Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Firma CZ Loko dodá do Běloruska lokomotivy za půl miliardy korun

  14:23
Českotřebovské firmě CZ Loko se daří v zemích bývalého Sovětského svazu. Do Běloruska dodá místní státní železnici dvacet nových lokomotiv. Je to zakázka v celkové hodnotě 500 milionů korun.

Lokomotiva 719/TME3 se zalíbila Běloruské státní železnici. Objednala si jich od českotřebovské společnosti CZ Loko dvacet. | foto: Josef Bárta

V době, kdy železniční průmysl v Česku i v eurozóně stagnuje, českotřebovská společnost CZ Loko naopak prosperuje a proniká do zemí někdejšího Sovětského svazu, kam dodává modernizované anebo zcela nové lokomotivy.

Poslední úspěch zaznamenala v Bělorusku, kam dodá dvacet lokomotiv 719/TME3 Běloruské státní železnici za téměř půl miliardy korun.

"Je to průlomová zakázka," říká mluvčí CZ Loko Zdeněk Zuntych. Společnost však v Bělorusku spíše posiluje své postavení.

Už před dvěma lety tam totiž vyhrála výběrové řízení za více než miliardu korun na modernizaci 49 "čmeláků", tedy lokomotiv ČME3 pro další čtyři roky v Bělorusku.

Tentokrát však do Běloruska pošle zcela nové posunovací lokomotivy, které představují původní český produkt. První stroj předá Bělorusům už v závěru listopadu. Dalších devatenáct lokomotiv 719/TME3 zamíří na východ postupně do roku 2014.

"Jde o velký úspěch. Těší mě o to víc, že jde o lokomotivu, jejíž vývoj částečně financoval i český stát. Takže tyto prostředky byly opravdu smysluplně vynaloženy. Navíc nám tento projekt pomohl k vývoji nové čtyřnápravové dieselelektrické asynchronní lokomotivy řady 744, kterou jsme letos už představili na několika železničních veletrzích," řekl generální ředitel Josef Bárta.

Díly pro nové lokomotivy se budou vyrábět v hlavním závodě v České Třebové a v provozovnách v Jihlavě a Nymburce. Montovat a oživovat se budou v Bělorusku.

Podobně je konstruována i loňská smlouva mezi CZ Loko a Běloruskou státní železnicí na dodávku 49 kusů modernizovaných lokomotiv ČME3 během čtyř let.

"Je to způsob, jak zapojit místní průmysl do zakázek. Stejně postupujeme v Litvě, Lotyšsku nebo Ruské federaci. Zjednodušeně řečeno, nevyvážíme tím jen "železo", ale zároveň i své know-how. To je pro Česko velmi důležité," dodává Josef Bárta.

Nová lokomotiva řady 719/TME3 je určena pro lehkou a středně těžkou posunovací službu, ale může být použita i pro lehké traťové výkony.

Provozní náklady, především spotřeba nafty a náklady na údržbu, stejně jako jízdní vlastnosti a ekologie jsou proti starším, stále používaným lokomotivám nesrovnatelně lepší.

Firma zdůrazňuje, že tyto lokomotivy představují velký kvalitativní skok oproti současným posunovacím strojům, například řady 714, které používají České dráhy.

Firma CZ Loko je v žebříčku "Českých 100 nejlepších"

O hospodaření českotřebovské firmy hodně svědčí fakt, že v době, kdy činil obrat 700 milionů korun, zaměstnávala 630 lidí.

Nyní jich při obratu 2,2 miliardy korun v podniku pracuje jen o stovku víc. Kolem poloviny loňské výroby mířilo do zahraničí, letos už na českém trhu začíná doplácet na útlum ČD Cargo.

"Postupně chceme firmu dál rozvíjet, aby pronikla na ruský trh, který je pro nás v podstatě nekonečný," řekl Josef Bárta při otevření nové výrobní haly elektrických točivých strojů za 200 milionů korun, která patří k nejkvalitnějším v rámci železničního průmyslu v celém regionu střední Evropy.

Před necelým rokem vstoupila českotřebovská společnost mezi první padesátku firem v žebříčku "Českých 100 nejlepších" a obhájila prvenství v oborové kategorii "Invence-nasazení-export-zisk".

CZ Loko navazuje na dlouhou tradici. Její dílny zahájily provoz už v roce 1849. V předminulém desetiletí měla jen 150 zaměstnanců.

Od roku 2004 spoluvlastní českotřebovskou společnost německý koncern Zeppelin přes českou dceřinou firmu Phoenix - Zeppelin.

Největší letošní novinkou je uvedení na trh první nové čtyřnápravové diesel-elektrické lokomotivy vyprojektované a postavené v ČR podle evropské legislativy.

Okamura se zacyklil, proto neuspěl. Teď jsou tu „noví sekáči“, říká politolog

  • Nejčtenější

Aerolinky vykázaly z letadla černochy kvůli zápachu. Dopravce slibuje nápravu

21. června 2024  10:55

Tři muži černé pleti žalují leteckou společnost American Airlines kvůli rasové diskriminaci. Tvrdí,...

Švédsko se rozloučilo s hotovostí. Zato masivně přibylo digitální kriminality

21. června 2024

Mezi evropské lídry bezhotovostních transakcí se dlouhá léta řadí Švédsko. K trendu však...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Západní zboží dál míří do Ruska. I díky Nizozemci, který na tom zbohatl

22. června 2024

Společnost Nike přestala prodávat své sportovní oblečení v Rusku už krátce po zahájení invaze na...

Potraviny jako před krizí. Kuřecí za stovku, cibule i za patnáct, říká web

18. června 2024

Ceny některých potravin proti stejnému období minulého roku výrazně zlevnily. U některých...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

My ve vašem a vy u nás. Popularita výměny domovů roste, lidé ušetří tisíce

22. června 2024

V době raketově rostoucích cen za ubytování v hotelech zažívá nebývalý boom výměna domů. Její...

Ministerstvo zemědělství sloučí kvůli šetření tři výzkumné ústavy

24. června 2024  7:30

Ministerstvo zemědělství sníží počet veřejných výzkumných organizací ze sedmi na pět. Do Výzkumného...

Inventura v lese? Firma vlastněná šlechtici vyvíjí brýle, které naskenují les

24. června 2024

Lichtenštejnové patří mezi nejstarší šlechtické rody v Evropě. S tím jde ruku v ruce i tradice...

Rýžová pole v Rakousku? Speciální odrůdě vyšlechtěné Lichtenštejny stačí méně vody

24. června 2024

Lichtenštejnové patří mezi nejstarší šlechtické rody v Evropě. S tím jde ruku v ruce i tradice...

Pokrok i úcta k tradici. Progresivní Lichtenštejnové podporují technologické inovace

24. června 2024

Lichtenštejnové patří mezi nejstarší šlechtické rody v Evropě. S tím jde ruku v ruce i tradice...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Výhru ze Survivoru utratil Mikýř za rozhovor v prázdné O2 areně, vydělal miliony

Martin „Mikýř“ Mikyska (30) vytěžil své vítězství v reality show Survivor Česko & Slovensko 2024 na maximum. Povedl se...

Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...

Rok od zkázy ponorky Titan. Vyplouvají děsivá zjištění i nové otázky

Před rokem, 18. června 2023, se v severním Atlantiku ztratila ponorka Titan společnosti Ocean Gate. Pátrání potvrdilo...

Survivor 2024 má vítěze, ten si kromě titulu odnáší i výhru 2,5 milionu korun

Na platformě Voyo mohli diváci v úterý večer sledovat napínavé finále reality show Survivor Česko & Slovensko. Na Nově...

Zpěvačka Katy Perry ukázala prsa. Fanoušci řeší, zda to má zapotřebí

Katy Perry (39) vydá v červenci nový singl s názvem Woman’s World, který podpoří i videoklipem. Aby řádně nalákala své...