Pohádky stranou, tady prskala láva. Výlet na unikátní sopky u Jičína

Spojovat město pohádek a bránu do Českého ráje se sopkami napadne asi málokoho. Přitom v blízkém okolí Jičína skutečně vystupuje několik výrazných, avšak veřejnosti nepříliš známých kopců, při jejichž bližší prohlídce zaplesá srdce nejenom vulkanologa.
Lomy rozřezaný sopečný vrch Veliš

Lomy rozřezaný sopečný vrch Veliš | foto: Martin Janoška, pro iDNES.cz

Jičínské sopky nebo též jičínské vulkanické pole vytváří pozoruhodný fenomén české přírody. Pokud se s ním chcete blíže seznámit, pak začněte na vrchu Veliš (429 m) jižně od Jičína, na němž stojí zdaleka viditelná a poněkud tajuplně vyhlížející věžovitá stavba z pálených cihel.

Masív kopce se zaniklým středověkým hradem tu rozřezávají impozantní rokle starých lomů na čedič.

Královský hrad, z něhož nic nezbylo

Na základě dnes jen velmi skromných stavebních zbytků je opravdu obtížně představitelné, že na kopci Veliš stával po několik staletí jeden z nejvýznamnějších hradů ve východních Čechách.

Dokonce to byl hrad královský a mezi jeho majitele patřil například Jan Lucemburský, Vartenberkové, Jiří z Poděbrad nebo Albrecht z Valdštejna. Od roku 1500 zde byla sto let uchována basilejská kompaktáta.

Během třicetileté války Veliš neúspěšně dobývali Švédové. V roce 1658 se dostal rozhodnutím císařské rady na seznam hradů určených k demolici, aby nemohl sloužit jako opěrný bod nepříteli.

O další zkázu se pak rychle zasloužili obyvatelé okolních obcí, jimž ruiny sloužily jako zdroj levného a kvalitního kameniva. Největší pohromou pro hrad a celý kopec se však staly rozrůstající se čedičové lomy.

Počátky dobývání kamene sahají údajně až do 17. století. Archeologové vykopali na Veliši nálevkovité poháry z pozdní doby kamenné a předměty z mladší doby kamenné.

Lomy rozřezaný sopečný kužel

Sopečný vrch Veliš vznikl v mladších třetihorách tzv. freatickými erupcemi, při nichž nedocházelo k vystřikování ani výlevům lávy, ale vyvrhování jemnozrnných sopečných produktů v podobě popela, prachu a písku. Jejich navršením se vytvořil tufový kužel, zpevněný zevnitř prostupujícími čedičovými žílami.

Vrch Veliš nad Podhradím

Čedičové žíly chránící kopec miliony let před destrukcí přírodních sil se staly s příchodem nové doby jeho zhoubou. O černý houževnatý kámen byl v širokém okolí velký zájem. Používal se ke stavbě silnic a taky například k dláždění jičínského náměstí. Těžilo se povrchovými jámami i podzemními štolami, o čemž svědčí dodnes zřetelně viditelné zbytky výklenků a převisů. Největšího rozsahu těžba dosáhla v 19. století.

Vytěžením žil a spojením jednotlivých kutisek vznikly vertikální prohlubně v podobě mohutných úzkých roklí se stěnami vysokými místy i více než 30 metrů. Systém těchto pozoruhodných propastí téměř úplně rozřezal masív kopce a málem způsobil jeho zánik. Zároveň ale nabídly názorný průřez velišskou sopkou.

Trigonometrický bod TB 17

Záchranou Veliše se stal trigonometrický bod TB 17, který byl na vrchol situován roku 1879. Díky němu musela být další těžba čediče úředně zastavena a vrchol tak byl uchráněn od celkového zničení. TB 17 dnes patří k bodům geodetických základů ČR a od roku 1942 jej označuje cihlový observační pilíř, připomínající zdálky svým vzhledem starý tovární komín nebo tajuplnou nedokončenou rozhlednu. Stavba z pálených cihel o výšce 10,5 m patří mezi technické památky České republiky a je kolem ní vyhlášeno ochranné pásmo.

Zbytky hradu Veliš a observační pilíř z roku 1942

Z vrcholu Veliše se otevírá nádherný pohled na město Jičín a krajinu v okolí. Za příznivé dohlednosti jsou viditelné další body původně zanesené v geodetické síti: Ještěd, Sněžka, Bezděz, Kunětická hora, Zvičina.

Výstup na Veliš z vesničky Podhradí po žluté turistické značce je sice krátký, avšak v závěrečných partiích mimořádně strmý. Pohyb na vrcholu vyžaduje vzhledem k příkrému srázu do propasti bývalého lomu značnou opatrnost.

Freatické erupce jičínských sopek

Vznikají tehdy, když se vystupující magma dostane do styku s podzemní či povrchovou vodou. Extrémně rychlé zahřátí způsobuje vznik silně přehřátých vodních par, což vede k roztrhání lávy i okolních hornin na drobné fragmenty a k jejich rozmetání do okolí. Pokud freatická erupce probíhá v mělkovodním prostředí (jezero, bažina) a její energie je ochlazováním zmenšována, může se z vyvrhovaných drobných fragmentů vytvořit tufový kužel.

Prohlídka starých lomů je vhodná právě v jarním období, kdy zde ještě nebují vegetace.

Další jičínské vulkány: Dubolka a Zebín

V případě, že by se vám rozřezaný kopec Veliš zalíbil, pak existuje jeho obdoba vzdálená 7 km severozápadním směrem. Jmenuje se Dubolka a nachází se poblíž hlavní silnice Jičín – Sobotka.

Jámový lom prořezávající nenápadný sopečný kužel Dubolky má podobu impozantního kaňonu se stěnami až 30 m vysokými. Působivé skalní stěny doplňuje zbytek ražené štoly v podobě malého skalního tunelu a uměle vytvořené skalní okno spojující dvě dříve oddělené lomové jámy.

Bohužel vše je nesmírně zarostlé, takže uprostřed vegetačního období je tudy obtížné vůbec projít, natožpak něco vidět. Na Dubolce se dobýval nepříliš kvalitní kámen z čedičové žíly lidově nazývaný hasák nebo taky babina. Těžba skončila počátkem 20. století.

Sopečné návrší Dubolka

Sopečný vrch Zebín nad Valdicemi

Mnohem nápadnější než Dubolka je impozantní Zebín (399 m) vypínající se v podobě útlého kužele nad valdickou věznicí. I tady objevíte terénní jizvu v podobě vytěžené lomové jámy, za pozornost však stojí spíše kopec jako takový. Jeho příkré svahy pokrývají stepní trávníky, křoviny a staré třešňové sady. Vystupují zde rovněž drobné skalky a sutě. Výživný i výhřevný čedičový podklad a izolovaná poloha lokality umožňuje rozvoj teplomilných rostlinných společenstev.

Působivá je rovněž kaple sv. Maří Magdaleny, která vznikla na vrcholu Zebína roku 1700 z iniciativy kartuziánské řádu v nedalekých Valdicích. Roku 1968 si ji vybrali vojáci Sovětské armády coby vhodný objekt pro umístění vysílačky.

Později sloužila také jako střelecký terč vojenského prostoru pod Zebínem. Zdevastovaný objekt prošel roku 2004 rekonstrukcí a o dva roky později byl opět slavnostně vysvěcen.

červená značka - Veliš, modrá značka - Dubolka, zelená značka - Zebín

červená značka - Veliš, modrá značka - Dubolka, zelená značka - Zebín

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

Může se hodit

Jak se tam dostat
Popisované lokality leží v blízkosti urbanizovaného Jičína. Představují náměty na nenáročné vycházky a do jejich těsné blízkosti lze přijet veřejnou dopravou nebo autem. Jestliže chcete spojit poznávání se sportem a pohybem, pak je nejlepším řešením zvolit jako přibližovadlo mezi popisovanými místy kolo.

Mapa
1 : 50 000 KČT č. 19 – Český ráj

Autor: , pro iDNES.cz

Nádraží Praha Vršovice

  • Nejčtenější

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  25.4 16:08

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Unikátní přírodní úkaz na Litovelsku: povodně protrhly meandr řeky Moravy

19. dubna 2024  13:10

Odborníci z Agentury ochrany přírody a krajiny (AOPK) a vědci z katedry geoinformatiky Univerzity...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jako v pohádce. Japonský park pokryly koberce modrých květů hajniček

23. dubna 2024  14:43

Turisté z celého světa míří v těchto dnech do veřejného parku Hitači na ostrově Honšú. Na 350...

Chmury otce Fouras. Pevnosti Boyard hrozí zkáza, ničí ji nápory vln

21. dubna 2024  12:36

Pevnost Boyard, která se stala dějištěm populární televizní soutěže, ohrožují rozmary počasí. Kvůli...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Biologické zbraně, hadi a plyn. Ostrovy, které jsou plné podivností

20. dubna 2024

Některé byste nejspíš ani vidět nechtěli, jiné zase vidět nesmíte. Další mizejí z atlasů, objevují...

Nevzdávejte cestovatelská předsevzetí. Jaro jen ten pravý čas procestovat Evropu

26. dubna 2024

Advertorial Evropské metropole jsou známé tím, že jsou v létě plné turistů. Předběhněte je a vydejte se na...

Poutní místa v Česku zažívají renesanci, říká autor populární knihy

26. dubna 2024

Lidé stále častěji hledají lokality, kde mohou uniknout před dnešním komplikovaným světem. Návod na...

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  25.4 16:08

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

VIDEO: Nahlédněte do Indie očima české poutnice hnutí Hare Krišna

25. dubna 2024

Indická republika je sedmá největší a s více než miliardou obyvatel jednou z nejlidnatějších zemí...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...