Likvidace Ety je loupež za bílého dne, říká šéfka hlineckých odborářů

  13:46aktualizováno  13:46
Tradiční výrobce elektrospotřebičů, společnost Eta Hlinsko, v úterý propustila dalších šest desítek lidí. Na konci března ve firmě zůstane už jen asi 25 pracovníků. Šéfka tamních odborů Alena Šírová připravuje trestní oznámení na vedení společnosti

Předsedkyně odborů společnosti Eta a nová krajská zastupitelka Alena Šírová. | foto: Michal Klíma, MAFRA

Podle předsedkyně odborů Aleny Šírové přišla značka Eta i celá firma k hluboké újmě. Pracuje proto intenzivně na tom, aby bylo možné podat na majitele a management firmy trestní oznámení. "Bohužel arogance moci dnes může absolutně všechno," říká Šírová.

Vzestup a pád Ety Hlinsko

1989 Elektro-praga Hlinsko má tři tisíce zaměstnanců. Velký vývoz je pro stát významným zdrojem deviz.

1992 Rekordní rok, vyrobila 3,8 milionu kusů výrobků.

1993 Národní podnik byl zprivatizován formou kuponové privatizace.

1996 Akcionáři změnili název na Eta, a. s.

1997 Druhým rokem se stává nejlépe hodnocenou značkou v ČR. Pokles pracovníků o 900 osob.

2001 Etu ovládá na šest let liberecká společnost Plastkov Marka Rybáře.

2007 Celkové tržby společnosti Eta za rok jsou 1,76 miliardy korun. Firma má 1 100 zaměstnanců. V červnu ji Marek Rybář prodal do rukou investiční bankovní firmy Benson Oak Capital.

2008 Z Ety vznikají čtyři firmy - Plastkov Automotive, Hlinecká servisní, Etafilter a Eta.

2009 Firma během krize propouští stovky lidí. Demonstrují čtyři stovky zaměstnanců.

2011 Na začátku roku Eta zaměstnává 260 lidí. V dubnu oznamuje přesun produkce do Milotic nad Bečvou. V říjnu ji koupil zlínský HP Tronic.

2012 Od Nového roku už není Eta hlineckou, ale pražskou firmou. V lednu propouští dalších téměř šest desítek zaměstnanců, v březnu jich má zůstat jen 25.

Co zbylo z Ety dnes?
S koncem ledna odchází z Ety 57 lidí. Na konci února bude propouštěno dalších 15 z ekonomického úseku a call centra, o měsíc později ještě další.

Kolik lidí zůstane v Hlinsku?
V Hlinsku zůstane na konci března jen 25 lidí, kolik jich bude v Praze, nevím. U nás zůstávají pracovníci zkušebny a částečně kontroly jakosti. Větší část obchodního oddělení se přesune do Prahy, ale jasné pokyny ještě nepřišly.

Kde se podle vás stala největší chyba?
V roce 2008, kdy se pod vedením Benson Oak začala Eta postupně likvidovat. Tehdy člen představenstva a výkonný ředitel společnosti Albert Van Gelder utratil z rezerv pro další existenci Ety spoustu milionů korun za nesmysly a záležitosti, které vůbec nebyly pro Etu strategické.

Jak tyto události zaměstnanci prožívají?
Považujeme Etu za rodinné stříbro České republiky, takových značek, na které může být pyšná, má jen pár. Tím spíš považujeme likvidaci Ety za loupež za bílého dne. Naše zákony jsou takto uzpůsobeny a bohužel si nedokážeme ochránit to, co naši předkové vybudovali.

Každé podnikání je svým způsobem rizikové. Není za pádem Ety prostě jen to, že se pracovníkům na více úrovních nedařilo?
To si nemyslím. Odborová organizace uvažuje o podání trestního oznámení na majitele a management Ety. Radíme se s právníky a odborníky, čekáme, jak analýzy dopadnou.

Management nemluví se zaměstnanci, myslí si, že jsme blbá lůza, která si nezaslouží jasné slovo. Lidé, kteří tady pracovali 30 či 40 let, si takové zacházení nezaslouží.

Jak se chová vedení dnes?
Ani jeden z posledních ředitelů v Etě nedělal déle než dva roky a lidé, kteří v ní poctivě pracovali za nevelký plat, jim nestojí ani za to, aby jim poděkovali. Přitom teď odcházejí ti skalní, klíčoví zaměstnanci a vedení s nimi ani nekomunikuje, což je nehorázné.

