Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Výstřel v boji o zákazníky. Dodavatel energií nabídl cenu pod stropem

Obchodníci s energiemi se v posledním roce příliš nepředháněli v tom, získat co nejvíce zákazníků. Některé domácnosti a firmy měly naopak s hledáním nového dodavatele problém. Aktuální situace na velkoobchodních trzích však může soutěž mezi tuzemskými dodavateli opět rozproudit. První výstřel přišel od jednoho z největších dodavatelů, německé firmy E.ON.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Společnost zveřejnila ceníky pro nové zákazníky, na nichž je cena energií pod vládou nastaveným stropem. Domácnost se sazbou D02d, jež elektřinu využívá na svícení a běžné spotřebiče, zaplatí 4 746 korun za megawatthodinu silové elektřiny bez DPH, přičemž vládní strop, který platí domácnosti a firmy u ostatních dodavatelů, činí 5 000 korun bez DPH.

Při běžné spotřebě tří megawatthodin ročně by tak domácnost ušetřila 762 korun. Co se týče plynu, výrazněji uspoří zákazníci se spotřebou přesahující 7,56 MWh. Za megawatthodinu dají 2 306 korun bez DPH, přičemž strop je na 2 500 korunách. Při roční spotřebě 15 MWh dosahuje úspora necelých tří tisíc.

Nové nabídky společnosti E.ON, na které upozornily Hospodářské noviny, mají jeden háček – cena je fixovaná na tři roky. To znamená, že ji domácnost bude platit, i když ceny na velkoobchodních trzích klesnou. Jak vyplývá z burzovních údajů, dodavatelé již teď mohou nakupovat elektřinu na rok 2025 za necelých 3 400 korun. Zkrátka cena pro domácnost těsně pod vládním stropem může tento rok přinést úsporu. V dalších dvou letech by se ale mohla ukázat jako nevýhodná.

Společnost E.ON na to sama upozorňuje. „Komplet elektřina a Komplet plyn s fixací na tři roky je nabídka pro nové, konzervativnější klienty, kteří chtějí mít jistotu dlouhodobé ceny a čerpat výhody plynoucí ze služeb Komplet,“ uvádí mluvčí společnosti Martina Slavíková.

Zemní plyn za současnou situaci nemůže, říká šéf Pražské plynárenské

„V současnosti je jejich cena výhodná, protože je lehce pod cenovým stropem, a konzervativnější zákazníci chtějí mít jistotu i v případě, že zastropování za rok skončí a ceny na trzích porostou. K tomu ale musí přijmout riziko, že jim tato cena bude platit i v případě, kdy ceny na trzích naopak dlouhodobě poklesnou,“ vysvětluje Slavíková.

První nabídka je pro škarohlídy

„Tříletou fixaci lze doporučit opravdu jen pesimistům, kteří razí heslo jistota je jistota a očekávají, že to s cenami energií bude spíš ještě horší,“ míní předseda Asociace nezávislých dodavatelů energií Jiří Gavor. „V případě fixace na dva až tři roky bych nyní spíš vyčkával, na kolik se třeba časem objeví podobné nabídky na trhu. Pak bych se snažil najít tu nejvýhodnější,“ dodává.

Další dodavatelé už ostatně naznačují, že v příštích dnech a týdnech přijdou také s novými ceníky. „Situaci na trhu sledujeme a analyzujeme. Zdá se, že se v tuto chvíli uklidňuje, a jsme tomu rádi. Pokud se budou velkoobchodní ceny dlouhodobě vyvíjet příznivě, tak na to zareagujeme a pokles cen zohledníme i v koncových cenících,“ tvrdí mluvčí společnosti ČEZ Roman Gazdík.

„Aktuálně připravujeme nové ceníky a věříme, že pokles evropských velkoobchodních cen bude dlouhodobější a stabilní. Signály o poklesu cen na velkoobchodních trzích jsou dobrou zprávou, která se určitě projeví v koncových cenách pro naše zákazníky,“ uvádí za firmu innogy Martin Chalupský. „Připravované detaily však s ohledem na konkurenci nechceme ještě dnes publikovat,“ dodává mluvčí.

„Dlouhodobě nabízíme ceník na dobu neurčitou na úrovni přesně vládního stropu. Zákazníkovi to poskytuje jistotu, že po jeho skončení obdrží novou a právě aktuální cenu,“ uvádí člen představenstva společnosti Centropol Jiří Matoušek. „V nejbližších týdnech umožníme i pro nové zákazníky fixaci na jeden rok za ceny odpovídající aktuálním velkoobchodním cenám,“ podotýká Matoušek.

Konec nejistoty. Stát řekl dodavatelům energií, jak jim vynahradí stropy

„Zatím nechceme nabízet fixaci na delší období než na rok, protože ceny ještě mohou klesat. Z reakcí nejen našich zákazníků plyne, že o fixace na období delší než jeden rok zatím není příliš zájem,“ pokračuje Matoušek. „Pokud budou ceny dále klesat, zvýší se pravděpodobnost, že znova otevřeme dvouletou fixaci minimálně v komoditě elektřina. Zákazníkům tedy zatím dvouletou fixaci nedoporučujeme a osobně bych ji přijal až někde kolem ceny 4 000 až 4 200 korun za megawatthodinu silové elektřiny,“ dodává Matoušek.

Ze srovnávače cen energií TZB Info vyplývá, že nejnižší cenu elektřiny a plynu nyní nabízí malý dodavatel energií Fonergy. Cena za silovou složku elektřiny v jeho cenících činí 4 690 korun za MWh bez DPH a za plyn 2 275 korun bez DPH. Společnost nicméně MF DNES sdělila, že tyto produkty na dobu neurčitou má jen pro své stávající klienty. „Nové zákazníky aktuálně nepřibíráme, ale připravujeme nový ceník, který plánujeme v blízké době novým zákazníkům nabídnout,“ uvádí firma.

Silný vítr odfoukl letadlo od nástupního mostu

  • Nejčtenější

Zelení navrhují soupis majetku a daň z bohatství. Vtip, reagují ekonomové

23. května 2024  14:25

Strana zelených přišla před volbami do Evropského parlamentu s návrhem, jak alespoň částečně...

Solidarita se nekoná. Německo od léta zvýší přirážku za tranzit plynu

24. května 2024

Kontroverzní přirážka za tranzit plynu z Německa se od července zvýší. Poplatek prodražující...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Zájem o penzijní DIP je menší, než se čekalo. Mají jej jen desítky tisíc lidí

29. května 2024

O zajištění na důchod prostřednictvím investic se státní podporou Češi zatím velký zájem...

Vlakem 200 km/h na českých kolejích. Jak to cestující pocítí v jízdních řádech

27. května 2024

Premium Na začátku měsíce oznámilo ministerstvo dopravy, že na čtyřech úsecích tratí prověřuje možnost...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Svět udivuje Minipicasso. Obrazy dvouletého génia se prodávají za tisíce

29. května 2024  12:05

Svět nejenom výtvarného umění vzal útokem dvouletý německý chlapec, který se proslavil svými...

Zemědělci zrušili červnový protest v Praze. Chtějí ještě jednat s vládou

30. května 2024

Zemědělský svaz odvolal protesty plánované na 4. června. Chce ještě dál vyjednávat s vládou. Pokud...

Německo podlehlo tlaku a zruší kontroverzní poplatek za plyn. Ale až od ledna

30. května 2024  12:23

Německo chce zrušit kontroverzní poplatek za tranzit plynu, na který si stěžují některé země EU...

Komárkova MND ovládne zásobník plynu v Dambořicích, vytěsní ruský Gazprom

30. května 2024  11:20

Energetická společnost Moravské naftové doly (MND) podnikatele Karla Komárka v červnu ovládne celý...

Lázně Teplice. Blahodárné zjevení 50 minut od Prahy

30. května 2024

Advertorial Za kopci Českého středohoří čeká pro mnohé překvapení. Teplice. První úžas přichází se zjištěním,...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Žádná tajná bokovka. S manželkou jsme rozvedeni, překvapil Petr Nedvěd

Generální manažer české hokejové reprezentace Petr Nedvěd (52) byl po divoké oslavě zlaté medaile z mistrovství světa...

Milan Hein odhalil neshody mezi Simonou Postlerovou a její matkou

Smrt herečky Simony Postlerové (†59) byla ranou pro celou její rodinu. Na parte ale chybělo jméno hereččiny matky Jany...

Hoši, nádhera, děkují celebrity za hokejové zlato. Pokáč baví vítěze písničkou

Česká hokejová reprezentace získala po čtrnácti letech zlato na mistrovství světa. Obrovský úspěch nadchl nejen...

Někteří mě mají za zlatokopku. Nenesu to lehce, říká manželka Ondřeje Kepky

Seznámili se na vysoké škole, kde on byl pedagog a ona studentka. Jsou spolu přes devět let a v budoucnu plánují i...

Zemřel herec a režisér Jan Kačer, legenda nové vlny i Činoherního klubu

V pátek dopoledne zemřel herec a režisér Jan Kačer, bylo mu 87 let. Patřil k hvězdám nové vlny českého filmu a byl i...