Magický masiv Ondřejníku trápí kůrovec, přesto jde téměř o povinný výlet

aktualizováno 
Panorama Beskyd si nelze představit bez masivu Ondřejníku, výrazně a izolovaně vystupujícího z podbeskydské krajiny. Jeho zdolání patří do kategorie tzv. „povinných“ výstupů v beskydské oblasti.

Hřeben Ondřejníku z Palkovických hůrek | foto: Martin Janoška, pro iDNES.cz

Ondřejník tvoří nápadný protáhlý masiv, který na obou protilehlých koncích zvýrazňují dvě homolovité vyvýšeniny: Skalka (964 m) na jihu a Ondřejník (890 m) na severu. Často bývá mylně řazen do Moravskoslezských Beskyd, je však součástí Podbeskydské pahorkatiny, v níž dosahuje vrcholem Skalka nejvyššího bodu.

Výstup na Skalku

Nejvýrazněji působí Ondřejník při pohledu z jihu, konkrétně z Kunčic pod Ondřejníkem, které bývají častým východiskem k túrám v tomto masivu. Jako homole cukru odtud vypadá vrch Skalka – nejvyšší bod celého Ondřejníku. Z Kunčic na něj vede nejkratší, zároveň však nejnáročnější výstupová trasa.

Z železniční stanice na trati Ostrava – Valašské Meziříčí se jde chvilku po asfaltu napříč vesnicí, zakrátko se ale odbočí na louky, které jsou zastavěny rekreačními chatami i původními horskými samotami, k nimž dnes přibývají novodobé vily. Poté se modrá značka vnoří do lesa a strmým, náročným výstupem míří vzhůru.

Krásné přírodní partie přicházejí se vstupem do přírodní rezervace Skalka kousek pod samotným vrcholem. Na velmi strmých svazích s četnými balvany, skalkami a dokonce i menšími puklinovými jeskyněmi se dochovaly původní bukové porosty pralesovitého rázu.

Sedlo Ondřejník

Sedlo Ondřejník

Vrchol Skalka z Kunčic pod Ondřejníkem

Vrchol Skalka z Kunčic pod Ondřejníkem

Podle pověstí v jeskyních ukrýval naloupené poklady legendární zbojník Ondráš, jemuž Ondřejník možná vděčí za svůj název. Osamocený a izolovaný horský masiv magického vzhledu je však spojený i s pověstmi o čarodějnických sletech a o hradu loupeživého rytíře Ondřeje.

Kůrovcem zdecimovaný Ondřejník

Kousek před dosažením vrcholu Skalka míjí modrá turistická značka horní okraj průseku, který slouží jako startovní místo vyznavačů paraglidingu. Za příznivého počasí a větru jich v okolí Ondřejníku uvidíte plachtit na nebi mnoho. Z paseky se zároveň otevírá překrásný pohled směrem na západ k Velkému Javorníku a Veřovickým vrchům a do podhůří Beskyd.

Samotný vrchol Skalka je na výhled bohužel velmi skoupý. Kdysi před 30 lety tu čněla nad vrcholky stromů třípatrová dřevěná triangulační věž, tu však již dávno odnesl čas. Škoda, rozhledna by tady určitě „bodla“, zvláště pak když se jedná o tak významný geografický bod – nejvyšší vrchol celé Podbeskydské pahorkatiny. Chybí i vrcholová kniha a posezení, takže tu není vlastně vůbec nic, čím by se mohl turista po poctivém sportovním výkonu potěšit nebo odměnit.

Kněhyně (1 257 m) a hřeben Ondřejníku z vrcholu Ondřejník (890 m)

Kněhyně (1 257 m) a hřeben Ondřejníku z vrcholu Ondřejník (890 m)

Hora Smrk (1 276 m), základy vyhořelé chaty Solárka a chata Ondřejník

Hora Smrk (1 276 m), základy vyhořelé chaty Solárka a chata Ondřejník

Po krátkém sestupu ze Skalky modrá turistická trasa postupně opouští hřebenovou trasu a začíná traverzovat východní svah Ondřejníku. Z mnoha pasek se otevírají průhledy směrem k Lysé hoře či Hukvaldům na malebnou podbeskydskou krajinu.

