Hrozí likvidace chovů, říká šéf Zemědělského svazu

Nová vláda chce na poslední chvíli předělat Strategický plán Společné zemědělské politiky, který připravil minulý kabinet. Do Bruselu jej musí poslat ještě v ­lednu. Zástupci Zemědělského svazu a Agrární komory s tím nesouhlasí a svolávají demonstraci. Varují před kolapsem živočišné výroby. Dokonce demonstraci o den posunuli, aby byla co nejdříve.
Fotogalerie1

Předseda Zemědělského svazu Martin Pýcha | foto:  Petr Topič, MAFRA

Důvody vysvětluje předseda Zemědělského svazu ČR Martin Pýcha.

Proč jste demonstraci posunuli ze středy na úterý?
Protože jsme se dozvěděli, že předsedové jednotlivých koaličních stran, jejich poradci a ministr zemědělství o tom budou jednat v úterý večer. Nechtěli jsme se dostat do situace, že budeme demonstrovat proti něčemu, co bude už rozhodnuté.

Událost dne

Každý den se děje něco významného. Portál iDNES.cz vybírá to nejzajímavější a ptá se přímo aktérů. Každý den nabízí rozhovor z míst, kde události ovlivňují svět kolem nás. V několika otázkách, jasně, stručně, výstižně.

Kolik očekáváte účastníků?
Očekáváme, že počet bude mezi tisícem až patnácti sty lidmi.

Co se bude dít? Přijedou traktory?
Ne. Chceme pokojnou demonstraci. Naším cílem není dělat velkou show a mrzí nás, že máme blokovat nábřeží, což není příliš šťastné. Chceme ukázat vládě a prezidentovi, že návrhy, které zaznívají na jednotlivých koaličních platformách, jsou pro nás velmi nebezpečné a­ mohou být i likvidační minimálně pro živočišnou výrobu. 

Za námi stojí opravdu velké množství zemědělců. Společné prohlášení, které jsme poslali předsedům koaličních stran, podepsalo třicet organizací. Kromě Agrární komory ČR a Zemědělského svazu ČR jsou tam různé chovatelské svazy a samozřejmě potravináři. Ti mají obavy, že pokud přijdou o surovinu, v některých oborech bude velmi složité výpadek domácí produkce nahradit a za zemědělci by skončili následně i potravináři.

Čeho vy se nejvíce obáváte?
Nejvíce nám vadí z hlediska změny národního Strategického plánu věci, které se týkají zastropování redistributivní platby. To je platba, kde se určitá část obálky na přímé platby vyčlení bokem a přerozdělí se na prvních 150 hektarů všem zemědělcům. Obáváme se, že se tak vytvoří obrovský rozdíl mezi různými skupinami zemědělců. My zastupujeme produkční zemědělce. Zemědělce, kteří dělají z velké části živočišnou výrobu a citlivé komodity. 

Tyto oblasti vyžadují velké investice a mají velké provozní náklady a­ ekonomická návratnost je mnohem menší, než když pěstujete pšenici, kukuřici, řepku a podobně. Většinu živočišné výroby chovají podniky právnických osob a to jsou podniky, které mají několik set hektarů a výš. Pokud na prvních 150 hektarů dostane zemědělec takzvanou redistributivní platbu šest tisíc korun, což je dvojnásobek dnešní základní platby, a zemědělský podnik, který má 2 000 hektarů, bude dostávat jen 1 675 korun, což znamená zhruba polovinu stávající základní platby, vyvolá to na trhu s ­půdou obrovský nepoměr.

Zemědělci varují před potravinovou chudobou: 

5. ledna 2022

V čem?
Ti, kteří budou dostávat k základní platbě ještě 6 150 korun, budou samozřejmě platit vyšší pachtovné, tedy nájemné za půdu – a to si větší podniky nebudou moci dovolit a­ budou muset redukovat výrobu, která nebude ekonomicky rentabilní. Budou končit s živočišnou výrobou a to chceme vládě vysvětlit. Je to velmi vážné a nebezpečné rozdělení zemědělců. Jeden náš kolega zemědělec říká, že dělíme zemědělce na lepšolidi a horšolidi. A podniky právnických osob jsou označované jako horší, což není správné a férové. Povede to k zániku významné části živočišné výroby včetně dopadů na potraviny. Rozdělování zemědělců na malé a velké a na lepší a ­horší je prostě špatně.

Koho se potíže budou podle vás nejvíce týkat?
Obáváme se, že to povede k účelovému dělení podniků. Budou zmenšovat svoji výrobu, aby čerpaly platby na první hektary. Není problém napsat část farmy na manželku a část farmy na děti. V­ případě, že mají největší zemědělské podniky jednoho vlastníka, také to dokážou rozdělit. Ale největší problém budou mít zemědělské podniky, družstva nebo akciové společnosti, které mají stovky vlastníků. Stovkám vlastníkům těžko vysvětlíte, že potřebujete družstvo rozdělit na čtyři nebo pět malých družstev nebo s.­r. o. Proto se obáváme, že to odnesou střední zemědělské podniky, které u nás drží živočišnou výrobu a které drží výrobu citlivých komodit.

Můžete shrnout, které segmenty zemědělství by podle vás byly chystanými změnami v národním Strategickém plánu nejvíce ohroženy?
Produkce vepřového masa, mléka, hovězího masa. Tyto komunity jsou velmi významně navázané na dotace z rostlinné výroby. Zemědělci dotacemi z rostlinné výroby sanují části ztráty z živočišné výroby. Pak jsou zde také citlivé komodity, jako je třeba pěstování cukrové řepy, chmele nebo brambor, kde podle nás může být efekt úplně stejný.

Nevyřešila by to Česká republika dovozem potravin?
To samozřejmě takto dopadne. Jde vlastně o to, jestli budeme schopni zásobovat vlastní obyvatelstvo v­ celé škále, anebo jestli budeme vyrábět extrémní množství obilí, které budeme vyvážet jakožto rozvojová země jako základní surovinu. Z té suroviny se pak bude někde dělat přidaná hodnota. Třeba se tím budou krmit prasata a vepřové se nám sem bude vozit. To bychom neměli připustit, protože si musíte uvědomit, že na živočišnou výrobu jsou navázány záležitosti jako pestrost v krajině. Pro živočišnou výrobu produkujete krmiva a ­ta jsou většinou zlepšující plodiny, které vytvářejí pestrost v krajině. Když nebudeme mít živočišnou výrobu, nebudeme muset ani pěstovat pícniny pro zvířata. Je to velmi úzce propojené.

A co dál? Ozývají se hlasy, aby se to do Bruselu poslalo později, není to řešení?
To je veliký problém, protože Evropská komise má na posouzení Strategického plánu minimálně tři měsíce. Obdrží to na konci ledna a posuzovat to bude během února, března a dubna. V okamžiku, kdyby ho neschválila a vrátila nám ho zpátky k přepracování, dostáváme se pro nás do neřešitelné situace. Zemědělci nejpozději v polovině roku už musí vědět, za jakých podmínek mají fungovat roce 2023. Podmínky musejí vědět, když už vytvářejí osevní postup a sejí plodiny na další rok. Když to nevíte, žijete ve vzduchoprázdnu a může se stát, že nám Evropská komise odmítne proplatit dotace za rok 2023.

Podle nás by bylo lepší rozhodnutí, ať už je to redistributivní platba, nebo zastropování a další věci, odložit, poslat do Bruselu tak, jak je to připravené a strategický plán potom případně upravit v průběhu příštího roku a požádat komisi znovu o notifikaci. Přišlo by nám to rozumnější, bylo by více času o tom diskutovat. Hlavně bychom si udělali analýzu dopadů návrhů, které ministerstvo připravuje, a věděli bychom, co to zemědělcům přinese. Měli bychom to promyšlené a­ nešilo by se to několik dnů horkou jehlou.

Nejčtenější

Test řeckých jogurtů: Tučné i plné bílkovin. Který je ale nejlepší?

Premium

Jako superpotravina se dnes označuje kdeco. Přitom jogurtu – zvlášť originálnímu řeckému, který je plný bílkovin, vápníku, vitaminu D a probiotik – by takové ocenění slušelo.

Americké značky pod palbou. Číňané na sítích odhalují, kde se vyrábí luxus

Napětí mezi USA a Čínou se přelévá i do světa módy. Čínští uživatelé sociálních sítí ve videích ukazují, že luxusní zboží s etiketou Made in USA ve skutečnosti často vzniká v čínských továrnách....

Pět let a čtyři miliardy. Bývalý hotel InterContinental v Pařížské se opět otevřel

Po pěti letech znovu otevřel luxusní hotel na kraji Pařížské ulice v Praze. Bývalý hotel InterContinental se po rozsáhlé rekonstrukci za čtyři miliardy korun proměnil v pětihvězdičkový Fairmont...

Velikonoční otevírací doba obchodů. Co můžete očekávat letos

Většina obchodů bude otevřená v průběhu Velikonoc, ale zákonné omezení na Velikonoční pondělí stále platí. Čerpací stanice, lékárny a obchody na nádražích zůstanou v provozu. Své prodejny uzavře také...

