Žádný burger, ale kotouč. EU zpřísní označení vegetariánských potravin

  7:15aktualizováno  7:15
Zemědělská komise Evropské unie schválila zákaz používání názvosloví, které je spojeno s masem, pro popis vegetariánského jídla. Padlo i několik návrhů na změnu názvů konkrétních potravin. Jeden z nich by podle serveru The Guardian přejmenoval vegetariánský burger na vegetariánský kotouč.

Vypadá úplně jako normální burger ... | foto: Václav Nývlt, Technet.cz

Změna se však nebude týkat jen burgerů. Veganské párky nebo steaky z tofu by také brzy mohly být hudbou historie. O nové legislativě bude po květnových volbách hlasovat celý Evropský parlament. Jestliže ji schválí, postoupí návrh k Evropské komisi a členským státům.

Několik evropských poslanců má podezření, že jde o lobby masného průmyslu. To odmítá Éric Andrieu z Parti socialiste, který na nový zákon dohlíží. Tvrdí, že masná lobby do přípravy nové legislativy nezasáhla. „Zákon vyvolal velkou diskuzi napříč politickými skupinami a většina z nich chtěla názvosloví zpřesnit. Můžete si dát steak nebo burger, nemůžete tak ale říkat jiným produktům. Jde o selský rozum,“ dodal.

Fotogalerie

Proti návrhu se postavila organizace Greenpeace. Její členové se domnívají, že jde o opatření, které poškodí dlouhodobě udržitelný potravinářský průmysl.

Andrieu oponoval, že poslanci hlasovali v nejlepším zájmu spotřebitelů. Producenti vegetariánského jídla by tuto změnu měli považovat za příležitost zvýšit svůj podíl na trhu.

„Zdálo se nám, že steak by měl znamenat opravdový steak z masa. Ostatní produkty potřebují nové pojmenování. To vyžaduje hodně kreativity,“ sdělil Andrieu. „Lidé musí vědět, co jedí. Změna pomůže lidem, kteří chtějí jíst méně masa, budou vědět, co mají na talíři,“ dodal.

Poslankyně britské Zelené strany Molly Scott Cato, která zasedá v zemědělské komisi, se také obává, že za novým návrhem stojí masný průmysl. „Mám podezření, že jde o iniciativu ze strany masného průmyslu, který vidí, že mladí lidé jedí méně masa. Panikaří,“ řekla.

Burger King láká na whopper bez masa. Stojí víc než klasický

„Je to jasný signál, že se (producenti masa pozn. red.) bojí, aby nepřišli o svůj podíl na trhu – a to je dobré znamení. Spotřebitelé o takový návrh příliš nestáli. Nedělo se to, že by si lidé kupovali vegetariánské burgery a divili se, proč v nich není maso. Stále více lidí začíná do svého jídelníčku zařazovat rostlinné produkty,“ dodala.

Regulace vejde v platnost nejdříve za několik let, Andrieu ale chtěl, aby se jí orgány EU začaly věnovat.

V roce 2017 zakázal Evropský soudní dvůr prodávat sóju a tofu s názvy, které obsahují slova jako mléko či máslo. Mlékárenské názvosloví mohou od té doby výrobci používat jen na etiketách živočišných produktů.

Seitan

Seitan je potravina vyrobená z pšeničného lepku. Jde o alternativu k sójovým náhradám masa. Dobře připravený seitan se masu podobá víc než sójové produkty, za coč vděčí své konzistenci.

„Čistě rostlinné produkty nemohou být z principu prodávány s názvy jako je mléko, smetana, sýr nebo jogurt,“ píše se v rozhodnutí soudu. Zákaz ale neplatí pro kakaové máslo nebo kokosové mléko.

Na závěr schůze zemědělské komise navrhla skupina poslanců několik nových jmen. Vegetariánské burgery by se mohly nově jmenovat vegetariánské kotouče a ze seitanových steaků možná budou seitanové desky. I oni ovšem přiznávají, že jde o těžko přijatelné návrhy.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

Ženy v ponorce. Námořníci si o nich vedli seznam plný sexuálních oplzlostí

Americká ponorka USS Hawaii na manévrech RIMPAC 2018 u Havajských ostrovů

Pouhé čtyři měsíce trvalo, než došlo na první problémy integrace žen do amerického námořnictva. Na palubě ponorky USS...

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Zemřel Niki Lauda, trojnásobný šampion formule 1 a idol generací

Rakouský jezdec Niki Lauda (vpravo) a britský závodník James Hunt na velké ceně...

Trojnásobný vítěz mistrovství světa formule 1 Niki Lauda zemřel ve svých 70 letech. Rakouská tisková kancelář citovala...

Další z rubriky

VIDEO: Hasiči sundávali polonahého muže z římsy. Schoval se tam před ohněm

Muž v Itálii musel před ohněm utéct na okenní římsu

Zajímavá podívaná se naskytla australským turistům, kteří se ubytovali v jednom činžáku na jihovýchodním předměstí...

Socialismus je opět sexy. Mládež rehabilitovala zestátnění i třídní boj

Démon Marx: ideologie, filozofie i nemanželský syn

Ze smetiště dějin zpět do centra dění. Takový je osud znárodnění, třídního boje a dalších idejí socialismu, které...

Post lídra Konzervativní strany láká několik politiků. Kandidátů je už sedm

Britská premiérka Theresa Mayová (archivní snímek)

O post vůdce konzervativní strany usiluje třeba bývalý ministr pro brexit Dominic Raab nebo ministr zdravotnictví Matt...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz