Adrenalin, který není pro každého. Úžasnými ferratami na slovenskou sopku

Málo známé a nepříliš navštěvované středoslovenské pohoří Vtáčnik nabízí lahůdku pro fajnšmekry. Vysoko nad jednu z dolin nebo na hlavní hřeben lze vystoupat netradičně zajištěnými cestami. Zavedou vás na Hrádok nad kaňonem Bystričianské doliny a pak na vulkanický vrchol Velký Grič (971 m) nad Handlovou.
Skalní amfiteátr Hrádku

Skalní amfiteátr Hrádku | foto: Jiří Sladkýpro iDNES.cz

Srovnání s alpskými ferratami asi není v tomto případě až tak na místě, ale adrenalinu si na nich lze užít víc než dost. Zvlášť druhá z nich je chvílemi bez nadsázky podobně dramatická jako zajištěné úseky v Alpách. Zvládnete ji bez zvláštních pomůcek, ale jistě s bušícím srdcem a snad i staženým hrdlem.

Na rozdíl od stoupání po kramlích a žebřících zde máte v rukou řetěz a na něm teprve ukážete, co umíte. Pro nepřipravené to může být nečekaný oříšek.

Vtáčnik je druhým nejvyšším vulkanickým pohořím na Slovensku. Zároveň nejzápadnějším. Třetihorní stratovulkán chrlil a rozléval lávu i vrstvy sopečného popela a jeho stopy jsou v krajině dodnes poznat.

Nejpůsobivější památku na bouřlivou minulost představují skalní výchozy, izolovaná skaliska či menší skalní města.

Impozantní až sto metrů vysoké andezitové stěny mají na Slovensku jen sotva obdobu. Ztuhlé lávové proudy si oblíbili skalní lezci a díky nim mají i běžní návštěvníci příležitost zažít něco, co se skalnímu lezení vzdáleně podobá. Technické pomůcky, řetězy a žebříky instalovali ve Vtáčniku lidé z horolezecké party.

Hrádok – ferrata pro děti

Za první zajištěnou cestou zamíříme na západní okraj pohoří. Trasa s umělými pomůckami slouží k snadnějšímu a rychlejšímu sestupu lezců ze stěny. Už řadu let je totiž Hrádok známý jako nejlepší slovenská lezecká oblast, samozřejmě po Tatrách.

Dvanácť mníchov

Stometrová, většinou zcela kolmá stěna v délce několika stovek metrů je zčásti přirozeným odkryvem lávového proudu, zčásti umělá jako pozůstatek těžby v lomu. Nesmí vás překvapit, že při výstupu nebo za odpočinku na horních partiích Hrádku kolem vás každou chvíli projdou lezci s helmami u pasu a chrastící spoustou karabin a kovových pomůcek.

Hned na konci stěny na vás čeká první z řady žebříků. Strmý výstup usnadňuje několik řetězů na místech, kde trasa prochází skalními pilíři. Ale na její zdolání nepotřebujete speciální vybavení. Technické úseky jsou krátké a celý zhruba stometrový výšvih zvládnou s pomocí dospělých i děti.

Příkrý hlinitý a kamenitý terén je ovšem zrádný a kluzký i za sucha, a tak zvlášť cesta dolů, jak už to bývá, může být pro někoho problematická. Po pěti až patnácti minutách podle výkonnosti jste nahoře na skalní hraně. A co vás za odměnu čeká, je z kategorie nej!

Krajinné panorama Hrádku patří k nejúchvatnějším místům na Slovensku. Dvojitý kaňon s náručí zeleně v hloubce a věncem skalních výchozů vytváří podobu amfiteátru. Jednoznačně nejmagičtější místo celého pohoří dokáže na dlouho nabít energií.

Hrádok. Nástup na cestu

Kaňonem na Hrádok

Při pohledu z kamenného balkonu se tají dech nad propastí pod vámi. Vyhlídka odtud je přímo stvořená k meditaci: s borovicemi na strmých skalách jako z čínských hor poustevníků a básníků, malířů a filosofů. Jen ty upravované chodníky se spoustou schodů tady nahradily žebříky.

K romantické atmosféře přispějí křivolaké duby a k nim nezvykle jalovce. Nostalgickou atmosféru si vychutnáte právě teď na podzim, kdy jsou bukové a javorové lesy plné teplých a zářivých barev. Seskupení skalních věží, přímo sousoší, nese příznačný název Dvanáct mníchov.

