Koupě bytu na splátky může podražit

Loňský pokles úroků u hypoték povede k tomu, že stát už za měsíc sníží svou podporu pro nově podepsané úvěry. Ve státním rozpočtu je na podporu hypoték připraveno také méně peněz než loni.

Tisíce klientů, kteří si podle odhadů bank letos pro hypotéku přijdou, tak budou vystaveny tvrdším podmínkám než loni. V druhé polovině roku se navíc očekává růst úrokových sazeb, což mohou pocítit jak noví klienti, tak ti, kteří už hypotéku mají a blíží se k okamžiku, kdy jim vyprší období pevného úroku.

Státní podpora hypoték už loni poklesla a poskytuje se pouze pro mladé lidi do 36 let, kteří si kupují starší nemovitost. Kdo splňuje tyto podmínky a podepíše smlouvu do konce ledna, měl by podle stávajících podmínek dostat od státu zaplacena dvě procenta z úroků.

Podpora jedno procento
Od února, kdy se pravidla pro podporu každoročně mění, se má dotace omezit na jedno procento.

"Předpokládáme, že vláda příští týden schválí novelu zákona pro výpočet státní podpory. Pokles úroků z hypoték byl loni tak výrazný, že tomu musíme přizpůsobit i míru podpory, která by podle dosavadních propočtů měla klesnout na jedno procento," říká mluvčí ministerstva pro místní rozvoj Petr Dimun.

Objem peněz vyčleněných ve státním rozpočtu na podporu hypoték se navíc letos snížil z 530 na necelých 500 milionů korun. Protože příjemců podpory je rok od roku víc, nemuselo by se dostat na každého.

Ministr financí Bohuslav Sobotka chce kvůli rychlému růstu klientů podporu omezit, aby se nároky na státní pokladnu nezačaly vymykat kontrole jako u stavebního spoření.

Hypotéku má v Česku okolo sta tisíc rodin, z toho třetina jich přibyla během loňského roku, kdy se podmínky výrazně zlepšily. Úroky díky stagnaci cen spadly dolů a průměrná splátka milionového úvěru na dvacet let klesla zhruba o 1500 korun - na 6500 korun měsíčně.

Hypotéka však nadále zůstává službou pro majetné rodiny. Každý čtvrtý úvěr míří do Prahy, kde se také staví nejvíce nových bytů. Na obvyklý milionový úvěr banky požadují, aby rodina měla příjmy okolo dvaceti tisíc čistého.

Bankéři přesto věří, že takových klientů je v Česku ještě hodně a že hypotéky zůstanou jedním z nejrychleji se rozvíjejících bankovních produktů.

"Půjčit lidem na bydlení je z pohledu banky velice zajímavé, protože lze očekávat velmi dobrou platební morálku. Kvůli výdajům za bydlení jsou lidé vždy ochotni se uskrovnit, protože byt je priorita a nikdo o něj nechce přijít," uvedl před časem šéf Komerční banky Alexis Juan, který podobně jako konkurenti označil expanzi v úvěrech pro domácnosti za hlavní program na letošní rok.

Banky čekají, že by letos mohlo přibýt 20 až 30 tisíc klientů. Konkurenční boj o tyto zákazníky by mohl přispět k tomu, že si banky nedovolí zvedat úroky tak výrazně, jak v ekonomice poroste cena peněz. Zvláště v situaci, kdy velké ústavy sedí na velkém množství peněz svěřených do správy.

Centrální banka má příští rok podle očekávání zvednout úroky zhruba o půl procenta. Tvrdá konkurence může přinutit banky sáhnout spíš do vlastních marží než znervózňovat zákazníky.

"Boj je velký a banky moc sazby zvyšovat nebudou," míní František Pavelka z Wüstenrotu.

Ministr pro místní rozvoj Pavel Němec chce příliv klientů ještě podpořit a během roku prosadit další změny ve státní podpoře, aby se stejně peněz rozdělilo mezi víc lidí.

Každý, kdo si pořizuje své první vlastní bydlení, by měl podle jeho vizí dostat měsíčně od státu podporu 0,088 procenta z výše úvěru. Němcova Unie svobody však má ve vládě menší slovo než sociální demokraté, kteří nejsou přímé podpoře hypoték nakloněni a sázejí spíše na daňové úlevy.

Stavební spořitelny: Chceme více půjčovat
Stavební spořitelny měly loni žně, získaly nové klienty. Spořící účet u některé z nich má už přes šest milionů občanů, a tak jejich šéfové spřádají nové strategie pro budoucí léta.

Masu klientů chtějí maximálně využít stejně jako klasické banky a prodat jim víc úvěrů. To může lidem přinést při čerpání úvěru lepší podmínky. "Chceme, aby stavební spoření vstoupilo do nové fáze a posílila se jeho role jako nástroj financování bydlení.

Úvěry dnes u nás činí 16 procent z úspor a já bych rád tento poměr zvedl na dvacet až třicet procent. V Rakousku je to až 85 procent," uvedl šéf Stavební spořitelny České spořitelny Jiří Plíšek.