Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Záhadný muž, který točí miliardami

  0:01
V náprsní kapse u saka běžně nosí sto tisíc korun, v příručním kufříku má osm mobilních telefonů, výhradně s anonymní předplacenou kartou. Jmenuje se František Mrázek, a i když je na veřejnosti téměř neznámý, patří mezi úzkou skupinku velmi bohatých Čechů.

Životní příběh pětačtyřicetiletého Františka Mrázka patří k tomu nejzajímavějšímu, na co se dá v Česku narazit. "Podnikal" už za socialismu, loni přežil atentát. Kancelář má v pražském zámečku v Krči, kde sídlí skupina ovládající velké firmy jako Setuza, Seliko nebo balírny Marila, jež ročně utrží dvacet miliard korun. A málokdo věří jeho tvrzení, že v uskupení nemá podíl.

Byl u jednání o splacení ruského dluhu, v jeho pivovaru v Českém Krumlově stál v čele dozorčí rady Barak Alon, který v tunelu století připravil Komerční banku o osm miliard korun.

V materiálech českých tajných služeb jsou rámcově popsány metody, jak spolu s komplici údajně z bank vylákal desítky milionů korun, které se nakonec nevrátily. A za socialismu jeho jméno figurovalo v případu vyřizování účtů mezi veksláky na Kolínsku, kde se jednalo bez rukavic.

Ale František Mrázek také založil začátkem devadesátých let s Karlem Gottem nadaci Interpo, která pomáhala dětem zastřelených policistů, dává peníze českým nemocnicím a na další charitativní akce.

Jeho zastánci tvrdí, že to, co se o něm lze dočíst ve zpravodajských materiálech, je směsicí pravdy, nepotvrzených informací a hloupostí. Možná i proto, že má podle mnohých hodně blízko k tajným službám.

František Mrázek "podnikal" už za socialismu a vysloužil si za to podmínku. Sám na to vzpomíná slovy, že nepatřil k pěšákům, kteří před Tuzexem prodávali bony. Dělal obchody ve velkém.

"Dobře, já řeknu, na čem jsem zbohatl. Na spekulacích, což byl za socialismu paragraf 117 trestního zákona. Spekuloval jsem se vším možným, s hodinkami, walkmany, šátky. Věděl jsem třeba, že má někdo kamion hodinek, a zprostředkoval jsem obchod. Bylo to něco, co se dneska nazývá velkoobchodní činnost. V roce 1986 jsem za to dostal podmínku," říká František Mrázek ve vůbec prvním rozhovoru pro sdělovací prostředky.

V té době podle důvěrných informací prodával západní zboží i ruským vojákům v Česku. Jeden penzionovaný ruský generál ho údajně seznámil s šéfem pražské pobočky KGB, s nímž měl Mrázek pravidelně hrát šachy. Tuto zmínku nechává Mrázek bez komentáře.

Z té doby pochází jedna legenda. Mrázek měl být spolu se svým dřívějším partnerem Miroslavem Provodem podle materiálů tajných služeb zapleten do aféry, v níž policie na Kolínsku rozkryla síť nelegálních obchodníků.

Sám Mrázek k tomu říká: "Asi máte na mysli zastřelení pana Dvořáka, který obchodoval s elektronikou. Řeknu jen to, co jsem o tom slyšel. Pan Dvořák byl zatčen při policejním zátahu, který se jmenoval Akce Grundig. Tenkrát se na něj obrátila Státní bezpečnost s žádostí o pomoc. Dal se zavřít mezi kámoše a vytáhl, kde co mají schované. Ti lidé za to dostali mnoho let, on sám se dostal za měsíc nebo dva ven. Ale já jsem s ním neměl nic společného. Mně ten člověk nic neprovedl."

Mrázek a Provod spolu měli hodně společného zhruba do poloviny devadesátých let. Nyní jdou každý jinou cestou. Česká televize o nich před třemi lety v pořadu Klekánice odvysílala reportáž. Shrnuje závěry BIS o tom, jak se do českých malých bank a IPB nevrátily napůjčované desítky milionů korun.

Zjednodušeně řečeno měli být Mrázek s Provodem faktickými vládci firem, které nakupovaly nemovitosti, nechali je poté odhadnout na několikanásobek pořizovací ceny a dali je do zástavy bankám. Peníze se bankám nevrátily a firmy byly převedeny na bílé koně - lidi s ruskými jmény.

Televize přinesla svědectví člověka, který uvedl, že Mrázek byl na počátku jedné z nevrácených bankovních půjček. Sám však ve firmách oficiálně nefiguroval. Na přímý dotaz pak odmítá, že by organizoval bankovní podvody. "Hovořme o faktech. Já měl úvěry u dvou bank. První u Agrobanky jsem splatil, druhý s vědomím Pragobanky převedl," říká Mrázek.

Policejní zdroje mluví ještě o jednom případě, o kterém se psalo před třemi lety. Protikorupční služba chystala zátah v České spořitelně kvůli dosud policií prověřované operaci s nedobytnými úvěry (včetně těch připisovaných skupině Provoda a Mrázka).

Akce se na poslední chvíli neuskutečnila. Její organizátor někdejší šéf ekonomické kontrarozvědky Evžen Šírek - byl zanedlouho kvůli chybě nesouvisící s případem odvolán. Podle Šírkových spolupracovníků akci zastavil tehdejší pracovník Národního bezpečnostního úřadu Martin Hejl, který si podle tajných služeb s Mrázkem často telefonoval. "Používali krycí jména, třeba Pavel Mertlík byl Umaštěnec, Miloš Zeman Becherovka," uvádí zdroj.

MF DNES oslovila dva bankéře, kteří zastávali na přelomu devadesátých let v České spořitelně vysoké posty. Ani jeden z nich však o nesplácených úvěrech spojených s firmami Františka Mrázka podle vlastních slov nic neví. "To mi nic neříká. Vím jen, že lidé kolem Mrázka se přes politické kontakty v sociální demokracii snažili tlačit na to, aby spořitelna prodloužila úvěr Válcovnám plechu Frýdek-Místek, které spoluvlastnil Barak Alon," uvedl bankéř.

Prokazatelné je, že Miroslav Provod vlastnil rekreační středisko na Orlíku. Tam se scházeli představitelé tajných služeb i světoví mafiáni. "Vím, že tam byl Šamil Basajev (vůdce čečenských separatistů). Bylo to ale v době, kdy Provod Orlík ještě nevlastnil," říká bez bližších podrobností Mrázek.

Mrázek se podílel i na řešení ruského dluhu. Zprostředkoval spolu se svým dobrým známým - otcem Baraka Alona Šlomo Alonem - v této věci první schůzky ruských a českých politiků. Šlomo Alon zajistil v Moskvě u svých přátel - ruských ministrů v čele s šéfem diplomacie Jevgenijem Primakovem - setkání s českou delegací, jejímž byl v roce 1999 dokonce členem.

V Praze byl ještě předtím Mrázek u prvního setkání v hotelu Belevue, kde kromě něho byli někdejší šéf premiérových poradců Miroslav Šlouf, poslanec ČSSD Michal Kraus a tehdejší ministr financí a dnešní ruský premiér Michail Kasjanov. Dohodl se způsob platby i termín. Pak se však do hry vložili další prostředníci a konečný model splácení se změnil.

Mrázek tvrdí, že na rozdíl od Šlomo Alona zná jeho syna Baraka, který je nyní v maďarském vězení, výrazně méně. "Myslím, že je mu připisovaná mnohem démoničtější role, než jakou ve skutečnosti hraje," říká pouze Mrázek.

V politice měl Mrázek dobré styky hlavně s někdejším ministrem financí Ivo Svobodou. Známý je jeho vztah se sociálnědemokratickým předsedou hospodářského výboru parlamentu Josefem Hojdarem. Ten sedí v dozorčí radě České konsolidační agentury, která bude rozhodovat, co se skoro dvoumiliardovým dluhem ústecké Setuzy vůči státu, převzatým z ČSOB.

