraci pijeme méně, než bychom měli.

Ve větší konzumaci vody nás brzdí nejen cena: "Voda v lahvích bývá často přechlazená a sycená. Nízká teplota a obsah bublinek sice dříve uhasí žízeň, ale celkově vypijeme méně," vysvětluje lékařka Václava Kunová a přidává další argument: "Pokud budeme během jídla málo pít, sníme pak zákonitě větší porci, než jsme původně zamýšleli."

Průběžné hodnocení restaurací najdete na stránkách V. Kunové www.vodovoda.cz.

Prémiové testy

Zařizujete si domácnost, nakupujete sportovní výbavu, chystáte se na dovolenou? S výběrem toho nejlepšího zboží či služeb na míru pomohou nezávislé spotřebitelské testy. Exkluzivně na iDNES Premium.

Test lehkých piv: celkem chutné letní nápoje, které ale nejsou pro cyklisty

ilustrační snímek

Trendem dnešní doby jsou lehčí piva. Bádání nad tím, zda za to může teplejší klima nebo spíš změna...

Test slunečních brýlí: Fungují i levné, ale pohodlí a výdrž od nich nečekejte

ilustrační snímek

Stoprocentní UV filtr, který bezpečně chrání oči, mají sluneční brýle za tři stovky z benzinky i za...

Test cyklistických přileb: Při nárazu chrání i ty levné. Rozdíly jsou jinde

ilustrační snímek

Povinnost nosit cyklistickou helmu platí v Česku pouze do 18 let. Podle statistik ji ale polovina...

Unikátní průvodce vánočními trhy: Kde v Česku hledat nejlepší adventní atmosféru

Olomoucké vánoční trhy i letos nabízejí stánky s rozličným zbožím, ale také...

Svařené víno za padesát korun i téměř za dvojnásobek, trdelník za stovku. Kolotoče, koncerty...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

ilustrační snímek

Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž...

Britská správa drah zveřejnila záběry z přejezdů

  • Nejčtenější

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů, vysílat ráno nemohla ani britská televize Sky News. Agentura Reuters to označila za...

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

John Deere už nechce být woke. Podlehl tlaku konzervativců a řadí zpátečku

Přední americký výrobce zemědělských strojů John Deere se rozhodl ustoupit od svých iniciativ v oblasti podpory rozmanitosti. Podlehl tak tlaku, který se vůči němu v posledních měsících vyvinul na...

20. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Za všechno mohou turisté. Řecký ostrov Santorini nemá vodu, víno ani klid

Ačkoliv je řecké hospodářství do značné míry závislé na cestovním ruchu, ne všichni domorodci jsou z turistů nadšení. Vinaři na řeckém ostrově Santorini si například stěžují na to, že kvůli turismu...

21. července 2024

Přetáhnete stání zdarma? Zaplatíte i za něj. IKEA rázně řeší parkování

Obchodní centrum Homepark v Praze u obchodního domu IKEA na Zličíně zpoplatnilo další stání na svém parkovišti, kde často nechávali auta lidé dojíždějící do metropole. Těmto řidičům tak docházejí...

17. července 2024  15:14

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Electro World se mění na Datart. Prodejny čistí sklady a ruší věrnostní program

Červnové schválení spojení dvou prodejců elektroniky jde do finále. Electro World se od podzimu již definitivně změní na Datart. V těchto dnech se nejen vyprodávají jeho skladové zásoby, ale...

17. července 2024

Náš systém je křehký. Odborníci hodnotí největší IT výpadek v historii

Globální výpadek počítačů způsobený nepovedenou aktualizací softwaru společnosti CrowdStrike ovlivnil celý svět. Přestože jsou podle odborníků ztráty zanedbatelné, krach je varovným signálem pro...

22. července 2024

Zemědělci jsou v předstihu, žně již vrcholí. Úroda bude nejslabší za pět let

Příznivější meteorologické podmínky uplynulého týdne umožnily sklizeň napříč celou republikou. Podle zemědělců jsou žně ve srovnání s loňským rokem rychlejší. Podle odhadů však má být letošní sklizeň...

22. července 2024  17:39

Dobíjecích stanic pro elektroauta přibývá, ČEZ jich letos postavil téměř sto

Za první šest měsíců přibylo v České republice více než pět tisíc čistě bateriových elektromobilů, přes 1 500 pouze za červen. Stejně se rozrůstá i dobíjecí infrastruktura pro elektromobily. V prvním...

22. července 2024

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí Loštic na Šumpersku. Žací lišta kombajnu může měřit až 18 metrů, což na rozlehlých...

22. července 2024  14:31

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů,...

Restauratéři chtějí zakázat vstup Biance Censori, vadí jim její odhalování

Přítelkyně rappera Kanyeho Westa (47) Bianca Censori (29) je známá svým stylem „oblečená neoblečená“ a snaží se šokovat...

Piju každý den. Dřív nebo později se upiju k smrti, líčí bývalý fotbalista Fenin

Fotbalista Martin Fenin (37) neprožívá nejlepší období. Nejen, že mu nevyšlo manželství s policistkou Beatou, se kterou...

John Deere už nechce být woke. Podlehl tlaku konzervativců a řadí zpátečku

Přední americký výrobce zemědělských strojů John Deere se rozhodl ustoupit od svých iniciativ v oblasti podpory...