Pálava: krásný zimní přechod nejmenších moravských hor

Symbol jihomoravského horkého slunce Pálava posypaný sněhem je nevšední zážitek, který se nenabízí každý den a dokonce ani každý rok. Na poněkud netradiční zimní přechod Pálavy nastal v těchto zimních dnech ten pravý čas.
Dívčí hrad z Děvína

Dívčí hrad z Děvína | foto: Martin Janoška, pro iDNES.cz

Na samém jihu Moravy se vypíná miniaturní vápencový masiv Pálava. Dosahuje výšky pouhých 549 m, nad okolní nížinu se však vypíná tak výrazně, že silueta vytváří charakteristickou krajinnou kulisu širokému okolí. Zájem o Pálavu je obrovský na přelomu jara a léta, kdy všude kolem všechno kvete a bzučí, a taky na podzim, když v bečkách dozrává burčák.

V zimě se Pálava z turistického povědomí vytrácí – lyžařské vleky tu nejsou a pro běžky jsou vápencové kopečky vzhledem ke své značné členitosti a skalním partiím nesjízdné.

Na Pálavu nechodí ani v zimě lidí zrovna málo, je tady však mnohem více prostoru vychutnat si unikátní přírodu tichou a klidnou.

Vzhůru na Děvín

Celým minipohořím prochází z Dolních Věstonic na severu do Mikulova na jihu červeně značená trasa v délce 12 km, která se dá procházkovým tempem zvládnout v pohodě za jeden den. Nevýhodou je, že trasa vede v některých úsecích po silnici, což se však dá docela dobře eliminovat jinými variantami pochodu po značených nebo i neznačených cestách.

Tradičním východiskem k návštěvě Pálavy jsou Dolní Věstonice nebo Pavlov na úpatí Dívčího hradu. Výstup k hradbám zabere z obou vesnic necelou hodinu. Pevnost vznikla ve 14. století jako pomezní hrad, za třicetileté války ji zbořilo švédské vojsko. Dnes zaujme především zachovalým zdivem hlavního paláce, klenutým sklepením a téměř leteckým pohledem na Pavlov a dolní Novomlýnskou nádrž na řece Dyji.

Sirotčí hrad nad Klentnic

Vyhlídka z Děvína na Dolní Novomlýnskou nádrž

Zasněženým lesem se vine od Dívčího hradu cesta vzhůru na nejvyšší vrch Děvín (549 m) zvýrazněný televizní retranslační věží. Nahoře bývají hodně odlišné sněhové i teplotní podmínky než dole na úpatí, kde příroda v okolí vinohradů může připomínat předjaří. Nenechte se proto překvapit studeným větrem ani sněhovými závějemi.

Vrcholové partie Děvína jsou místem, odkud se otevírají krásné pohledy do dálky. Za jasného počasí dohlédnete až na Slovensko k Bílým a Malým Karpatům, na opačné straně rozeznáte chladící věže atomové elektrárny Dukovany a bělostné paneláky brněnské aglomerace. Vyplatí se sem vyjít brzy ráno, třeba i na východ slunce a pozorovat ranní hru stínů nad jihomoravskými rovinami. Také odtud nejsou moc daleko Alpy, takže za dobré dohlednosti je docela reálné je spatřit.

Pálava z Tabulové hory

Soutěskou na Sirotčí hrádek

Po prudkém sestupu z Děvína se ocitnete na rozcestí Soutěska, pojmenované podle výrazné skalní stěny kousek opodál. Masivem Pálavy směrem na jih do obce Klentnice vedou ze Soutěsky dvě cesty. Kratší červená je vcelku nezajímavá – prochází vzrostlým lesem a ústí na silnici. Poutavější, avšak delší je modrá kolem skalního útesu Martinka. Tato trasa prochází úbočím masivu Kotle otevřenou krajinou okrajem luk a pastvin a mezi efektními vápencovými skalisky. Obě cesty se spojují před obcí Klentnice, nad níž se vypíná další perla Pálavy – zřícenina Sirotčího hradu.

Sirotčí hrad nad Klentnicí postavený na dvou bělostných vápencových útesech je snad ještě hezčí než Dívčí hrad nad Pavlovem. Má podobnou historii jako blízký soused – nejdříve sloužil jako strážní pomezní hrad, nakonec ho zničili a vyplenili Švédové na sklonku třicetileté války. Také od jeho hradeb se otevírá krásný rozhled – především na masiv Děvína.

Ještě hezčí podívanou nabízí nedaleká Tabulová nebo taky Stolová hora (459 m), přes kterou prochází červeně značená magistrála Pálavou do 5 km vzdáleného Mikulova.

Vápencová stěna Soutěska

Vyhlídka z Tabulové hory směrem k jihozápadu

Po starých značkách na Svatý kopeček

Z Tabulové hory sestupuje červená magistrála na silnici, po níž míří již vcelku nezajímavým terénem do Mikulova. Pokud někde doma najdete starou mapu Pálavy, zjistíte, že do Mikulova vedla i jiná, zajímavější turistická cesta, dnes již bohužel zrušená. Vydat se po ní můžete i dnes, jelikož je orientačně nenáročná a neprochází žádným zakázaným územím.