Právě ústecká Setuza je hlavní firmou skupiny, kterou Mrázek a jeho partner Tomáš Pitr reprezentují. Zadluženou ji ovládli před třemi lety, od té doby vedli spor s úvěrující ČSOB, s níž se nedohodli na smírném řešení. Obě strany se přitom obviňují z toho, kdo byl hlavní příčinou, že se spor nevyřešil.

Loni v létě na Mrázka někdo střílel, když jel ze svého domu v Českém Brodě do Prahy. "Střela mě nezasáhla, jen střepy z okna. Myslím, že to nebylo moc profesionálně udělané, spíš to byl pokus o zastrašení nebo mě chtěl někdo okrást. Ví se o mně, že běžně nosím u sebe tak sto tisíc korun," říká Mrázek. Verzi o vyřizování podnikatelských účtů odmítá.

Ale minulý týden policie odvysílala pořad Na stopě, ve kterém byl anonymně popsán celý případ s tím, že podnikatel nabízí za informace vedoucí k dopadení vraha dva miliony korun. Podle dosavadních zjištění bylo do případu zapleteno zřejmě mnoho lidí, což verzi o zastrašování nepotvrzuje.

Kontroverzní muž na závěr přichází s nápadem, jak oživit českou ekonomiku. "Neustále slyším a čtu, že daňové nedoplatky jsou v desítkách miliard korun. V současném stavu se podnikatelské daně nedají nikdy pořádně vybrat. Jestli budete mít daně 30, 50, 80 nebo 100 procent, je to úplně jedno. Každý člověk bude mít kvalitního daňového poradce a vždy ty daně nějakým způsobem obejde. Kdybych to měl řídit já, bylo by vše jinak. Daně bych dal co nejnižší a vybralo by se stejně jako dnes. Ještě by se oživila ekonomika."

Sám odmítá, že by používal nezdaněné peníze, a to přesto, že nevlastní platební kartu a po kapsách má desetitisíce. "Věřte, že finančák je na mě přísný," uzavírá.

Autoři:

Teplo z uhlí podraží o deset až třicet procent, říká zástupce tepláren

  • Nejčtenější

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

13. dubna 2024

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by...

Zlato místo bankomatu. Američané berou útokem zastavárny a zbavují se ho

15. dubna 2024

Vysoká cena zlata je pro mnohé jeho majitele jasným signálem, že právě nazrál čas jeho zpeněžení....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kdo je Tomáš Otruba. Klíčový muž v PPF a nový partner Renáty Kellnerové

16. dubna 2024  15:15

Největší česká finanční skupina PPF prochází personální i byznysovou proměnou. Jedním z hlavních...

Za zmizení 12 miliard dolarů trest smrti. Vietnam potrestal historický podvod

12. dubna 2024  17:58

Za největší bankovní podvod ve vietnamské historii padl ten nejpřísnější trest. Rozsudek smrti si u...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zlato raketově zdražilo. Mohou za to Spojené státy, Čína i Rusko

13. dubna 2024

Cena zlata pokořila historické rekordy a podle ekonomů se ještě zdaleka nemusí zastavit. Důvodem...

Za zájezd jen čtvrtinu předem, navrhuje EU. Cestovky s tím mají problém

19. dubna 2024

Premium Předem zaplaťte jen 25 procent a doplatek až čtyři týdny před odjezdem na dovolenou. Takový návrh...

Brusel vyčlenil půl miliardy eur na výroby munice, do Česka jdou tři procenta

19. dubna 2024

Dva české podniky uspěly v konkurenci evropských obranných firem, které se ucházely o finanční...

Ruské tankery mohou způsobit ekologickou katastrofu, varuje švédský ministr

18. dubna 2024

Švédský ministr zahraničí Tobias Billström varuje před ekologickou katastrofou, ke které by mohlo...

Google propustil 28 zaměstnanců, kteří stávkovali kvůli smlouvě s Izraelem

18. dubna 2024  19:30

Společnost Google propustila 28 zaměstnanců, kteří protestovali proti smlouvě, kterou firma...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...