Když ne s Bruselem, tak bez něj. Česko zakáže dvojí kvalitu potravin

  13:06aktualizováno  13:06
Na českém trhu nebudou moci být výrobky, které mají v rámci Evropské unie více verzí pod stejným obalem, ale s jiným složením. Navrhuje to ministerstvo zemědělství v novele zákona. Z takzvanou dvojí kvalitu by hrozila pokuta až 50 milionů korun.

Víc než polovina testovaných potravin měla odlišné složení než v dalších zemích EU | foto: iDNES.cz

„Díky tomu, že dvojí kvalitu zakážeme v aktuálně chystané české novele zákona o potravinách, začne zákaz platit podstatně dříve než v rámci dvouleté, takzvaně transpoziční lhůty evropské směrnice,“ řekl ministr zemědělství Miroslav Toman.

Dodal, že cílem návrhu je, aby potraviny, které se svými vlastnostmi liší, výrobci spotřebitelům nenabízeli ve stejném obalu, označení, barvě, grafice či se stejným marketingem.

Fotogalerie

Za porušení zákazu bude možné udělit pokutu až 50 milionů korun. Návrh zákazu dvojí kvality na úrovni EU odsouhlasil v polovině dubna Evropský parlament. Ministerstvo zemědělství jej považuje za obtížně vymahatelný. 

Odsouhlasenou směrnici v Evropském parlamentu považuje europoslankyně Olga Sehnalová za nepoužitelnou. Podle ní fakticky povede k legalizaci dvojí kvality. Česká novela by měla být přísnější.

V případě uvádění potravin se stejným marketingem (obalem, písmem apod.) v různých zemích EU, ale s odlišným složením, bude moci Státní zemědělská a potravinářská inspekce výrobci uložit pokutu až do výše 50 milionů korun.

Objednat německou kvalitu je problém

Svaz obchodu a cestovního ruchu legislativu vítá, ale podle prezidenta Tomáše Prouzy neřeší druhou polovinu problému dvojí kvality. 

„Především chybí konfrontace na pultech obchodu – západní potravinářské firmy zakazují obchodu, aby do ČR dovezl kvalitnější verzi výrobku třeba z Německa, a často i pod pohrůžkou zastavení dodávek nutí obchod, aby nakoupil pouze horší verzi přes českého distributora,“ říká Prouza.

Svaz obchodu, mezi jehož klienty patří největší tuzemské řetězce s potravinami, tvrdí, že tato praxe, kdy dodavatel českému řetězci znemožňuje nákup dražší, resp. kvalitnější verze potraviny, je velmi rozšířená.

„Ti, kteří to zkusili dostali velmi rychle přes prsty. Dali jim najevo, že pokud si daný výrobek například z Německa dovezou, přestanou jim dodávat všechno ostatní. Potravináři vědí, že drží obchod pod krkem,“ líčí Prouza podle něhož by bylo správné, aby si čeští zákazníci mohli vybrat: „Věřím, že by řetězce daly na pulty obě verze. Ať si zákazníci vyberou. Možná 90 procent Čechů chce koupit levnější rybí prsty s nižším obsahem masa. Ale třeba zjistíme, že polovina lidí chce německou kvalitu,“ řekl iDNES.cz Prouza.

O změně legislativy v tomto smyslu jedná Svaz obchodu a cestovního ruchu ČR od minulého týdne.

Zatím není jasné, na koho budou pokuty za dvojí kvalitu mířit. Legislativci operují s termínem „ten, kdo uvádí na trh“, který však podle Státní zemědělské a potravinářské inspekce může znamenat kohokoliv od výrobce, přes distribuci až prodejce.

„SZPI vývoj kolem návrhu novely sleduje, v budoucnu se na její provádění dobře připraví, nicméně pokud se zatím jedná o návrh, je předčasné spekulovat o pokutách a uvádění návrhu novely do kontrolní praxe. Jinými slovy, je třeba vyčkat, jak bude novela vypadat a zatím ani z principu nemůžeme předjímat,“ řekl mluvčí Radoslav Pospíchal.

„Pokutu může dostat (a často dostává) prodejce – a ten má ve smlouvě s dodavatelem, že pokud dostane pokutu kvůli něčemu, co zavinil dodavatel, tak mu tu pokutu v plné výši přefakturuje,“ vysvětlil Prouza.

Prezidenta svazu obchodu navíc zarazil jeden detail, který stojí v návrhu zákona. Není totiž definováno, co je to dostatečně odlišný obal. „Být potravinářskou firmou, tak mě tenhle přístup k smrti vyděsí, protože bude zcela na libovůli jednoho úředníka, aby rozhodl, že tenhle modrý odstín je už dostatečně jiný než ten druhý,“ říká. 

  • Nejčtenější

Socialismus se vrací, ne z Východu, ale ze Západu, řekla Šichtařová

Evropská unie je promořená neomarxisty, Česko je však prozatím oázou klidu. Takový je názor ekonomky Markéty...

Premium

Ekologický experiment, který nevyšel. Billa ruší papírové tašky

V posledních letech velké obchodní řetězce jeden po druhém zpoplatňovaly, později i rušily igelitové tašky, které...

Platit se bude za všechny dovezené mobily, řekl šéf OSA v Rozstřelu

Pořadatelé koncertů, média, sportbary, hotely, ale i spotřebitelé, kteří si kupují flash disky nebo CD a DVD nosiče. Ti...

Dvacet hodin ve vzduchu. Z New Yorku míří první přímý let do Sydney

Z letiště v New Yorku letí první let bez mezipřistání s destinací v australském Sydney. Letadlo australské aerolinky...

Žluté lány musí zmizet. Zemědělce čeká omezení plochy vysetých plodin

Tisíce zemědělců v posledních týdnech rozměřovaly pole a lámaly si hlavu nad tím, jak je co nejvýhodněji rozdělit....

Premium

Konec dovolených u Mrtvého moře? Závrtů přibývá, turistům hrozí nebezpečí

Mrtvé moře vysychá a­ dává o­ tom svému okolí dost razantně vědět. Zvyšuje se počet míst, kam už lidé nesmějí. Kde byla...

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

S šípkovou, nebo se zelím? Zvěřiny je moc, končí i v krmivech pro mazlíčky

Myslivci i zpracovatelé zvěřiny zažívají vrchol sezony. Maso divočáků, srnců či jelenů však v tuzemsku příliš oblíbené...

Státní dluhy znovu vzrostly. Každý Čech dluží v průměru 158 tisíc korun

Státní dluh letos ke konci září stoupl o 63,2 miliardy na 1,685 bilionu korun. Na každého Čecha tak hypoteticky připadá...

Lovit drahé lidi není řešení. Firmy by měly vzdělávat, říká ekonom

Spousta zaměstnavatelů si stěžuje, že nemůže najít kvalifikované zaměstnance, kteří by dokázali obstát v digitální...

Příjmy na daních stále rostou. Stát vybral meziročně o čtrnáct miliard více

Finanční úřady vybraly za tři čtvrtletí na dani z přidané hodnoty (DPH) 307,1 miliardy korun, meziročně o 14 miliard...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz