Středa 22. března 2023, svátek má Leona
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Středa 22. března 2023 Leona

Na zájezdu ušetříte tisíce. Stačí ho koupit u německé cestovky

Na dovolenou nemusíte jet jen s českou cestovkou. Především u exotických destinací se vyplatí poohlédnout se po nabídce zahraničních kanceláří, hlavně těch německých. Proč? Německý trh patří k největším na světě, můžete si zde proto vybrat z mnohem širší nabídky zájezdů a za výhodnější ceny.
Dovolená, moře - ilustrační foto

Dovolená, moře - ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Nejvíc se vyplatí exotika

Z Německa můžete letět na Malorku, ale také na druhou stranu světa. Zatímco u evropských destinací moc neušetříte, protože ceny jsou obdobné jako u českých cestovek, zájezdy do exotických zemí vás mohou vyjít levněji i o několik tisíc.

To potvrzuje Václav Uher z agentury Nacesty.cz, která se na zájezdy s německými kancelářemi specializuje: "Největší zájem je o dražší zájezdy do exotických destinací, kde jsou cenové rozdíly oproti nabídce českých cestovních kanceláří největší. Navíc i nabídka v tomto segmentu je u německých cestovek mnohem širší."

Rovněž u zájezdu za 30 000 korun spíš obětujete dalších pět šest tisíc za letenku na německé letiště než u zájezdu za třetinu na Tureckou rivieru.

TOP 10 exotické destinace

Nejžádanějšímí destinacemi jsou Dominikánská republika, Kuba, Srí Lanka, Mauricius, Maledivy, Mexiko, Thajsko, Keňa, Venezuela, USA (Zdroj: Nacesty.cz, řazeno sestupně).

Kolik ušetříte

Thajsko Pattaya – odlet v následujícím měsíci:
Odlet z Prahy: Siam Travel - Hotel Mountain Beach Hotel ***, snídaně, 14 nocí (2 noci Bangkok), bez pojištění, linkový let, přesný termín, 36.580Kč 
Odlet z Düsseldorfu: Nacesty - Hotel Pattaya Garden **, snídaně, 12 nocí, bez pojištění, charterový let, 923 Eur – 25.111Kč
Odlet z Prahy: Eso Travel - Hotel Prima Villa ***, snídaně, 14 nocí (2 noci v Bangkoku), bez pojištění, linkový let, přesný termín,  35.990Kč
Odlet z Frankfurtu nebo Mnichova: Transorient - Hotel Botany Beach Resort ***+, 14 nocí (2 noci v Bangkoku), bez pojištění, linkový let, možnost libovolného dne odletu a prodloužení zájezdu, 989 Eur - 26.907Kč
Dominikánská republika – odlet v následujícím měsíci:
Odlet z Prahy: Eso Travel - hotel Apartmány Romeo & Julieta **+, snídaně, 12 nocí, bez pojištění, 35.290Kč 
Odlet Frankfurt: Nacesty - hotel Breezes Puerto Plata ****, All Inclusive, 14 nocí, bez pojištění, 1095 Eur – 29.971Kč
Odlet Praha: Fischer - hotel Barcelo Talanquera Beach ***+, All Inclusive, 11 nocí, pojištění léčebných výloh, 34.980Kč
Odlet Düsseldorf: Rudolfreisen - hotel Camino Del Sol ***, All Inclusive, 11 nocí, bez pojištění, 888 Eur – 24.159Kč

Odlety z Německa

Jediný příplatek, který si musíte ke katalogové ceně zájezdu z Německa přičíst, je cena za dopravu na místo odletu. (V Německu se totiž uvádějí ceny se všemi příplatky, což je stav, který můžeme u nás jen závidět...)

Nejvíce charterových letů a většinu linkových letů odbavují dvě největší německá letiště ve Frankfurtu a Mnichově. Obě jsou poměrně dobře dostupná z České republiky. U charterových letů se vyplatí hledat odlety z Norimberku, Drážďan a Lipska.

"Téměř třetina našich klientů odlétá z mnichovského letiště. Žádané jsou i odlety z Drážďan a Lipska. Naopak ze vzdáleného Düsseldorfu odlétá na dovolenou jen minimum klientů", dodává Václav Uher.

Vlakem do Mnichova a zpět se dostanete za 1500 korun, ale tato cena platí jen pro vybrané spoje. Za zpáteční autobusovou jízdenku dáte 750 Kč, ale když budete mít smůlu na čas odletu, budete mít na prohlídku letiště klidně celý den.

V případě cesty autem musíte počítat s cenou za parkování na letišti. Za 14 dnů zaplatíte na velkých letištích okolo 100 Eur, lze však využít levnějších parkovacích domů ve městě nebo okolí letiště a na letiště se pak dopravit metrem či autobusem. Ušetřit můžete i dvě třetiny uvedené sumy.

Pokud do Německa poletíte, nejlevnější letenku pořídíte za 5000 - 6000 Kč.

Výhoda zájezdů z Německa: obrovská variabilita

Další výhodou německých cestovek je kromě lepších cen i široká nabídka variabilních zájezdů.

Popisovat klasické zájezdy nemá cenu. Jsou stejné, jako s tuzemskou cestovkou. Na letišti se potkáte s 300 účastníky zájezdu a ty pak budete v menší či větší míře potkávat v destinaci, kterou jste si vybrali. Oproti českým cestovkám se však můžete těšit na mnohem větší přesnost odletů, komfort opravdových dálkových letadel a hlavně přímých letů.

Pokud ale máte zájem, cestovka vám ušije zájezd přímo na míru nebo vám zkombinuje individuální program s klasickým zájezdem - a přitom zaplatíte třeba jen o 100 Eur víc.

Zájezd na přání

Uveďme příklad: chcete letět na Bali. Můžete vzít za vděk klasickým zájezdem, který nabízí za výhodné ceny například největší lastminutový portál Ltur.de, nebo zvolit individuální zájezd. U klasického zájezdu odletíte v nabízený den, pobudete 12 dnů, kratší a delší termíny skoro nenajdete, a vrátíte se zase v předem přesně stanovené datum. Stejně však budete muset mezipřistávat v některém asijském hubu, až na Bali se přímo z Evropy běžně nelétá.

Přitom spolucestující v řadě před vámi si v individuálním zájezdu vybral 16denní pobyt, nebude jen na Bali, ale i na sousedním Lomboku a navíc vám zamává při mezipřistání v Singapuru a užije si v tomto městě dva dny. Zájezd ho přitom bude stát jen o 100 Eur víc než ten váš.

Kolik stojí cesta na nejžádanější letiště

 • MNICHOV – vzdálenost z Prahy přibližně 400 km. Cesta vede v drtivé většině po dálnicích. V ideálním případě se lze na mnichovské letiště dostat za čtyři hodiny, především přes den je ale lepší počítat s šesti hodinami. Z některých částí České Republiky je výhodnější volit jiné trasy, které ale nevedou jen po dálnicích.
 • Parkování na 14 dnů stojí u terminálu až 150 Eur, na vzdálenějším parkovišti s bezplatným transportem přibližně 70 Eur. Opět platí, že některé cestovky nabízí slevy parkovného. Parkování na frankfurtském letišti (německy).
 • Cesta autobusem trvá do Mnichova přibližně pět až šest hodin. Za zpáteční jízdenku zaplatíte od 750 Kč u Student Agency až po 1500 Kč u Eurolines. Opět platí, že při nevhodném času odletu a příletu můžete strávit na letišti půl dne. Obě společnosti jezdí přibližně ve stejných časech. Více: Eurolines, StudentAgency 
 • Vlakem vás zpáteční jízdenka z Prahy bude stát do Mnichova 70 Eur, v případě tří spojů pak se slevou jen 52 Eur. U spojů se slevou ale výrazně chybí vlak, který by přijel do Mnichova ráno. Některé spoje jsou přímé, jiné s přestupem. Více: ČD; Jízdní řád 
 • FRANKFURT – vzdálenost z Prahy přibližně 550 km. Cesta osobním autem vede téměř výhradně po dálnicích, především přes den ale raději počítejte s velmi hustým provozem. Doba cesty se pohybuje od 5 hodin v ideálním případě až po osm hodin v dopravní špičce.

 • Za 14 dnů parkování přímo na letišti zaplatíte zhruba 120 Eur. Některé cestovky nabízí slevy, případně lze ušetřit při velmi včasné objednávce přes internet. Levnější jsou vzdálenější parkovací domy u letiště a v samotném Frankfurtu. Minimální cena se pohybuje okolo 30 Eur za dva týdny, zde je však nutno připočítat cenu za použití MHD. Metro staví přímo pod terminálem letiště. Parkování na frankfurtském letišti (německy)

 • Jízdenka autobusem stojí cca 1.500 Kč za oba směry u Student Agency až po 2.500 Kč u Eurolines. Student Agency ale jezdí jen jednou denně, a tak při nevhodném času odletu/příletu můžete na letišti strávit celý den. Cesta autobusem trvá přibližně šest až sedm hodin. Více: Eurolines, StudentAgency

