Piráti aktivizovali příznivce a uspořádali happening k autorskému právu

  19:15aktualizováno  19:15
Zhruba stovka lidí se v neděli na pražském Palackého náměstí zúčastnila pirátského happeningu proti některým ustanovením evropské směrnice o autorském právu. Podle Pirátů by nová směrnice mohla vést k omezení svobody na internetu. Vydavatelé mají za to, že cenzura nehrozí a ustanovení by naopak mělo narovnat podmínky na trhu, které nahrávají technologickým gigantům.

Piráti svolali na neděli 26. 8. demonstraci proti některým ustanovením evropské směrnice o autorském právu. | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Směrnice Evropského parlamentu a Rady o autorském právu na jednotném digitálním trhu obsahuje podle Pirátů dva velmi problematické články. Článek 11 doporučuje členským státům zavést daň z odkazu, který vydavatelům umožní vyžadovat poplatek za pouhý odkaz nebo náhled na článek. 

„Článek 11 má zajistit to, aby platformy typu Google News, Facebook, Twitter nebo i český Seznam přinášející odkazy s náhledy článků platily vydavatelům poplatek,“ řekl v nedělí na happeningu poslanec Tomáš Martínek (Piráti).

Ať se Google a Facebook podělí s médii o příjmy z reklam, velí europoslanci

Podle něj by se však nejspíš snížil zisk samotných vydavatelství, pokud by se tyto velké platformy rozhodly odkazy například na zpravodajské servery nezveřejňovat. Na druhou stranu náklady na tvorbu obsahu nesou vydavatelé, většinu příjmů ze související internetové reklamy spolykají technologické firmy, jako jsou zmiňovaný Google nebo Facebook.

V některých zemích EU již proběhly individuální pokusy, jak problematiku řešit. V Německu zástupce tamních vydavatelů tiskovin (VG Media) usiloval o zpoplatnění odkazů ve vyhledávačích. Když ale Google pohrozil, že nebude na příslušná média odkazovat vůbec, vydavatelé se zalekli a ustoupili od svých požadavků. Ukázalo se tak, že ani země velikosti Německa na internetové obry sama nestačí. Proto se nyní politici snaží nastavit pravidla pro celou Unii. Europarlament by měl směrnici projednávat zhruba v polovině září.

Piráti na straně digitálních gigantů

Fotogalerie

Unie vydavatelů má za to, že Piráti obdobnými protesty zvedají hlasy proti zlepšení autorské ochrany interpretů, skladatelů, producentů filmového nebo televizního obsahu, ale také proti všem vydavatelům a nakladatelům. „Vědomě tak nadále podporují zájmy technologických gigantů - společností Google, Facebook a dalších digitálních platforem,“ uvedl výkonný ředitel Unie Václav Mach.

„Článkem 11 vůbec není postiženo užití vydavatelského obsahu pro osobní potřebu. Nejedná se tedy o žádnou „daň z odkazu“, jak se snaží odpůrci práva vydavatelů záležitost simplifikovat, aby se zalíbili široké veřejnosti,“ doplnil Mach.

V minulosti návrh podpořil například europoslanec Pavel Svoboda (KDU-ČSL). Evropská úprava autorského práva podle něj „ustrnula někde kolem roku 2000 na technologiích jako je satelitní nebo kabelové vysílání“, ale na šíření děl chráněných autorskými právy připravena není. „A právě to je cílem této směrnice - tedy přizpůsobit právo internetovému prostředí,“ řekl na začátku července Svoboda. Podle něj nelze vyloučit, že směrnice v některých oblastech může představovat určitá omezení proti současnému stavu. „Nejde ale o cenzuru,“ zdůraznil.

Kdo bude kontrolovat obsah?

Článek 13 pak podle Pirátů představuje ještě větší riziko a nutí poskytovatele služeb, jako je Google nebo různá diskusní fóra, kam lze ukládat data, k aktivní kontrole souborů oproti centrální databázi autorských děl. Tento požadavek podle nich v podstatě předpokládá zavedení automatizovaných filtrů, které si malé firmy nebudou moci dovolit zprovoznit.

Fake news neumíme definovat. Stát by neměl cenzurovat zprávy, říká expertka

Výklad navrhované směrnice Piráty a dalšími kritiky je podle výkonného ředitele Unie vydavatelů Václava Macha nepravdivý. Ve stávajícím návrhu je totiž uvedeno, že kontrola by probíhala způsobem, který je přiměřený a účinný, přičemž se mimo jiné zohlední povaha služeb, dostupnost technologií a jejich účinnost s ohledem na technologický vývoj. Návrh by tudíž měl zohledňovat možnosti menších společností. Reforma podle Macha usiluje o nastolení rovnováhy mezi zájmy všech stran zapojených do hodnotového řetězce na internetu.

Nedělní demonstrace v Praze byla součástí happeningu, který Piráti k tematice evropské směrnice uspořádali na celoevropské úrovni. V minulosti své sympatizanty například vyzvali k hromadnému zasílání emailů evropským poslancům. V nich kritizovali výše zmíněné body směrnice o autorském právu.

Autoři: ,

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Z Prahy do Brna autem na baterky. Jedno nabití elektrickému golfu nestačilo

Volkswagen e-Golf

Budoucnost automobilismu? Zatím ne. MF DNES zkoušela, jak se žije s elektrickým golfem. Ve městě funguje obstojně, ale...

Nezaúčtoval koláč, dostal pokutu 11 tisíc. Soud se teď prodejce zastal

293 milionů účtenek se již do včerejška vydalo.

Soud se zastal prodejce, který nevystavil EET účtenku za desetikorunový koláček. Místo původní pokuty 11 tisíc korun...

Češi prodali radar na nespokojené klienty. Mění call centra po celém světě

Ilustrační snímek

Čeští investoři v čele s Jakubem Havrlantem prodávají zlaté startupové vejce jménem Brand Embassy. Úspěšný nástroj péče...

Cibule z konce světa. České řetězce ji vozí 18 000 km z Nového Zélandu

Cibule z konce světa. Řetězce nakupují zeleninu až na Novém Zélandu.

Cibule z Řecka, Egypta, ale i z Nového Zélandu, nejvzdálenější země na planetě od České republiky. Tuzemské řetězce...

Další z rubriky

Poctivci doplatí na flákače a simulanty, tvrdí šéf Hospodářské komory

Prezident Hospodářské komory ČR Vladimír Dlouhý

Na 31. celostátním sněmu Hospodářské komory ČR její šéf Vladimír Dlouhý ostře kritizoval odbory. Na zasedání 250...

Na skládkách končí tisíce tun jídla. S vyhazováním bojují hlavně řetězce

Pracovnice Tesco třídí potraviny, které obchodní řetězec věnuje do potravinové...

Snižujte potravinový odpad, radí Evropská unie. Kolik ho vzniká a kdo se na jeho vytváření nejvíc podílí, však zatím...

Vepřové maso dovezené do Česka je 10 dní staré, říká Jandejsek

Ilustrační snímek

Česko musí vykrývat čím dál větší množství spotřeby vepřového masa dovozy. Levné maso do České republiky míří zejména...

Najdete na iDNES.cz