Majitelé Benson Oak, ani HP Tronic nemluví ani s odborovou organizací ani s naším zástupcem v dozorčí radě. Takže se třeba až dodatečně dozvídáme, že sídlo společnosti bylo přemístěno z Hlinska do Prahy.

Měly z dnešního hlediska smysl vaše dřívější demonstrace?
V Hlinsku jsme si museli skutečně vydobýt každý benefit a protestní akce jsme museli konat, protože bychom dávno byli ožebračení. V Hlinsku na nich bylo vždy hodně lidí.

Jste předačkou odborů také hlinecké společnosti Megatech Industries. Tento dodavatel dílů pro automobilový průmysl patřil před časem také pod Etu. Jak se mu teď daří?
V Hlinsku má asi 650 zaměstnanců a další dva závody v Liberci a Jablonci. Megatech se zdá zatím stabilizovaný. Dokonce jsme sjednali pro letošní rok růst mezd.

Nedávno jste přijala mandát v zastupitelstvu kraje po odstoupení Zdeňka Gilara z ČSSD. Jak se díváte na okolnosti jeho odchodu z funkce, které souvisejí s kauzou Petržílkových odposlechů?
Vůbec se tím nezabývám, ani mě to moc nezajímá. Na moji práci to nemá vliv. To se týká i dalších kauz, například souvisejících s poslancem Miroslavem Váňou. Také musím říci, že mám osobně velice ráda hejtmana Radko Martínka - je to jeden z politiků, který se o dění v Etě zajímal po celou dobu.

Hodláte se stát členkou ČSSD?
Byla jsem nezávislá na kandidátce sociální demokracie a nehodlám do strany vstupovat. Nikdo mě k tomu nenutí. Hejtman mně dává absolutní volnost v rozhodování. Pokud bych měla zájem, tak by to asi uvítal, ale z jeho strany nezaznělo, že bych vstoupit měla, nebo že by to bylo vhodné.

Nejčtenější

Čech vyhrál v loterii Eurojackpot 1,4 miliardy, k výhře už se přihlásil

Ilustrační snímek

V evropské loterii Eurojackpot v pátek vyhrál sázející z České republiky 1 411 860 488 korun. Je to druhá nejvyšší...

Zemřel Štěpán Popovič, uznávaný manažer, který pomohl Petru Kellnerovi

Předseda představenstva a generální ředitel AGC Flat Glass Czech Štěpán Popovič

Ve věku 73 let zemřel Štěpán Popovič, nejvýraznější polistopadový manažer, který působil na severu Čech, a jeden z...

Jak vyvést stamiliony z dopravního podniku? Plán vznikal už v roce 2016

Bývalý ředitel DPMLJ Luboš Wejnar, jehož v roce 2017 spolu s Pavlem Šulcem...

MF DNES rozplétá složitou korupční síť, kdy se lidé napojení na firmu BusLine pokoušeli vytunelovat a zničit liberecký...

Druhý měsíc bez zakázek. Aerolinky přestaly objednávat letadla Boeing

Zaparkované Boeingy 737 MAX v továrně ve městě Renton na severovýchodě USA

Krize společnosti Boeing nekončí. Jeden z největších výrobců letecké techniky na světě oznámil, že už druhý měsíc v...

U táty a u mámy je dobře. U rodičů bydlí teenageři, třicátníci i starší

ilustrační snímek

Bydlení u rodičů není v Česku ani náhodou záležitostí teenagerů a čerstvých dvacátníků. Podle dat Eurostatu bydlí tak...

Další z rubriky

Potvrzená legenda. Propady na burze zvyšují počet sebevražd, tvrdí studie

Ilustrační snímek

Velké propady na burze a ekonomické krize způsobují nárůst počtu sebevražd nejen v roce, kdy se stanou, ale i v roce...

Miliardář Pavel Tykač kupuje teplárny skupiny Alpiq ve Zlíně a Kladně

Lidé ve Zlíně si stěžují, že teplárna hlučí.

Švýcarská společnost Alpiq prodala teplárny ve Zlíně a v Kladně energetické skupině Sev.en Energy, kterou vlastní...

Makro prodává pražské obchody. Německý řetězec zůstane v nájmu

Makro. Ilustrační snímek.

Obchodní řetězec Makro, fungující v Česku jako velkoobchod, jedná o prodeji svých tří pražských obchodů. Prodejny budou...

Najdete na iDNES.cz