Bohužel tyto vyhlídky mají smutnou pachuť kůrovcové kalamity, která decimuje celý Ondřejník. Lesy tu bohužel převažují smrkové a monokulturní, takže podle toho to tu vypadá. Putování po rozbité lesní cestě lemované rezavými smrky a haldami kalamitního dříví je málo příjemný zážitek.

Z Ondřejníčku na Ondřejník

Lesní cesta po čtyřech kilometrech mírného klesání vyústí na malebnou loučku s krásným výhledem na Lysou horu u bývalé turistické chaty Ondřejník. Ta je však již několik let uzavřená a rychle se přibližuje dezolátnímu stavu.

Fotogalerie

Zbude z ní zřejmě totéž, co ze sousedního horského hotelu Solárka, který vyhořel roku 2002. To znamená základy! Noví majitelé sice mají velkolepé plány, jak vzkřísit kdysi velmi frekventovanou lokalitu, ale také mnoho překážek, které tomu brání.

První vlaštovkou lepších časů je hezká roubenka a zároveň bufet Ondřejníček s příjemným venkovním posezením.

Nad zchátralou chatou Ondřejník se tyčí homole vrcholu Ondřejník (890 m), dříve zvaný také Solárka, který tvoří severní zakončení celého ondřejnického masivu. Na rozdíl od nejvyšší Skalky poskytuje výhled i poutavější vrchol.

Turistická značka na něj sice nevede, na 1,2 km dlouhou přístupovou cestu ze sedla Kubalánky však jasně ukazuje směrovka. Vrchol Ondřejník určitě nevynechat, byť bezprostřední okolí je silně zdevastované kůrovcem a těžbou.

Po výstupu na Ondřejník, resp. občerstvení v bufetu Ondřejníček se nabízejí v podstatě dvě klasické trasy: po zelené zpátky východním úbočím Ondřejníku do Kunčic případně Čeladné anebo po modré strmě dolů do Frýdlantu nad Ostravicí. Trénovanější a vytrvalejší chodci či cyklisté však mohou zamířit na další „minihorský“ masiv v Podbeskydské pahorkatině, který nese název Palkovické hůrky.

Lhotka pod Ondřejníkem

Lhotka pod Ondřejníkem

Roztroušené osídlení na Palkovických hůrkách

Roztroušené osídlení na Palkovických hůrkách

Přes Palkovické hůrky k Olešné

Palkovické hůrky tvoří členitou zalesněnou oblast severovýchodně od hradu Hukvaldy s nejvyšším vrchem Kubánkov (661 m). S Ondřejníkem jsou spojené zelenou turistickou značkou vedoucí v délce cca šest kilometrů přes vesnice Lhotku a Kozlovice.

Pro odlesněné náhorní partie Palkovických hůrek jsou typické roztroušené samoty, louky a nádherné pohledy na protilehlé beskydské hřebeny. Hvězdicovitě se tu setkává pět výstupových tras, jejichž hustota svědčí o turistické přitažlivosti. Po každé z nich lze sestoupit do některé z okolních vesnic (Palkovice, Hukvaldy, Kozlovice, Chlebovice), které mají dobré autobusové spojení s nedalekým Frýdkem-Místkem.

Ondřejník od přehrady Olešná

Ondřejník od přehrady Olešná

Nejdelší modrá turistická značka vede až na vlakové nádraží do Frýdku, přičemž závěrečnou tečku za povedeným výletem může obstarat přehrada Olešná. Na koupání to vzhledem ke kvetoucím sinicím v létě většinou není, několik hospod a bufetů však bohatě obstarají potřebné občerstvení.

Přehrada Olešná může posloužit zároveň jako samostatný cíl či východisko k výletům do Podbeskydí. Je tu bohatá nabídka ubytovacích zařízení i široké sportovní vyžití včetně venkovního akvaparku. Kolem celé přehrady vede krásná 4,5 km dlouhá stezka pro cyklisty a bruslaře.

