V regálech českých supermarketů se stále častěji objevují rostlinné alternativy a náhražky mas. V současné době má podle spotřebitelů nejširší nabídku z oblasti výrobků alternativ mléka, masa a vajec čtveřice maloobchodních řetězců. O prvenství se dělí společnost Tesco a Albert, druhý je Globus a o třetí místo se uchází Kaufland.
Prodeje rostlinných alternativ celkově oproti loňskému roku rostou. V českých supermarketech prodeje meziročně vzrostly o 9,9 procent, nárůst v objemu je o 8,1 procent.
Rostlinný trend potvrzuje také Andrea Vozníková ve společnosti In-sightLab, která zastřešuje oddělení spotřebitelského výzkumu pro Českou republiku i Slovensko. A dodává, že se k současné nabídce připojí i další rostlinné alternativy.
„V brzké budoucnosti se na trhu objeví hotové omáčky na rostlinné bázi, jako jsou sýrová či bešamelová, alternativy vajec, jackfruity, které mají formu trhaného masa, hranolky z manioku či plantejnová mouka.“
Rostlinné mléko vede
Za nejsilnější prodejní kategorii považuje Vozníková nyní rostlinné mléko. Tady je meziroční nárůst téměř 80 procent. Nejvíce pak vzrostly prodeje fermentovaných mléčných produktů a to o 232,8 procenta.
Mezi výrobci rostlinných variant mléčných výrobků vede Upfield a Danone „V současnosti značky Alpro a Provamel tvoří až 26 procent z celkového portfolia společnosti Danone v České republice. Na českém i slovenském trhu nabízíme více než 65 výrobků značky ALPRO v různých kategoriích. Například v Alpro portfoliu jednoznačně dominují litrové rostlinné nápoje v čele s Mandlovým a Sójovým. V těsném závěsu se pak drží sójové dezerty, a to vanilka a čokoláda. V poslední době roste výrazně obliba kysaných rostlinných výrobků, stále se v popředí drží sójové, ale kokosové jim začínají šlapat na paty,“ popisuje tisková mluvčí Danone, Katarína Palečková.
Fotogalerie |
Stále rostoucí zájem o alternativy mléka potvrdil i Paul Helmers z britské firmy Minor Figures, která přešla od výroby kávy i k vlastní značce ovesného mléka, ta teď tvoří 70 procent prodejů firmy.
Nedávno také švédský startup jako první na světě vyvinul rostlinné mléko na bázi brambor. Místo sóji, ovsa nebo mandlí se při výrobě mléka používají hlavně brambory. Navíc tyto produkty jsou ve srovnání s konkurenčními rostlinnými mléky mnohem udržitelnější a zanechávají nízkou uhlíkovou stopu.
Švédské kuličky bez masa
Další velcí hráči na trhu potvrdili, že jim rostou prodeje rostlinných alternativ. Švédský gigant Ikea, který ve svých obchodních domech prodává tradiční masové kuličky, připouští, že si lidé stále častěji objednávají také rostlinnou alternativu.
„Až 28 procent prodejů našich klasických švédských kuliček je rostlinného původu,“ potvrzuje Jakub Slavík, který se věnuje propagaci a posílení povědomí IKEA strategie ohledně rostlinných produktů na českém, slovenském a maďarském trhu.
Přibývá restaurací s rostlinnou nabídkou. Reagují na vzrůstající počet flexitariánů |
Podle Michala Holotíka ze Starbucks je každý 12. nápoj prodaný s rostlinnou alternativou. Portál Dáme jídlo zaznamenává za poslední rok 24procentní nárůst veganských restaurací a 40procentní nárůst veganských objednávek.
Přibývající počet restaurací s rostlinnou nabídkou v ČR monitoruje projekt Rostlinně prostřednictvím mapy na svém webu. V současné době je na mapě přes 220 podniků z celé ČR a toto číslo každým dnem roste. Jinak tomu nebylo ani během pandemie.