Čtvrtek 26. května 2022, svátek má Filip
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 26. května 2022 Filip

Záhadný muž, který točí miliardami

  0:01
V náprsní kapse u saka běžně nosí sto tisíc korun, v příručním kufříku má osm mobilních telefonů, výhradně s anonymní předplacenou kartou. Jmenuje se František Mrázek, a i když je na veřejnosti téměř neznámý, patří mezi úzkou skupinku velmi bohatých Čechů.

Životní příběh pětačtyřicetiletého Františka Mrázka patří k tomu nejzajímavějšímu, na co se dá v Česku narazit. "Podnikal" už za socialismu, loni přežil atentát. Kancelář má v pražském zámečku v Krči, kde sídlí skupina ovládající velké firmy jako Setuza, Seliko nebo balírny Marila, jež ročně utrží dvacet miliard korun. A málokdo věří jeho tvrzení, že v uskupení nemá podíl.

Byl u jednání o splacení ruského dluhu, v jeho pivovaru v Českém Krumlově stál v čele dozorčí rady Barak Alon, který v tunelu století připravil Komerční banku o osm miliard korun.

V materiálech českých tajných služeb jsou rámcově popsány metody, jak spolu s komplici údajně z bank vylákal desítky milionů korun, které se nakonec nevrátily. A za socialismu jeho jméno figurovalo v případu vyřizování účtů mezi veksláky na Kolínsku, kde se jednalo bez rukavic.

Ale František Mrázek také založil začátkem devadesátých let s Karlem Gottem nadaci Interpo, která pomáhala dětem zastřelených policistů, dává peníze českým nemocnicím a na další charitativní akce.

Jeho zastánci tvrdí, že to, co se o něm lze dočíst ve zpravodajských materiálech, je směsicí pravdy, nepotvrzených informací a hloupostí. Možná i proto, že má podle mnohých hodně blízko k tajným službám.

František Mrázek "podnikal" už za socialismu a vysloužil si za to podmínku. Sám na to vzpomíná slovy, že nepatřil k pěšákům, kteří před Tuzexem prodávali bony. Dělal obchody ve velkém.

"Dobře, já řeknu, na čem jsem zbohatl. Na spekulacích, což byl za socialismu paragraf 117 trestního zákona. Spekuloval jsem se vším možným, s hodinkami, walkmany, šátky. Věděl jsem třeba, že má někdo kamion hodinek, a zprostředkoval jsem obchod. Bylo to něco, co se dneska nazývá velkoobchodní činnost. V roce 1986 jsem za to dostal podmínku," říká František Mrázek ve vůbec prvním rozhovoru pro sdělovací prostředky.

V té době podle důvěrných informací prodával západní zboží i ruským vojákům v Česku. Jeden penzionovaný ruský generál ho údajně seznámil s šéfem pražské pobočky KGB, s nímž měl Mrázek pravidelně hrát šachy. Tuto zmínku nechává Mrázek bez komentáře.

Z té doby pochází jedna legenda. Mrázek měl být spolu se svým dřívějším partnerem Miroslavem Provodem podle materiálů tajných služeb zapleten do aféry, v níž policie na Kolínsku rozkryla síť nelegálních obchodníků.

Sám Mrázek k tomu říká: "Asi máte na mysli zastřelení pana Dvořáka, který obchodoval s elektronikou. Řeknu jen to, co jsem o tom slyšel. Pan Dvořák byl zatčen při policejním zátahu, který se jmenoval Akce Grundig. Tenkrát se na něj obrátila Státní bezpečnost s žádostí o pomoc. Dal se zavřít mezi kámoše a vytáhl, kde co mají schované. Ti lidé za to dostali mnoho let, on sám se dostal za měsíc nebo dva ven. Ale já jsem s ním neměl nic společného. Mně ten člověk nic neprovedl."

Mrázek a Provod spolu měli hodně společného zhruba do poloviny devadesátých let. Nyní jdou každý jinou cestou. Česká televize o nich před třemi lety v pořadu Klekánice odvysílala reportáž. Shrnuje závěry BIS o tom, jak se do českých malých bank a IPB nevrátily napůjčované desítky milionů korun.

Zjednodušeně řečeno měli být Mrázek s Provodem faktickými vládci firem, které nakupovaly nemovitosti, nechali je poté odhadnout na několikanásobek pořizovací ceny a dali je do zástavy bankám. Peníze se bankám nevrátily a firmy byly převedeny na bílé koně - lidi s ruskými jmény.

