Čtvrtek 27. ledna 2022, svátek má Ingrid
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 27. ledna 2022 Ingrid

Módní byznys neopouštím. Blažek představil plán na obnovu firmy v insolvenci

  20:00
Oděvní firma Blažek Praha na sebe po Vánocích podala návrh na insolvenci. Svým věřitelům dluží bezmála 87 milionů korun. Majitel společnosti se však nevzdává. „Žádný konec se nekoná. Naopak. Čas, který jsme získali moratoriem jsme nepromarnili,“ říká Ladislav Blažek v rozhovoru pro iDNES.cz.

Ladislav Blažek, majitel české oděvní firmy Blažek Praha | foto:  Petr Topič, MAFRA

Českou značku pánské módy založil Ladislav Blažek v roce 1997, dodnes má desítky kamenných obchodů v České republice a prostřednictvím sesterské firmy i na Slovensku. 

Prodej se však v minulém roce prakticky zastavil kvůli vládním restrikcím a společnost se dostala do milionových dluhů. Po vyhlášeném moratoriu a insolvenci se Ladislav Blažek rozhodl pro reorganizaci firmy. „Pevně věřím, že se mi podnik podaří opět přivést k prosperitě,“ dodává.

Mohl byste stručně shrnout vývoj během roku a vyčíslit konkrétně propady tržeb? Proč se podle vás třeba z internetu nepodařilo získat víc?
Na konci února jsme uvedli do prodeje novou kolekci jaro/léto 2020, záhy na to přichází první lockdown. Všechny obchody jsme museli uzavřít, nová kolekce visela bez užitku v zavřených obchodech dlouhé týdny a hodnota zboží samozřejmě v čase klesá. Přišli jsme o celou jarní prodejní sezonu a výpadek tržeb dosáhl sto milionů korun.

Míra nejistoty byla ohromná a příprava krizových plánů nesmírně obtížná. Zkušenosti s obdobnou situací nikdo z nás neměl. Neprodleně jsme zahájili proces ekonomické restrukturalizace s cílem maximálního snížení nákladů napříč celou firmou.

Prodeje na e-shopu se zvýšily o desítky procent, ale má to své limity. Online prodej nemůže nahradit zážitek z nakupování. Zákazníci si chtějí osahat italské látky, ze kterých šijeme kolekce, využít doporučení personálu, vyzkoušet si různé kombinace oblečení a porovnat padnutí rozdílných velikostí. Využívají také našich krejčovských služeb, které nabízíme ve všech našich obchodech. Bohužel tento zákaznický servis žádný online prodej neumí zprostředkovat.

V létě jsme vyprodávali jarní kolekci za likvidační ceny a ekonomické ztráty se dále zvyšovaly. S mírným optimismem jsme čekali na září. Do prodeje jsme uvedli novou kolekci podzim/zima a téměř vzápětí udeřila druhá vlna pandemie a druhý lockdown na sebe nenechal dlouho čekat. Opět jsme měli všechny obchody zavřené. 

Ztráta podzimní sezony nám způsobila další výpadek tržeb téměř 150 milionů. V tuto chvíli bylo jasné, že restart podniku prostým dalším provozem nebude proveditelný a restrukturalizace našich závazků bude nevyhnutelná.

Na konci prosince vaše společnost podala návrh na insolvenci. Tříměsíční moratorium bylo jen oddálením konce, nebo je stále možnost firmu zachránit?
Celý podzim jsme vedli velmi intenzivní jednání s našimi věřiteli a vypracovali jsme precizní reorganizační plán, pro který jsme získali masivní podporu nadpoloviční většiny našich věřitelů v čele s Komerční bankou. Důležitá je výše a rychlost uspokojení jejich pohledávek. My jsme se domluvili na uspokojení z provozu ve výši nižších desítek procent po dobu následujících tří let. To je opravdu nadstandardní, protože v podobných případech se tento ukazatel pohybuje pouze v jednotkách procent.

Předschválená reorganizace

Předschválená (též předbalená) reorganizace je taková, na které se dlužník a jeho nejvýznamnější věřitelé dohodnou předem, ještě před zahájením samotného insolvenčního řízení.

Podle dosavadních informací jste požádali o reorganizaci (a soud ji v úterý povolil - pozn.red.) Jaké máte přesně plány?
Ano, konkrétně o předbalenou reorganizaci, a to díky masivní podpoře našich věřitelů, kteří podpisem hlasovacích lístků potvrdili, že hlasují pro přijetí našeho reorganizačního plánu a tím pro záchranu podniku. 

Plán má za cíl částečné uspokojení z provozu podniku po dobu tří let a v této souvislosti plánujeme uskutečnit především následující opatření. Jednak přizpůsobit obchodní model změnám nákupního chování a novým potřebám zákazníků. Proces přípravy a výroby kolekcí již nebude probíhat v tak velkém předstihu. Obrovský důraz bude na větší flexibilitu výroby a dodávek zboží a razantní snížení skladových zásob. Nutné bude další posílení online prodeje a optimalizace maloobchodní sítě co do počtu a velikosti prodejen. Budeme se muset chovat maximálně efektivně a ekonomicky, abychom dokázali maximalizovat naše hospodářské výsledky, které půjdou ve prospěch věřitelů.

Hledal jste tedy podporu i u svých věřitelů? Jak probíhala jednání s nimi?
Podporu nadpoloviční většiny našich věřitelů jsme získali už v průběhu moratoria. Další hlasovací lístky pro přijetí našeho reorganizačního plánu od zahraničních věřitelů jsou již na cestě. Podporu tedy máme obrovskou. Všichni naši obchodní partneři vyjádřili zájem o zachování vybudovaných a lety prověřených obchodních vazeb. 

Jak hodnotíte státní pomoc, byla pro vás užitečná, tak jak byla nastavená?
Částečná pomoc nakonec dorazila, jsme vděční. Nicméně zpoždění výplat státní pomoci bylo v řádech měsíců a administrativní zátěž spojená s podáváním žádostí byla doslova obrovská. Za velmi nešťastný považuji princip, kdy o podporu bylo možné žádat pouze zpětně, konkrétně až po vyplacení mezd nebo zaplacení nájmu.

Většinu prodejen máte v nákupních centrech. Jak probíhala během koronakrize jednání s nimi?
Až na výjimky velmi složitě a zdlouhavě. Na jaře to byla zákopová válka téměř bez komunikace. S postupem času se začalo zvolna jednat, ale uplatňovala se vyčkávací taktika, žádná rozhodnutí a když, tak jen krátkodobá. A teprve koncem roku pod tíhou okolností druhé vlny pandemie se rozeběhla konstruktivní jednání, která ještě nejsou zdaleka u konce, ale věřím, že se podaří vyjednat pro obě strany smysluplné podmínky, které umožní další společné fungování.

Na jaře o vaši společnost projevila zájem konkurenční Pietro Filipi, ta ovšem nyní také uvažuje o insolvenci. Jednáte s nějakými dalšími investory? S kterými, jak jsou jednání daleko?
Módní maloobchod patří celosvětově v souvislosti s koronavirovou pandemií mezi nejvíce zasažená odvětví. Investoři tedy přirozeně vyčkávají, až se krize přežene. Navíc momentálně panují diametrálně odlišné představy vlastníků a případných zájemců o podmínkách případného kapitálového vstupu a jeho ocenění.

Insolvence ovlivní i život vašich zaměstnanců, kteří pracují ve výrobě a v maloobchodě. Kolik jich v současné době máte a víte už, co s nimi bude dál? Jak jste to s nimi řešili?
Já se maximálně snažím svůj byznys udržet. Situaci máme stále pevně v rukou a společně s našimi věřiteli předpokládáme, že reorganizační plán úspěšně splníme, pandemie odezní, začne se opět normálně obchodovat a Blažek tady bude dalších třicet let. Zaměstnanci jsou tedy v bezpečí.

Jak jste poslední měsíce prožíval vy osobně? 
Samozřejmě ve velkém pracovním tempu. Absolutní prioritu mělo vše, co souvisí se záchranou podniku, především tedy jednání s věřiteli a intenzivní příprava reorganizačního plánu. 

31. srpna 2020

  • Nejčtenější

Do Česka poprvé připlula loď naložená uhlím z Austrálie. Má pomoci Ostravsku

Do Děčína v sobotu ráno poprvé připlula po Labi loď naložená černým uhlím z Austrálie, informovala Česká televize a...

USA domlouvají kvůli možné ruské invazi dodávky plynu do Evropy z Kataru

Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena vyjednává s Katarem o možných dodávkách zkapalněného plynu do Evropy....

Bitcoin padá a vyhlídky nejsou dobré. Zájem o rizikové investice klesá

Cena bitcoinu v pátek klesla pod hranici 39 tisíc amerických dolarů, což je v přepočtu asi 837 tisíc korun. Nejznámější...

V Británii krachují stovky stavebních firem. Poptávka po bydlení přitom stoupá

Postupný růst cen stavebních materiálů plus nedostatek kvalifikovaných pracovníků zapříčiněný brexitem způsobily, že...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Airbus a Boeing čelí nové konkurenci. Své dopravní letouny má Čína i Rusko

Duopol západních výrobců letadel Airbus a Boeing se ocitl pod tlakem. Ruské letadlo právě získalo potřebnou...

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

  • Další z rubriky

Budoucnost solárů? Na vodě! Plovoucí fotovoltaika dorazila do Česka

Premium První větší fotovoltaické elektrárny sklidily v Česku obrovskou kritiku. Nejen kvůli přepálené finanční podpoře, ale i...

Úředníci ztěžují vyplácení pomoci, podle finanční správy jde o výjimky

Někteří podnikatelé si stěžují, že finanční úřady zdržují, nebo dokonce zastavují žádosti o kompenzační bonus. Úředníci...

Většina zákazníků už poslední instanci opustila, někteří jsou však pasivní

Většina odběratelů energií v režimu dodavatele poslední instance z podzimní vlny pádů dodavatelů energií má už uzavřela...

Bydlení v Praze opět podražilo. Ceny nových bytů vzrostly o 30 procent

Cena nových bytů v Praze v posledním loňském čtvrtletí dosáhla téměř 138 tisíc korun za metr čtvereční. Meziročně...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mysleli, že mám miliony. A já žila na ubytovně, vzpomíná Nicol Lenertová

Premium Na biologického otce si Nicol Lenertová už nevzpomíná, jen říká, že byl pro ni i její mámu nebezpečný. Během dětství...

Survivor: Nahota i pomlouvání Pazderkové za jejími zády, že je labilní

Po odstoupení zpěváka Vojtěcha Drahokoupila kvůli psychickým potížím ze show Survivor se diváci dočkali i prvních...

Do Česka poprvé připlula loď naložená uhlím z Austrálie. Má pomoci Ostravsku

Do Děčína v sobotu ráno poprvé připlula po Labi loď naložená černým uhlím z Austrálie, informovala Česká televize a...

Devadesátky: Hlavně nehraj jako já, řekl Vetchý Bartošovi o společné postavě

Postavu Tomáše Kozáka v Případech 1. oddělení hraje Ondřej Vetchý. V mladší verzi policisty v Devadesátkách se proměnil...

Angelica: Mám ráda svoje prsa, i když ve 12 letech nebylo lehké se s nimi sžít

Burleska je vlastně teatrální striptýz, svlékání z krásných korzetových kostýmů. „Používáme spoustu peří, kostýmy jsou...