 • Obyčejná zpáteční jízdenka vlakem stojí do Frankfurtu 110 Eur, pokud cestují dvě osoby, zaplatí dohromady 180 Eur. Cesta vlakem trvá sedm až osm hodin, spojů najdete po celý den velké množství, přímých je ale jen několik. U jiných je jeden přestup ideálním řešením, v některých případech je ale nutné přestupovat i třikrát. Více: ČD; jízdní řád


Navíc váš soused z letadla by musel mít hodně velkou smůlu, aby v letadle našel ještě někoho, kdo s ním bude v hotelu. V ceně přitom bude mít nejen letenky, ale i veškeré transfery a ve většině případů ještě prohlídku města při mezipřistání.

Největšími operátory v Německu na tento typ zájezdů jsou kanceláře Transorient.de a Suntrips.de. Jejich zájezdy prodávají u nás agentury Rudolfreisen.cz a Campanatour.

"Individuální zájezdy do asijských destinací jsou velmi populární. Zákazníkům vyhovuje maximální flexibilita a také oceňují možnost kombinace více destinací při jednom zájezdu", uvádí Pavlína Všetečková z kanceláře Rudolf Reisen.

Dovolená, pláž


Kde a jak koupit zájezd

Nebojte se kupovat německé zájezdy od českých cestovních kanceláří. Při platbě v eurech jsou ceny ve většině případů zcela stejné. Připočítáván je poplatek za povinné pojištění proti úpadku a trochu vyšší ceny jsou při platbě v korunách.

Pokud německá cestovka navíc nenabízí přímý prodej přes internet, ušetříte za nezbytnou cestu do Německa. Samozřejmě platí, že se vyplatí vždy ceny porovnat. Při výrazném rozdílu se ptejte, zda u tuzemské cestovky není v ceně navíc letenka z Prahy.

Ne všechny německé cestovky ale umožní nákup od nás. Pokud prodávají přes internet, není problém, jen musíte mít platební kartu s možností elektronické platby a hlavně se nebát platit přes internet. Lze použít většinu embosovaných karet, případně si u své banky vyžádat povolení plateb na internetu u vaší karty, nebo si přímo vyžádat speciální virtuální kartu pro internetové platby.

Pokud cestovka přes internet neprodává a nemá u nás zastoupení, budete se muset vydat koupit zájezd do Německa na některou z poboček CK, k autorizovaným partnerům, případně zamířit do některého z cestovních center rovnou na letiště.

Na letištích v Mnichově, Frankfurtu, Düseldorfu nebo Berlíně nabízí zájezdy a letenky řada cestovních agentur. Výhodou je velký výběr na jednom místě a možnost individuální domluvy, nevýhodou pak nutná cesta navíc. Kalkulovat s koupí zájezdu a odletem ten samý den je hrou na velkou náhodu a spíše se vám to poštěstí jen u evropských destinací.

Lepší služby – mýtus, nebo realita?

Můžete mít smůlu a cesta s německou cestovkou nebude nic, na co byste rádi dlouho vzpomínali. Většinou ale platí, že v exotických destinacích mají německé kanceláře nasmlouvány jen prověřené hotely, jejichž úroveň odpovídá hvězdičkám v katalogu.

O Němcích se traduje, že jsou akurátní, a to platí i o službách při zájezdech. Odlety jsou většinou zcela načas, na transfery a ubytování se nečeká, vše běží jako po drátku. Především u charterových letů ale i tak může ke zpoždění dojít.

PlážMůže se hodit

Neumíte německy?

I tak cestu zvládnete. Ale aspoň minimální znalost angličtiny doporučujeme. Při cestě s německou cestovní kanceláří samozřejmě nemůžete počítat s česky mluvícím delegátem v místě pobytu. Německý delegát ale většinou ovládá alespoň základy angličtiny nebo španělštiny.

Pokud narazíte na místního delegáta, tak můžete mít problém rozumět i při dobré znalosti němčiny, ale opět je vždy k vyžádání anglicky (španělsky) mluvící kolega. Na letištích se pak běžně anglicky bez problémů domluvíte. 

Nebojte se levných hotelů

Především v Asii můžete ušetřit výběrem levného hotelu. I dvouhvězdičkový hotel poskytne srovnatelné služby jako leckterý čtyřhvězdičkový hotel třeba v Řecku.

U levnějších hotelů ale počítejte s menším výběrem nadstandardních služeb nebo třeba větší vzdáleností od pláže či od centra. Při výběru hotelu je ale dobré řídit se průvodci, hodnocení hotelů se region od regionu liší. Někde rádi hvězdičku přidají, jinde jsou skromní a vystačí si s nižším hodnocením.