Televize přinesla svědectví člověka, který uvedl, že Mrázek byl na počátku jedné z nevrácených bankovních půjček. Sám však ve firmách oficiálně nefiguroval. Na přímý dotaz pak odmítá, že by organizoval bankovní podvody. "Hovořme o faktech. Já měl úvěry u dvou bank. První u Agrobanky jsem splatil, druhý s vědomím Pragobanky převedl," říká Mrázek.

Policejní zdroje mluví ještě o jednom případě, o kterém se psalo před třemi lety. Protikorupční služba chystala zátah v České spořitelně kvůli dosud policií prověřované operaci s nedobytnými úvěry (včetně těch připisovaných skupině Provoda a Mrázka).

Akce se na poslední chvíli neuskutečnila. Její organizátor někdejší šéf ekonomické kontrarozvědky Evžen Šírek - byl zanedlouho kvůli chybě nesouvisící s případem odvolán. Podle Šírkových spolupracovníků akci zastavil tehdejší pracovník Národního bezpečnostního úřadu Martin Hejl, který si podle tajných služeb s Mrázkem často telefonoval. "Používali krycí jména, třeba Pavel Mertlík byl Umaštěnec, Miloš Zeman Becherovka," uvádí zdroj.

MF DNES oslovila dva bankéře, kteří zastávali na přelomu devadesátých let v České spořitelně vysoké posty. Ani jeden z nich však o nesplácených úvěrech spojených s firmami Františka Mrázka podle vlastních slov nic neví. "To mi nic neříká. Vím jen, že lidé kolem Mrázka se přes politické kontakty v sociální demokracii snažili tlačit na to, aby spořitelna prodloužila úvěr Válcovnám plechu Frýdek-Místek, které spoluvlastnil Barak Alon," uvedl bankéř.

Prokazatelné je, že Miroslav Provod vlastnil rekreační středisko na Orlíku. Tam se scházeli představitelé tajných služeb i světoví mafiáni. "Vím, že tam byl Šamil Basajev (vůdce čečenských separatistů). Bylo to ale v době, kdy Provod Orlík ještě nevlastnil," říká bez bližších podrobností Mrázek.

Mrázek se podílel i na řešení ruského dluhu. Zprostředkoval spolu se svým dobrým známým - otcem Baraka Alona Šlomo Alonem - v této věci první schůzky ruských a českých politiků. Šlomo Alon zajistil v Moskvě u svých přátel - ruských ministrů v čele s šéfem diplomacie Jevgenijem Primakovem - setkání s českou delegací, jejímž byl v roce 1999 dokonce členem.

V Praze byl ještě předtím Mrázek u prvního setkání v hotelu Belevue, kde kromě něho byli někdejší šéf premiérových poradců Miroslav Šlouf, poslanec ČSSD Michal Kraus a tehdejší ministr financí a dnešní ruský premiér Michail Kasjanov. Dohodl se způsob platby i termín. Pak se však do hry vložili další prostředníci a konečný model splácení se změnil.

Mrázek tvrdí, že na rozdíl od Šlomo Alona zná jeho syna Baraka, který je nyní v maďarském vězení, výrazně méně. "Myslím, že je mu připisovaná mnohem démoničtější role, než jakou ve skutečnosti hraje," říká pouze Mrázek.

V politice měl Mrázek dobré styky hlavně s někdejším ministrem financí Ivo Svobodou. Známý je jeho vztah se sociálnědemokratickým předsedou hospodářského výboru parlamentu Josefem Hojdarem. Ten sedí v dozorčí radě České konsolidační agentury, která bude rozhodovat, co se skoro dvoumiliardovým dluhem ústecké Setuzy vůči státu, převzatým z ČSOB.

Právě ústecká Setuza je hlavní firmou skupiny, kterou Mrázek a jeho partner Tomáš Pitr reprezentují. Zadluženou ji ovládli před třemi lety, od té doby vedli spor s úvěrující ČSOB, s níž se nedohodli na smírném řešení. Obě strany se přitom obviňují z toho, kdo byl hlavní příčinou, že se spor nevyřešil.

Loni v létě na Mrázka někdo střílel, když jel ze svého domu v Českém Brodě do Prahy. "Střela mě nezasáhla, jen střepy z okna. Myslím, že to nebylo moc profesionálně udělané, spíš to byl pokus o zastrašení nebo mě chtěl někdo okrást. Ví se o mně, že běžně nosím u sebe tak sto tisíc korun," říká Mrázek. Verzi o vyřizování podnikatelských účtů odmítá.