Nenechte se zaskočit. Jeden z řetězců zavře obchody i na velikonoční neděli

Otevírací doba v obchodech se řídí zákonem, který nařizuje, že ty s plochou nad 200 čtverečních metrů musí mít zavřeno během některých svátků. Mezi ně patří Velikonoční pondělí, které letos připadá...

Důstojný život vyžaduje přes 45 tisíc. V Praze a Brně skoro 54, tvrdí analýza

Minimální důstojná mzda k pokrytí potřeb dospělého a dítěte v Česku činila loni 45 865 korun hrubého. V Praze a Brně to bylo dokonce 53 953 korun. Spočítala to expertní Platforma pro Minimální...

22. dubna 2025  12:41

Novela mysliveckého zákona už neprojde. Je to škoda, říkají soukromí zemědělci

Novela mysliveckého zákona, která nyní stojí v prvním sněmovním čtení, se už nestihne v současném složení Poslanecké sněmovny projednat. V úterý to na tiskové konferenci řekli zástupci Asociace...

22. dubna 2025  12:06

Bílý dům zkoumá možnosti, jak odvolat šéfa Fedu. Zlato reaguje růstem

Cena zlata se dostala na rekordních 3 500 amerických dolarů za troyskou unci (31,1 gramu zlata). V přepočtu na koruny tak jedna unce vyjde na 75 960 korun. Cena drahého kovu vzrostla poté, co...

22. dubna 2025  11:28

Starbucks otevírá kavárnu, která vznikla 3D tiskem, zákazníci si v ní neposedí

První kavárna Starbucks vyrobená z betonu vytištěného na 3D tiskárně se otevře v texaském městě Brownsville. Výstavba nové provozovny kavárenského řetězce začala v prosinci, provoz zahájí 28. dubna....

22. dubna 2025  11:03

Švýcarský farmaceutický gigant investuje v USA. Vytvoří nová pracovní místa

Švýcarská farmaceutická společnost Roche investuje v příštích pěti letech ve Spojených státech 50 miliard dolarů (1,1 bilionu Kč). Je to jedna z největších investic od firem, které se snaží...

22. dubna 2025  8:54

Voda se filtruje na benzinkách, v obchodech a kavárnách, říká odborník

Nejkvalitnější voda je potřeba nejenom ve farmaceutickém a kosmetickém průmyslu, ale také v rozpékárnách pečiva, tedy prakticky v každém obchodním řetězci nebo na benzinových pumpách, říká ředitel...

22. dubna 2025

Za výběr z bankomatu v cizině poplatek i dvě stovky. Pozor také na nevýhodné kurzy

Premium

Poplatek za výběr z bankomatu v přepočtu skoro dvě stě korun zaskočil pana Tomáše z Prahy během dovolené v sousedním Rakousku. S platební kartou od svého účtu vedeného u ČSOB si šel vybrat 90 eur do...

22. dubna 2025

Unijní peníze jsme utratili dobře. Jih Itálie spojí nová vysokorychlostní trať

Kvalitní železniční spojení napříč Evropou se dlouhodobě řadí k největším unijním prioritám. Ačkoliv třeba Česká republika se v této oblasti zatím příliš neposouvá, nové vysokorychlostní železniční...

21. dubna 2025

Čína staví nejvyšší most světa, šest set metrů nad řekou. Cestu zkrátí z hodin na minutu

Čína se chystá otevřít nejvyšší most na světě. Jeho stavba na jihozápadě země se blíží ke konci a autům se otevře už v červnu. Most usnadní dopravu a s výškou přes šest set metrů přeroste Eiffelovu...

21. dubna 2025  16:14

Nike je pod palbou čínských influencerů. V Šanghaji vybuduje nové kreativní studio

Společnost Nike chystá otevřít v Šanghaji nové kreativní studio. Volba země je nasnadě. Největší světová společnost vyrábějící sportovní oblečení investuje do jednoho ze svých nejdůležitějších trhů....

21. dubna 2025

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Soutěžím poprvé, za výhru asi koupím novou lednici, říká další vítěz Megahry

Soutěž Megahra o auto zná svého čtvrtého týdenního vítěze, stal se jím pan Petr Hnilica ze Štramberka. Protože hraje v soutěži poprvé, výhra ho o to víc překvapila. Ještě si není stoprocentně jistý,...

21. dubna 2025  12:36

Jižní Korea se chystá na vyjednávání s USA o clech. Trumpovi nabídne loděnice

Na náročné vyjednání se Spojenými státy o clech se připravuje i Jižní Korea, jejíž ekonomika je na vývozu i do Spojených států citelně závislá. Pochází odtud spousta známých značek včetně automobilek...

21. dubna 2025