Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Až 1500 testů na covid denně. Čeští vědci dostali tři miliony na vývoj

  17:45
Češi v boji proti pandemii covid-19 přichází s mnohými revolučními nápady. Jedním takovým případem je firma DIANA Biotechnologies, která vytváří automatizované testy přítomnosti covid-19. Za svou úspěšnou technologii ji v pondělí v soutěži Hack the Crisis ocenili jak odborníci, tak politici. Jako výhru získala firma třímilionovou dotaci.

Zakladatelé firmy DIANA Biotechnologies Martin Dienstbier a Václav Navrátil | foto: DIANA Biotechnologies

Společnost DIANA Biotechnologies založili Martin Dienstbier a Václav Navrátil před dvěma lety. „Dostala nás k sobě vlastně náhoda,“ popisuje Navrátil. „Já jsem již nějakou dobu pracoval na Ústavu organické chemie a biochemie na komercionalizaci mého projektu DIANA technologie pro diagnostiku a vývoj léčiv,“ dodává.

„S Martinem jsme se potkali přes společné známé a jeho cenné předchozí zkušenosti z univerzit v Cambridge a Oxfordu i z následného působení ve firmě BCG mi pak pomohly projekt dále rozvinout pro byznysové stránce,“ popisuje.

Jejich firma je takzvanou spin-off společností. Tak se označují firmy, které vznikly za účelem komercializace technologií vyvinutých na akademii. „V Británii nebo ve Spojených státech je to zcela běžné, u nás velmi unikátní,“ doplňuje Dienstbier.

„Václav vymyslel platformu DIANA, která měla komerční potenciál a na jejím základě se nám podařilo firmu vybudovat. Získali jsme velkou podporu od investorů, zhruba 85 milionů korun, a tak jsme mohli vybavit laboratoře a začít rozvíjet i další aplikace,“ dodává.

CzechInvest rozděloval 10 milionů mezi startupy bojující s koronavirem

Startup vyvíjí automatizované řešení pro testování přítomnosti viru covid-19 v klinických vzorcích, založené na ultracitlivé metodě izolace RNA a následné kvantifikace pomocí RT-PCR metody. Za svůj počin teď v hackatonu Hack the Crisis získali finanční odměnu ve výši tří milionů korun.

Tato metoda je velmi citlivá a díky automatizaci umožňuje zpracovat až 1 500 vzorků denně při jedné standardní instalaci. Díky vlastní výrobě jsou testovací soupravy cenově výhodné a firma není závislá na nejistých dodávkách ze zahraničí a dokáže tak pokrýt českou poptávku i v době případné krize.

Testy na koronavirus firma přitom začala vyvíjet až nedávno. „Naše působení vlastně původně s koronavirem vůbec nesouviselo a je to pro nás jen taková odbočka. Před pandemií jsme se věnovali vývoji nových látek na chřipku a vývoji protilátek. Díky našim zkušenostem s automatizací spojenou s analýzou statisíců látek při vývoji léčiv a s metodou PCR jsme dokázali během tří měsíců vyvinout kompletní ultracitlivé řešení pro automatizované testování covid-19, které je nyní možno instalovat do jakékoliv nemocniční laboratoře a navýšit tak její testovací kapacitu,“ vysvětluje Navrátil.

Testy ze slin a bez doktora

Výhra by měla padnout na urychlení procesu a také na reklamu. „Ty tři miliony bychom chtěli využít na urychlení výroby,“ říká Navrátil. Podle Dienstbiera půjde část i na propagaci.

„Za výhru jsme rádi a samozřejmě nám pomůže, ale v našem odvětví jsou tři miliony poměrně malou částkou. Farmaceutický byznys je hodně finančně nákladný. V tom máme nevýhodou oproti třeba IT startupům, kterým stačí na začátku pár kanceláří. Chceme se jako výzkumná firma zviditelnit a zajistit, aby se naše testy začaly co nejdříve v boji proti covid-19 využívat,“ vysvětluje Dienstbier.

V budoucnu by se startup chtěl vrátit do původních kolejí a pomalu směřovat do zahraničí. „V příštích dnech bychom především chtěli dokončit certifikace RT-PCR testů a chceme se vrátit k vývoji léčiv a protilátek. Kromě toho také pracujeme na vývoji testů, které zároveň určí přítomnost covidu či chřipky, což bude důležité při podzimní chřipkové epidemii. Vyvíjíme testy, které si člověk bude moct udělat například ze slin a bez přítomnosti lékaře,“ říká Navrátil.

DIANA Biotechnologies by chtěla v blízké budoucnosti expandovat do zahraničí. „Doufám, že do budoucna dál porosteme, začínali jsme ve třech a teď je nás už 13. Dále také samozřejmě vyvíjíme nové diagnostické postupy a léčiva a spolupracujeme s českými nemocnicemi a s akademickými pracovišti. Tržní potenciál ale vidíme zejména v zahraničí. I na již zmíněné koronavirové testy jsme měli první objednávky ze zahraničí dříve než z Česka,“ dodává Dienstbier.

Virtuální cestování i výuková hra

Soutěž Hack the Crisis pořádala společnost Czech Invest ve spojení s ministerstvem průmyslu a obchodu a byla spuštěna s cílem propojit stát s dobrovolníky v IT komunitě a podnikatelském prostředí. Zároveň měla podpořit projekty, které by mohly pomoci v rámci současné situace nebo zmírnit její dopady.