Může se hodit

Jak se tam dostat
Ideálním dopravním prostředkem je vlak, konkrétně železniční trať Ostrava – Valašské Meziříčí. Koleje vedou po východním úpatí masivu Ondřejníku, takže stačí na kterékoli ze stanic Frýdlant nad Ostravicí, Čeladná a Kunčice pod Ondřejníkem vystoupit z vlaku a vyrazit na túru. Slušné autobusové spojení s Frýdkem-Místkem, popřípadě Ostravou mají i okolní vesnice.

Výstupy na Ondřejník
Kunčice pod Ondřejníkem – Skalka (modrá), 3 km.
Frýdlant nad Ostravicí – chata Ondřejník (modrá), 3 km – Skalka (modrá), 7 km.
Čeladná – chata Ondřejník (žlutá a zelená), 5 km – Skalka (modrá), 9 km.

Návrh túry
Kunčice pod Ondřejníkem – Skalka (modrá), 3 km – chata Ondřejník (modrá), 7 km – Lhotka (zelená), 11 km – Kozlovice (zelená), 15 km – Kubánkov (žlutá), 19 km – Olešná (modrá), 26 km – Frýdek-Místek (modrá), 31 km.

Mapa
1 : 50 000 KČT č. 96 – Moravskoslezské Beskydy
1 : 50 000 KČT č. 60-61 – Ostravsko

Autor: pro iDNES.cz

Nejčtenější

Máme plno, ale končíme. Stát zrušil rezervace a zavřel Richtrovy boudy

Zavřené Richtrovy boudy v Krkonoších (13.1.2019).

Na seznam zavřených krkonošských bud přibyla další položka. Státem vlastněné Richtrovy boudy nad Pecí pod Sněžkou od...

Vědci odhalili tajemství soch na Velikonočním ostrově. Označují vodu

Velikonoční ostrov - Kráter Rano Raraku - místo, kde sochy moai vznikaly

Po letech dohadů, za jakým účelem byly postaveny mystické sochy na Velikonočním ostrově, přišli vědci s rozluštěním...

SLEPÁ MAPA: Tvrdá lekce zeměpisu. Najděte evropské řeky

Ilustrační snímek

Labe, Temže, Dunaj. Kdo by neznal názvy těchto významných evropských řek. Jejich královnou je jednoznačně Volha,...

Na Poštovnu dorazil jediný dobrovolník, i tak je bouda ze sněhu venku

Odklízení sněhu u Poštovny na Sněžce (17.1.2019).

Jen jeden dobrovolník vyslyšel už ve čtvrtek volání o pomoc z Poštovny na Sněžce. V bílé tmě a extrémním větru...

Koloběžkou do Španělska. Žena z Tanvaldu jela poděkovat za život

Martina Josífek Zelinková na své pouti

V roce 2017, ve 46 letech, jí diagnostikovali zhoubný nádor. Po krátké, ale zničující léčbě sedla na koloběžku a odjela...

Další z rubriky

Čtenáři iDNES.cz Česko znají. Kvízem prošly tisíce soutěžících

Pražský hrad - chrám sv. Víta. Ukázka z encyklopedie Český atlas

Vědomostní kvíz o památkách a zajímavostech Česka měl u čtenářů úspěch a ukázal, že Češi svou zemi znají. Na pět tisíc...

VIDEO: Na co zírá mašinfíra. Neobvyklá cesta Českým rájem k Ještědu

Motorový vůz 843.011 čeká ve stanici Stará Paka na odjezd v čele osobního vlaku...

Takto jste cestu skrz Český ráj asi ještě nikdy neviděli. Čeká nás trať 030 podél řeky Jizery ze Staré Paky přes...

Neznámý Pražský hrad I. díl: Pětadvacet míst, která turisté míjejí

Pražský hrad

Význam Pražského hradu jako symbolu státnosti nespočívá pouze v jeho majestátnosti, ale i v detailech – turistům často...

Najdete na iDNES.cz