Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Zfušované fasádě silikon nepomůže. Otázky a odpovědi k omítkové kauze

  9:20
Do zateplování bytových domů a veřejných budov se v Česku investují desítky miliard korun. Odborníci však varují, že mnoho staveb není provedeno kvalitně. Neodborná práce může podobně jako šizení směsí za problémy, které se mohou projevit opadáváním omítky, ale i plesnivěním bytů.

Koncem léta nám manželovi rodiče řekli, že sousedka v seniorském věku, která bydlí ve stejném domě jako oni, se stěhuje k synovi na Moravu a plánuje svůj byt prodat,“ říká Andrea. | foto: Profimedia.cz

Čechy, kteří se kvůli zateplování svých domů často zadluží na mnoho let, mohou vadné izolace a špatné omítky dohnat dřív, než své úvěry splatí. Po pěti, šesti letech - často hned poté, co vyprší na stavby záruční doba - začínají nekvalitní fasády flekatět, opadávat, někdy ale i plesnivět.

„Pod vadnou fasádou bývá na polystyrenu uvnitř plíseň. A pokud materiál plesniví, může se plíseň za pár let dostat i dovnitř domu, do místností, varuje Michal Urbánek z firmy CIUR, jež izolační systémy vyrábí.

Na českém trhu se přitom objevují nekvalitní stavební materiály. Jako „silikonové“ omítky, jež obsahují nepatrné či nulové množství silikonu, na něž tento týden upozornila MF DNES (více čtěte zde). Nejde ale jen o materiál. Výsledek ovlivní i kvalita stavebních prací.

Státní dozor nad stavebnictvím selhává, změnit to má nový stavební zákon. Jak si ale v zateplovací džungli poradit, než začne platit? Nabízíme odpovědi na základní otázky.

1) Jak často se na trhu objevují nekvalitní zateplovací materiály?

Nijak výjimečně. Nekvalitní mohou být nejen omítky, ale všechny součásti zateplovacího systému. Zárukou kvality přitom nejsou ani renomované značky či vyšší cena.

„V Česku nejsou bohužel závazná pravidla, která by určovala standardy kvality omítkových materiálů pro zateplovací systémy. Nemyslím jen technické normy, ale třeba cechovní pravidla,“ říká Šárka Šilarová, expertka na stavební konstrukce z pražské ČVUT. Riziko lze podle ní snížit hlavně dobrou technickou přípravou před začátkem stavby.

2) Je zárukou dobré fasády omítka s vysokým procentem silikonu?

Ne, na fasády se používají jak vysoce kvalitní silikonové, tak běžnější akrylátové omítky.

„I s akrylátovým materiálem lze dosáhnout dobrého výsledku. Větší množství pojiva v akrylátové omítce zajistí vodovzdornost, ale zhorší pronikání vodní páry zvnitřku stěny ven. Pokud do akrylátové omítky přimícháte silikonovou emulzi, bude vrstva paropropustná i vodovzdorná zároveň, to je ideální,“ vysvětluje Richard Milič, soudní znalec v oboru chemie. Odvětrávání páry je důležité - zůstává-li v systému vlhkost, fasáda nevysychá, v zimě v ní voda zamrzá, omítka se pak odlupuje a opadává.

3) Zajistí trvanlivost fasády samy o sobě kvalitní materiály?

Ne automaticky. Vadný materiál se na defektech podílí zhruba z poloviny. Úplně stejně častou příčinou závad je špatně zvolená technologie, chyby projektu, či dodavatelských firem. „Ani kvalitní materiály jako omítka, izolant, lepící materiály, bohužel neznamenají nutně kvalitní zateplení. Pokud je chybně navržen či realizován celý zateplovací systém či stavební detail, nevhodně aplikovaný izolant nebo chybný způsob kotvení, nutně dochází k poruchám zateplovacích systémů i z nejkvalitnějších materiálů,“ říká Šárka Šilarová.

Problémem může býti stavba prováděná za špatných klimatických podmínek. Nebo přílišný spěch. „Nejčastější vadou, s níž se setkávám, jsou vápenné výkvěty na povrchu omítky. Ty se tvoří, když se nenechá dostatečně vyzrát cementové lepidlo v zateplovacím systému. Za deště voda proniká dovnitř, nevyzrálý cement se rozpouští, vápenaté soli procházejí na povrch a tvoří bělavé mapy,“ popisuje Richard Milič, podle něhož bývá na vině spěch, zvlášť za horka a sucha.

4) Je zárukou kvality vyšší cena?

Ne vždycky. Některé firmy prodávají například silikonovou i akrylátovou omítku za srovnatelnou cenu. Cena omítkových vrstev je ale pouze jednou ze součástí celého zateplovacího systému. Zateplení či stavba domu je nákladná záležitost, jejíž přípravě se vyplatí věnovat čas a pozornost.

„Když si jdete kupovat auto, studujte odborné časopisy, radíte se s odborníky a i se známými. Obdobný postup je třeba zvolit při přípravě zateplení domu, je nutné nepodcenit projektovou přípravu“ říká Šárka Šilarová.

Důležitější než celková cena zateplení jsou technické parametry materiálů zateplovacího sytému, reference na stavební firmu i projektanta.

Michal Urbánek doporučuje žádat od dodavatele osvědčení a atesty od výrobce materiálů, které na stavbu používá. „Výrobci, kteří dbají na kvalitu, se starají o to, aby s jejich systémy pracovali lidé, kteří jsou odborně proškolení a dobře znají vlastnosti přesně toho produktu, s nímž pracují.“

5) Co s vadnou omítkou, kterou poškozuje vnitřní vlhkost?

Stavbaři problém obvykle řeší silikonovým nátěrem fasády. „Jde o jen částečné řešení,“ upozorňuje Richard Milič. Přetřená omítka přestane přijímat vlhkost, ale po čase se nátěr vymývá, je třeba ho obnovovat. „Nátěr je účinnější na polystyrenových systémech. Pokud je jako izolační materiál použita minerální vata, která je schopna absorbovat vysoké procento vody, pouhý nátěr nepomůže. Opravit by se měla celá fasáda,“ dodává znalec.

Dojíždění do Prahy obstarají nové soupravy. Mají dva oddíly první třídy

  • Nejčtenější

Mallorkou se promenoval turista jen v plavkách, místní už toho mají dost

14. května 2024  14:48

Po měsících protestů na Baleárských ostrovech, včetně hladovek před hotely nebo vlny graffiti,...

Belgie jako druhé Řecko. Zadlužení země rychle roste, řešení v nedohlednu

13. května 2024

Belgie se už dlouhé roky řadí mezi nejvíce zadlužené ekonomiky Evropské unie. Svůj dluh tato...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Do britských hospod dorazil americký zvyk, spropitné. Pivaři jsou zmatení

11. května 2024

Pro návštěvníky britských hospod bylo donedávna největší dilema zda si dají whisky, nebo pivo. A...

Muž využil mezery v systému aerolinek. Získal zdarma 58 letenek

15. května 2024

Právník Tyrone Barugh poukázal na mezeru v akční nabídce australské letecké společnosti Jetstar....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Tušení smrti žene ruské miliardáře do vlasti. Řeší dědictví, bojí se znárodnění

10. května 2024

Premium Stárnoucí ruští miliardáři řeší zásadní problém: jak převést obří majetek na své dědice....

V Indii se rozmáhá nové a téměř nevyčerpatelné biopalivo. Kravský trus

18. května 2024

Alternativou k zemnímu plynu a dalším fosilním palivům čím dál více představuje také bioplyn. Ten...

Rusko dál „luxuje“ cizí banky, kvůli sankcím přišly o majetek ty německé

18. května 2024  18:16

Ruský soud ve sporu kolem plynárenského projektu nedokončeného kvůli protiválečným sankcím...

McDonald´s ve Spojených státech zlevňuje menu. Láká šetrné zákazníky

18. května 2024

McDonald’s má v plánu v amerických pobočkách nabízet menu za pět dolarů (115 Kč). Od kroku si firma...

Volný čas je dnes pro zaměstnance důležitější než peníze, říká manažerka

18. května 2024

Petra Čopová vedla vlastní advokátní kancelář, ale příčilo se jí čekat měsíce i roky na výsledek a...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Bohužel nám to nevyšlo, oznámili manželé Pagáčovi rozchod po šesti letech

Herečka Patricie Pagáčová (35) a dramaturg Tibor Pagáč (32) se rozešli po pěti letech manželství. Žádost o rozvod zatím...

Moderátorka Petra Křivková-Svoboda přišla při tragické nehodě o manžela

Moderátorka poledních zpráv televize Nova Petra Křivková-Svoboda (41) v neděli ztratila svého manžela Ondřeje Křivku...

Zemřel Vlastimil Harapes. Baletní mistr Národního divadla i českých filmů

Ve věku 77 let zemřel tanečník a herec Vlastimil Harapes. Dlouhá léta byl sólistou baletu Národního divadla. Zahrál si...

Eurovizi vyhrál nebinární Švýcar Nemo. Nizozemce vyloučili za „výhružný pohyb“

Ve švédském Malmö rozhodli o vítězi letošní Eurovize. Stal se jím švýcarský nebinární zpěvák Nemo. Soutěž doprovázely...

Miss Czech Republic 2024 se stala studentka Adéla Štroffeková z Prahy

Vítězkou 15. ročníku Miss Czech Republic se stala studentka Adéla Štroffeková (21). Českou republiku bude reprezentovat...