Muzeum v Jindřichově Hradci vystavuje poklad

  9:35
V jindřichohradeckém muzeu je právě k vidění část stříbrného pokladu, který tvoří celkem 612 mincí. V této podobě je soubor vystaven poprvé a naposled. Muzeum připravilo krátkodobou expozici věnovanou archeologii, která shrnuje výsledky jeho výzkumů za posledních deset let. Po skončení této výstavy, kterou nazvalo Za poklady minulosti, budou groše Karla IV. a Václava IV. předány k odborné expertize a konzervaci do Národního muzea v Praze. Už nikdy nebudou vystavovány pohromadě.

Na výstavě se představuje osm lokalit z jindřichohradeckého okresu: Třeboň, Lásenice, Deštná, Jindřichův Hradec, Slavonice, Dačice, Nová Bystřice a Sedlo. Právě v katastru této obce v listopadu minulého roku nalezl Jaroslav Korbel stříbrný poklad. Avšak archeolog Burian si nejvíce cení pro veřejnost méně atraktivních prací v Jindřichově Hradci, Stráži nad Nežárkou a v kostele sv. Petra a Pavla v Nové Bystřici. "Pro mě osobně byl nejvýznamnější výzkum, který jsme dělali s doktorem Břicháčkem na náměstí Míru v Jindřichově Hradci," řekl autor výstavy a archeolog jindřichohradeckého muzea Vladislav Burian.

Mezi nejzajímavější exponáty patří právě nálezy z kostela sv. Petra a Pavla. Archeologové zde pracovali od listopadu 1996 do října 1997. Odkryli základy kruhové stavby, které pracovně říkají centrála. "Zatím je to domněnka, ale možná se jedná o největší rotundu v Evropě, protože vnitřní průměr centrály je 13 metrů. A zároveň o jednu z nejmladších, protože ji datujeme do roku 1188," doufá archeolog. Z tohoto kostela pochází celá řada vystavených funerálií. Krásné jsou šperky a další části hrobových výbav šlechticů. Ojedinělý je nález srdce Adama Pavla Slavaty uloženého ve zvláštní skříňce. Zajímavé jsou i dřevěné piloty z Třeboně. O těch je přesně známo z písemných pramenů, kdy je stavitel Štěpánek Netolický použil.

Během uplynulých deseti let se také díky Burianově práci změnily informace o středověkém Jindřichově Hradci. Během výkopů na náměstí Míru, na které archeolog vzpomíná nejvíc, objevili badatelé tři polozemnice z druhé poloviny 13. století. Jejich nález znamená, že náměstí mělo při založení města jen třetinovou rozlohu a zabíralo pouze severní část jeho dnešní plochy. Krumpáče archeologů také odkryly základy gotických bran, Rybniční a Pražské. V bezprostředním okolí kostela sv. Jana Křtitele našli odborníci vesnici z 12. století a základy nejstarších městských hradeb z počátku 14. století. O těch se dosud nevědělo, kudy vedly. "Na první pohled to nejsou převratné objevy, ale mění mapu města v jeho nejstarším období," míní Burian.

Mezi prvními návštěvníky, kteří si přišli výstavu prohlédnout, byl například Karel Bajer z Jindřichova Hradce, který patří mezi pravidelné návštěvníky výstav v muzeu. Na těch především oceňuje pestrost témat. "Historie Jindřichova Hradce mě zajímá a archeologie k ní má co říct. Proto jsem tady," vysvětlil. Expozice se líbila i studentovi třetího ročníku lesnické školy v Písku Lukáši Janurovi: "Částečně mě to zajímá a hlavně jsem tady kvůli Vláďovi Burianovi, který je můj kamarád. Chtěl jsem vidět výsledky jeho práce." Autor výstavy, jež bude v muzeu otevřena do 31. října, se snažil skloubit dva protikladné pohledy na koncepci výstavy Za poklady minulosti. Na jedné straně chtěl ukázat průřez archeologické činnosti za posledních deset let. Tedy alespoň ve zkratce představit všechny výzkumy. Na druhé chtěl zvýraznit klíčové výzkumy a ostatní potlačit. Zároveň se snažil, aby expozici rozuměli i školáci. "Nakonec zvítězila verze odborná, kterou pochopí žáci středních škol. Rozhodli jsme se vyzdvihnout zásadní výzkumy," charakterizoval Burian výsledek svého snažení.

S výstavou, která bilancuje posledních deset let archeologických výzkumů na Jindřichohradecku, je spokojený i ředitel okresního muzea Jan Dolák. "Na rozdíl od jiných oborů je budoucnost archeologického pracoviště velmi dobrá. Archeolog je v podstatě jediný vědecký pracovník muzea, který přináší peníze," řekl. Záchranné výzkumy totiž platí investoři staveb.

Jindřichův Hradec. Prohlídka zámku je nyní možná i v nočních hodinách.

Nádraží Praha Vršovice

  • Nejčtenější

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  30.4 9:22

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Jako v pohádce. Japonský park pokryly koberce modrých květů hajniček

23. dubna 2024  14:43

Turisté z celého světa míří v těchto dnech do veřejného parku Hitači na ostrově Honšú. Na 350...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Český výletník: Kde Československo nezaniklo. Hranice roztrhala dvě obce

27. dubna 2024

Vždycky mě lákalo vidět, jak vypadá osada Sidonie na Zlínsku, jejíž část se „stěhovala“ na...

Poutní místa v Česku zažívají renesanci, říká autor populární knihy

26. dubna 2024

Lidé stále častěji hledají lokality, kde mohou uniknout před dnešním komplikovaným světem. Návod na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

VIDEO: Nahlédněte do Indie očima české poutnice hnutí Hare Krišna

25. dubna 2024

Indická republika je sedmá největší a s více než miliardou obyvatel jednou z nejlidnatějších zemí...

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  30.4 9:22

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

OBRAZEM: Nejlepší místa na světě, kde se můžete vydat po stopách dinosaurů

30. dubna 2024

Už pětašedesát milionů let se po povrchu naší planety neprochází. Ale to neznamená, že byste je...

Pláže, rum i vodopády. Mauricius je exotika s dávkou luxusu i dobrodružství

29. dubna 2024

Premium Palírna rumu, kousek od ní vodopád a „sedmibarevná země“, kterou vytvořila nestejnoměrně chladnoucí...

Království mechu a červených bran. Fušimi Inari je portálem do japonské pohádky

29. dubna 2024

Kilometry tunelů z červených bran torii, hustý les, v němž vládne mech a divoká prasata, tajuplné...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Hello Kitty slaví padesátiny. Celý svět si myslí, že je to kočička, jenže není

Kulatý obličej se dvěma trojúhelníkovýma ušima, drobný čumáček, vousky a červená mašle na uchu. Taková je Hello Kitty,...

KOMENTÁŘ: Z Davida Černého se stal parazit. O umění už dávno nejde

Premium Když se David Černý v televizi pohádal s kurátorkou Marií Foltýnovou, spory o jeho plastiku na obchodním domě Máj...

Muž má recept na dlouhověkost, v jednašedesáti je ve skvělé formě

Dave Pascoe chce dokázat světu, že i v důchodu můžete vypadat jako za mlada a také se tak cítit. Stačí dodržovat pár...