Pec dostala chuť na další lanovku, uvažuje o propojení s Velkou Úpou

  9:09aktualizováno  9:09
Sotva se začalo s dlouho očekávanou stavbou nové lanovky na Sněžku, má Pec pod Sněžkou další smělý plán. Uvažuje o lanovkovém propojení s Velkou Úpou. Zatím je záměr jen v návrhu nového územního plánu města, proti nejsou ani správci Krkonošského národního parku. Chce to však silného investora.

Z Velké Úpy dnes vede lanovka na Portášky, propojení s Pecí by zvýšilo turistický ruch. | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Podle architekta Romana Kouckého, který územní plán připravil, jde o jedno ze zásadních řešení dopravy v horském městečku. Několikakilometrová lanovka z Velké Úpy přes Vlašský vrch k terminálu u sjezdovky Javor by se měla napojit na stávající sjezdové tratě do Javořího dolu, na Javor a Malou Paseku a umožnit jejich další rozvoj.

Kdy se však návrh začne uskutečňovat, není jisté. Pro peckou radnici je nyní prioritou výstavba nové lanovky na Sněžku.

"V tuto chvíli neznáme žádného investora, který by tento záměr mohl realizovat. Je to proto, že zatím není jasné, kdo bude nadále vlastníkem či provozovatelem hlavního lyžařského areálu v Peci. My potřebujeme silného a jasného partnera. Faktem je, že na záměru jsme se domluvili se správou Krkonošského národního parku, zhodnotila ho expertní skupina a schválila ho. Dali jsme ho do nového územního plánu," řekl starosta Pece pod Sněžkou Alan Tomášek.

Hodně naznačí privatizace skiareálu

Podle člena expertní skupiny Krkonošského národního parku krajinného ekologa Pavla Klimeše, který lanovku a její trasu také posuzoval, bude nejvíc záležet na privatizaci současného lyžařského areálu.

Vizualizace nové stanice lanovky na Sněžce

Vizualizace nové stanice lanovky na Sněžce, která bude zprovozněná v roce 2013.

"Myslím si, že nynější majitel ČSTV se kvůli potížím Sazky bude chtít lyžařského areálu zbavit. A záleží na tom, kdo ho získá, zda to bude silný investor, nebo nějaká slabší skupina. Byl bych radši, kdyby to byl silný investor, který by měl nejen na koupi, ale i na další rozvoj. Myslím si, že bude i problém s vlastníky pozemků, kteří mohou stavbu blokovat. Ale to bude věcí investora, jak je vyplatí," řekl Klimeš.

Návrh propojení obou středisek posuzovala expertní skupina správy Krkonošského národního parku v rámci rozvoje sjezdového lyžování v celých Krkonoších. Skupina v roce 2008 zkoumala, který ze 66 záměrů na rozvoj lyžování v Krkonoších lze povolit, aby nedošlo k ohrožení přírody. Něco povolila, něco zamítla.

Vize počítá i s parkovacím domem

K propojení Velké Úpy a Pece komise uvedla, že jde o nový záměr ve 3. zóně parku, kdy se propojí luční enklávy oddělené lesem s parkovišti a lyžařskými areály. Komise doporučila realizovat záměr za podmínky, že na trasách přes luční enklávy budou "zohledněna prioritní přírodní stanoviště evropsky významných lokalit v Krkonoších a bude odstoupeno od záměru Vlašský vrch – Barrandov".

Z Vlašského hřbetu by měla vést pouze jedna sjezdovka. Komise také uvedla, že jde o kompromis, který je náhradou za nepovolené sjezdové tratě na Růžové hoře.

Tento závěr propojení byl už v územním plánu z roku 2006. Tam se psalo o trase z terminálu Hlušiny ve Velké Úpě přes Vlašský vrch systémem několika dopravních zařízení do rekreačního areálu v jihozápadní části Pece pod Sněžkou, kde jsou sjezdovky Javor, Zahrádky a Hnědý vrch.

Nový územní plán však v souvislosti s propojením počítá s výstavbou patrových garáží v terminálu Hlušiny, případně se zavedením železniční dopravy až do Pece pod Sněžkou.

Nejčtenější

Máme plno, ale končíme. Stát zrušil rezervace a zavřel Richtrovy boudy

Zavřené Richtrovy boudy v Krkonoších (13.1.2019).

Na seznam zavřených krkonošských bud přibyla další položka. Státem vlastněné Richtrovy boudy nad Pecí pod Sněžkou od...

Na Poštovnu dorazil jediný dobrovolník, i tak je bouda ze sněhu venku

Odklízení sněhu u Poštovny na Sněžce (17.1.2019).

Jen jeden dobrovolník vyslyšel už ve čtvrtek volání o pomoc z Poštovny na Sněžce. V bílé tmě a extrémním větru...

SLEPÁ MAPA: Tvrdá lekce zeměpisu. Najděte evropské řeky

Ilustrační snímek

Labe, Temže, Dunaj. Kdo by neznal názvy těchto významných evropských řek. Jejich královnou je jednoznačně Volha,...

Běžkaři mají skvělý rok. Podívejte se na přehled parádních tratí v Česku

Zaniklá obec Chaloupky

Letošní zima se může pochlubit nadprůměrnou sněhovou nadílkou. Záchranáři sice momentálně varují před výlety na...

Koloběžkou do Španělska. Žena z Tanvaldu jela poděkovat za život

Martina Josífek Zelinková na své pouti

V roce 2017, ve 46 letech, jí diagnostikovali zhoubný nádor. Po krátké, ale zničující léčbě sedla na koloběžku a odjela...

Další z rubriky

V lese páchly ryby a ples tam vůbec nebyl. Kde se točila slavná Popelka

Zadní trakt zámku Moritzburg posloužil ve filmu jako hlavní příjezd na zámecký...

Je to zcela jistě nejznámější saský zámek a pozná ho snad každý Čech. Zahrál si totiž ve vánoční klasice Tři oříšky pro...

„Moc nečum a upaluj.“ Rozpačité hledání jesenického Mrtvého muže

Vyhlídka Mrtvý muž

Jeseníky jsou plné tajemných míst. Patří k nim i jihovýchodní svahy hory Volyň, kde v hlubokých lesích uvádějí mapy...

Zaniklé tratě v Česku. Dráhu do nitra Železných hor převálcovala vlečka

Parní lokomotiva 400.113 za Tasovickou odbočkou na trati do Vápenného Podolu v...

Další díl seriálu Zaniklé tratě nás zavede do sevřených údolí Železných hor. Podíváme se na dráhu, která byla postavena...

Najdete na iDNES.cz