Ale minulý týden policie odvysílala pořad Na stopě, ve kterém byl anonymně popsán celý případ s tím, že podnikatel nabízí za informace vedoucí k dopadení vraha dva miliony korun. Podle dosavadních zjištění bylo do případu zapleteno zřejmě mnoho lidí, což verzi o zastrašování nepotvrzuje.

Kontroverzní muž na závěr přichází s nápadem, jak oživit českou ekonomiku. "Neustále slyším a čtu, že daňové nedoplatky jsou v desítkách miliard korun. V současném stavu se podnikatelské daně nedají nikdy pořádně vybrat. Jestli budete mít daně 30, 50, 80 nebo 100 procent, je to úplně jedno. Každý člověk bude mít kvalitního daňového poradce a vždy ty daně nějakým způsobem obejde. Kdybych to měl řídit já, bylo by vše jinak. Daně bych dal co nejnižší a vybralo by se stejně jako dnes. Ještě by se oživila ekonomika."

Sám odmítá, že by používal nezdaněné peníze, a to přesto, že nevlastní platební kartu a po kapsách má desetitisíce. "Věřte, že finančák je na mě přísný," uzavírá.

Autoři:
  • Nejčtenější

Část dětí dostane 5 000 Kč automaticky, zbytek bude žádat elektronicky

Rodiče, kteří na své potomky pobírají příspěvek na dítě, dostanou státní pětitisícovou pomoc automaticky. Ostatní budou...

Přejmenujte hostinec, hrozil žalobou módní časopis. Majitelé se mu vysmáli

Společnost Condé Nast, vlastník značky mezinárodního módního časopisu Vogue, pohrozila právními kroky malému hostinci v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Výlohy jsou plné, ale obchody zavřené. Jak sankce rozkládají ruskou ekonomiku

Ve chvíli, kdy Vladimir Putin jakožto prezident Ruské federace oznámil invazi na Ukrajinu, zdálo se, že válka je od...

Rubl je nyní nejvýkonnější měnou světa. K euru je nejsilnější za sedm let

Ruský rubl v posledních dnech nadále posiluje a vůči euru se během pondělí dostal dokonce na své sedmileté maximum....

Konec snu o stabilní kryptoměně. Terra s lunou padly, investoři přišli o vše

I mezi strmými pády kurzů kryptoměn, které v posledních týdnech odepsaly desítky procent, je tento příběh výjimečný....

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

  • Další z rubriky

Důchody porostou letos třikrát, přilepší si ti s vyššími penzemi

Od příštího týdne začne stát postupně vyplácet lidem vyšší důchody. Toto zvýšení pro letošek není konečné. Další...

Poštovní spořitelna přemaluje loga, skřítky v reklamách nahradí chameleon

Do konce roku se změní podoba bankovních a pojišťovacích přepážek na poštách. Barvu změní nejen logo, ale také název....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Třikrát víc. Zdražení energií je jako náraz do zdi, není před ním úniku

Premium Účty za energie řítící se na české domácnosti překonávají nejhorší představy. Ceny za elektřinu a plyn postupně rostou...

Střední třída? Politici chtějí pomoci skupině, kde se mzdy značně liší

Pojem střední třída poslední dobou přetřásají politici i experti, všichni jí chtějí pomoci. „Shodli jsme se na balíčku...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Muž s penisem na předloktí. Pěstoval si ho šest let pro transplantaci

Je to vlastně příběh protkaný smutkem, groteskní fyzickou modifikací, ale se šťastným koncem. A též s mnoha otázkami....

Část dětí dostane 5 000 Kč automaticky, zbytek bude žádat elektronicky

Rodiče, kteří na své potomky pobírají příspěvek na dítě, dostanou státní pětitisícovou pomoc automaticky. Ostatní budou...

Češi posílají na pomoc Ukrajině „ďáblův kočár“

Po pondělním zasedání Kontaktní skupiny pro Ukrajinu zazněla na tiskové konferenci několikrát informace, kterou...

V Charkově se skrývá tajemný supertank, příliš drahý pro sériovou výrobu

Válka na Ukrajině vstupuje do nové fáze. Rusové se po Kyjevu stahují i z okolí Charkova a chystají se zřejmě soustředit...

Ukrajinci dostali západní superhoufnice M777. Do akce šla i Bohdana

Ať už si dělostřelectvo v dávných dobách vysloužilo titul královny či krále bojiště, ukazuje se i v jednadvacátém...