Sobota 23. ledna 2021, svátek má Zdeněk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 23. ledna 2021 Zdeněk

Záhadný muž, který točí miliardami

  0:01
V náprsní kapse u saka běžně nosí sto tisíc korun, v příručním kufříku má osm mobilních telefonů, výhradně s anonymní předplacenou kartou. Jmenuje se František Mrázek, a i když je na veřejnosti téměř neznámý, patří mezi úzkou skupinku velmi bohatých Čechů.

Životní příběh pětačtyřicetiletého Františka Mrázka patří k tomu nejzajímavějšímu, na co se dá v Česku narazit. "Podnikal" už za socialismu, loni přežil atentát. Kancelář má v pražském zámečku v Krči, kde sídlí skupina ovládající velké firmy jako Setuza, Seliko nebo balírny Marila, jež ročně utrží dvacet miliard korun. A málokdo věří jeho tvrzení, že v uskupení nemá podíl.

Byl u jednání o splacení ruského dluhu, v jeho pivovaru v Českém Krumlově stál v čele dozorčí rady Barak Alon, který v tunelu století připravil Komerční banku o osm miliard korun.

V materiálech českých tajných služeb jsou rámcově popsány metody, jak spolu s komplici údajně z bank vylákal desítky milionů korun, které se nakonec nevrátily. A za socialismu jeho jméno figurovalo v případu vyřizování účtů mezi veksláky na Kolínsku, kde se jednalo bez rukavic.

Ale František Mrázek také založil začátkem devadesátých let s Karlem Gottem nadaci Interpo, která pomáhala dětem zastřelených policistů, dává peníze českým nemocnicím a na další charitativní akce.

Jeho zastánci tvrdí, že to, co se o něm lze dočíst ve zpravodajských materiálech, je směsicí pravdy, nepotvrzených informací a hloupostí. Možná i proto, že má podle mnohých hodně blízko k tajným službám.

František Mrázek "podnikal" už za socialismu a vysloužil si za to podmínku. Sám na to vzpomíná slovy, že nepatřil k pěšákům, kteří před Tuzexem prodávali bony. Dělal obchody ve velkém.

"Dobře, já řeknu, na čem jsem zbohatl. Na spekulacích, což byl za socialismu paragraf 117 trestního zákona. Spekuloval jsem se vším možným, s hodinkami, walkmany, šátky. Věděl jsem třeba, že má někdo kamion hodinek, a zprostředkoval jsem obchod. Bylo to něco, co se dneska nazývá velkoobchodní činnost. V roce 1986 jsem za to dostal podmínku," říká František Mrázek ve vůbec prvním rozhovoru pro sdělovací prostředky.

V té době podle důvěrných informací prodával západní zboží i ruským vojákům v Česku. Jeden penzionovaný ruský generál ho údajně seznámil s šéfem pražské pobočky KGB, s nímž měl Mrázek pravidelně hrát šachy. Tuto zmínku nechává Mrázek bez komentáře.

Z té doby pochází jedna legenda. Mrázek měl být spolu se svým dřívějším partnerem Miroslavem Provodem podle materiálů tajných služeb zapleten do aféry, v níž policie na Kolínsku rozkryla síť nelegálních obchodníků.

Sám Mrázek k tomu říká: "Asi máte na mysli zastřelení pana Dvořáka, který obchodoval s elektronikou. Řeknu jen to, co jsem o tom slyšel. Pan Dvořák byl zatčen při policejním zátahu, který se jmenoval Akce Grundig. Tenkrát se na něj obrátila Státní bezpečnost s žádostí o pomoc. Dal se zavřít mezi kámoše a vytáhl, kde co mají schované. Ti lidé za to dostali mnoho let, on sám se dostal za měsíc nebo dva ven. Ale já jsem s ním neměl nic společného. Mně ten člověk nic neprovedl."

Mrázek a Provod spolu měli hodně společného zhruba do poloviny devadesátých let. Nyní jdou každý jinou cestou. Česká televize o nich před třemi lety v pořadu Klekánice odvysílala reportáž. Shrnuje závěry BIS o tom, jak se do českých malých bank a IPB nevrátily napůjčované desítky milionů korun.

Zjednodušeně řečeno měli být Mrázek s Provodem faktickými vládci firem, které nakupovaly nemovitosti, nechali je poté odhadnout na několikanásobek pořizovací ceny a dali je do zástavy bankám. Peníze se bankám nevrátily a firmy byly převedeny na bílé koně - lidi s ruskými jmény.

Televize přinesla svědectví člověka, který uvedl, že Mrázek byl na počátku jedné z nevrácených bankovních půjček. Sám však ve firmách oficiálně nefiguroval. Na přímý dotaz pak odmítá, že by organizoval bankovní podvody. "Hovořme o faktech. Já měl úvěry u dvou bank. První u Agrobanky jsem splatil, druhý s vědomím Pragobanky převedl," říká Mrázek.

Policejní zdroje mluví ještě o jednom případě, o kterém se psalo před třemi lety. Protikorupční služba chystala zátah v České spořitelně kvůli dosud policií prověřované operaci s nedobytnými úvěry (včetně těch připisovaných skupině Provoda a Mrázka).

Akce se na poslední chvíli neuskutečnila. Její organizátor někdejší šéf ekonomické kontrarozvědky Evžen Šírek - byl zanedlouho kvůli chybě nesouvisící s případem odvolán. Podle Šírkových spolupracovníků akci zastavil tehdejší pracovník Národního bezpečnostního úřadu Martin Hejl, který si podle tajných služeb s Mrázkem často telefonoval. "Používali krycí jména, třeba Pavel Mertlík byl Umaštěnec, Miloš Zeman Becherovka," uvádí zdroj.

MF DNES oslovila dva bankéře, kteří zastávali na přelomu devadesátých let v České spořitelně vysoké posty. Ani jeden z nich však o nesplácených úvěrech spojených s firmami Františka Mrázka podle vlastních slov nic neví. "To mi nic neříká. Vím jen, že lidé kolem Mrázka se přes politické kontakty v sociální demokracii snažili tlačit na to, aby spořitelna prodloužila úvěr Válcovnám plechu Frýdek-Místek, které spoluvlastnil Barak Alon," uvedl bankéř.

Prokazatelné je, že Miroslav Provod vlastnil rekreační středisko na Orlíku. Tam se scházeli představitelé tajných služeb i světoví mafiáni. "Vím, že tam byl Šamil Basajev (vůdce čečenských separatistů). Bylo to ale v době, kdy Provod Orlík ještě nevlastnil," říká bez bližších podrobností Mrázek.

Mrázek se podílel i na řešení ruského dluhu. Zprostředkoval spolu se svým dobrým známým - otcem Baraka Alona Šlomo Alonem - v této věci první schůzky ruských a českých politiků. Šlomo Alon zajistil v Moskvě u svých přátel - ruských ministrů v čele s šéfem diplomacie Jevgenijem Primakovem - setkání s českou delegací, jejímž byl v roce 1999 dokonce členem.

V Praze byl ještě předtím Mrázek u prvního setkání v hotelu Belevue, kde kromě něho byli někdejší šéf premiérových poradců Miroslav Šlouf, poslanec ČSSD Michal Kraus a tehdejší ministr financí a dnešní ruský premiér Michail Kasjanov. Dohodl se způsob platby i termín. Pak se však do hry vložili další prostředníci a konečný model splácení se změnil.

Mrázek tvrdí, že na rozdíl od Šlomo Alona zná jeho syna Baraka, který je nyní v maďarském vězení, výrazně méně. "Myslím, že je mu připisovaná mnohem démoničtější role, než jakou ve skutečnosti hraje," říká pouze Mrázek.

V politice měl Mrázek dobré styky hlavně s někdejším ministrem financí Ivo Svobodou. Známý je jeho vztah se sociálnědemokratickým předsedou hospodářského výboru parlamentu Josefem Hojdarem. Ten sedí v dozorčí radě České konsolidační agentury, která bude rozhodovat, co se skoro dvoumiliardovým dluhem ústecké Setuzy vůči státu, převzatým z ČSOB.

Právě ústecká Setuza je hlavní firmou skupiny, kterou Mrázek a jeho partner Tomáš Pitr reprezentují. Zadluženou ji ovládli před třemi lety, od té doby vedli spor s úvěrující ČSOB, s níž se nedohodli na smírném řešení. Obě strany se přitom obviňují z toho, kdo byl hlavní příčinou, že se spor nevyřešil.

Loni v létě na Mrázka někdo střílel, když jel ze svého domu v Českém Brodě do Prahy. "Střela mě nezasáhla, jen střepy z okna. Myslím, že to nebylo moc profesionálně udělané, spíš to byl pokus o zastrašení nebo mě chtěl někdo okrást. Ví se o mně, že běžně nosím u sebe tak sto tisíc korun," říká Mrázek. Verzi o vyřizování podnikatelských účtů odmítá.

Ale minulý týden policie odvysílala pořad Na stopě, ve kterém byl anonymně popsán celý případ s tím, že podnikatel nabízí za informace vedoucí k dopadení vraha dva miliony korun. Podle dosavadních zjištění bylo do případu zapleteno zřejmě mnoho lidí, což verzi o zastrašování nepotvrzuje.

Kontroverzní muž na závěr přichází s nápadem, jak oživit českou ekonomiku. "Neustále slyším a čtu, že daňové nedoplatky jsou v desítkách miliard korun. V současném stavu se podnikatelské daně nedají nikdy pořádně vybrat. Jestli budete mít daně 30, 50, 80 nebo 100 procent, je to úplně jedno. Každý člověk bude mít kvalitního daňového poradce a vždy ty daně nějakým způsobem obejde. Kdybych to měl řídit já, bylo by vše jinak. Daně bych dal co nejnižší a vybralo by se stejně jako dnes. Ještě by se oživila ekonomika."

Sám odmítá, že by používal nezdaněné peníze, a to přesto, že nevlastní platební kartu a po kapsách má desetitisíce. "Věřte, že finančák je na mě přísný," uzavírá.

Autoři:

Daňové přiznání za rok 2020

Interaktivní daňové formuláře vám usnadní práci, protože umí vypočítat daně za vás. Termín pro odevzdání formuláře a úhradu daně za rok 2020 připadá na 1. dubna 2021.

  • Nejčtenější

Analytik: Evropa byla od blackoutu setiny. Bez ČR by to Rakousko nezvládlo

8. leden 2021 se mohl stát skutečným „černým dnem”. Evropě totiž hrozil blackout, tedy masivní výpadek dodávek...

Bezplatné jezdění po dálnici? Elektronické známky téměř nikdo nehlídá

Premium Druhý týden platí na českých dálnicích novinka v­ podobě elektronické dálniční známky. Zatímco lidé takzvané viněty...

Česká módní značka Pietro Filipi chce propustit všechny zaměstnance

Česká módní značka Pietro Filipi chce propustit všechny zaměstnance svých 23 obchodů. Podle poslední účetní závěrky ve...

Železničáři zruší stovky přejezdů, řidiče čekají zajížďky

Od Nového roku se Správě železnic otevřela cesta, jak snadno, rychle a hromadně rušit železniční přejezdy. Jen během...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Gates koupil obrovské zemědělské pozemky. Experti řeší, co tam vznikne

Zakladatel Microsoftu a filantrop Bill Gates je podle informací zahraničních médií největším soukromým vlastníkem...

Poslali jste životopis a marně čekáte na reakci. Proč jiným odpovědí, ale vám ne

Premium Jak žádají o práci bílé límečky a jak ty modré? Na koho nasazují personalisté robota? A proč se zájemcům o práci z...

Malý stěhovák pro rodinu. Měřili jsme, který kombík je ten nejlepší

Premium Ve velkém testu jsme srovnali tři kompaktní kombíky, které mohou být alternativou populární octavie. Navíc nejsou tak...

Jak bude za času Vodnáře? Býci se dočkají lásky, dařit se bude Pannám

Premium Vládu na nebi si jednotlivá znamení zvěrokruhu předávají podle toho, jak do nich vstupuje Slunce, což bývá vždy kolem...

  • Další z rubriky

Češi nakupují respirátory ve velkém. Prodejci i dodavatelé jich mají dost

Poptávka po respirátorech FFP2 byla ve středu po Babišových úvahách zavést jejich povinné nošení v obchodech a MHD...

Když nedá peníze banka, pomůže startup. Alternativní financování firem vzkvétá

Premium Pandemie značně zkomplikovala cestu podnikatelů k­ úvěrům. O velké půjčky na investice se žádá málo, firmy nevědí, co...

Šéf volá o víkendu i na dovolenou. Europoslanci navrhují právo odpojit se

„Bombardování“ e-maily nebo telefonáty během dovolené. S podobnými problémy se během uplynulého půl roku setkala drtivá...

Průmyslové srdce Česka mělo loni zástavu. Výroba Škody spadla o 17 procent

Škoda Auto loni vyrobila ve svých českých závodech 753 013 vozů, což je o 17 procent méně, než v roce 2019. Důvodem...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Vytetovaná sexuální instrukce zaráží i mého gynekologa, líčila dívka

Nesedí k ní, ale onen vulgární sexuální povel má na podbřišku opravdu vytetovaný. Vznikl jako rozpustilá, hrdá,...

Analytik: Evropa byla od blackoutu setiny. Bez ČR by to Rakousko nezvládlo

8. leden 2021 se mohl stát skutečným „černým dnem”. Evropě totiž hrozil blackout, tedy masivní výpadek dodávek...

Dalibor Janda leží ve vážném stavu v nemocnici na koronární jednotce

Dalibor Janda (67) byl hospitalizován v pražské Fakultní nemocnici Královské Vinohrady. Zpěvák leží ve vážném stavu na...

Žiji s manželem v polyamorii. Jen o sex nejde, říká Těžká z dokumentu V síti

Terezu Těžkou (25) znají diváci jako jednu z hlavních představitelek náctiletých dívek v dokumentu o sexuálních...

Hráč vytvořil v Minecraftu Everest v měřítku 1:1, na vrchol lezl čtyři hodiny

S využitím skutečných geografických dat vytvořil streamer G0ularte virtuální kopii nejvyšší hory na Zemi a poté vylezl...