Lyžaře láká obří areál v Polsku

  11:38aktualizováno  11:38
Další rozvoj plánuje největší polský lyžařský areál západních Krkonoš ve Sklářské Porebě. Letos spustili jen kousek za českými hranicemi nový vlek. Chtějí postavit také lanovku, v části areálu vybudovat umělé zasněžování, rozšířit sjezdovky. Podnikatelé na české straně hor se obávají konkurence, čeští lyžaři z pohraničí se naopak těší na levnější lyžování.

Národní park na polské straně Krkonoš povolil provozovateli jednoho z největších místních areálů Skiarena Szrenice výstavbu lanovky.

"Mohou ji vést z dolní stanice ve Sklářské Porebě ke Svátečnímu kameni na vrcholu Szrenice," citoval ze zprávy polských ochránců přírody mluvčí Krkonošského národního parku Radek Drahný.

Nová lanovka zřejmě bude kopírovat současnou lanovou dráhu, výstup bude o 500 metrů vedle. "Kromě toho provozovatelé mohou vybudovat umělé zasněžování v oblasti Hala Szrenicka a rozšířit sjezdovky ve středisku," upřesnil Drahný.

Podle Agnieszky Kuliczkowské z porebského turistického infocentra by novinky ve Szrenici mohly vzniknout do dvou let. "Vyrostou zde zřejmě nové sjezdovky. Ale to všechno jsou zatím jen plány," dodala Kuliczkovská.

Čeští podnikatelé se podle starosty Harrachova Václava Cajthamla nejvíc obávají rozrůstajícího se zimního sportovního střediska Babiniec v porebské části Jakuszyce.

"Na Babinci letos spustili nový vlek," konstatovala pracovnice polského infocentra. Podle Cajthamla tím však plány tohoto areálu, který leží jen kousek za hranicemi, nekončí.

"Chtějí se rozšířit přes hlavní silnici až do údolí. Tam pak mohou plánovat další věci, protože místo není v parku, a ochránci přírody je tam nebudou omezovat," vysvětlil Cajthaml.

Čeští vlekaři tak mohou přijít o část polských klientů. „Podnikatelé od Harrachova po Paseky nad Jizerou se této konkurence bojí,“ upozornil Cajthaml.

Jeho slova potvrdil Jan Vácha z Liberce. "Rád jezdím do Harrachova nebo Rokytnice. V poslední době se tam ale nudím a chci vyzkoušet jiné středisko. Navíc je lyžování v Polsku levnější," řekl čtyřiatřicetiletý lyžař.

Celodenní permanentka ve Skiareně Szrenice, kde jsou sedačkové lanovky a několik dlouhých sjezdovek různé obtížnosti, přijde dospělého v přepočtu na necelých 490 korun. V Babinci lidé zaplatí zhruba 340 korun. V Harrachově či Rokytnici ceny permanentek přesahují pět set korun.

Do Sklářské Poreby míří díky novému lyžařskému areálu mnohem víc turistů. "Počet návštěvníků se zvyšuje. Už nyní máme v hotelích na Vánoce a na Nový rok zamluveno deset tisíc míst," potvrdila Kuliczkowská.

Podle ní však polský lyžařský areál střediska na české straně hor ohrožovat nebude. "Lidí sem jezdí dost, ale pro Česko nejsme konkurence. Možná tak ještě zdejší tratě pro běžkaře, ale sjezdovky ne," míní pracovnice porebského infocentra.

Autoři: ,

Nejčtenější

V Africe vyfotili vzácného černého levharta. Prvního po 110 letech

Britský fotograf Will Burrard-Lucas zachytil v keňském parku Laikipia...

Britskému fotografovi Willu Burrardovi - Lucasovi se v Africe povedl náramný kousek. Podařilo se mu vyfotit vzácného...

Byl to asi nejhorší James Bond, přesto naučil turisty lyžovat v Mürrenu

Díky za všechno, Mr. Bond.

Možná by se měl tento slavný snímek jmenovat spíše Ve službách švýcarskému turismu, než Jejímu Veličenstvu, neboť agent...

KVÍZ: Lidé pro ně i umírají. Jak dobře znáte státní vlajky?

Víte, který stát má na své vlajce kalašnikov?

Jsou jedním z nejvýraznějších symbolů každého státu. Některé vlajky pozná na první pohled téměř každý, jiné se dají...

Slavný cestovatel Miroslav Zikmund slaví sto let, svůj věk bere jako dar

Miroslav Zikmund

Při dvou cestách projel Miroslav Zikmund Asii, Afriku i Ameriku. Je absolutní systematik, jeho život má pevně daný...

Lyže v Německu, postel v Česku. Zkusili jsme lyžování na Velkém Javoru

Lyžování na Grosser Arber stojí za to i v pozdějších odpoledních hodinách, kdy...

Moderní lanovky, sjezdovky všech obtížností, výborné sněhové podmínky obvykle až do dubna a perfektní zázemí. To jsou...

Další z rubriky

Výlety mimo upravované trasy. Jak si užít zimu na backcountry lyžích

Na backcountry lyžích se dostanete do mnoha kouzelných míst.

Pokud máte rádi běh na lyžích, ale omrzelo vás jezdit po strojových stopách nebo populárních trasách plných lidí,...

Lyže v Německu, postel v Česku. Zkusili jsme lyžování na Velkém Javoru

Lyžování na Grosser Arber stojí za to i v pozdějších odpoledních hodinách, kdy...

Moderní lanovky, sjezdovky všech obtížností, výborné sněhové podmínky obvykle až do dubna a perfektní zázemí. To jsou...

V Česku má helmu na sjezdovce 70 procent lyžařů, páteřák téměř nikdo

Skiareál v Janských Lázních na Černé hoře

Úrazy hlavy a páteře patří mezi nejzávažnější poranění z lyžování a často mívají trvalé následky. Přesto dospělí Češi...

Najdete na iDNES.cz