Babiš vytáhl proti dvojí kvalitě potravin, jiné v Česku a jiné na západě

  9:29aktualizováno  12:58
Skončit má to, že čeští zákazníci nakupují zboží v jiné, horší kvalitě než v některých západních zemích, přestože jde o výrobek se stejným obalem. Po jednání se zástupci obchodních řetězců o tom mluvil premiér Andrej Babiš. Řetězce musí mít možnost nakupovat zboží v kvalitě prodávané v zemích západní Evropy, které není zatím určeno pro český trh.

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš | foto:  Petr Topič, MAFRA

Pokud tedy  bude výrobek odlišné kvality, musí mít také jiný obal. „Řetězce, když prodávají zboží a stejný obal se vyskytuje v jiném členském státě, tak tam musí být stejná kvalita. Pokud ta kvalita bude jiná, tak by to zboží mělo být odlišeno obalem,“ řekl Babiš.

„Majonéza ve Španělsku sice má stejný obal jako majonéza u nás, ale složení té majonézy je úplně jiné. Je tam úplně jiný olej, obsah z hlediska cukru, glukózy a tak dále,“ vysvětloval premiér, v čem problém spočívá. Po evropských volbách se podle něj politici na evropské úrovni musí vrátit k tomu, aby se všude vyráběla stejná kvalita.

Česká vláda by ale měla v brzké době projednat návrh, který připravuje ministr zemědělství Miroslav Toman z ČSSD. V novele zákona o potravinách by mělo přibýt ustanovení, podle kterého bude na český trh zakázáno uvádět potraviny označené totožně jako potraviny uváděné na trh v jiném členském státě, ač budou mít odlišné složení nebo vlastnosti. Hrozit by za to měla pokuta až 50 milionů korun.

Dohlížet na to podle ministra Tomana bude Státní zemědělská a potravinářská inspekce. „Nechci, aby čeští občané byli občané druhé kategorie,“ uvedl v pondělí ministr zemědělství.

Ministerstvo průmyslu a obchodu předloží návrh, který se bude týkat i jiného než potravinářského zboží. Oba návrhy projedná vláda společně.

„My chceme, aby řetězce, obchody, které prodávají zboží, zásadně odlišily, pokud se vyskytuje jiná kvalita, aby naši občané, zákazníci měli možnost si vybrat ten výrobek podle kvality a aby ten výrobek byl odlišen obalen a aby byl dostupný na českém trhu,“ řekl Babiš.

Český zákazník by měl mít k dispozici všechny varianty výrobku

„Pečlivě jseme probírali, jak by mohla fungovat úprava dvojí kvality, co se musí stát, aby český zákazník měl nárok na stejně kvalitní potraviny jako v západní Evropě,“ řekl prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáš Prouza.

„Pokud existuje několik variant výrobku, aby byly vždycky v rozdílných obalech a aby český obchod mohl koupit kteroukoli z existujících variant. Abychom, pokud budeme chtít, abychom mohli dovézt německou kvalitu a nebyli nuceni českým distributorem zahraniční značky prodávat jenom verzi určenou pro Českou republiku,“ uvedl Prouza.

Je podle něj třeba kvůli tomu změnit zákon o významné tržní síle. Obchodníci totiž tvrdí, že jim nyní nadnárodní společnosti nedovolí nakoupit si v zahraničí zboží určené pro západní trhy. Pokud by se o to u některých výrobků snažili, výrobce by jim údajně nedodali ani další zboží.

Jsme popelnicí Evropy, kritizoval premiér a šéf ANO

Rozdílnou kvalitu potravin v západních zemích a v nových členských státech Evropské unie označil Babiš už minulý týden za skandální. „My jsme skutečně popelnicí Evropy. Někdo v Evropě si myslí, že my tady žijeme na kokosových palmách, že my jsme ti z východu, ti méněcenní občané. Není to pravda,“ zdůraznil Babiš.

Není podle něj možné, aby si české děti mohly koupit pouze čokoládu Milka, která má podstatně větší obsah tuku a cukru. Jako další příklady uvedl rybí prsty prodávané v Česku obsahující více vody, anebo rozdílnou kvalitu pracích prášků. Je to jedno z klíčových témat předvolební kampaně před volbami do Evropského parlamentu a vsadily na něj obě vládní strany - ANO i ČSSD.

Europoslanci schválili v polovině dubna směrnici, která má chránit spotřebitele před zavádějícími a nekalými praktikami zejména v online prostředí. Nevede ale k zákazu dvojí kvality potravin a dalších výrobků. Nebyl totiž schválen pozměňovací návrh, který by to mohl pomoci zajistit.

Česko ochráníme. Tvrdě a nekompromisně, slibuje voličům Babišovo ANO:

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Z Prahy do Brna autem na baterky. Jedno nabití elektrickému golfu nestačilo

Volkswagen e-Golf

Budoucnost automobilismu? Zatím ne. MF DNES zkoušela, jak se žije s elektrickým golfem. Ve městě funguje obstojně, ale...

Nezaúčtoval koláč, dostal pokutu 11 tisíc. Soud se teď prodejce zastal

293 milionů účtenek se již do včerejška vydalo.

Soud se zastal prodejce, který nevystavil EET účtenku za desetikorunový koláček. Místo původní pokuty 11 tisíc korun...

Češi prodali radar na nespokojené klienty. Mění call centra po celém světě

Ilustrační snímek

Čeští investoři v čele s Jakubem Havrlantem prodávají zlaté startupové vejce jménem Brand Embassy. Úspěšný nástroj péče...

Cibule z konce světa. České řetězce ji vozí 18 000 km z Nového Zélandu

Cibule z konce světa. Řetězce nakupují zeleninu až na Novém Zélandu.

Cibule z Řecka, Egypta, ale i z Nového Zélandu, nejvzdálenější země na planetě od České republiky. Tuzemské řetězce...

Další z rubriky

Nové biopalivo nepoškozuje motor. Vyrábí se ze slámy a dřevní štěpky

Chemik Jiří Hájek vyvíjí pro společnost Unipetrol biopaliva, která by do...

Laboratoře společnosti Unipetrol výzkumné vzdělávací centrum (UniCRE) z petrochemického holdingu Unipetrol vyvinuly...

Poctivci doplatí na flákače a simulanty, tvrdí šéf Hospodářské komory

Prezident Hospodářské komory ČR Vladimír Dlouhý

Na 31. celostátním sněmu Hospodářské komory ČR její šéf Vladimír Dlouhý ostře kritizoval odbory. Na zasedání 250...

Realitní bublina nepraská, ČNB zatím nechala omezení hypoték bez změny

Ilustrační snímek

Guvernér České národní banky Jiří Rusnok ve čtvrtek upozornil, že se podle výpočtů jeho instituce dále mírně zvýšilo...

Najdete na iDNES.cz