Svijany už nejsou nejziskovější. Nejvíc má z půllitru piva Prazdroj

  16:42aktualizováno  16:42
Pivovar Svijany už není po letech nejziskovějším českým pivovarem. Na postu jedničky v ukazateli čistého zisku přepočteného na počet uvařených piv jej letos o pět haléřů překonal Plzeňský Prazdroj. Vyplývá to výročních zpráv tuzemských pivovarů.

Svijany jsou oblíbenou značkou českých pijáků. Podle pivovaru test poškodil jejich dobré jméno. | foto: MAFRA

Jako poslední ji na soud poslal právě Pivovar Svijany. Ten loni sice zaznamenal rekordní výstav 609 tisíc hektolitrů piva, o víc než patnáct procent mu však klesl zisk. V přepočtu na jeden půllitr tak firma vydělala 1,47 Kč. Prazdroj, který je současně českou jedničkou podle objemu uvařeného piva, měl loni z každého půllitru 1,53 Kč. 

Na rozdíl od svijanského pivovaru si navíc v posledním účetním období Plzeňský Prazdroj o pět procent se ziskem polepšil. Lepší výsledky zaznamenal i tradičně třetí nejziskovější výrobce piva u nás, rodinný pivovar Bernard se ziskem 1,32 Kč na půllitru piva. Národní podnik Budějovický Budvar loni na každém pivu vydělal 1,14 Kč. 

Svijanský pivovar loni vydělal 179 milionů korun. Za poklesem vidí předseda představenstva Tomáš Kučera přesun prodejů piva ze sudů do lahví. Na lahvovém pivu totiž tuzemské pivovary vydělávají dlouhodobě méně, než na sudovém. Důvodem je především vysoký tlak obchodních řetězců.

Svijanský pivovar navíc čeká, že i letos skončí s růstem objemu uvařeného piva a jeho výstav letos mírně klesne. Přesnou výši však zatím Kučera neuvedl. Další dva pivovary ve skupině, Rohozec a Primátor, podle něj letos uvaří piva více.

Podle Kučery je pokles způsoben tím, že firma už prakticky obsadila celou republiku. V posledních letech rostl pivovar především díky rozšiřování odbytišť na Moravě, ale i tam je už distribuční síť prakticky hotová. „Stala se z nás celostátní značka,“ podotkl Kučera.

Pivovar se proto pokusí rozšířit dál za hranice, hlavně na Slovensko. Jeho export je dosud minimální v řádu tisíců hektolitrů ročně. Postupně by se pivovar rád dostal až na dvacet procent vyvážené produkce. Limituje ho však politika nepasterizovaného piva, které má kratší trvanlivost. „Počítáme spíše se sousedními zeměmi, kde není taková přepravní vzdálenost,“ dodal Kučera.

Pivovar tento týden otevřel svoji první restauraci s pivem točeným z tanků. Podle Kučery je to cesta, kterou se chtějí dál vydat. „Jednáme o otevření další podobné restaurace v Libereckém kraji,“ dodal. Místo však nechtěl ještě upřesnit.

Do zisku na půllitru u svijanského piva není započítán zisk jejich dceřiné společnosti Pivovar Svijany - Distribuce. Přes ní prodává firma své pivo, ale i výrobky z kapitálově propojený pivovarů Rohozec a Primátor. Výsledky ji navíc vylepšuje i distribuce nealkoholických nápojů. Se započítáním zisku dceřiné společnosti by byly Svijany stále nejziskovějším pivovarem.

Autor:

Nejčtenější

V žebříčku aerolinek České aerolinie propadly

Letadlo ČSA Boeing 737 - 500 míří z Prahy do Ostravy, kde dostane nový lak.

Na žebříčku společnosti AirHelp se České aerolinie umístily na 59. místě ze 72 hodnocených aerolinek. Jako nejlepší se...

Boeingy nikdo nechce. Do firmy nepřišla objednávka ani na jeden typ letadla

Boeing 737 MAX 8

Špatné časy Boeingu pokračují. Poté co si v březnu nikdo neobjednal problémový letoun 737 Max, výrobce letecké techniky...

Z Prahy do Brna autem na baterky. Jedno nabití elektrickému golfu nestačilo

Volkswagen e-Golf

Budoucnost automobilismu? Zatím ne. MF DNES zkoušela, jak se žije s elektrickým golfem. Ve městě funguje obstojně, ale...

Vlak jako metro. Na pražské letiště se pojede o 10 minut rychleji

Vizualizace části úseku vlaku na ruzyňské letiště - Masarykovo nádraží v Praze.

Vlakem nebo metrem na pražské letiště? Zatímco Pražáci by raději pro chybějící spojení do centra města preferovali...

Cibule z konce světa. České řetězce ji vozí 18 000 km z Nového Zélandu

Cibule z konce světa. Řetězce nakupují zeleninu až na Novém Zélandu.

Cibule z Řecka, Egypta, ale i z Nového Zélandu, nejvzdálenější země na planetě od České republiky. Tuzemské řetězce...

Další z rubriky

Makro prodává pražské obchody. Německý řetězec zůstane v nájmu

Makro. Ilustrační snímek.

Obchodní řetězec Makro, fungující v Česku jako velkoobchod, jedná o prodeji svých tří pražských obchodů. Prodejny budou...

Zoot míří do reorganizace, majitelem se má stát společnost Natland

Prodejna e-shopu Zoot v Praze.

Český internetový obchod s módou Zoot, který se dostal do problémů, bude pokračovat dál ve svém fungování s novými...

V Británii letí nahý úklid. Službu si objednává čím dál víc lidí

Společnost Glimmer ze skotského Edinburghu nabízí nahý úklid.

Pověstnou díru na trhu nalezla mladá kosmetička ze Skotska, když se vrhla na provozování úklidových služeb. Nyní má...

Najdete na iDNES.cz