Z Tabulové hory se tedy vraťte zpět pod Sirotčí hrádek k fotbalovému hřišti a od něj krátce sestupte do horní části Klentnice k parkovišti. Polní cesta kolem hřbitova vás odtud nasměruje k východu do polí jakoby pryč od Pálavy. Díky tomu se vám po chvíli při zpětném pohledu představí v neobvyklých a neokoukaných siluetách. Modré značky kdysi vedly polňačkou až k okraji lesa pod Starou horou, kde se stočily na jih k zahrádkářské kolonii na mikulovském severním předměstí u Mariánského mlýna. Nádhernou tečkou za celým přechodem Pálavy je hora Svatý kopeček (363 m), kam značky od Mariánského mlýna zrušeny nebyly, pouze se přemalovaly z červené na dnešní modrou barvu.

Pálavské zimní kontrasty

Červeně značená magistrála Pálavou

Úchvatný Svatý kopeček se vypíná přímo nad Mikulovem a tvoří nejjižnější výběžek Pálavy. Zdobí ho 14 skulptur křížové cesty, barokní kaple Božího hrobu na půdorysu řeckého kříže a barokní kostel z bílých kamenných kvádrů italského typu. Úchvatný, téměř letecký pohled je odtud na městskou památkovou rezervaci Mikulov s majestátním zámkem.

Pokud vám zbude čas a síly, je možné na úpatí Svatého kopečku ukončit jeden a zahájit nový, neméně poutavý výlet. Tentokrát po mikulovských vinárnách a hospůdkách...

Může se hodit

Jeskyně Na Turoldu

Pokud byste do Mikulova scházeli po červené magistrále, pak narazíte na největší pálavskou jeskyni Na Turoldu, která se nachází v opuštěném lomu na severním okraji města. Jeskyně o délce chodeb více než 2 km má zcela neobvyklou výzdobu – krápníky v podstatě chybí, vápnitý sintr vytváří na stěnách jakoby zkamenělou pěnu, hrášky, keříčky, perly. Nejnižší patra jsou trvale zaplavena vodou, jejíž hladina kolísá až o 10 m a vytváří charakteristická tyrkysová jezírka. Otevírá se ale až v dubnu.

Přístup
Dobře přístupným místem Pálavy je město Mikulov, kam jezdí autobusové spoje z Brna, Znojma a Břeclavi. Spojení do Pavlova a Dolních Věstonic je o víkendech velmi sporadické, takže je většinou nutné šlapat 5–8 km po silnici do (nebo z) Popic, kam jezdí vlak. Parkoviště vhodná pro okružní výlety Pálavou jsou na několika místech v Klentnici.

Přechod Pálavy
Popice, žel. zast. – Strachotín, 3 km (červená) – Dolní Věstonice, 5 km (červená) – Dívčí hrad, 7 km (červená) – Děvín, 8 km (červená) – Soutěska, 9 km (červená) – Klentnice, 11 km (červená) – Sirotčí hrad, 12 km (červená) – Tabulová hora a zpět, 13 km (červená) – Klentnice, 14 km (neznačeno) – Stará hora, 16 km (neznačeno) – Mariánský mlýn, 18 km (neznačeno) – Svatý kopeček, 20 km (modrá) – Mikulov, 21 km (modrá).

Mapa
KČT 1 : 50 0000 č. 88 – Pavlovské vrchy a Dolní Podyjí

Autor: , pro iDNES.cz

Nádraží Praha Vršovice

  • Nejčtenější

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  26.4 17:01

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Jako v pohádce. Japonský park pokryly koberce modrých květů hajniček

23. dubna 2024  14:43

Turisté z celého světa míří v těchto dnech do veřejného parku Hitači na ostrově Honšú. Na 350...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Chmury otce Fouras. Pevnosti Boyard hrozí zkáza, ničí ji nápory vln

21. dubna 2024  12:36

Pevnost Boyard, která se stala dějištěm populární televizní soutěže, ohrožují rozmary počasí. Kvůli...

Biologické zbraně, hadi a plyn. Ostrovy, které jsou plné podivností

20. dubna 2024

Některé byste nejspíš ani vidět nechtěli, jiné zase vidět nesmíte. Další mizejí z atlasů, objevují...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Velká čínská zeď začíná dračí hlavou v moři. K vidění je v Laolongtou

22. dubna 2024

Žíznivý drak přistál na břehu moře, aby se napil vody. Křivky jeho nekonečného těla dál opisují...

Český výletník: Kde Československo nezaniklo. Hranice roztrhala dvě obce

27. dubna 2024

Vždycky mě lákalo vidět, jak vypadá osada Sidonie na Zlínsku, jejíž část se „stěhovala“ na...

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  26.4 17:01

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Nevzdávejte cestovatelská předsevzetí. Jaro jen ten pravý čas procestovat Evropu

26. dubna 2024

Advertorial Evropské metropole jsou známé tím, že jsou v létě plné turistů. Předběhněte je a vydejte se na...

Poutní místa v Česku zažívají renesanci, říká autor populární knihy

26. dubna 2024

Lidé stále častěji hledají lokality, kde mohou uniknout před dnešním komplikovaným světem. Návod na...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Hello Kitty slaví padesátiny. Celý svět si myslí, že je to kočička, jenže není

Kulatý obličej se dvěma trojúhelníkovýma ušima, drobný čumáček, vousky a červená mašle na uchu. Taková je Hello Kitty,...