Úterý 26. ledna 2021, svátek má Zora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 26. ledna 2021 Zora

Módní byznys neopouštím. Blažek představil plán na obnovu firmy v insolvenci

  20:00
Oděvní firma Blažek Praha na sebe po Vánocích podala návrh na insolvenci. Svým věřitelům dluží bezmála 87 milionů korun. Majitel společnosti se však nevzdává. „Žádný konec se nekoná. Naopak. Čas, který jsme získali moratoriem jsme nepromarnili,“ říká Ladislav Blažek v rozhovoru pro iDNES.cz.

Ladislav Blažek, majitel české oděvní firmy Blažek Praha | foto:  Petr Topič, MAFRA

Českou značku pánské módy založil Ladislav Blažek v roce 1997, dodnes má desítky kamenných obchodů v České republice a prostřednictvím sesterské firmy i na Slovensku. 

Prodej se však v minulém roce prakticky zastavil kvůli vládním restrikcím a společnost se dostala do milionových dluhů. Po vyhlášeném moratoriu a insolvenci se Ladislav Blažek rozhodl pro reorganizaci firmy. „Pevně věřím, že se mi podnik podaří opět přivést k prosperitě,“ dodává.

Mohl byste stručně shrnout vývoj během roku a vyčíslit konkrétně propady tržeb? Proč se podle vás třeba z internetu nepodařilo získat víc?
Na konci února jsme uvedli do prodeje novou kolekci jaro/léto 2020, záhy na to přichází první lockdown. Všechny obchody jsme museli uzavřít, nová kolekce visela bez užitku v zavřených obchodech dlouhé týdny a hodnota zboží samozřejmě v čase klesá. Přišli jsme o celou jarní prodejní sezonu a výpadek tržeb dosáhl sto milionů korun.

Míra nejistoty byla ohromná a příprava krizových plánů nesmírně obtížná. Zkušenosti s obdobnou situací nikdo z nás neměl. Neprodleně jsme zahájili proces ekonomické restrukturalizace s cílem maximálního snížení nákladů napříč celou firmou.

Prodeje na e-shopu se zvýšily o desítky procent, ale má to své limity. Online prodej nemůže nahradit zážitek z nakupování. Zákazníci si chtějí osahat italské látky, ze kterých šijeme kolekce, využít doporučení personálu, vyzkoušet si různé kombinace oblečení a porovnat padnutí rozdílných velikostí. Využívají také našich krejčovských služeb, které nabízíme ve všech našich obchodech. Bohužel tento zákaznický servis žádný online prodej neumí zprostředkovat.

V létě jsme vyprodávali jarní kolekci za likvidační ceny a ekonomické ztráty se dále zvyšovaly. S mírným optimismem jsme čekali na září. Do prodeje jsme uvedli novou kolekci podzim/zima a téměř vzápětí udeřila druhá vlna pandemie a druhý lockdown na sebe nenechal dlouho čekat. Opět jsme měli všechny obchody zavřené. 

Ztráta podzimní sezony nám způsobila další výpadek tržeb téměř 150 milionů. V tuto chvíli bylo jasné, že restart podniku prostým dalším provozem nebude proveditelný a restrukturalizace našich závazků bude nevyhnutelná.

Na konci prosince vaše společnost podala návrh na insolvenci. Tříměsíční moratorium bylo jen oddálením konce, nebo je stále možnost firmu zachránit?
Celý podzim jsme vedli velmi intenzivní jednání s našimi věřiteli a vypracovali jsme precizní reorganizační plán, pro který jsme získali masivní podporu nadpoloviční většiny našich věřitelů v čele s Komerční bankou. Důležitá je výše a rychlost uspokojení jejich pohledávek. My jsme se domluvili na uspokojení z provozu ve výši nižších desítek procent po dobu následujících tří let. To je opravdu nadstandardní, protože v podobných případech se tento ukazatel pohybuje pouze v jednotkách procent.

Předschválená reorganizace

Předschválená (též předbalená) reorganizace je taková, na které se dlužník a jeho nejvýznamnější věřitelé dohodnou předem, ještě před zahájením samotného insolvenčního řízení.

Podle dosavadních informací jste požádali o reorganizaci (a soud ji v úterý povolil - pozn.red.) Jaké máte přesně plány?
Ano, konkrétně o předbalenou reorganizaci, a to díky masivní podpoře našich věřitelů, kteří podpisem hlasovacích lístků potvrdili, že hlasují pro přijetí našeho reorganizačního plánu a tím pro záchranu podniku. 

Plán má za cíl částečné uspokojení z provozu podniku po dobu tří let a v této souvislosti plánujeme uskutečnit především následující opatření. Jednak přizpůsobit obchodní model změnám nákupního chování a novým potřebám zákazníků. Proces přípravy a výroby kolekcí již nebude probíhat v tak velkém předstihu. Obrovský důraz bude na větší flexibilitu výroby a dodávek zboží a razantní snížení skladových zásob. Nutné bude další posílení online prodeje a optimalizace maloobchodní sítě co do počtu a velikosti prodejen. Budeme se muset chovat maximálně efektivně a ekonomicky, abychom dokázali maximalizovat naše hospodářské výsledky, které půjdou ve prospěch věřitelů.

Hledal jste tedy podporu i u svých věřitelů? Jak probíhala jednání s nimi?
Podporu nadpoloviční většiny našich věřitelů jsme získali už v průběhu moratoria. Další hlasovací lístky pro přijetí našeho reorganizačního plánu od zahraničních věřitelů jsou již na cestě. Podporu tedy máme obrovskou. Všichni naši obchodní partneři vyjádřili zájem o zachování vybudovaných a lety prověřených obchodních vazeb. 

Jak hodnotíte státní pomoc, byla pro vás užitečná, tak jak byla nastavená?
Částečná pomoc nakonec dorazila, jsme vděční. Nicméně zpoždění výplat státní pomoci bylo v řádech měsíců a administrativní zátěž spojená s podáváním žádostí byla doslova obrovská. Za velmi nešťastný považuji princip, kdy o podporu bylo možné žádat pouze zpětně, konkrétně až po vyplacení mezd nebo zaplacení nájmu.

Většinu prodejen máte v nákupních centrech. Jak probíhala během koronakrize jednání s nimi?
Až na výjimky velmi složitě a zdlouhavě. Na jaře to byla zákopová válka téměř bez komunikace. S postupem času se začalo zvolna jednat, ale uplatňovala se vyčkávací taktika, žádná rozhodnutí a když, tak jen krátkodobá. A teprve koncem roku pod tíhou okolností druhé vlny pandemie se rozeběhla konstruktivní jednání, která ještě nejsou zdaleka u konce, ale věřím, že se podaří vyjednat pro obě strany smysluplné podmínky, které umožní další společné fungování.

Na jaře o vaši společnost projevila zájem konkurenční Pietro Filipi, ta ovšem nyní také uvažuje o insolvenci. Jednáte s nějakými dalšími investory? S kterými, jak jsou jednání daleko?
Módní maloobchod patří celosvětově v souvislosti s koronavirovou pandemií mezi nejvíce zasažená odvětví. Investoři tedy přirozeně vyčkávají, až se krize přežene. Navíc momentálně panují diametrálně odlišné představy vlastníků a případných zájemců o podmínkách případného kapitálového vstupu a jeho ocenění.

Insolvence ovlivní i život vašich zaměstnanců, kteří pracují ve výrobě a v maloobchodě. Kolik jich v současné době máte a víte už, co s nimi bude dál? Jak jste to s nimi řešili?
Já se maximálně snažím svůj byznys udržet. Situaci máme stále pevně v rukou a společně s našimi věřiteli předpokládáme, že reorganizační plán úspěšně splníme, pandemie odezní, začne se opět normálně obchodovat a Blažek tady bude dalších třicet let. Zaměstnanci jsou tedy v bezpečí.

Jak jste poslední měsíce prožíval vy osobně? 
Samozřejmě ve velkém pracovním tempu. Absolutní prioritu mělo vše, co souvisí se záchranou podniku, především tedy jednání s věřiteli a intenzivní příprava reorganizačního plánu. 

31. srpna 2020

Daňové přiznání za rok 2020

Interaktivní daňové formuláře vám usnadní práci, protože umí vypočítat daně za vás. Termín pro odevzdání formuláře a úhradu daně za rok 2020 připadá na 1. dubna 2021.

  • Nejčtenější

Analytik: Evropa byla od blackoutu setiny. Bez ČR by to Rakousko nezvládlo

8. leden 2021 se mohl stát skutečným „černým dnem”. Evropě totiž hrozil blackout, tedy masivní výpadek dodávek...

Česká módní značka Pietro Filipi chce propustit všechny zaměstnance

Česká módní značka Pietro Filipi chce propustit všechny zaměstnance svých 23 obchodů. Podle poslední účetní závěrky ve...

Švédsko znervózňuje rostoucí příjmová nerovnost. Daně už není kam zvedat

Počet švédských milionářů od roku 2019 prudce roste, zatímco finanční situace ostatních obyvatel se příliš nelepší....

Železničáři zruší stovky přejezdů, řidiče čekají zajížďky

Od Nového roku se Správě železnic otevřela cesta, jak snadno, rychle a hromadně rušit železniční přejezdy. Jen během...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Gates koupil obrovské zemědělské pozemky. Experti řeší, co tam vznikne

Zakladatel Microsoftu a filantrop Bill Gates je podle informací zahraničních médií největším soukromým vlastníkem...

Poslali jste životopis a marně čekáte na reakci. Proč jiným odpovědí, ale vám ne

Premium Jak žádají o práci bílé límečky a jak ty modré? Na koho nasazují personalisté robota? A proč se zájemcům o práci z...

Malý stěhovák pro rodinu. Měřili jsme, který kombík je ten nejlepší

Premium Ve velkém testu jsme srovnali tři kompaktní kombíky, které mohou být alternativou populární octavie. Navíc nejsou tak...

Jak bude za času Vodnáře? Býci se dočkají lásky, dařit se bude Pannám

Premium Vládu na nebi si jednotlivá znamení zvěrokruhu předávají podle toho, jak do nich vstupuje Slunce, což bývá vždy kolem...

  • Další z rubriky

Síť Žabka nově nabízí ve svých prodejnách volně prodejné léky

Obchodní síť prodejen Žabka, která je součástí skupiny Tesco od ledna nabízí ve svých obchodech volně prodejná léčiva....

Rušíme pracovní dobu. Práce odkudkoli znamená vyšší kvalitu, říká šéf Avastu

Premium Kanceláře softwarové firmy Avast zejí prázdnotou a ani po skončení pandemie se zcela nezaplní. Společnost se zhruba...

Ministerstvu vyhořel server s covidovými programy. Zřejmě i část žádostí

Po opakovaných problémech a kolapsu opět funguje portál AIS MPO pro podávání žádostí o podporu pro podnikatele zasažené...

Vládě dochází čas na schválení kurzarbeitu, hrozí nárůst nezaměstnanosti

Utekly čtyři měsíce od chvíle, kdy ministryně práce a­sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) popsala návrh zákona o...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mamograf nádor neodhalil. Nechala jsem si vzít obě prsa, říká Kuklová

Michaela Kuklová prožívala před časem těžké chvíle. Po složité diagnostice karcinomu prsu, kdy sama cítila, že je něco...

Dara Rolins je po další plastice nosu. Mnozí fanoušci ji nepoznávají

Dara Rolins (48) se netají svým kladným vztahem k nejrůznějším kosmetickým úpravám. Ke zvětšení prsou a pravidelným...

Žiji s manželem v polyamorii. Jen o sex nejde, říká Těžká z dokumentu V síti

Terezu Těžkou (25) znají diváci jako jednu z hlavních představitelek náctiletých dívek v dokumentu o sexuálních...

Lucka je mou oporou. Ze synů hokejisté nejspíš nebudou, míní Plekanec

Tomáš Plekanec (38) a Lucie Šafářová (33) promluvili o sportovním nadání dcery Leontýnky i o plánované svatbě. Bývalý...

Analytik: Evropa byla od blackoutu setiny. Bez ČR by to Rakousko nezvládlo

8. leden 2021 se mohl stát skutečným „černým dnem”. Evropě totiž hrozil blackout, tedy masivní výpadek dodávek...