Stát přišel v privatizaci o miliardy

  0:01aktualizováno  0:01
Když Fond národního majetku před více než deseti lety předával podnikateli Čekanovi klíče od státní firmy Elektroodbyt, asi netušil, že z kupní ceny 305 milionů neuvidí dodnes ani korunu. Nejvyšší kontrolní úřad ve své poslední zprávě o FNM upozornil, že případů, kdy stát podnikatelům majetek v podstatě rozdal, je řada.

Do konce roku 2001 nebylo zaplaceno za privatizovaný majetek přes 13 miliard korun, z toho téměř 60 procent pohledávek je po lhůtě splatnosti.

"Když stát privatizoval a pověřoval tím FNM, vycházelo se ze dvou věcí: že fond zajistí, aby majetek nebyl zcizen, a že nabyvatelé se budou chovat slušně. To se však v řadě případů nestalo," uvedl autor zprávy NKÚ Rudolf Němeček.

Fondu vytýká i to, že některý prodávaný majetek vůbec nezajistil nebo postupoval jen velmi laxně při vymáhání svých pohledávek. Dílo zkázy pak u některých kauz dokonaly pomalé soudy a konkurzy.

FNM se výtkám brání tím, že většina sporných smluv byla uzavřena do roku 1994. "Převážnou část pohledávek z let 1991 až 1994 už není možné výrazně snižovat, protože řada dlužníků je v úpadku a fond čeká na ukončení konkurzního řízení," reagovala mluvčí fondu Petra Krainová a dodala, že pohledávky jsou jen zlomkem prodávaného majetku.

Účetní hodnota všech prodaných firem byla 980 miliard korun a tržní se vyšplhala na 300 miliard korun. Problematické pohledávky tak představují čtyři procenta z tržní ceny. "Zhruba tak u čtyř miliard dluhů odhaduji, že šlo o kategorii 'Kde nic není, ani smrt nebere'. Buď to ti lidé probendili, nebo se jim podařilo majetky převést a vybagrovat," říká bývalý šéf FNM Roman Češka.

Šance, že stát z nesplácených pohledávek něco uvidí, je minimální. Například největší dlužník fondu, kterým je zkrachovalá společnost Intercom Vratislava Čekana, stejně žádné peníze nemá. "Podle současného stavu konkurzní podstaty firmy dostane stát za Elektroodbyt obrazně řečeno jen haléře," uvedl zdroj obeznámený s průběhem bankrotu.

Čekanův případ považuje bývalý šéf FNM Roman Češka za typický pro kategorii lidí, kteří si s placením nedělali žádné starosti. "Čekan obratem zastavil firmu bankám za 370 milionů, ale fondu nic nezaplatil," uvedl. Na Čekanovy peníze dnes čeká i více než stovka věřitelů, která přihlásila své pohledávky vůči Intercomu ve výši 1,3 miliardy korun.

Konkurz však dosud vynesl jen 20 milionů korun. "Na jedné straně je fakt, že Čekan za podnik nezaplatil, na druhé straně byla kupní cena nesmyslně vysoká. Pravda také je, že úředníci fondu, kteří v něm dodnes sedí, neudělali nic pro získání Elektroodbytu zpátky," sdělil zdroj.

Mezi další privatizační pomníky fondu patří prodej pardubické firmy Hobé za 209 milionů korun. V den podpisu kupní smlouvy společnost Acropol majetek převzala, zaplatit však měla až po zápisu do katastru.

Katastrálnímu úřadu trvalo dva roky, než vydal rozhodnutí, kterým však převod zamítl. Acropol mezi tím v podniku neomezeně hospodařil a po rozhodnutí úřadu prohlásil, že platit nebude. FNM pak trvalo dva roky, než na Acropol, který je již v konkurzu, podal žalobu, a soudy dodnes neskončily.

"V počátcích privatizace bylo problémem to, že banky chtěly, aby byl majetek nejprve zapsán na majitele, a až pak se mělo platit. Každý čtvrtý případ v té době byl problematický," říká Češka.

Autoři:
  • Nejčtenější

Kanál smrti jako brána k prosperitě. Z Rumunska je opět obilná velmoc

Tisíce politických vězňů zahynuly v 50. letech na stavbě kanálu Dunaj–Černé moře. Monumentální projekt dokončený jen...

V mýtu je zapsána ani ne polovina aut, kolony na hranicích mohou mít až 40 km

Až čtyřicet kilometrů dlouhé kolony a desítky hodin čekání zřejmě potkají šoféry přijíždějící začátkem prosince ze...

Češi mají páté nejlevnější jídlo v Evropě. Utratí za něj více než Britové

Potraviny jsou v Česku páté nejlevnější ze všech zemí EU. I přesto je u nás jídlo hned po bydlení druhou největší...

Premium

Sny mladých o bydlení narážejí na mizivé úspory, většina na hypotéku nedosáhne

Ceny bytů dál rostou a dostupnost bydlení pro mladé rodiny se stále zhoršuje. Jak ukazuje průzkum Hypoteční banky,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Premium

KOMENTÁŘ: Euro je časovaná bomba, držme se od něj dál, říká ekonom Kovanda

Česká ekonomika se sice na úrovni jednotlivých firem eurizuje, ale přesvědčivých argumentů pro plošné přijetí jednotné...

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

Premium

Hra o 80 tisíc: kolik peněz navíc mohou rodiče získat a jak to udělat

Rodičovský příspěvek se od ledna zvýší ze současných 220 tisíc korun až na celkových 300 tisíc. MF DNES přináší návod –...

Premium

Test celoročních pneumatik. Jak si vedou za sucha, za mokra a na sněhu

K celoročním pneumatikám výrobci přistupovali po dlouhá léta macešsky. Konečně se však vrátily do jejich přízně....

  • Další z rubriky

Už pětina Čechů platí mobilem. Slouží i k výběru z bankomatu

Češi stále častěji vytahují při placení v obchodech místo plastové karty mobilní telefon. Podíl lidí, kteří ho jako...

Premium

Zlatý správcovský důl. Z vyřizování cizích pronájmů je milionový byznys

Mnoho majitelů bytů omrzela úskalí spojená s jejich pronajímáním. Obětovali proto část výdělku a svěřili nemovitost...

První blok Temelína opět funguje, turbína není poškozená. Riziko nehrozí

Energetici v jaderné elektrárně Temelín připojili první blok k přenosové soustavě. Odpojený byl kvůli chvění turbíny,...

Nový blok Dukovan bude stát až 160 miliard, dokončit se má do roku 2036

Nový blok Jaderné elektrárny Dukovany se začne stavět v roce 2029, dokončen bude v roce 2036. Na tiskové konferenci po...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz