Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Problémy Volkswagenu můžou zpomalit i českou ekonomiku, tvrdí ekonom Marek

  17:28
Podle ekonoma Davida Marka pocítí negativní důsledky současné aféry svého mateřského koncernu i česká Škoda Auto. A to bez ohledu na to, zda i její vozy vykazovaly zmanipulované údaje o měření emisí. Problémy mladoboleslavské automobilky se potom podle Marka můžou převalit do celé české ekonomiky.

David Marek, hlavní ekonom Deloitte Advisory. | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

Současná aféra koncernu Volkswagen se může stát učebnicovým příkladem fungování ekonomické globalizace a takzvaného efektu motýlích křídel. Jak vysvětluje ekonom společnosti Deloitte David Marek, může se totiž výrazně dotknout vývoje české ekonomiky a mít negativní dopad na růst hrubého domácího produktu.

Celá kauza přitom začala tisíce kilometrů daleko, když americký regulační úřad objevil závady na motorech aut, které se v Česku ani nevyrábějí. Jako převodník může ale podle Marka působit dceřiná firma Volkswagenu Škoda Auto. „Je totiž jedinou firmou, jejíž zakolísání může v současnosti ještě výrazněji ovlivnit ekonomiku na celostátní úrovni,” říká Marek.

Jak se podle vás může aféra dotknout fungování celého koncernu Volkswagen?
Dopady na reputaci, tržby a zisk automobilky mohou být značné, a to nejen na úrovni mateřské společnosti, ale i dceřiných značek. V segmentu luxusních automobilů ztrácela značka Audi na konkurenty BMW a Mercedes i bez tohoto skandálu. Dotčena může být samozřejmě také značka Škoda Auto.

Bude to podle vás Volkswagen stát pozici světové automobilové jedničky?
Loni byl Volkswagen s 10,1 miliony prodanými automobily jen těsně druhou nejprodávanější značkou na světě za Toyotou s 10,2 miliony vozy. V první polovině letošního roku Volkswagen dokonce Toyotu předstihl. Nyní ale aspirace na první příčku bude muset na nějakou dobu nejspíše odložit. Naopak se před Volkswagen může dostat i koncern GM, který loni prodal 9,9 milionu automobilů.

Jak se podle vás aféra dotkne české Škody Auto?
V první rovině jde o to, že se kvůli koncernové blízkosti podezření obrátí i na vozy Škody. Pokud by se tato podezření potvrdila - tedy že i škodovky vykazovaly zmanipulované hodnoty na měřeních emisí - dopadnou i na českou automobilku pokuty, bude mít přímé náklady na řešení situace a sníží se jí prodeje kvůli reputaci.

Aféra Volkswagenu

Pozitivní dopad ale aféra rozhodně nebude mít na Škodu, ani pokud budou její vlastní vozy v pořádku. Dá se předpokládat, že na celý koncern dopadne reputační problém. A konkurenční automobilky začnou aféru využívat v marketingu a proti koncernovým značkám se vymezovat. To je případ BMW a Mercedesu, které se budou vymezovat proti Audi, stejně tak by Hyundai nejspíš podniklo nějaké výpady proti Škodovce. A to jsou všechno faktory, které mají potenciál snížit prodeje aut.

Zároveň může Škodu Auto poškodit skutečnost, že pokud bude mít koncern či některé jeho součásti problém s hotovostí, může Volkswagen skrz dividendy vytáhnout ze svých dceřiných firem generovaný zisk. A ten by potom citelně chyběl na investicích.

Co to může znamenat pro celý český průmysl?
V rámci výroby osobních automobilů je Škoda Auto česká jednička s podílem na celkovém počtu vyrobených vozů 58 procent. Podíl Škody Auto na celém českém automobilového průmyslu je 32,2 procent měřeno tržbami, resp. 33,1 procent měřeno vytvořenou přidanou hodnotou. Podíl na celém českém průmyslu podle přidané hodnoty potom činí 4,6 procenta a podíl na celém českém HDP dosahuje 1,5 procenta.

O co jde v aféře

Americká Agentura pro ochranu životního prostředí (EPA) v pátek Volkswagen obvinila, že použil software, kterým při testech měření toxických emisí oklamal americké úřady.

Uvedla také, že Volkswagen za to může čelit pokutě až 18 miliard dolarů (435 miliard korun). Volkswagen, který je největší automobilkou na světě podle počtu prodaných vozů, prý vědomě podváděl zhruba sedm let.

Má tedy podle vás aféra, která začala vyšetřováním amerického regulátora, potenciál reálně oslabit ekonomiku tisíce kilometrů vzdáleného Česka?
Ano, Škoda je v současnosti jedinou firmou, která má sílu své úspěchy nebo problémy reálně promítnou do makroekonomických údajů na úrovni celého státu. Pokud vezmeme v potaz subdodavatelské firmy Škody Auto, může podíl na HDP dosahovat 5 až 6 procent. Zásadní je význam této automobilky na lokální úrovni. Na HDP Středočeského kraje se Škoda Auto podílí 13 procenty (bez subdodavatelů). Je tedy evidentní, že význam firmy Škoda Auto je pro českou ekonomiku zásadní a každé zakolísání by bylo patrné i na úrovni makroekonomických čísel pro celou Českou republiku.

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Aerolinky vykázaly z letadla černochy kvůli zápachu. Dopravce slibuje nápravu

21. června 2024  10:55

Tři muži černé pleti žalují leteckou společnost American Airlines kvůli rasové diskriminaci. Tvrdí,...

Švédsko se rozloučilo s hotovostí. Zato masivně přibylo digitální kriminality

21. června 2024

Mezi evropské lídry bezhotovostních transakcí se dlouhá léta řadí Švédsko. K trendu však...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Západní zboží dál míří do Ruska. I díky Nizozemci, který na tom zbohatl

22. června 2024

Společnost Nike přestala prodávat své sportovní oblečení v Rusku už krátce po zahájení invaze na...

Potraviny jako před krizí. Kuřecí za stovku, cibule i za patnáct, říká web

18. června 2024

Ceny některých potravin proti stejnému období minulého roku výrazně zlevnily. U některých...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

My ve vašem a vy u nás. Popularita výměny domovů roste, lidé ušetří tisíce

22. června 2024

V době raketově rostoucích cen za ubytování v hotelech zažívá nebývalý boom výměna domů. Její...

Ministerstvo zemědělství sloučí kvůli šetření tři výzkumné ústavy

24. června 2024  7:30

Ministerstvo zemědělství sníží počet veřejných výzkumných organizací ze sedmi na pět. Do Výzkumného...

Inventura v lese? Firma vlastněná šlechtici vyvíjí brýle, které naskenují les

24. června 2024

Lichtenštejnové patří mezi nejstarší šlechtické rody v Evropě. S tím jde ruku v ruce i tradice...

Rýžová pole v Rakousku? Speciální odrůdě vyšlechtěné Lichtenštejny stačí méně vody

24. června 2024

Lichtenštejnové patří mezi nejstarší šlechtické rody v Evropě. S tím jde ruku v ruce i tradice...

Pokrok i úcta k tradici. Progresivní Lichtenštejnové podporují technologické inovace

24. června 2024

Lichtenštejnové patří mezi nejstarší šlechtické rody v Evropě. S tím jde ruku v ruce i tradice...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Výhru ze Survivoru utratil Mikýř za rozhovor v prázdné O2 areně, vydělal miliony

Martin „Mikýř“ Mikyska (30) vytěžil své vítězství v reality show Survivor Česko & Slovensko 2024 na maximum. Povedl se...

Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...

Rok od zkázy ponorky Titan. Vyplouvají děsivá zjištění i nové otázky

Před rokem, 18. června 2023, se v severním Atlantiku ztratila ponorka Titan společnosti Ocean Gate. Pátrání potvrdilo...

Survivor 2024 má vítěze, ten si kromě titulu odnáší i výhru 2,5 milionu korun

Na platformě Voyo mohli diváci v úterý večer sledovat napínavé finále reality show Survivor Česko & Slovensko. Na Nově...

Zpěvačka Katy Perry ukázala prsa. Fanoušci řeší, zda to má zapotřebí

Katy Perry (39) vydá v červenci nový singl s názvem Woman’s World, který podpoří i videoklipem. Aby řádně nalákala své...