Technici zpackali kontrolu Dukovan, přesto už zase pracují pro ČEZ

  5:00aktualizováno  5:00
Bývalí technici společnosti Tediko, která zodpovídala za vypracování nekvalitní dokumentace svarů Jaderné elektrárny Dukovany, mají novou práci. Pro ČEZ opět dělají rentgenové snímky svarů. Dukovany kvůli chybám už několik měsíců nejedou na plný výkon.

Výměna palivových kazet v Jaderné elektrárně Dukovany. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Jaderná elektrárna na Třebíčsku už od září nejede naplno a polostátní společnost ČEZ kvůli odstaveným blokům tratí miliardy korun. Důvodem je zjištění Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB), že v tisících případů nebyly řádně vyhotoveny rentgenové snímky svarů potrubí na nejaderné části elektrárny. Elektrárnu není možné spustit až do doby, než se nedostatky v dokumentaci napraví. ČEZ kvůli tomu dokonce podal trestní oznámení na neznámého pachatele.

Za vypracování rentgenových snímků zodpovídala chomutovská společnost Tediko. Tu si zase najala další firma, která pro ČEZ dělá na Dukovanech údržbu. Podle zjištění MF DNES nyní část zaměstnanců Tediko, která se společností ČEZ spolupracuje již 15 let, našla práci v Ústavu jaderného výzkumu (ÚJV) Řež, který z 52 procent vlastní polostátní ČEZ. Pracují tak opět v Dukovanech a opravují původní, nepoužitelné rentgenové snímky.

„Firma ÚJV Řež převzala vybrané činnosti při kontrole svarů na Jaderné elektrárně Dukovany. Tato společnost má potřebná osvědčení a certifikáty. Její robustní systém zajištění jakosti prakticky vylučuje selhání jednotlivých pracovníků, kteří se podílejí na provádění nedestruktivních kontrol svarových spojů. To umožnilo zapojení některých bývalých pracovníků firmy Tediko do prací souvisících s prováděním kontrol,“ potvrdil informaci mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.

Snímání svarů je vysoce odbornou záležitostí. Ačkoliv tuto činnost dokážou zastat i jiné firmy, specialistů s potřebnými znalostmi je poskrovnu. „ČEZ je v podstatě zaměstnat musel. Je potřeba každá ruka i noha,“ uvedl zdroj, který má k vedení ČEZ blízko. Jediný den výpadku reaktoru znamená ztrátu až deset milionů korun.

Podle různých odhadů stál výpadek 2,5 až čtyři miliardy. Než všechny bloky najedou, bude to ještě trvat.

Lidé nepochybili, selhal systém

Skutečnost, že ČEZ svěřil nápravu týmž lidem, kteří se na nasnímání nevyhovujících rentgenů podíleli, nasvědčuje, že nešlo o selhání lidského faktoru. Podle kritiků je pravým důvodem současných problémů Dukovan skutečnost, že energetický kolos to před lety přehnal s tlakem na úspory a kontrolu svěřil externím firmám. Jejich zaměstnanci pak pracovali pod časovým tlakem a práci neudělali tak, jak měli.

„To nebyl primárně problém těch lidí, ale systému, který jim umožnil a možná také nakazoval dělat ty věci,“ reagovala šéfka SÚJB Dana Drábová.

MF DNES se v minulých týdnech pokoušela neúspěšně kontaktovat i společnost Tediko prostřednictvím jejího právního zástupce. Firma se k celé kauze doposud vyjádřila pouze jednou v prohlášení pro ČTK, kde odpovědnost za vady popřela.

ČEZ se snaží od konce listopadu dát dokumentaci do pořádku. Kontroly svarů a znovunafocení rentgenových snímků probíhají 24 hodin denně včetně vánočních svátků. Je potřeba prověřit na 12 tisíc svarů.

Část svarů se musí opravit

Při prověrkách vyšlo najevo, že u velké většiny z nich jsou přiložené rentgenové snímky přeexponované nebo podexponované tak, že vůbec nic nevypovídají o kvalitě provedeného spojení. U jiných byl místo vyžadovaných tří snímků zabírajících svar z každé strany přiložen třikrát tentýž snímek. Podle Drábové vyšlo také najevo, že nebyla v pořádku ani část svarů.

