Krkonoše na běžkách: jarní pohádka

aktualizováno 
Ačkoliv je jaro v plném proudu, lyžařská sezóna v Krkonoších ještě neskončila. Sníh je už samozřejmě firnovatý, po ránu někdy zmrzlý a odpoledne mokrý, zato počasí je ideální. Modré nebe a zlaté slunce doprovází běžkaře na jejich túrách. Jedna z oblíbených cest vede přes Liščí horu.

Pojďme se tedy o víkendu vydat za posledním sněhem. Od osmi ráno jezdí za 50 korun sedačková lanovka ze špindlerovského Svatého Petra na Pláně (1194 m n.m.). Odtud sjedeme mírným klesáním se dvěma krátkými stoupáními podél tyčového značení na Klínové boudy (1187).

Mineme boudy známých jmen Zvonička (má ve štítu zvonici), Klášterka (patřila mnichům), Spisovatel (patřila svazu spisovatelů), Skočka (jezdilo sem reprezentační družstvo skokanů na lyžích), Kantorskou (lyžovat se tady naučilo mnoho absolventů pedagogické fakulty) a několik dalších.

KULAJDA NA ROZCESTÍ
Okolo Klínovek mírně stoupáme, louky se změní na les a za hřbetem se po chvíli vyhoupne moderní chalupa Na rozcestí (1344). Je to příjemný lyžařský samoobslužný bufet s vyhlášenými plněnými koláči, které tu obsluha sama peče a podává ještě teplé. Výborné jsou i všechny druhy polévek od bramboračky po kulajdu.

Může se hodit

TRASA
Popsaný výlet je pro rekreační lyžaře a rodiny s dětmi vhodný na celý den. ¨Není proto dobré otálet nástupem na lanovku. Většinou se jede podél tyčového značení, sněhu je dost a cesty jsou projeté. Doporučujeme vzít s sebou mapu, protože síť turistických tras je zde opravdu hustá a je možné se do ní nechtěně zamotat.

Kilometráž: Špindlerův Mlýn - Pec cca 10-15 km podle zvolené varianty, okružní trasa Špindlerův Mlýn - Špindlerův Mlýn 18-25 km

JAK SE TAM DOSTAT
Auto je nutné zaparkovat ve Špindlerově Mlýně před autobusovým nádražím, nebo pod Medvědínem. Do Svatého Petra je to z obou stran přibližně kilometr pěšky po silnici. Přijet lze i autobusem, protože sem jezdí z mnoha velkých měst. Bohužel většina přijíždí o víkendech místo rána až dopoledne.

KDE SE NAJÍST A NAPÍT
Lyžařské restaurace najdete v boudě na Pláni, chalupě Na Rozcestí, Dvorské boudě a Lyžařské boudě.

Pokračujeme stále podél tyčí zvlněným terénem na Liščí horu (1362). Ačkoliv patří mezi krkonošské velikány, nemá žádný vznosný tvar a ani výhledy z ní nejsou grandiózní. Když vyjedeme nahoru, zjistíme, že je to takový přisedlý brdek zarostlý řídkým nízkým lesem. Přesto znalost Liščí hory patří k základnímu vzdělání krkonošských turistů v zimě i v létě.

Mezi horskými smrky a kosodřevinou je vidět Sněžka, na svazích uvidíme boudy Výrovky, Dvorská i Rozcestí a je vidět i dolů do údolí k Peci pod Sněžkou.

KAM Z LIŠČÍ HORY
Máme-li zajištěnou dopravu z Pece pod Sněžkou, kam jezdí autobusy, čeká nás dlouhý sjezd po červené turistické značce okolo Lyžařské boudy na Hrnčířské boudy a poté pod modré značce okolo sjezdovek na Klondike, na Smrku a na Javoru dolů do Pece.

Pokud se musíme vrátit do Špindlerova Mlýna, sjedeme jen k Lyžařské boudě a po žluté značce odbočíme doprava. Krkolomný sjezd úzkou lesní nás dovede k Tetřevím boudám. Zde odbočíme znovu doprava a po zelené značce vystoupáme na Dvorskou boudu, sjedeme k Zadním Rennerovkám a přes Klínové boudy se vrátíme na Pláně.

Dolů se nejlépe dostaneme po modré sjezdovce. Jestli aspoň trochu ovládáte svá úzká prkénka, není to nic obtížného. Trať většinou připomíná hodně širokou lesní cestu, než opravdovou sjezdovku. Sklon se zvýší jen na nějakých dvou stech metrech v místech, kde doleva odbočuje trať na Hromovku.

My pokračujeme esíčkem doprava, pod kterým následuje už jen jednoduchý dojezd do Svatého Petra.

 

Krkonoše: stoupání na Klínovky

Krkonoše: Liščí hora

Krkonoše: Na rozcestí

Krkonoše: Na rozcestí

U krkonošské chaty Skočka

Autoři:

Nejčtenější

V Africe vyfotili vzácného černého levharta. Prvního po 110 letech

Britský fotograf Will Burrard-Lucas zachytil v keňském parku Laikipia...

Britskému fotografovi Willu Burrardovi - Lucasovi se v Africe povedl náramný kousek. Podařilo se mu vyfotit vzácného...

Byl to asi nejhorší James Bond, přesto naučil turisty lyžovat v Mürrenu

Díky za všechno, Mr. Bond.

Možná by se měl tento slavný snímek jmenovat spíše Ve službách švýcarskému turismu, než Jejímu Veličenstvu, neboť agent...

KVÍZ: Lidé pro ně i umírají. Jak dobře znáte státní vlajky?

Víte, který stát má na své vlajce kalašnikov?

Jsou jedním z nejvýraznějších symbolů každého státu. Některé vlajky pozná na první pohled téměř každý, jiné se dají...

Slavný cestovatel Miroslav Zikmund slaví sto let, svůj věk bere jako dar

Miroslav Zikmund

Při dvou cestách projel Miroslav Zikmund Asii, Afriku i Ameriku. Je absolutní systematik, jeho život má pevně daný...

Lyže v Německu, postel v Česku. Zkusili jsme lyžování na Velkém Javoru

Lyžování na Grosser Arber stojí za to i v pozdějších odpoledních hodinách, kdy...

Moderní lanovky, sjezdovky všech obtížností, výborné sněhové podmínky obvykle až do dubna a perfektní zázemí. To jsou...

Další z rubriky

Varhánky i v poledne? Víme, kde v Kitzbühelu hledat nejlepší trasy

Alpské kouzlo sjezdovek v rakouském Kitzbühelu

Kitzbühel, to není jen Hahnenkamm, na kterém se jezdí slavný sjezd, ale také pestrý výběr z 230 kilometrů sjezdovek....

V Česku má helmu na sjezdovce 70 procent lyžařů, páteřák téměř nikdo

Skiareál v Janských Lázních na Černé hoře

Úrazy hlavy a páteře patří mezi nejzávažnější poranění z lyžování a často mívají trvalé následky. Přesto dospělí Češi...

Pohoda na horách panuje dál, některá střediska mají přes metr sněhu

Ilustrační snímek

Lyžařská střediska v celé České republice hlásí ideální podmínky pro příznivce zimních sportů. Skiareálům pomohlo v...

Najdete na iDNES.cz