Pondělí 30. března 2020, svátek má Arnošt
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 30. března 2020 Arnošt

Divoký sjezd v rakouských Alpách

aktualizováno 
Hledáte krásné tratě pro lyžování v Alpách, kam byste mohli vyrazit na víkend? Pouhé čtyři až pět hodin jízdy z Brna či Prahy leží Krippenstein. Nabízí divoký sjezd po neupravených svazích. Navíc přímo navazuje na velký známý areál Dachstein West.
Sjezd divokým terénem z vrcholu hory Krippenstein

Sjezd divokým terénem z vrcholu hory Krippenstein - DO NEZNÁMA. Až jedenáct kilometrů dlouhý může být sjezd divokým terénem z vrcholu hory Krippenstein. | foto: ÖSTERREICH-WERBUNGMF DNES

Kamenná stanice lanovky u paty sjezdovek v Obertraunu je téměř opuštěná. Jedinečný a přece u nás poměrně málo známý ráj milovníků freeridu nad Hallstattským jezerem je ponořen do mlhy. Jen tu a tam se z bílé tmy vynoří opuštěný lyžař nebo snowboardista s helmou na hlavě, který právě zdolal jedenáctikilometrový sjezd divokým terénem z vrcholu hory Krippenstein (2100 m).

Tohle že je lyžařský ráj?

Nejezdí tu žádné hypermoderní jumbo, které by pojalo stovky lyžařů. Nad strmými srázy pohoří Dachstein se líně sune malá žlutá kabina z konce padesátých let minulého století. Nejdřív zastaví na mezistanici Schönbergalm, odkud se na lyžích nedá sjet nikam. Pak se lanovka dalších patnáct minut kolébá přes dva strašně vysoké sloupy až na vrchol kamenné hory Krippenstein.

Na tabuli s informacemi pro lyžaře svítí pod usměvavým smajlíkem, který pouští (nebo nepouští) lyžaře ven do terénu, nápis: Möglich = Možné. Vykročíte tedy ven a udeří vás do tváře silný poryv větru. Tak tohle je ten sjezdařský ráj?! Couvnete zpátky. Pak znovu vykročíte.

Nazujete lyže a rozhlížíte se, kudy kam. Zjišťujete, že jste před chatou sami. Ti dva tři snowboarďáci, kteří vyjeli nahoru s vámi, zapadli do zdejší vyhlídkové restaurace.

Dva krátké vleky, které vedou z nepříliš prudkého kopce pod alpskou kamennou boudou, nejezdí. Ve sněhové vichřici není vidět na krok.


Rakouské sjezdovky nabízejí ve srovnání s českými více adrenalinových zážitků

První kolo

Opatrně sjíždíte po modré kamsi dolů. Jen musíte dobře hlídat, abyste neztratili kolíkové značení. Lyže mizí v hlubokém, rozbrázděném prašanu neupravené sjezdovky. Pak minete vpravo pod sebou sfoukané skály a je to tady. Odbočka z regulérní sjezdovky kamsi do terénu. Variante Imisl. Kam a kudy to jen může být?

Raději si necháte zajít chuť. Jedete bílým mlékem dál. A další odbočka. Variante Eisgrube.

Ne. Pokračujete po modré pod opuštěnými vysokými sloupy jakési jiné kabinové lanovky, která už tu zřejmě - jak to vypadá - dlouhá léta nejezdí. Nohy se občas podlomí v ukrytých terénních vlnách pod čerstvě napadaným sněhem. Není to zrovna kdovíco.

Žádného lyžaře jste zatím nepotkali. Asi po deseti minutách jízdy slyšíte pípat rolbu, která se snaží upravit rozbrázděný sníh na trati. Pár minut se nadšeně vezete v její stopě. Dojíždíte k jakési temné stavbě.

"Možná jsem už dole," říkáte si s nadějí, ale je to jen Talstation Gjaidalm ve výšce 1750 metrů, kde končí modrá a začíná červená sjezdovka. Vine se lesem až dolů k jezeru. Máte před sebou ještě více než 1100 metrů převýšení...

Zároveň zjišťujete, že ona lanovka, která - jak jste si mysleli - tady už pár let nejezdí, jen čeká pod stříškou stanice na vlídnější počasí. Stejně jako dva kotvové vleky na louce pod ní. Pod místem s pár chalupami, které se jmenuje Krippenbruhn, se najednou vyřítí odněkud ze strany tři lyžaři v helmách. Tady ústí jedna z divokých tratí.

Dáváte se s nimi do řeči, abyste alespoň od někoho slyšeli, jaký je ten freeridový ráj Dachstein-Krippenstein. Dozvídáte se, že tu trénují na březnový ski-crossový závod White Rush. Odvážní mladí muži jsou místní, a tak vám ochotně vysvětlují, kde odbočit a na co si dát při další jízdě pozor, abyste nezabloudili. "Jen si to užijte!" říkají. "Není to tak strašné," smějí se. Když je nahoře na tabuli lanovky napsáno "Möglich", tak möglich.

Závratná rychlost

Konečně jste dole. Máte za sebou jedenáctikilometrový sjezd, a i když to vypadá, že mlha už není tak velká, přece jen si cestou nahoru plánujete horký čaj ve vyhlídkové restauraci. A nezůstane jen u něj.

Dobře tu vaří, takže si pochutnáváte na klasické rakouské polévce s obrovským játrovým knedlíkem. A pak si dáte ještě špecle. A nějaký ten malý šnapsík - hruškovici s opravdovou hruškou - a najednou se vám přes ledové květy na okně zdá, že na sklo nesměle škrábe sluníčko.

Vykouknete ven a vítr vám znovu uštědří políček. Ale mlha je tatam. Dole pod sebou vidíte moře mraků, pod nímž se někde v hloubce skrývá jedno z nejhezčích jezer Solné komory. Zase vyrážíte po modré dolů. Vrcholové vleky stále ještě nejezdí, ale na odbočce Variante Imisl opouštíte kolíky.

Začíná to divoce. Vítr, sníh po kolena. Je ho víc a je těžší, než je zdrávo. A k tomu není úplně dobře vidět. Možná je to tak i lepší. Tohle je ta správná divočina.
Skok do kuloáru. Lyže se rozjíždějí závratnou rychlostí. Tak rychle točit krátké oblouky, spíš přeskakovat. Je to dřina, ale musí to jít.

Po pravé straně tušíte skálu, po levé ji vidíte. Sráz jako hrom. Podmínky nejsou zrovna nejlehčí. Prudké stěny se střídají s průjezdy lesem. Trvá to pěkných pár minut, než přijde konec, protože tenhle divoký sjezd má možná víc než tři čtyři kilometry.
A stojí to za to. Když vyjedete zase na červenou sjezdovku pod Krippenbruhn, cítíte to v nohách. Ale máte parádní pocit. Tak tohle musíte zkusit ještě jednou!

Zbývá pár výškových metrů k dolní stanici lanovky a znovu nahoru! I když je tu už trochu fronta, do právě přijíždějící lanovky se vejdete. Žlutá kabinka se líně kolébá nad skalisky sluncem ozářené hory Krippenstein. Mraky jsou pryč. Téměř na dosah máte spektakulární panorama s třítisícovým vrcholkem Hoher Dachstein. A dole pod sebou vidíte i zamrzlou hladinu Hallstattského jezera.

Kam vyrazit do Rakouska na lyže - vybrané tipy


HINTERSTODER

kde: Horní Rakousko
pro koho: lyžování pro méně náročné lyžaře, většina sjezdovek je středně těžká
celkem: 40 km sjezdovek
za kolik: celodenní - 30 eur (děti 18 eur) týdenní - 134 eur (děti 83,5 eura) doprava: z Prahy jsou to čtyři hodiny jízdy, 200 kilometrů. Z Brna 340 km, což je čtyři a půl hodiny jízdy.
další informace: www.pyhrn-priel.net

HOCHFICHT

kde: Český les
pro koho: lyžování pro nenáročné, většina sjezdovek je lehká a středně těžká celkem: 20 km
za kolik: celodenní - 26 eur (děti 16 eur) víkendová - 51 eur (30 eur) 6 dnů - 116 eur (děti 71 eur)
doprava: z Prahy je to 200 km, necelé čtyři hodiny jízdy. Z Brna 290 km, necelých pět hodiny jízdy.
další informace: www.hochficht.at

KAPRUN a ZELL am SEE

kde: Salcbursko
pro koho: pro začátečníky i zkušené
celkem: 130 km sjezdovek
za kolik: celodenní - 35 eur (děti 17,5 eura) víkendová - 66 eur (33 eur děti) 6 dnů - 168 eur (děti 84 eur)
doprava: z Prahy je to šest hodin jízdy, 416 km. Stejnou dobu pojedete i z Brna, odkud je to 502 km. Na místě je možné se dopravovat skibusy
další informace: www.kitzsteinhorn.at, 0043/6547/8643-0

SAALBACH HINTERGLEMM

kde: Salcbursko
pro koho: od začátečníků po náročné
celkem: 200 km sjezdovek
za kolik: celodenní - 35 eur (děti 17,50 eura) víkendová - 67,50 eura (děti 54 eur) 6 dnů - 168 eur (děti 134 eura)
doprava: z Prahy cesta trvá necelých sedm hodin, je to 405 km. Z Brna se jede šest hodin, je to 504 km.
další informace: www.saalbach.com

BAD GASTEIN - BAD HOCH GASTEIN

kde: Salcbursko
pro koho: pro začátečníky i náročné celkem: 200 km sjezdovek
za kolik: celodenní - 34,5 eura (děti 17 eur) 3 dny - 96 eur (děti 48 eur) 6 dnů - 165 eur (82,50 eura)
doprava: z Prahy cesta trvá 6 hodin, je to 434 km; z Brna je to 514 km, což je šest hodin jízdy
další informace: www.badgastein.at

DACHSTEIN-WEST

kde: Salcbursko
pro koho: pro začátečníky i náročné
celkem: 140 km sjezdovek
za kolik: celodenní: 29,50 eura (děti 16,30 eura) víkendová - 56,60 eura (děti 31,30 eura) 6 dnů - 144,90 eura (děti 80,10 eura)
doprava: z Prahy je to 330 km (pět hodin jízdy), z Brna je to 243 km (necelé čtyři hodiny jízdy)
další informace: www.dachstein.at

___________________________________________________

PARKOVÁNÍ:

Ve většině středisek je zdarma. Rakušané velmi dbají na ekologii a střediska a nedaleké vesničky jsou propojené skibusy. Proto je možné nechat auto před hotelem a k vlekům dojíždět skibusy.

UBYTOVÁNÍ:

hotel: od 30 eur
penzion: od 20 eur
pokoj v soukromí: 15 eur do 30 eur

 

 

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Italská duše trpí. Běžte domů, křičí na sebe sousedé z balkonů ve Florencii

Ulice toskánské metropole Florencie, které jsou jindy plné turistů a kde se milenci z mostu Ponte Vecchio vždy kochali...

Koronavirus devastuje cestovní ruch, dva scénáře sumírují stomiliardové ztráty

Představy o šíři dopadů koronaviru na český cestovní ruch stále nemají pevné kontury. Asociace hotelů a restaurací na...

Kréta a koronavirus. Všichni se modlí, aby letos přijeli turisté, říká Češka

Ve své historii už Kréťané válčili proti Turkům i německým okupantům. Teď bojují s neviditelným nepřítelem, s...

Kvíz: Sochy, které stojí za to. Otestujte se, jak znáte mistrovská díla

Tluče vaše srdce pro umění a líbí se vám sochy? A jak moc se vyznáte v sochařských výtvorech? Někteří z nás umí zařadit...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Premium

Dovolená u rybníka či na horách. Čeští hoteliéři čekají nápor domácích turistů

Cestování do zahraničí může být podle šéfa krizového štábu Romana Prymuly omezené i na rok či dva. Češi tak nejspíš...

Premium

Španělská nepoučitelnost. Proč zde koronavirus řádí jako v Itálii nebo Číně

Dlouhé týdny Španělé sledovali, co se děje v Číně, Íránu a Itálii. Ale nepoučili se. Laxní politici opakují stejné...

Premium

INTERAKTIVNÍ GRAF: Porovnejte, jak se koronavirus šíří v různých zemích

Statistik, jak se šíří pandemie nového koronaviru, existují spousty. Někdy je ale těžké dát různá čísla do kontextu....

Premium

Milostná zápletka mladých lidí. Ústřední dvojice tuší, proč je Slunečná hitem

V lednu vstoupil na televizní obrazovky seriál Slunečná a od té chvíle si získal velké množství fanoušků. Nemalou...

  • Další z rubriky

Rakouská pohádka pro běžkaře. V údolí Tannheimer Tal neznají špatné počasí

Za devatero horami a devatero jezery leží malebné údolí Tannheimer Tal. Nachází se na hranicích Rakouska a Německa,...

Premium

Posedlí houbaři a nakupování bez cla. Andorra nabízí mnohá překvapení

Máte chuť si někam zajet pořádně zalyžovat nebo zautrácet? Máme nápad, zkuste Andorru. Maličké knížectví vklíněné mezi...

Lyžování na nejstrmějších tratích Itálie. Díky Tre Cime se dotknete hvězd

Naposledy jsem tu byla před 20 lety a už tehdy mě pohled na ostré masivy Tre Cime uchvátil. V posledních letech se...

Běžkování na konci světa. Galtür vás ohromí skromností a lyžařskou kvalitou

Jednou prý přijela skupinka německých turistů do malé vesničky Galtür, protože v jejich oblíbené destinaci nebyl sníh....

Byznys s rouškami a gely. Zákazníci zavolali na Nelu Slovákovou hygienu

Vítězka reality show Hotel Paradise Nela Slováková (30) prodává na svém e-shopu roušky a dezinfekční gely. Na...

Pomalá epidemie koronaviru. Česko nehodlá nákazu zastavit, ale modifikovat

Česká republika se v příštích týdnech nebude snažit epidemii způsobenou koronavirem COVID-19 za každou cenu zastavit....

Schillerová navrhne zrušit daň z nabytí nemovitostí a odpočty hypoték

Ministryně financí Alena Schillerová navrhne na vládě zrušení čtyřprocentní daně z nabytí nemovitostí. Věří, že by to...

Technická kontrola se zpřísní, nově o ni řidiče připraví i drobnosti

Přijet na technickou kontrolu s prorezlými brzdovými kotouči, s nefunkčním světlometem nebo například s­ prasklým...

Transatlantická pohroma. Podívejte se na vývoj koronaviru v grafech

Různé země volí ke koronaviru rozličné přístupy. V základních grafech vás provedeme situací v několika státech, které...