Koronavirus zmobilizoval české mozky. Vědci se organizují a hledají řešení

Jako druhý se v ní umístil plicní ventilátor Corovent, na třetím místě pak speciální nanofiltry, které vznikly díky spojení vědců z Karlovy univerzity a z Akademie věd.

Speciální ocenění získaly například projekty Grey Cortex, který bojuje s kybernetickými útoky na nemocnice, dýchací přístroj Oxygenerátor či brýle Kaleido na virtuální cestování, které jsou dodávány izolovaným seniorům do pečovatelských domovů. Oceněna byla také interaktivní výuková hra Hunter Games pro distanční vzdělávání školáků nebo aplikace Nebojsa, která předpovídá množství lidí na jednotlivých místech.

Současně s hackatonem probíhal v posledních měsících i program finanční podpory Czech Rise up a do obou programů se celkem přihlásilo přes 400 projektů, které chtěly s krizí bojovat.

„Jsem rád, že se nám podařilo společně se soukromými partnery pomoci více než stovce firem a startupů. Více než čtyři sta unikátních nápadů a projektů, co se přihlásily buď do hackatonu nebo do Czech Rise Up, je neuvěřitelné číslo,“ uvedl na slavnostním pondělním vyhlášení premiér Andrej Babiš.

Vláda počítá, že bude v podobných projektech pokračovat a podporovat je. „Za poslední dva měsíce jsme před sebou měli přes 200 projektů, co se přihlásilo do Hack the Crisis. Jsou důkazem, že jsme opravdu republikou pro budoucnost,“ řekl v pondělí ministr průmyslu a obchodu a dopravy Karel Havlíček, který se akce také účastnil.

Autor:

Okamura se zacyklil, proto neuspěl. Teď jsou tu „noví sekáči“, říká politolog

  • Nejčtenější

Za srážku vlaků únava nemohla, ukázalo šetření. Strojvůdce si chybu uvědomil

12. června 2024  11:51,  aktualizováno  12:33

Strojvedoucí havarovaného rychlíku RegioJet, v kterém minulý týden zemřeli v Pardubicích čtyři...

Slunce komplikuje výkupy z fotovoltaik. Dodavatelé začínají upravovat ceny

11. června 2024

Premium Počet solárních elektráren v Česku stále roste. Ve slunečných dnech je přebytků z fotovoltaik...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Z dvojích cen v Unii se zase stává téma. Nyní se proti nim bouří Nizozemci

9. června 2024

Dvojí ceny na společném evropském trhu začínají vadit už i Nizozemcům. Mnoho z nich jeho existenci...

Egypt sužují úmorná vedra. Pouštní země ukazuje, co čeká brzy i ostatní

12. června 2024

Ještě před několika desítkami let bylo v Egyptě v dubnu příjemné klima, lehce přes dvacet stupňů....

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Airbus rakouských aerolinek prolétl krupobitím. Bezpečně přistál i bez čumáku

10. června 2024  10:29

Nedělní let společnosti Austrian Airlines těsně před přistáním těžce poškodilo krupobití. Asi po...

Méně byrokracie nebo rezignace na ekologii? Nová pravidla štěpí i koalici

15. června 2024

Snazší život pro farmáře mají přinést změny, které připravilo ministerstvo zemědělství. Jde zejména...

Hospodaření státu vypadá hrozivě. Vláda už skoro vyčerpala letošní schodek

15. června 2024

Premium Vláda už skoro vyčerpala schválený schodek. Může být větší, než se čekalo Výsledek hospodaření státu vypadá po necelé půlce roku hrozivě. Vláda si naplánovala schodek 252...

Místo investování práci jen předstírali. Banka zaměstnance načapala a vyhodila

14. června 2024

Americká banka Wells Fargo propustila část svých zaměstnanců, protože zjistila, že svou práci jen...

Dovolená v cizině se letos prodraží zhruba o pět procent. Na vině je koruna

14. června 2024

Zatímco minulé léto si Češi během zahraničních dovolených užívali koruny, která vůči euru posílila...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Do Itálie se nevrátím, tady vše funguje lépe, říká dcera Petra Hapky

Dcera slavného českého hudebníka Petra Hapky (†70) Petra (41) žila od 3 let s matkou v italském Římě. Ve 29 letech se...

Koupil byt i s nájemníkem a zdražil o sedm tisíc. Chce výnos 4,5 procenta

Seriál Našel jsem si nájemní byt, ve kterém bydlím několik měsíců. Platím 17 tisíc korun za nájem a k tomu měsíční poplatky za...

Čekám na transplantaci, ale dám přednost mladým, říká herec Zdeněk Žák

Herec Zdeněk Žák (71) si nikdy moc nepřipouštěl své zdravotní problémy. Nemoci přecházel a k doktoru se nehnal, až...

Za srážku vlaků únava nemohla, ukázalo šetření. Strojvůdce si chybu uvědomil

Strojvedoucí havarovaného rychlíku RegioJet, v kterém minulý týden zemřeli v Pardubicích čtyři lidé, si těsně před...

Slunce komplikuje výkupy z fotovoltaik. Dodavatelé začínají upravovat ceny

Premium Počet solárních elektráren v Česku stále roste. Ve slunečných dnech je přebytků z fotovoltaik tolik, že se jejich cena...