Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Výstřel v boji o zákazníky. Dodavatel energií nabídl cenu pod stropem

Obchodníci s energiemi se v posledním roce příliš nepředháněli v tom, získat co nejvíce zákazníků. Některé domácnosti a firmy měly naopak s hledáním nového dodavatele problém. Aktuální situace na velkoobchodních trzích však může soutěž mezi tuzemskými dodavateli opět rozproudit. První výstřel přišel od jednoho z největších dodavatelů, německé firmy E.ON.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Společnost zveřejnila ceníky pro nové zákazníky, na nichž je cena energií pod vládou nastaveným stropem. Domácnost se sazbou D02d, jež elektřinu využívá na svícení a běžné spotřebiče, zaplatí 4 746 korun za megawatthodinu silové elektřiny bez DPH, přičemž vládní strop, který platí domácnosti a firmy u ostatních dodavatelů, činí 5 000 korun bez DPH.

Při běžné spotřebě tří megawatthodin ročně by tak domácnost ušetřila 762 korun. Co se týče plynu, výrazněji uspoří zákazníci se spotřebou přesahující 7,56 MWh. Za megawatthodinu dají 2 306 korun bez DPH, přičemž strop je na 2 500 korunách. Při roční spotřebě 15 MWh dosahuje úspora necelých tří tisíc.

Nové nabídky společnosti E.ON, na které upozornily Hospodářské noviny, mají jeden háček – cena je fixovaná na tři roky. To znamená, že ji domácnost bude platit, i když ceny na velkoobchodních trzích klesnou. Jak vyplývá z burzovních údajů, dodavatelé již teď mohou nakupovat elektřinu na rok 2025 za necelých 3 400 korun. Zkrátka cena pro domácnost těsně pod vládním stropem může tento rok přinést úsporu. V dalších dvou letech by se ale mohla ukázat jako nevýhodná.

Společnost E.ON na to sama upozorňuje. „Komplet elektřina a Komplet plyn s fixací na tři roky je nabídka pro nové, konzervativnější klienty, kteří chtějí mít jistotu dlouhodobé ceny a čerpat výhody plynoucí ze služeb Komplet,“ uvádí mluvčí společnosti Martina Slavíková.

Zemní plyn za současnou situaci nemůže, říká šéf Pražské plynárenské

„V současnosti je jejich cena výhodná, protože je lehce pod cenovým stropem, a konzervativnější zákazníci chtějí mít jistotu i v případě, že zastropování za rok skončí a ceny na trzích porostou. K tomu ale musí přijmout riziko, že jim tato cena bude platit i v případě, kdy ceny na trzích naopak dlouhodobě poklesnou,“ vysvětluje Slavíková.

První nabídka je pro škarohlídy

„Tříletou fixaci lze doporučit opravdu jen pesimistům, kteří razí heslo jistota je jistota a očekávají, že to s cenami energií bude spíš ještě horší,“ míní předseda Asociace nezávislých dodavatelů energií Jiří Gavor. „V případě fixace na dva až tři roky bych nyní spíš vyčkával, na kolik se třeba časem objeví podobné nabídky na trhu. Pak bych se snažil najít tu nejvýhodnější,“ dodává.

Další dodavatelé už ostatně naznačují, že v příštích dnech a týdnech přijdou také s novými ceníky. „Situaci na trhu sledujeme a analyzujeme. Zdá se, že se v tuto chvíli uklidňuje, a jsme tomu rádi. Pokud se budou velkoobchodní ceny dlouhodobě vyvíjet příznivě, tak na to zareagujeme a pokles cen zohledníme i v koncových cenících,“ tvrdí mluvčí společnosti ČEZ Roman Gazdík.

„Aktuálně připravujeme nové ceníky a věříme, že pokles evropských velkoobchodních cen bude dlouhodobější a stabilní. Signály o poklesu cen na velkoobchodních trzích jsou dobrou zprávou, která se určitě projeví v koncových cenách pro naše zákazníky,“ uvádí za firmu innogy Martin Chalupský. „Připravované detaily však s ohledem na konkurenci nechceme ještě dnes publikovat,“ dodává mluvčí.

„Dlouhodobě nabízíme ceník na dobu neurčitou na úrovni přesně vládního stropu. Zákazníkovi to poskytuje jistotu, že po jeho skončení obdrží novou a právě aktuální cenu,“ uvádí člen představenstva společnosti Centropol Jiří Matoušek. „V nejbližších týdnech umožníme i pro nové zákazníky fixaci na jeden rok za ceny odpovídající aktuálním velkoobchodním cenám,“ podotýká Matoušek.

