Skvělý výlet pro chladné dny. Ohřejte se u kouřícího vrchu ve středohoří

  • 0
Na první pohled je Boreč poblíž Lovosic obyčejným kopcem, jakých jsou v Českém středohoří desítky. Tak tomu ale v žádném případě není. V zimě totiž nabízí zajímavou podívanou. Zjednodušeně řečeno, tajemný vrch hřeje a při velmi nízkých teplotách je vidět, jak se z něj kouří.

I když zemi pokrývá sníh, částí Borče jako by se zima nedotkla. Masiv vrchu je proděravělý odspodu nahoru puklinami. Začaly se tvořit již při tuhnutí a následném smršťování magmatu. Boreč je totiž vulkanického původu.

Celý systém pak dotvořilo silné mrazové zvětrávání v ledových dobách starších čtvrtohor. A právě tento systém vzájemně propojených puklin zprostředkovává návštěvníkům Borče nevšední zážitek.

Masiv kopce se v létě chová jako akumulátor. Absorbuje teplo a prohřívá se. V zimě vnikne do puklin na úpatí chladný mrazivý vzduch. Uvnitř se zahřeje, podle fyzikálních zákonitostí stoupá vzhůru a na vrcholu kopce vyletí teplý ven jako z komína. Vodní páry obsažené v unikajícím teplém vzduchu se při opětovném zchlazení srážejí a vzniká takzvaný kouř.

Příznivé mikroklimatické podmínky nahrávají výskytu mimořádně vzácných organismů, které zde přežívají coby pozůstatek doby ledové. Nejvzácnější rostlinou je borečka vzácná (Targionia hypophylla). Jedná se o mechorost ze skupiny játrovek. Drobná rostlina pocházející ze Středomoří, patří ve světě k rozšířeným druhům. V Česku se ale vyskytuje pouze na Borči.

Na vrch Boreč, který je od roku 1951 chráněný a který je také zařazen do Evropské soustavy chráněných území Natura 2000, vede naučná stezka. Začíná ve vesničce Režný Újezd. Populární je mezi turisty i milovníky tajemných míst. Hojně navštěvovaný je vrch především v zimě, a to právě díky kouři, který z něj vychází. Právě v zimních dnech se určitě vyplatí si udělat na Boreč výlet a na vlastní oči vidět zajímavý přírodní úkaz.