Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Lidé chtějí k velkým dodavatelům, ČEZ zdražil fixace pro nové zákazníky

  13:59aktualizováno  15:34
Rychlý růst cen energie rozhýbal trh nevídaným způsobem. Lidé prchají od dodavatelů, kteří je v rozporu se smlouvou začali převádět na jiné, dražší tarify. Obchodníci však mohou mít v prostředí drahých burzovních cen problém přijmout nové zákazníky či jim zajistit elektřinu a plyn za původní ceny. Někteří prodejci dokonce nové klienty zcela odmítají.
Ilustrační snímek vysokého napětí.

Ilustrační snímek vysokého napětí. | foto: Profimedia.cz

Například ČEZ v pátek podstatně zvedl cenu pro nově příchozí klienty, kteří si chtějí zafixovat cenu na jeden, dva nebo tři roky. Cena silové elektřiny (bez distribučních poplatků) u nejběžnějšího tarifu pro domácnosti s fixací na rok vyjde na 5,20 koruny, dvouletá fixace stojí 4,33 koruny a tříletá 3,90 koruny.

Za dražší elektřinu může růst cen plynu i nervozita, řekl expert v Rozstřelu

„Reagujeme na zvýšenou poptávku ze strany potenciálních zákazníků, kteří nyní opouštějí svoje dodavatele a hledají stabilní alternativu. Pro ty jsme proto připravili nové tarify, které reflektuji fakt, ze pro ně musíme zajistit potřebnou kapacitu elektřiny na současném rozkolísaném trhu,“ říká mluvčí ČEZ Roman Gazdík.

Proti cenám, za něž si kupovaly cenu domácnosti dosud, je to vzestup zhruba o polovinu. Ve srovnání se standardním ceníkem s tarify na dobu neurčitou jsou tyto částky zhruba dvojnásobné. U ní je cena silové elektřiny těsně přes dvě koruny, hlavní dodavatel v Česku ji drží na stejné úrovni už od loňského října. Právě klasickou smlouvu na dobu neurčitou, kde se cena zatím nezměnila, má většina domácností.

Vzhledem ke zdražení elektřiny na burze je ale zřejmé, že i u těchto tarifů přistoupí ČEZ v nejbližší době ke zdražení. Kdy přesně přijde a jak bude vysoké však zatím není jasné.

Obecně řečeno, zatímco dosud spíše platilo, že fixace za předchozích podmínek se vyplatila, nyní to už tak jednoznačné není. Ačkoliv je zhola nemožné předpovědět budoucí vývoj cen, existuje jistá pravděpodobnost jejich poklesu, až poleví současné napětí. Pokud by v takové situaci zákazník kývl na fixaci, zbytečně by se „uvázal“ za vysoké ceny.

Raději už teď nepřibíráme

Na zákazníky, kterým nyní u společnosti ČEZ vyprší jejich dosavadní fixace, se podle Gazdíka vztahují jiné ceny. „Ceníky pro refixaci našich dosavadních zákazníků zůstávají stejné. Ceníky fixů pro nově sjednávané či nově fixované smlouvy ale musíme upravovat podle aktuální situace na trhu. Pokud si chce nový zákazník v tuto chvíli fixovat ceny elektřiny, tak pro něj musíme elektřinu na trhu zajistit,“ říká Gazdík.

Řada dodavatelů už přitom své ceny zvedla i u klasických ceníků. Podle kalkulačky na webu tzb-info.cz je nyní část alternativních dodavatelů o desítky procent dražší, než tradiční dodavatelé. Ani oni se však zdražení nemohou vyhnout. Cena na burze totiž v uplynulých týdnech vystoupala na rekordní hodnoty. Největší zdražení je zejména u dodávek na letošní zimu, pro další roky jsou ceny nižší, byť také stouply.

Většina rozumných dodavatelů pro své současné zákazníky nakupuje průběžně a s dostatečným předstihem. Teď je ale trh v pohybu. Energetický regulační úřad už prošetřuje dodavatele energií kvůli podezřelému ukončování fixací cen a předčasnému vypovídání smluv. Lidé se na úřad obracejí v souvislosti s chováním Bohemia Energy a Europe Easy Energy (ze stejné podnikatelské skupiny).

„Lidé si (u těchto dvou firem) stěžují nejenom na předčasné ukončení fixace ceny. Velkým otazníkem je také to, jakým způsobem tyto společnosti přesvědčují spotřebitele, aby z fixovaných produktů přešli na pohyblivé ceny určované burzou. To je totiž pravý opak jistoty, kterou nabízí fixace,“ říká předseda Rady ERÚ Stanislav Trávníček.

Mnoho klientů se proto rozhodlo přestoupit k jinému dodavateli. Kvůli zdání jistoty a stability pak volí často tradiční dodavatele, jako je ČEZ, E.On či PRE. Přesné počty nechtějí dodavatelé uvést, jde však o tisíce nových klientů denně. Obchodníci posilují kapacity na callcentrech, aby byli schopni vyřídit co nejvíce hovorů a požadavků.