„Našlo se několik desítek případů svarů, které bylo potřeba opravit. Docela velká část snímků byla provedena do té míry nekvalitně, že nešlo ani říct, jestli jsou v pořádku, či v nepořádku. V takové chvíli je potřeba konzervativně říct, že je provedete znovu. V jaderné energetice se nedá nic jiného dělat,“ uvedla Drábová při páteční návštěvě Dukovan.

Mimo provoz zůstává první a druhý blok. Třetí blok je v provozu od konce loňského roku, první by měl najet do konce ledna a druhý v polovině února. Naopak počátkem příštího měsíce by měla začít dlouho plánovaná odstávka na čtvrtém bloku. Kvůli rekordnímu výpadku vyrobila elektrárna loni nejméně elektřiny za sedmnáct let.

Do Dukovan se vrátila kotelna

Tlak na úspory vedl ČEZ v minulosti i k tomu, že se v devadesátých letech zbavil v Dukovanech záložní kotelny.

Tenkrát nikdo nepočítal s tím, že by mohlo dojít k výpadku tří bloků současně, a zároveň se blížila povinná odstávka čtvrtého kvůli výměně paliva. Právě tato situace nastala před koncem roku. Pokud by vypadly všechny čtyři bloky, bez kotelny by byl značný problém elektrárnu znovu nahodit.

Nyní se proto podle mluvčího Dukovan Jiřího Bezděka vrátily do elektrárny dvě kotelny na lehké topné oleje. Vedení elektrárny cenu nepotvrdilo, podle odhadů z branže však mohly stát mezi třiceti a čtyřiceti miliony korun.

Autoři: ,
  • Nejčtenější

KOMENTÁŘ: Rozepře mezi Prahou a Pekingem budou Česko stát 23 miliard

Probíhající rozepře Číny a Prahy se promítnou do českého hrubého domácího produktu negativně, čímž poškodí tuzemskou...

Byty na Manhattanu už nikdo nechce. Cena rapidně klesá, makléři se diví

Američtí realitní makléři čelí zapeklité záhadě. Přestože je ekonomická situace dobrá a úrokové sazby se v USA pohybují...

Premium

Ekologický experiment, který nevyšel. Billa ruší papírové tašky

V posledních letech velké obchodní řetězce jeden po druhém zpoplatňovaly, později i rušily igelitové tašky, které...

Socialismus se vrací, ne z Východu, ale ze Západu, řekla Šichtařová

Evropská unie je promořená neomarxisty, Česko je však prozatím oázou klidu. Takový je názor ekonomky Markéty...

mBank je na prodej, klientů by se to ale dotknout nemělo, říká její šéf

Před 12 lety vstoupila mBank – jako první „nízkonákladová“ banka – do Česka. Postupně přibyli další hráči a dnes...

Premium

Do luxusu investoval i Jaromír Soukup. Nejdražší byt v Česku je dál na prodej

Na samém vrcholu stometrového mrakodrapu V Tower na pražském Pankráci jsou dva penthousy, obecně považované za...

iDNES Premium už používá 150 tisíc lidí. Cena nebude mít konkurenci

Unikátní služba iDNES Premium funguje měsíc. Už bezmála sto padesát tisíc čtenářů oslovil mix exkluzivního čtení a...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Téměř každý sedmý pracující v Česku je cizinec, je jich tu téměř 700 tisíc

Množství cizinců pracujících v ČR se rok od roku zvyšuje. Na živobytí si jich v tuzemsku vydělává téměř 700 tisíc....

Premium

Vize světa bez plastů: mobil velikosti batohu, tuny papírových tašek

Jako první na světě začal tým brněnských vědců pod vedením Jiřího Tocháčka zkoumat stárnutí plastů na Antarktidě. Dnes...

Dukovany nestačí, musíme rozšířit i Temelín, říká ministr Havlíček

Jen obnovitelné zdroje nedokážou uhlí nahradit. Nezbývá nám nic jiného než do jádra jít, říká ministr průmyslu a...

Stát uspěl ve sporu se správcem zkrachovalé Viktoriagruppe

Ministerstvo financí uspělo v mezinárodním sporu s insolvenčním správcem zkrachovalé společnosti Viktoriagruppe....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz