Středa 29. listopadu 2023, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 29. listopadu 2023 Zina

Hračky z měkkých plastů ohrožují děti

  16:51aktualizováno  25. května 12:28
V oddělení hraček koupíte svému dvouletému synkovi plovoucí kačenku a nafukovacího králíčka. Asi by vás ani ve snu nenapadlo, že jste právě pořídili nebezpečnou hračku. Ale může tomu tak být. Osm z dvaceti hraček, které MF DNES testovala, obsahovalo zdraví škodlivé ftaláty.
Plastové hračky mohou být nebezpečné.

Plastové hračky mohou být nebezpečné. | foto: Profimedia.cz

Napadlo by vás někdy, že roztomilá plovoucí kačenka nebo pískací prasátko může ohrozit zdraví vašeho dítěte? MF DNES testovala dvacet měkkých hraček, nebezpečné ftaláty překvapivě obsahovalo osm z nich.

Dětem se dostávají do rukou hračky, které mohou poškozovat jejich zdraví. Prokázal to test MF DNES, který přinesl až šokující zjištění: každá druhá hračka z měkkého PVC obsahuje toxické ftaláty. Z dvaceti výrobků pro děti, které pro MF DNES zkoumali ve zlínském Institutu pro testování a certifikaci, šestnáct bylo vyrobeno z PVC, z nich pak každý druhý obsahoval ftaláty. Některé dokonce ve velmi vysokém množství. Jsou to látky, které se mohou z výrobků uvolňovat a dostat se do lidského organismu, kde ovlivňují hormonální pochody a způsobují nejrůznější zdravotní potíže od alergií až po poruchy ledvin.

Od ledna letošního roku přitom v Česku platí zákaz prodávat hračky z měkkého PVC s obsahem toxických ftalátů, v obchodech se přesto stále objevují. Upozornily na to nedávno i nevládní organizace a potvrdil to náš test.

Ten se zaměřil jen na výrobky z měkkých plastů pro nejmenší. Ftaláty obsahovaly hračky, které se dávají jak nejmenším dětem na hraní do vany – nafukovací králíček, plovoucí kačenka a pískací prasátko, tak hračky pro trochu větší děti – sada divokých zvířátek a panenka.

Objevily se i v pomůckách pro děti – v nafukovacím krytu na baterii u vany nebo v síťce na hračky. A našly se také v dětském dalekohledu, před kterým varovala Česká obchodní inspekce už na konci minulého roku a nařídila jeho stažení z prodeje. Nebezpečný výrobek tedy už neměl být v obchodech. My jsme ho koupili koncem února.

Pozor na hračky z Číny
Jak se tedy vyhnout ftalátům? Laik bohužel nepozná, jestli hračka z měkčeného PVC ftaláty obsahuje. Většina výrobců sice už dnes tvrdý polyvinylchlorid (PVC) změkčuje jinými, méně nebezpečnými změkčovadly nebo používají úplně jiný materiál, nicméně především asijští producenti i dál vyrábějí hračky z měkčeného PVC. Větší nebezpečí, že narazíte na problémovou hračku, je tedy u hraček dovezených z Asie.

Všechny testované hračky měly na obalu symbol CE, který má označovat, že výrobek je bezpečný a byl schválen některou z evropských laboratoří. Jenže se ukazuje, že značka je zneužívána. „Čínští výrobci často tisknou symbol CE na každý výrobek, bez ohledu na to, zda je bezpečný, či nikoliv,“ říká Ludmila Antošová ze zlínského Institutu pro testování a certifikaci.

Čím ftaláty škodí?
Třebaže hračka plná ftalátů neohrozí zdraví vašeho dítěte bezprostředně, lhostejnost není namístě. Pokud dítě jednou olízne „ftalátové“ zvířátko, nemusíte mít hned strach, že se otráví. Ale když si s takovou hračkou bude hrát denně, může mít časem problémy s játry, ledvinami nebo se u něj zvýší riziko výskytu alergií či astmatu. Některé ftaláty mohou být i rakovinotvorné.

Co jsou ftaláty vlastně zač? Je to skupina zhruba čtyřiceti chemických látek, které se používají pro měkčení PVC, například při výrobě zdravotnického materiálu či hraček. Protože se z výrobků postupně uvolňují a způsobují různé zdravotní problémy, nesmějí se už několik let používat v obalech na potraviny.

Kromě toho jsou ftalátová změkčovadla od roku 1996 zakázána pro výrobu hraček pro děti do tří let. Navíc od ledna letošního roku je zakázán prodej všech hraček a předmětů pro péči o děti s obsahem šesti nejnebezpečnějších ftalátů, který by převyšoval hodnotu 0,1 procenta.

Na hračky, jež obsahovaly nepovolené množství ftalátů, jsme upozornili Českou obchodní inspekci. „Uděláme kontrolní nákup a hračky necháme v laboratoři analyzovat,“ říká její mluvčí Miloslava Fléglová. „Pokud se prokáže, že hračky jsou závadné, nařídíme jejich stažení z trhu a udělíme sankce.

Rizikové nejsou jen hračky
Ftalátová změkčovadla jsou těkavé látky, jsou slabě rozpustné ve vodě, při vyšších teplotách se také uvolňují do vzduchu a dobře se rozpouštějí v tucích. Můžete je tedy vdechnout, sníst či vypít, ale prostupují také kůží.

„I pokud se ftaláty dostanou do stravy, tělo si s nimi dokáže poměrně dobře poradit,“ vysvětluje hlavní hygienik Michael Vít. „Menší množství se jich sice může z trávicího traktu dostat do krve nebo uložit do tukové tkáně, případně u kojících žen i do mléka, ale přibližně devadesáti procent se tělo dokáže zbavit stolicí a močí.“

Riziko vdechování ftalátů je vysoké především na pracovištích, kde se používají k výrobě. V bezpečí nejste ani doma. Stačí abyste měli linoleum, tapety, potahy sedaček z umělé kůže a pár dalších předmětů, k jejichž výrobě se používají estery kyseliny ftalové, a můžete se nadýchat více ftalátu než ve městě nebo třeba i v průmyslové zóně.


Ftaláty sledujeme už 10 let

O ftalátech se v souvislosti s hračkami začalo mluvit někdy kolem roku 1997. Organizace Greenpeace tenkrát přinesla mezinárodní studii, ze které vyplynulo, že ftaláty jsou obsaženy prakticky ve všech hračkách z měkčeného PVC. MF DNES to tehdy potvrdila i vlastním testem. Ftaláty byly i v pískacích hračkách, které si nejmenší děti dávají do úst a cucají je. Test navíc prokázal, že tyto látky se slinami uvolňují, a děti je tedy polykají. Od té doby se mnohé změnilo k lepšímu, zpřísnily se předpisy pro výrobu hraček a seriózní výrobci začali používat jiné materiály. Mnohé však zůstalo při starém. Evropská unie zakázala ftaláty nejprve v hračkách pro děti do tří let. Česká republika tento zákaz přijala jako jedna z posledních. Pak se ukázalo, že ani toto omezení nestačí. Dovozci hraček si s ním dokázali poradit po svém. Začali například na plastové obrázkové knížečky pro nejmenší alibisticky psát „určené pro děti od 3 let“. Bez ohledu na to, že starší dítě si těžko bude hrát s knížečkou, podle které se ti nejmenší učí pojmenovávat první předměty kolem sebe. Proto přišlo další zpřísnění předpisů. Absolutní zákaz šesti nejvíce škodlivých ftalátů ve všech výrobcích pro děti, u kterých existuje pravděpodobnost, že je mohou dávat do úst. Zákaz se tedy rozšířil i na hračky pro děti starší tří let. A také na kočárky, přebalovací pulty nebo třeba píšťalky.


.  

Autoři:

Prémiové testy

Zařizujete si domácnost, nakupujete sportovní výbavu, chystáte se na dovolenou? S výběrem toho nejlepšího zboží či služeb na míru pomohou nezávislé spotřebitelské testy. Exkluzivně na iDNES Premium.

Test infotainmentů v autech: Zlatá tlačítka! Displej je nebezpečnější než mobil

Test infotainmentů

VIDEO Exkluzivně Držet za jízdy mobil v ruce? Psát zprávy? Tlachat po síti? Naprosto nepřípustné, v tom mají české...

Test papírových utěrek: Jsou savé i pevné. Ale opravdu je potřebujeme?

ilustrační snímek

VIDEO Určitě jich za rok nespotřebujeme tolik, kolik zvládnou třeba ve Skandinávii, přesto jsme dávno...

Test čokoládových cereálií: mercedes mezi trabanty! Okouzlil produkt mimo pořadí

Čokoládové cereálie (ilustrační snímek)

Jsou kulaté, čokoládové a snídani s nimi zvládnete cobydup, ovšem cukru mají cereálie na půl dne....

Test čerstvých vajec: Jsou nejlepší z ekofarmy, haly, nebo klece?

ilustrační snímek

Všichni asi tušíme, že se pod skořápkou schovávají bílek a žloutek. Ale ono je toho mnohem víc....