„Ačkoli naše zákaznická linka pracuje na maximum, je hodně přetížená a nestačíme odbavovat požadavky klientů – a to platí jak o těch stávajících, tak těch potenciálních. Na nové klienty si bereme kontakty, abychom se jim mohli ozvat zpět. Klientům se ozýváme postupně, jelikož jsme požadavky zákazníků opravdu zahlceni, trvá to nyní delší dobu než obvykle, bavíme se v řádu minimálně několika pracovních dnů,“ říká vedoucí Střediska služeb zákazníkům v E.ONu Zdeněk Pošvář.

Někteří dodavatelé řeší situaci jiným způsobem. Například společnost MND přestala dočasně přijímat nové klienty, cílem je zajistit dlouhodobě udržitelné a stabilní podmínky. „Jakmile se situace na trhu uklidní, tak naši nabídku samozřejmě obnovíme,“ říká ředitel marketingu MND Jan Sýkora. Větší problém najít nyní nového dodavatele budou mít firmy, než domácnosti.

Klienti se nemusejí obávat, že o dodávky elektřiny kvůli jakýmkoliv problémům dodavatelů přijdou. Tuzemská legislativa je v tomto ohledu poměrně dobře nastavená, v krajním případě se o zákazníka podle zákona postarají dodavatelé poslední instance.

Okamura se zacyklil, proto neuspěl. Teď jsou tu „noví sekáči“, říká politolog

  • Nejčtenější

Za srážku vlaků únava nemohla, ukázalo šetření. Strojvůdce si chybu uvědomil

12. června 2024  11:51,  aktualizováno  12:33

Strojvedoucí havarovaného rychlíku RegioJet, v kterém minulý týden zemřeli v Pardubicích čtyři...

Slunce komplikuje výkupy z fotovoltaik. Dodavatelé začínají upravovat ceny

11. června 2024

Premium Počet solárních elektráren v Česku stále roste. Ve slunečných dnech je přebytků z fotovoltaik...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Z dvojích cen v Unii se zase stává téma. Nyní se proti nim bouří Nizozemci

9. června 2024

Dvojí ceny na společném evropském trhu začínají vadit už i Nizozemcům. Mnoho z nich jeho existenci...

Egypt sužují úmorná vedra. Pouštní země ukazuje, co čeká brzy i ostatní

12. června 2024

Ještě před několika desítkami let bylo v Egyptě v dubnu příjemné klima, lehce přes dvacet stupňů....

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Airbus rakouských aerolinek prolétl krupobitím. Bezpečně přistál i bez čumáku

10. června 2024  10:29

Nedělní let společnosti Austrian Airlines těsně před přistáním těžce poškodilo krupobití. Asi po...

Solár stočený do ruličky. Australští vědci představili ohebný a účinný panel

15. června 2024

Australská organizace vědeckého a průmyslového výzkumu CSIRO před pár týdny představila nový typ...

Neříkejte tomu etnický obchod aneb jak asijské obchody berou Ameriku útokem

15. června 2024

Asijské obchody s potravinami ve Spojených státech zažívají nebývalý rozmach. Už dávno necílí pouze...

Výrobci prosecca zažívají krušné časy. Bojí se, že chuť jejich vína se zhorší

15. června 2024

Déšť, přívaly zeminy, sucho, mráz nebo krupobití. Výrobci prosecca čelí extrémnímu počasí, které...

Tahle země není pro chudý. Nový Zéland opouští rekordní počet obyvatel

15. června 2024

Nový Zéland trápí v posledních letech odliv obyvatel. Hlavním důvodem jsou rostoucí životní...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Do Itálie se nevrátím, tady vše funguje lépe, říká dcera Petra Hapky

Dcera slavného českého hudebníka Petra Hapky (†70) Petra (41) žila od 3 let s matkou v italském Římě. Ve 29 letech se...

Koupil byt i s nájemníkem a zdražil o sedm tisíc. Chce výnos 4,5 procenta

Seriál Našel jsem si nájemní byt, ve kterém bydlím několik měsíců. Platím 17 tisíc korun za nájem a k tomu měsíční poplatky za...

Čekám na transplantaci, ale dám přednost mladým, říká herec Zdeněk Žák

Herec Zdeněk Žák (71) si nikdy moc nepřipouštěl své zdravotní problémy. Nemoci přecházel a k doktoru se nehnal, až...

Jen ať mě kritizují, moje šperky vydělávají, říká zpěvačka Lucie Bílá

Zatím jí to pořád zpívá, ale i Lucie Bílá (58) si uvědomuje, že jednou její kariéra skončí. Hlava ji z toho ovšem...

Za srážku vlaků únava nemohla, ukázalo šetření. Strojvůdce si chybu uvědomil

Strojvedoucí havarovaného rychlíku RegioJet, v kterém minulý týden zemřeli v Pardubicích čtyři lidé, si těsně před...