Nejimpozantnější je ovšem Velká skala naproti Hrádku se skalní jehlou zvanou Dračí zub. Podobná štíhlá věž Strážce doliny se vypínala kdysi v místech dnešního opuštěného lomu, než padla za oběť těžbě.

Malé Tatry

Z Bystričianské doliny se přenesme na východ Vtáčniku. Kolem města Handlové se to ježí homolemi a kužely, až si připadáte jako ve skutečné v krajině sopek. Nejde o pravé sopky, jaké známe třeba ze středomořských ostrovů nebo z Islandu, ale o vypreparované přívodní kanály, kudy proudilo magma na povrch.

Mezi sopečnými útvary vyniká originálně tvarovaný Velký Grič (971 m n. m.), pro domácí Kric. Díky své východní stěně získal vrch podobu horského štítu. Zatímco od západu se zvedá nenápadně jako slabě ukloněná plošina, reliéf na opačné straně má vysokohorský ráz. Dvousetmetrová stěna vás přitáhne už při pohledu z dálky, z náměstí v Handlové. Vzrušení se mění v nepříjemný pocit a dostaví se podvědomý strach. Ze vzdálenosti skoro čtyř kilometrů se zdá stěna stejně strmá jako svahy tatranských štítů. Ne náhodou místní říkají, že Kric, to jsou malé Tatry.

Velký Grič z Handlové

Velký Grič z Handlové - část trasy řetězů

Velký Grič je navíc velmi podivná hora. Vysokohorský terén je dílem probíhajících sesuvů a vzniklými trhlinami stále proudí teplý vzduch. A v létě svah řádně sálá. K tomu aromatické byliny všude kolem. Je-li Velká skala naproti Hrádku taková malá velkofatranská hora Tlstá, pak Velký Grič připomene České středohoří a ještě spíš bizarní aridní vrchy na Balkáně či dokonce v Malé Asii.

Zatímco na žebřících pod Hrádkem to byla spíše dětská zábava, druhá „ferrata“ je úplně z jiného soudku. Výstup východní stěnou Velkého Griče je něco, s čím nemohou soupeřit ani zajištěné cesty v Tatrách. Aspoň to tvrdí handlovští horolezci. Můžeme se přesvědčit, co je na tom pravdy.

Řetězy na Griči

Ani tady nejde o obvyklou ferratu, pohyb vzduchem po kolmé stěně a po umělých schodech nečekejte. Cestou na Grič se ke svahu doslova přitisknete. Dokonalé spojení s horou zajistí volné, nijak neukotvené řetězy. Ideální je absolvovat výstup bez zátěže, ale zvládnout se dá i s plným batohem. Zmiňovat průměrný čas potřebný k zdolání nemá význam, extrémně odolní jedinci to zvládnou za třicet minut, ale nezkušení tu mohou uvíznout i na hodiny. Pouštět se sem osamoceně se každopádně nevyplácí.

Nástup na horu je dramatický. Strádání začíná v pohyblivém kamenném moři a poté přístupová pěšina projde lesem. Všechno jsou to pěkně strmé úseky, ale směrem vzhůru ještě přituhne.

Asi nejtěžší úsek

Ještě jedno skalní žebro

To nejhorší nejsou řetězy, ale závrať. Přes jednotlivé skalní prahy terén strmí víc a víc, a i na delších úsecích tak může mít až 60 stupňů. Být to na hladké skále, je to regulérní lezecká záležitost. Ale díky výstupkům v andezitových plotnách se dá ve stěně udržet. Nejjednodušší je chytit se řetězu jednou rukou a druhou se přidržovat pevných kamenů a výčnělků skal, a kde to jde, trsů trav nebo křovin.

Zkušení to zvládnou s řetězem v obou rukou, ale takto postupovat nejde všude. S dvacetimetrovým řetězem v ruce může stoupat nanejvýš jeden, ostatní raději počkají už kvůli padajícím kamínkům. Ve skupině to tak trvá nekonečně dlouho.

Plných sto výškových metrů stoupá trasa přímo, kolmo k vrstevnicím. Následuje traverz doleva, kde si každý může oddechnout, protože to nejhorší má za sebou. Řetězy se tu rozdvojují, pravý úsek končí hned vzápětí za skalním pilířem. Ale ani uzounký chodníček není nedělní korzo, doslova visí nad propastí. Otrlí ho přeběhnou, ostatní budou bojovat se závratí. Dolů se raději příliš nedívat.

Chrámový štít a Baštový múr z Velkého Griče

Kroky jistí rozvěšené řetězy. Pro někoho příliš vysoko, pro jiné zas nízko. Nad vámi se teď tyčí kolmé skály Baštového múru, překonáte dvě skalní žebra pod nimi a už snadnějším výšvihem dosáhnete Vetrového sedla.

Zašpičatělý Chrámový štít nad ním je mohutný blok hory odtržený a vychýlený z masivu. Najdete na něm lezeckou vrcholovou knihu. A konečně budete mít čas a chuť pokochat se pohledem dolů. Východní stěnu teď máte před sebou v plné kráse a z dvousetpadesátimetrové hloubky se až zatočí hlava.

Řetězy tady končí, ne ovšem útrapy, na Grič totiž ještě zbývá skoro stovka metrů. Nijak zvlášť vyšlapaná cesta vede krkolomným terénem a houštinami na skalnatý vrchol. Komu snad zbyly síly, dopřeje si krátkou lezeckou vložku a vyškrábe se na vyhlídkovou plošinu. Obtížné místo ovšem lze lesem obejít.

Může se hodit

Vyhlídkový Velký Grič
Půlkruhový rozhled zabírá notný kus slovenských Karpat. Netřeba dodávat, že přebijí námahu a riziko při strhujícím výstupu. Z Velkého Griče přehlédnete takřka leteckým pohledem nejbližší Handlovskou kotlinu, za ní se zvedají Kremnické a Štiavnické vrchy a při trochu lepší dohlednosti se přihlásí další a další horská pásma: celý hřeben Velké Fatry, Poľana, západní část Nízkých Tater a nejdál Choč, linie Západních Tater a dokonce zub vysokotatranského Kriváně.

Jak na Hrádok
Obvyklým nástupní místem je Gepňárova dolina, kam se dá přijet z Kamence pod Vtáčnikem. Nedaleko chaty Končitá začíná naučná stezka na nejvyšší horu Vtáčnik. Z ní vás přivede značení odbočkou doprava přes hřbet Hrádku k nástupnímu místu skálolezců. Na žebříky projdete skrz pole balvanů pod bývalým lomem a ještě kus těsně podél skalní stěny. Alternativní trasa ze západu není vyznačena. Na křižovatce v Gepňárově dolině se vydáte doprava a pustíte se asi kilometr Bystričianskou dolinou. Odbočka vlevo míří velmi strmě do odlesněného svahu. Ke stanovišti lezců pokračujete průsekem, ve skutečnosti trasou někdejšího vrátku, kterým se v délce několika set metrů dopravoval vytěžený kámen. Ještě se dají rozeznat zbylé pražce. Pro další pokračování ze skalní galerie Hrádku se nabízí výstup na Vtáčnik. Na turistický chodník je to několik set metrů neznačenou, ale nepřehlédnutelnou lesní cestou.

Na Grič podél bílých šipek
Přístup k řetězům pod Velkým Gričem je orientačně náročný. Motorizovaným usnadní výstup nezpevněná cesta nad částí Handlové Horní koniec. Loukami se dá přijet až na samotné úpatí hory. Terén pod horou se spletí lesíků, houštin a propadlých míst po poddolování je zvlášť složitý. Většina pěšin vás dříve či později přivede k cíli. Jakmile najdete horolezecké značení, bílou šipku na stromě, je vyhráno. Stačí sledovat další, až se dostanete k nástupu na zajištěnou cestu. Jiná, ale delší a náročnější trasa vede z Handlové, zprvu po červené značce a z ní je třeba několikrát odbočit vlevo, naposledy na nenápadnou panelku. Velký Grič budete mít stále před sebou a s trochou orientačního smyslu se dostanete k bíle značené trase. Z vrcholu Velkého Griče vede hřebenová turistická cesta, kterou se už pohodlně vydáte na další zajímavá místa pohoří Vtáčnik. Pokud z Griče sestoupíte, tak nejpoutavější trasa vede přes druhý, nižší sopečný vrchol Malý Grič přímo nad Handlovou a s neméně okouzlujícím rozhledem. 

