Až letos majitelé vyhořelé Petrovky překryjí ruiny železobetonovou deskou, kterou nakonec nestihli vybudovat ani loni na podzim.

Až letos majitelé vyhořelé Petrovky překryjí ruiny železobetonovou deskou, kterou nakonec nestihli vybudovat ani loni na podzim. | foto: Snowy Chalet

Spor o vyhořelou Petrovu boudu pokračuje. Zbylé ruiny zalijí betonem

  • 122
Ani letos nezačne obnova vyhořelé Petrovy boudy na hřebenech Krkonoš. Torzo, které zbylo z proslulé chaty nad Špindlerovým Mlýnem po předloňském požáru, letos majitelé zakonzervují betonem.

Jednání mezi majiteli vyhořelé Petrovky a památkáři ustrnula na bodu mrazu. Kdysi slavná krkonošská bouda hned tak z popela nevstane, protože památkáři všechny dosavadní návrhy majitelů na obnovu Petrovy boudy smetli ze stolu, zatímco ti na nich trvají a další projekt zatím nezpracovávají.

"Budeme se ptát, kam pokročili v přípravách svého záměru. Když bude torzo zajištěno, aby zbytečně nedegradovalo, tak nám nezbývá než čekat. Stavbu samozřejmě nařizovat nemůžeme," říká náměstek pro památkovou péči z Národního památkového ústavu v Josefově Jiří Balský.

Památkáři požadují věrnou repliku

Nová chata s ubytováním a stravováním pro turisty by měla být podle vlastníků o něco menší a jako doplněk k ní zamýšlejí postavit malou stanici horské služby. Do projektu sice zakomponovali dochovanou suterénní část původního objektu, památkářům se ale nelíbí, že studie přesně nekopírují půdorys původní Petrovky.

"Byla by to až moc volná kopie Petrovy boudy," vysvětlil Balský, proč návrhy památkáři odmítli. Už předloni po majitelích požadovali, aby torzo zakryli, a chránili ho tak před sněhem a mrazem, ale marně.

Betonová deska poslouží jako základ nové chaty

Až letos majitelé vyhořelé Petrovky překryjí ruiny železobetonovou deskou, kterou nakonec nestihli vybudovat ani loni na podzim.

"Z důvodu špatné viditelnosti, zhoršujících se povětrnostních a klimatických podmínek byla technika odeslána z hor a práce ukončeny," vysvětlil Zdirad Svoboda za firmu Snowy Chalet, proč před zimou cenné ruiny nestihli zajistit.

Železobetonová deska má ochránit dochované valené sklepy původní boudy z roku 1887, které byly obehnané věncem verand, a jednou by měla sloužit i jako základová deska pro novou stavbu. Majitelé ji chtějí stihnout vybudovat do června.

Na podzim alespoň dorovnali ohořelé kamenné klenby pískem, zakryli je ochrannou plachtou a zatížili ocelovými traverzami a žulovými kameny. Okna a část cihelného stropu zabezpečili proti vstupu či pádu osob kovovými ploty. Rozebrali také některé zdi a vyklidili nepotřebnou suť.

Historie Petrovy boudy

  • První zprávy pocházejí z roku 1790, ale tehdy šlo spíše jen o letní boudu pro přechodné ubytování pastevců.
  • První skutečnou boudu pro celoroční obývání na dnešním místě postavil až v roce 1811 Johann Pittermann. V podobě, jak ji znali návštěvníci Krkonoš, pak existovala přes sto let.
  • Po roce 1948 sloužila jako odborářská zotavovna a časem se na ní projevila nedostatečná údržba.
  • V roce 1992 byla prohlášena za kulturní památku. V roce 2006 byl její provoz z hygienických důvodů zastaven. Firma Snowy Chalet v Praze získala Petrovu boudu v roce 2009. V té době již byla značně zanedbaná.
  • Požár, který ji zničil, vypukl 1. srpna 2011. Tři dny před požárem majitel zrušil domluvené opravné práce na chatě. I přes požár zůstává torzo Petrovy boudy kulturní památkou.