Test energetických nápojů: hrst cukru, pachuť žužu. Dětem ničí spánek i kondici

ilustrační snímek

Když Rakušan Dietrich Mateschitz a Chaleo Yoovidhya, thajský vynálezce elixíru Krating Daeng,...

Jak se změní účty za elektřinu

Podle návrhu cenových rozhodnutí Energetického regulačního úřadu (ERÚ) zveřejněného poslední den v říjnu by měly regulované části ceny elektřiny vzrůst o 71 procent. Finální cenová rozhodnutí vydá úřad do konce listopadu. 

Ekonom: Češi musí tlačit na zvyšování mezd, jinak budeme za Západem zaostávat

  • Nejčtenější

Ulož.to končí se sdílením souborů. Kvůli evropské legislativě, vysvětluje

Internetové úložiště Ulož.to Disk od prosince nebude umožňovat stahování souborů, které si na něj uživatelé sami...

Žádný div, že berou útokem naše obchody. Poláci prověřili české ceny

Stejný řetězec obchodů, stejné výrobky, a naprosto propastný rozdíl mezi cenami. Polský portál Fakt ze zaměřil na ceny...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Švédské revoluční baterie míří na trh. Mohly by odstranit závislost na Číně

Levnější, udržitelnější a bez závislosti na Číně. Právě taková by měla být nová bezlithiová sodíko-iontová baterie, za...

Plzeň za 16? V Česku nevídaná cena nahnala zákazníky do německého marketu

Uplynulý prodloužený víkend zlákal k nákupním výjezdům do příhraničí ještě větší množství českých zákazníků než...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vlastní byt v nedohlednu. Sedm důvodů, proč za něj Češi zaplatí majlant

Cenově nedostupné bydlení začíná v posledních letech trápit stále více lidí. Ačkoliv podle odhadů bydlí ve vlastním asi...

Život ve slevě. Drahota vede mámu samoživitelku k zoufalým akcím

Premium Davem lidí proplouvá nenápadná žena s červeným deštníkem v obnošené bundě. Očima skenuje výkladní skříně obchodů. Pak...

Pavel Kolář: Naše mechanismy zajišťující přežití jsou deformovány blahobytem

Premium Přisuzují se mu až zázračné schopnosti. Mnoha lidem totiž dokázal pomoci od zdravotních potíží. Ať už šlo o české...

Manažer reprezentace exkluzivně: o konci trenérů a proč dostal funkci u záchodků

Premium Byl první, kdo trenérům reprezentace už během října navrhl: „Neskončíme?“ Dopálila ho hořká atmosféra a nedůvěra...

Zahřívaný tabák s příchutěmi končí. Firmy nabídnou alternativu jinak

V Česku od pondělka začíná platit zákaz prodeje zahřívaných tabákových výrobků s příchutěmi a aromaty, jak vyžaduje...

Test papírových utěrek: Jsou savé i pevné. Ale opravdu je potřebujeme?

Premium Určitě jich za rok nespotřebujeme tolik, kolik zvládnou třeba ve Skandinávii, přesto jsme dávno vzali papírové utěrky...

Nákupy na marketplace mohou být pro spotřebitele rizikové, varuje Svaz

Internetová tržiště, takzvané marketplace, která sdružují české i zahraniční prodejce na jednom místě, mohou být pro...

Test pastelek: Dyť se tim nedá kreslit! rozohnila se také dětská porota

Premium Na pastelkách pro školáky nešetřete. Mdlé barvy, tvrdé tuhy a nekvalitní dřevo jim otráví hodiny výtvarné výchovy i...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Hrozilo, že mi rozbije hlavu žehličkou, říká Vaňková o domácím násilí

Zpěvačka Šárka Vaňková (36) se po úspěchu v první řadě SuperStar přestěhovala do Prahy a kromě velké slávy zažívala i...

Českého slavíka vyhrála Ewa Farna. Do Síně slávy vstoupil Václav Neckář

V pražském Foru Karlín se rozhodlo o letošních držitelích Českých slavíků. Mezi zpěvačkami vyhrála Ewa Farna, která si...

Jana Bendiga na Slavících posypali moukou a počastovali rasistickou nadávkou

Předávání hudebních cen Český slavík se neobešlo bez skandálu. Na červeném koberci to zpěvák Jan Bendig (29) schytal...

Jeho uhánění mě obtěžovalo. Byla jsem vdaná, říká manželka Tomáše Savky

Někdejší účastník první řady SuperStar a bývalá vynikající sólistka baletu plzeňského Národního divadla jsou manželi už...

Ulož.to končí se sdílením souborů. Kvůli evropské legislativě, vysvětluje

Internetové úložiště Ulož.to Disk od prosince nebude umožňovat stahování souborů, které si na něj uživatelé sami...