Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Lyžařská střediska ukládají sníh na další sezonu, v létě ho pokryjí izolací

  14:00
Globální oteplování ohrožuje lyžařské dovolené. Některá zimní střediska proto oživují starodávný trik: šetří si sníh přes léto. Tento postup je v některých ohledech efektivnější než tradiční zasněžování. A podle lidí z oboru může být nesmírně prospěšné jak pro střediska, tak pro jejich místní ekonomiku.
Lyžařské středisko Levi (14. února 2004)

Lyžařské středisko Levi (14. února 2004) | foto: ČTK

Ve finském lyžařském středisku Ruka začíná sníh obvykle tát v dubnu. Na začátku května se 22 lanovek dočasně zastaví. Jako každý rok se 41 sjezdovek zazelená, a kopec se tak stane cílem turistů a horských cyklistů, nikoli lyžařů, píše server BBC News.

Na pěti z nich byly vytipovány dvě hromady sněhu pokryté bílou polystyrenovou dekou. Každá obrovská mohyla pojme asi 30 000 metrů krychlových sněhu. Zůstanou tam po celé léto. Až budou tyto mohyly v říjnu odkryté, zůstane podle odhadů z minulých let asi 80 až 90 procent sněhu, což stačí na rozprostření na třech nebo čtyřech sjezdovkách a ve snowparku.

Sněhu letos napadlo dost, kvůli oteplování se ale neudrží, říká klimatolog

Pro středisko s nízkou nadmořskou výškou, jako je Ruka, to není jen výhodné. Zejména na začátku lyžařské sezony, kdy sníh i teploty mohou být proměnlivé, to mění pravidla hry.

„Zhruba před deseti lety jsme mohli garantovat dobré sněhové podmínky od začátku prosince až do dubna. Nyní můžeme díky zasněžování zaručit dobré lyžařské podmínky od začátku října až do druhého květnového týdne,“ říká Antti Karava, generální ředitel lyžařských středisek Ruka a Pyha.

S tím, jak se zimy oteplují a sněhové srážky se stávají méně předvídatelnými, se desítky lyžařských středisek po celém světě obracejí k variantám této techniky. Sníh vyrobený během zimy se shrne, pokryje izolací a nechá ležet přes léto. Na podzim, před zahájením sezony nebo před akcí, jako jsou lyžařské závody, se odkryje a odveze tam, kam je třeba.

Tento postup je v některých ohledech efektivnější než tradiční zasněžování. A podle lidí z oboru může být nesmírně prospěšné jak pro střediska, jako je Ruka, tak pro jejich místní ekonomiku. Návštěvníci si pravděpodobně neobjednají dovolenou, aby si přijeli zalyžovat, pokud se nemohou spolehnout na sněhovou pokrývku, a velké lyžařské závody, které přitahují tisíce turistů, by mohly být zrušeny.

Deky na kopce sněhu

To, že lze sníh skladovat celoročně, se může zdát překvapivé, ale tato praxe je známá již po staletí. Před nástupem chladicích zařízení lidé v létě skladovali led a sníh pod zemí, aby mohli například uchovávat potraviny v chladu.

V posledních desetiletích, kdy lyžařský průmysl experimentoval se způsoby, jak uchovat sníh pro podzimní nebo časně zimní akce či otevření, střediska hromadila sníh na hromady a ty pak pokrývala organickým materiálem, jako jsou piliny, štěpky nebo sláma. Tyto metody mohou být překvapivě účinné: Jeden výzkumný článek zjistil, že se díky nim podařilo uchovat 72 až 85 procent sněhové hmoty během léta.

Dnes je však tato technologie mnohem pokročilejší. Například systém finské společnosti Snow Secure zahrnuje bílé polystyrenové deky o tloušťce 50 nebo 70 milimetrů, které jsou navrženy tak, aby přesně kopírovaly kopce sněhu.

Sjezdovky na Vysočině ukončily sezonu. Tragická zima, zlobí se vlekaři

A samozřejmě se mnozí již rozhodli pokrýt i sjezdovku, která se používá pro závody. Jedním z nejznámějších a nejúspěšnějších příkladů je finské Levi, kde se každoročně v listopadu konají první závody slalomu z kalendáře Světového poháru v alpském lyžování.

Od roku 2016 využívá Levi skladování sněhu, aby zajistilo, že tyto sjezdovky budou připraveny na závody. V Levi od té doby ani jednou nezrušili slalomové závody kvůli nedostatku sněhu, na rozdíl od mnoha jiných středisek, která pořádají podzimní závody Mezinárodní lyžařské federace (FIS).

I to má ovšem svou cenu a jsou zde také náklady na ochranu životního prostředí – i když mohou být menší než způsob, jakým mnoho středisek v současnosti zajišťuje dostatečnou sněhovou pokrývku.

Vyrábět sníh na podzim se nevyplatí

Mnoho středisek je závislých na umělém zasněžování. Ale to, kolik sněhu mohou vyrobit, závisí na podmínkách. Při kombinaci velmi nízkých teplot, suchého vzduchu a mírného větru je tento proces nejúčinnější.

Mnoho středisek se však stále snaží vyrábět sníh, kdykoli to jde. A to včetně nejméně efektivního období ze všech – v říjnu nebo listopadu, kdy řada z nich nejzoufaleji potřebuje pokrývku před otevřením, ale počasí může být ještě relativně teplé. Díky skladování sněhu se střediska jako Ruka mohou místo toho zaměřit na nejefektivnější období pro výrobu sněhu, například v lednu, říká Karava.

V Monínci již zahájili zimní sezonu. K zasněžování používají loňský sníh

Stále se však jedná o proces, který vyžaduje energii, varoval Fabian Wolfsperger, vedoucí laboratoře sněhových sportů ve švýcarském Institutu pro výzkum sněhu a lavin. Existují však i jiné možnosti. „Pokud si řeknete: ‚Proč neposuneme Světový pohár o čtyři týdny‘, ušetříte energii,“ říká.

Současný harmonogram FIS – a tradiční lyžařská sezona obecně – dnes nedává příliš smysl, upozorňuje Wolfsperger. „Sníh je materiál, který se během sezony hromadí,“ říká. Na mnoha horách to znamená, že v prosinci je ho málo nebo žádný, přestože se právě tehdy mnoho středisek připravuje na jeden z největších turistických týdnů v kalendáři, na vánoční svátky.

14. listopadu 2023

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  30.4 9:22

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Jako v pohádce. Japonský park pokryly koberce modrých květů hajniček

23. dubna 2024  14:43

Turisté z celého světa míří v těchto dnech do veřejného parku Hitači na ostrově Honšú. Na 350...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Český výletník: Kde Československo nezaniklo. Hranice roztrhala dvě obce

27. dubna 2024

Vždycky mě lákalo vidět, jak vypadá osada Sidonie na Zlínsku, jejíž část se „stěhovala“ na...

Poutní místa v Česku zažívají renesanci, říká autor populární knihy

26. dubna 2024

Lidé stále častěji hledají lokality, kde mohou uniknout před dnešním komplikovaným světem. Návod na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

VIDEO: Nahlédněte do Indie očima české poutnice hnutí Hare Krišna

25. dubna 2024

Indická republika je sedmá největší a s více než miliardou obyvatel jednou z nejlidnatějších zemí...

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  30.4 9:22

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

OBRAZEM: Nejlepší místa na světě, kde se můžete vydat po stopách dinosaurů

30. dubna 2024

Už pětašedesát milionů let se po povrchu naší planety neprochází. Ale to neznamená, že byste je...

Pláže, rum i vodopády. Mauricius je exotika s dávkou luxusu i dobrodružství

29. dubna 2024

Premium Palírna rumu, kousek od ní vodopád a „sedmibarevná země“, kterou vytvořila nestejnoměrně chladnoucí...

Království mechu a červených bran. Fušimi Inari je portálem do japonské pohádky

29. dubna 2024

Kilometry tunelů z červených bran torii, hustý les, v němž vládne mech a divoká prasata, tajuplné...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Hello Kitty slaví padesátiny. Celý svět si myslí, že je to kočička, jenže není

Kulatý obličej se dvěma trojúhelníkovýma ušima, drobný čumáček, vousky a červená mašle na uchu. Taková je Hello Kitty,...

KOMENTÁŘ: Z Davida Černého se stal parazit. O umění už dávno nejde

Premium Když se David Černý v televizi pohádal s kurátorkou Marií Foltýnovou, spory o jeho plastiku na obchodním domě Máj...

Muž má recept na dlouhověkost, v jednašedesáti je ve skvělé formě

Dave Pascoe chce dokázat světu, že i v důchodu můžete vypadat jako za mlada a také se tak cítit. Stačí dodržovat pár...