Neděle 25. února 2024, svátek má Liliana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 25. února 2024 Liliana

Divoká arbitráž konkuruje soudům

  1:00
V Praze na Vinohradech úřaduje zvláštní typ soukromého soudu. Ten je buď unikátním lékem proti nešvarům pomalé justice, nebo podvodnou organizací beroucí spravedlnost do vlastních rukou. Seskupení se jmenuje "Vnitrostátní a mezinárodní arbitráž ad hoc".

Už od loňského roku vydává rozhodnutí ve velkých majetkových sporech mezi podnikateli.

Existují firmy, které po sporné arbitráži přišly o miliony korun. Postavilo se za ně ministerstvo spravedlnosti, které podalo podnět k trestnímu stíhání arbitráže.

Vnitrostátní a mezinárodní arbitráž funguje jako soukromý arbitr, jakých je v zemi i jinde ve světě řada. Běžný arbitr je pojistkou v řadě obchodních smluv.

Dvě strany se předem dohodnou, že v případě sporu půjdou k privátnímu arbitrovi místo k normálnímu soudu. Samy si vyberou rozhodčího, jemuž věří, a slibují uznat jeho pozdější verdikt. Proti němu pak není odvolání.

Vinohradská kancelář ale přišla s novinkou a rozhoduje i spory, u kterých se nikdo předem na arbitrážním řízení nedohodl. Takže podle standardního výkladu by se měla spravedlnost hledat jedině u klasického státního soudu.

Mladá právnička Sandra Svobodová, která kancelář řídí a sama už rozhodla o několika milionových kauzách, připouští, že její postup je ojedinělý. Neví ani o nikom, kdo by mimo Vnitrostátní a mezinárodní arbitráže novou metodu používal.

Tvrdí ale, že případné námitky dokáže obhájit podle platných zákonů, v nichž pouze ostatní arbitři neumějí dost odvážně číst.

Svobodová uplatňuje teorii, že na arbitra se může s žalobou obrátit každý, kdo nechce čekat na soud. Žalovanému se pošle doporučené psaní a když nereaguje anebo nepodá protest, dává mlčky souhlas ke spuštění řízení. "Mlčení znamená fikci uznání," říká právnička.

Lidé z branže ale považují tento postup za nepochopení, nebo podvod, který popírá základní pravidla arbitráže. "Všude na světě je základní podmínkou arbitráže to, že s ní obě strany písemně souhlasí," uvádí právník Alexandr Mareš, který pracuje pro arbitrážní tribunály v Praze,  Vídni, Londýně a Varšavě.

Stejně argumentuje i ministerstvo spravedlnosti. "Je to vlastně soukromý soud," uvádí mluvčí ministerstva Petr Dimun. "Rozhodují o věcech, které přísluší podle ústavy jedině státním soudům," uvádí Dimun.

Úřad před měsícem podal podnět k trestnímu stíhání na státní zastupitelství v Praze 3, které sídlí hned za rohem od vinohradského sídla arbitrů a které má narozdíl od ministerstva pravomoci vyhodnotit, zda jde o podvod a zda podá žalobu k soudu. Podle Dimuna existuje podezření, že jde o zločinné spolčení.

Verdikt a exekuce
Potíž případu je v tom, že nejde pouze o teoretickou diskusi nad pravidly arbitráže, ale o osudy konkrétních firem a nemalé částky. Protože proti standardním výrokům arbitra není odvolání, fungují jako velmi silný dokument pro exekutora i pro soudce, kteří o exekuci rozhodují.

Jednou z firem, kterou měla Sandra Svobodová v rukou, je středočeská společnost Agrozetcentrum Hronětice. Na Vinohrady dorazila žaloba, podle níž mělo Agrozetcentrum zaplatit přes 1,6 milionu korun za sporný pronájem svých nemovitostí.

"Podmínkou arbitráže je vždy písemný souhlas, že případné spory bude arbitr řešit, a můj klient nikdy nic takového nepodepsal," uvádí advokátka Agrozetcentra Marie Látová.

Firma nyní musí čekat, jak Svobodová spor posoudí, i když její rozhodování vůbec neuznává. Když řízení u Svobodové dopadne pro Agrozetcentrum špatně, musí firma včas protestovat u soudu, jinak by záhy mohl přijít exekutor.

Na to už doplatily jiné firmy. "Mému klientovi v první fázi exekutor obstavil veškerý majetek v hodnotě kolem sta milionů korun a všechny účty," uvádí mladoboleslavský advokát Petr Douša, který neměl svolení k tomu, aby jméno zastupované firmy uvedl.

Říká však, že proces v tomto případě probíhal podobně. Na jeho klienta přišla k Sandře Svobodové žaloba, aby zaplatil provize někdejším obchodním partnerům, s nimiž vedl řízení u normálního soudu. Svobodová ale nařídila, aby Doušův klient rychle zaplatil. Soud v Mladé Boleslavi následně svolil k exekuci.

"Dodnes jsme museli na účtech exekutora nechat tři miliony korun, aby uvolnil obstavené nemovitosti. Už se s tím potýkáme půl roku," uvádí Douša. Soud mezitím exekuci přerušil, ale na konečný verdikt se teprve čeká u soudu v Praze.

Svobodová uvádí, že Vnitrostátní a mezinárodní arbitráž měla za poslední rok v rukou 364 případů. Sama říká, že je jí méně než třicet let a že na nový přístup k arbitráži přišla jako na řešení, které může pomoci ulehčit zahlceným soudům.

Kritiku z ministerstva spravedlnosti Svobodová neuznává s tím, že jedině státní zastupitelství a soud může posoudit oprávněnost jejího postupu. Žalované firmy se podle ní neuměly správně bránit. "Právo přeje bdělým," říká Svobodová s odkazem na poučku z římského práva.

Arbitr Mareš považuje její činnost za nebezpečnou, protože vrhá špatné světlo na celý obor. "Je to strašidelné. Pokud budeme toto tolerovat, pak jednoho dne může být odsouzen kdokoli z nás," říká Mareš.

Autoři:

Teplo z uhlí podraží o deset až třicet procent, říká zástupce tepláren

  • Nejčtenější

Bufet v Českém Krumlově se stal přes noc hitem. Zaujal řízkovým chlebíčkem

22. února 2024  13:56

Fotografie chlebíčku na řízku obletěla na sociálních sítích během středečního dne téměř všechny...

Vyhrál jste 340 milionů. Tedy pardon, nevyhrál. Muž žaluje loterii kvůli jackpotu

19. února 2024  11:59

Američan žaluje loterijní společnost za to, že jeho výhru ve výši 340 milionů dolarů, tedy asi 7,6...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hovězí zabezpečují, vepřové ne, všimli si v Německu. Lidl zažehl debaty o rasismu

21. února 2024  13:53

Inflační vlna se v posledních měsících promítla i do krádeží v obchodech. Výjimkou není ani...

Zakladatelka Zásilkovny Kijonková po třinácti letech firmu opouští

21. února 2024  11:33

Zakladatelka logistické služby Zásilkovna Simona Kijonková po třinácti letech odejde z vedení...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

S formou protestu nesouhlasíme, vzkázal šéf Rohlíku. Organizátorovy produkty vyřadil

19. února 2024  15:20

Online prodejce potravin Rohlík reaguje na aktuální situaci ohledně protestů podnikatelů v...

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Žádné zavíračky. Města s vidinou vysokých zisků investují do nočního života

25. února 2024

Ve snaze podpořit noční život a přimět návštěvníky barů či klubů více utrácet, mění města své...

Frankfurt jako německé finanční srdce? Dotahuje se na něj Mnichov

25. února 2024

Největším německým finančním centrem je už léta Frankfurt nad Mohanem. V poslední době se ale...

Turisté míří do Japonska. Boom žene vzhůru ceny v tamních restauracích

25. února 2024

Počet turistů v Japonsku narůstá. Podle tamní turistické organizace v lednu zemi navštívilo 2,69...

Inflace byla v Česku čtvrtá nejsilnější. Víc zdražovalo jen Maďarsko a Pobaltí

25. února 2024

Domácí inflace svým lednovým poklesem na 2,3 procenta vrátila Česko mezi cenově stabilnější státy...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Útok moukou byl podvod. Bendigovi hrozí trest, že úřady zaměstnal zbytečně

Zpěvák Jan Bendig se nestal obětí útoku moukou, jak sám všude rozhlašoval. Celou událost s „pachatelem“ ve skutečnosti...

Dcera Vladimíra Ráže žije bez ruky. Protézu odložila po dvaceti letech

Veronika Rážová (43) je dcerou slavného českého herce Vladimíra Ráže. Narodila se bez levé horní končetiny. Za hendikep...

Bufet v Českém Krumlově se stal přes noc hitem. Zaujal řízkovým chlebíčkem

Fotografie chlebíčku na řízku obletěla na sociálních sítích během středečního dne téměř všechny skupiny. Tuto...

Známé tváře kritizují Michala Novotného. Nejsem homofob, brání se herec

Na Michala Novotného se na sociálních sítích snesla vlna kritiky. Herec v rozhovoru pro týdeník Téma mimo jiné řekl, že...

Jak uspokojit ženu? Odborníci vědí, jak na to. A za pokus to rozhodně stojí

„Přestože jsem po třicet let zkoumal ženskou psychiku, nejsem s to odpovědět na velkou, dosud nezodpovězenou otázku, co...