Autoři:

Nádraží Praha Vršovice

  • Nejčtenější

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

Aktualizujeme

Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po celý rok vám budeme přinášet aktualizovaný seznam železniční akcí. Můžete si vybrat mezi motorovými...

1. října 2021,  aktualizováno  11.7 23:12

Dodávkou s dětmi. Pobyt v luxusním chorvatském kempu je jako z jiné planety

V Chorvatsku mají čisté a teplé moře. A dobře vědí, jaký koktejl služeb mají namíchat pro turisty, kteří vyrážejí na dovolenou s malými dětmi a chtějí bydlet v kempech. Vyzkoušeli jsme tři z nich....

12. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dovolená za socíku. Na zájezdy se šetřilo léta, venku jste byli za chudáky

Dnes už si lze jen těžko představit, že dřív jsme jezdili do ciziny vybaveni směšným kapesným od státu. Kdo měl peníze navíc, schovával je v pastě na zuby nebo v podlážce autobusu. Dlouholetý...

6. července 2024

Ten kdo by to měl číst, si to stejně nepřečte. Jak si připravit túru v Krkonoších

Pohyb na čerstvém vzduchu má blahodárný vliv na psychiku a fyzické zdraví. Na druhou stranu s sebou turistika nese i jistá rizika a také větší zátěž pro přírodu. Následující text se nemusí týkat jen...

9. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

ZANIKLÉ TRATĚ: Dráhu na kraji Prahy pohltilo ruzyňské letiště

Zaniklé tratě nás dnes zavedou jen kousek za hranice metropole. Tři kilometry slavné Pražsko-duchcovské dráhy v 60. letech 20. století nejprve pohltilo ruzyňského letiště, další kilometr byl pak...

7. července 2024

VELKÝ PRÁZDNINOVÝ KVÍZ. Vyzkoušejte si sto otázek pro letní pohodu

Magazín DNES už počtrnácté připravil velký test na prázdniny. Víte, kdo vyřešil vraždu v Orient expressu? Kolik srdcí má chobotnice? Vzpomenete si, kdy naši fotbalisté vyhráli olympijské hry? Čeká na...

13. července 2024

Dodávkou s dětmi. Pobyt v luxusním chorvatském kempu je jako z jiné planety

V Chorvatsku mají čisté a teplé moře. A dobře vědí, jaký koktejl služeb mají namíchat pro turisty, kteří vyrážejí na dovolenou s malými dětmi a chtějí bydlet v kempech. Vyzkoušeli jsme tři z nich....

12. července 2024

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

Aktualizujeme

Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po celý rok vám budeme přinášet aktualizovaný seznam železniční akcí. Můžete si vybrat mezi motorovými...

1. října 2021,  aktualizováno  11.7 23:12

Florencie tepe historií. Objevte i zdejší tržnice či vyhlášené speciality

Premium

Je muzeem pod širým nebem, kde tvořili největší umělci své doby Michelangelo, Raffael nebo Botticelli, a také městem zamilovaných, kteří sem dodnes přijíždějí vzdát hold osudové lásce básníka Danteho...

11. července 2024  14:26

Pronájem bytu 2+kk
Pronájem bytu 2+kk

Písečná, Rožnov pod Radhoštěm, okres Vsetín
13 800 Kč/měsíc

Lela Vémola je na starých fotkách k nepoznání. Takto vypadala před plastikami

Kamarádka Lely Ceterové, Petra Batthyányová sdílela na sociálních sítích osmnáct let starou fotografii, na které je se...

Třískovi jsem šest let platil letenky a hotel, vzpomíná Jan Hrušínský

Premium Táta Rudolf ho uměl pochválit, ale také pokárat. Jednou v šatně mu například vmetl, že mu celé představení zkazil svojí...

Zemřel dětský kamarád mimozemšťana Alfa. Herec usnul v rozpáleném autě

Zemřel herec Benji Gregory. Televizním divákům je známý jako Brian z populárního sitcomu 90. let Alf. Gregorymu bylo 46...

Jeden z nejhorších filmů vůbec slušně vydělává i po 30 letech od natočení

První filmová adaptace kultovní bojovky Street Fighter z roku 1994 se umísťuje v žebříčcích nejhorších snímků všech...

Oběti žrali vepři. Hororové zlo páchal sériový vrah ve svém Prasečím paláci

Injekce, motorové pily, sexuální orgie, motorkáři. A hladoví vepři. Scény, při nichž vyhasínaly životy vancouverských...