Roku 1337 začíná s budováním hradeb, kostela a fary. Rychlý rozvoj královského města ošklivě poznamenaly husitské války, požáry a bourání hradeb. Procházka po náměstí nabízí zajímavou skupinu domů s radnicí. Ulicí Českou dojdeme až k zachovalé kamenné středověké bráně i s kouskem hradeb. Na protějším kopci je dominantní skupina zámeckých staveb - renesanční zámek byl později doplňován o barokní prvky.
V prvním patře zámku je otevřené muzeum, v jehož sbírkách je kromě řady zajímavostí o historii města a řemesel i kolo kostitřas. V další části zámku jsou soukromé byty, ale za podívání stojí krásné nádvoří s barokní kašnou, krásnými štíty, věžičkami a arkádami. Ve velkém sále se konají výstavy a společenské akce pro veřejnost.
Za prohlídku stojí i zdejší církevní stavby a památky. Augustiánský klášter a kostel sv. Václava pochází ze 17. století a nad vstupem do chrámu je rodový znak Valdštejnů. Přínosem pro kraj a vzdělanost byla latinská škola, která dvě stě let vychovávala žáky pro Gymnázium v České Lípě. Architektonickým pokladem je kostel Povýšení sv. Kříže, založený již ve 14. století.
Po požáru 1635 se zachovaly jen některé gotické prvky, například žebrová klenba v sakristii či štíhlá okna. Na závěr putování můžeme najít dům, na kterém deska připomíná pověst o tajné podzemní chodbě. Právě ta se stala námětem pro libreto slavné Smetanovy opery Tajemství. Celé město je opředeno sítí pověstí a bájí, v nichž vystupují skřítkové a lesní víly, tančícími u studánek se zázračnou vodou.