Cestovní pojištění 

Většina německých cestovních kanceláří nabízí i cestovní pojištění. Především při koupi zájezdu přes internet vám jistě bude nabídnuto, a to za zvýhodněnou cenu. Ceny jsou podobné jako u dražších pojištění u nás, plnění je však většinou vyšší. Nevýhodou je ale klientská podpora pouze v němčině. Pojistit se ale samozřejmě můžete i kdekoliv jinde.

Kdy se na dovolenou vydat?

Nejnižší ceny v zimní sezoně najdete hned na jejím začátku, zhruba do 15. prosince. Pak ceny závratně stoupají především přes vánoční svátky a Nový rok. Dražší jsou nejenom letenky, ale i ubytování bývá s příplatkem a připlatit si budete muset i za slavnostní večeře.

V lednu a únoru je nejvyšší sezona s cenami jen o málo nižšími než přes Vánoce.

Od března ceny klesají, nejnižší jsou na konci "exotické“ sezony, tedy do poloviny června. Ale například na Bali je hlavní sezona v období našeho léta. Naopak ve většině tropických destinací není červen až říjen ideální sezonou. Platí však lokální výjimky, a je tedy dobré se o místních podmínkách před výběrem zájezdu informovat.

Dovolená, pláž


Vyzkoušeli jste zájezd s odletem z Německa? Podělte se o svoji zkušenost s ostatními čtenáři v diskusi.
Autoři:

Praha na dlani. Podívejte se na ni z ptačí perspektivy

 • Nejčtenější

Turisté objevili v Austrálii tajemný zářivý tunel. A hned ho začali ničit

Když se obklopeni temnotou zadíváte do záplavy drobných modrozelených světýlek na stropě Metropolitního tunelu v...

Stačí zapnout Tinder a o dívky nemáte nouzi. Ani v arabském světě, říká cestovatel

Premium V Africe ho předloni několikrát zatkli, opakovaně po něm stříleli, v Súdánu zažil převrat, ale teď se tam vrací....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kam na dovolenou v Česku? Túry v přírodě a města, která nesmíte vynechat

Nechce se vám letos k moři, ani vás nelákají světové památky? V Česku najdete bezpočet míst, kde se dá strávit skvělá...

KVÍZ: Poznáte Prahu na historických snímcích?

Některá místa Prahy se za poslední století změnila jen minimálně, jiná za pár let k nepoznání. Otestujte si u...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Země, které neexistují. Některou ovládá utopie, jinde šéfuje pochybná firma

Nemají křeslo na Valném shromáždění OSN a často ani skutečné území, které by s nimi sousedící státy respektovaly....

ZANIKLÉ TRATĚ: Dráha do Modřan vedla tunelem i Krčským lesem

Seriál Šedesátý pátý díl seriálu Zaniklé tratě zůstane tentokrát v Praze. Podíváme se na 12 kilometrů dlouhou trať z roku...

Kam na dovolenou v Česku? Túry v přírodě a města, která nesmíte vynechat

Nechce se vám letos k moři, ani vás nelákají světové památky? V Česku najdete bezpočet míst, kde se dá strávit skvělá...

Máte na to? Pět výletů v Česku s opravdu velkým převýšením

Ačkoliv oproti Alpám nebo Himálaji vypadá naše země jako nudná placka, i v Česku lze podniknout výlety, které svým...

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky. Tady je jejich soupis

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po celý rok vám budeme...

Meteoroložka Honsová: Letos bude extrémní počasí, zapíše se do historie

Premium Meteoroložka Dagmar Honsová je přesvědčená, že letošní rok určitě přinese mnoho zajímavých a zřejmě i extrémních...

Hrozí ekonomický kolaps? Analytici varují před Minského momentem

Selhání bankovních institucí, otřesy na finančních trzích a pokračující nejistota zvyšuje podle mnohých odborníků...

Ukrajinská pobřežní obrana zničila plány na vylodění u Oděsy

Flotila ukrajinského námořnictva dostala na začátku ruské invaze na frak, ale její „suchozemská“ pobřežní obrana...

Herec Gene Hackman se po letech ukázal na veřejnosti

V důchodu je už skoro dvacet let. Svůj poslední film Starosti starosty natočil v roce 2004. Herec Gene Hackman (93) se...

Německé platy v nedohlednu. Známe sedm důvodů, proč Češi berou míň

Ekonomové už desítky let propočítávají, kdy české mzdy doženou ty německé. Rozdíly mezi oběma státy přetrvávají a...