Konec nejistoty. Stát řekl dodavatelům energií, jak jim vynahradí stropy

„Zatím nechceme nabízet fixaci na delší období než na rok, protože ceny ještě mohou klesat. Z reakcí nejen našich zákazníků plyne, že o fixace na období delší než jeden rok zatím není příliš zájem,“ pokračuje Matoušek. „Pokud budou ceny dále klesat, zvýší se pravděpodobnost, že znova otevřeme dvouletou fixaci minimálně v komoditě elektřina. Zákazníkům tedy zatím dvouletou fixaci nedoporučujeme a osobně bych ji přijal až někde kolem ceny 4 000 až 4 200 korun za megawatthodinu silové elektřiny,“ dodává Matoušek.

Ze srovnávače cen energií TZB Info vyplývá, že nejnižší cenu elektřiny a plynu nyní nabízí malý dodavatel energií Fonergy. Cena za silovou složku elektřiny v jeho cenících činí 4 690 korun za MWh bez DPH a za plyn 2 275 korun bez DPH. Společnost nicméně MF DNES sdělila, že tyto produkty na dobu neurčitou má jen pro své stávající klienty. „Nové zákazníky aktuálně nepřibíráme, ale připravujeme nový ceník, který plánujeme v blízké době novým zákazníkům nabídnout,“ uvádí firma.

Okamura se zacyklil, proto neuspěl. Teď jsou tu „noví sekáči“, říká politolog

  • Nejčtenější

Za srážku vlaků únava nemohla, ukázalo šetření. Strojvůdce si chybu uvědomil

12. června 2024  11:51,  aktualizováno  12:33

Strojvedoucí havarovaného rychlíku RegioJet, v kterém minulý týden zemřeli v Pardubicích čtyři...

Slunce komplikuje výkupy z fotovoltaik. Dodavatelé začínají upravovat ceny

11. června 2024

Premium Počet solárních elektráren v Česku stále roste. Ve slunečných dnech je přebytků z fotovoltaik...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Z dvojích cen v Unii se zase stává téma. Nyní se proti nim bouří Nizozemci

9. června 2024

Dvojí ceny na společném evropském trhu začínají vadit už i Nizozemcům. Mnoho z nich jeho existenci...

Egypt sužují úmorná vedra. Pouštní země ukazuje, co čeká brzy i ostatní

12. června 2024

Ještě před několika desítkami let bylo v Egyptě v dubnu příjemné klima, lehce přes dvacet stupňů....

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Airbus rakouských aerolinek prolétl krupobitím. Bezpečně přistál i bez čumáku

10. června 2024  10:29

Nedělní let společnosti Austrian Airlines těsně před přistáním těžce poškodilo krupobití. Asi po...

Fanouškům Anglie a Srbska prodají jen „ředěné“ pivo. Šikana, zní z Ostrovů

14. června 2024  11:35

Nedělní utkání základní skupiny fotbalového Eura mezi Anglií a Srbskem je podle organizátorů vysoce...

Křetínský může koupit podíl v divizi ThyssenKrupp, povolil německý regulátor

14. června 2024  11:28

Německý antimonopolní úřad schválil plán investiční skupiny EP Corporate Group (EPCG) českého...

Manželé požádali o pomoc s cestou do Španělska. Vítejte v Litvě, slyšeli v cíli

14. června 2024  7:11

Britští manželé vyrazili na rodinnou oslavu na španělské pobřeží Costa Brava. Kvůli zdravotnímu...

Jaderné finále. Co Francouzi s Korejci slibují a co může rozhodnout

14. června 2024

Premium Společnost ČEZ odevzdá v pátek vládě dopis, v němž její odborníci doporučí vítěze tendru na...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Nová Miss Alabama je morbidně obézní. Vítězka váží 150 kilo, lidé se bouří

Vítězkou v soutěži National American Miss je Sara Millikenová. Třiadvacetiletá žena byla zvolena královnou krásy i...

Do Itálie se nevrátím, tady vše funguje lépe, říká dcera Petra Hapky

Dcera slavného českého hudebníka Petra Hapky (†70) Petra (41) žila od 3 let s matkou v italském Římě. Ve 29 letech se...

Koupil byt i s nájemníkem a zdražil o sedm tisíc. Chce výnos 4,5 procenta

Seriál Našel jsem si nájemní byt, ve kterém bydlím několik měsíců. Platím 17 tisíc korun za nájem a k tomu měsíční poplatky za...

Čekám na transplantaci, ale dám přednost mladým, říká herec Zdeněk Žák

Herec Zdeněk Žák (71) si nikdy moc nepřipouštěl své zdravotní problémy. Nemoci přecházel a k doktoru se nehnal, až...

Za srážku vlaků únava nemohla, ukázalo šetření. Strojvůdce si chybu uvědomil

Strojvedoucí havarovaného rychlíku RegioJet, v kterém minulý týden zemřeli v Pardubicích čtyři lidé, si těsně před...