Velká záchodová revoluce. V Indii a Číně chtějí toalety pro každého

  13:44
Každá indická rodina musí mít vlastní záchod, zní akční plán premiéra Naréndry Módího. V zemi jich za jeho vlády zbudovali přes 50 milionů. Má to však háček: lidé se je musí naučit používat. Záchodovou revoluci si vyžádal i čínský prezident Si Ťin-pching.
Indové už nebudou muset močit na veřejnosti jako tento mladík.

Indové už nebudou muset močit na veřejnosti jako tento mladík. | foto: Profimedia.cz

Je to vysoce delikátní problém. K toaletám má v Indii přístup jen zhruba polovina z miliardy a tří set milionů tamních obyvatel.

Škarohlídi tvrdí, že mnoho Indů to zase tolik netrápí. Prý si potrpí víc na mobilní telefony než na záchody. Indický premiér Naréndra Módí to však nechce nechat jen tak. Naopak, hodlá vyměšování radikálně zkultivovat. Přichystal své zemi velkou záchodovou revoluci.

Pro ministerského předsedu z nacionalistické Indické lidové strany to představuje jedno ze stěžejních témat, jak proměnit Indii v moderní supervelmoc třetího tisíciletí. Už při nástupu k moci v roce 2014 dobře tušil, že bez plánování to nepůjde. A bez radikálních změn jakbysmet.

„Národní kongres (konkurenční politická partaj) vládl šedesát let, a nic nedokázal,“ hlásá Módí s oblibou. „Mně a mojí straně bude stačit na proměnu země pouhých šedesát měsíců,“ kasal se před třemi roky. Záchody byly a jsou jedním z pilířů jeho záměrů. A jak se mu na tomto poli daří?

Když se ujímal funkce, prohlásil, že do října 2019 (budou se konat bombastické oslavy 70. výročí vzniku nezávislé Indie) bude mít každý obyvatel k dispozici toaletu a skončí ponižující ulevování si ve veřejném prostoru. Statistické údaje hovoří o tom, že nešlo o plané sliby.

Od roku 2014 instalovali v zemi přes 52 milionů nových toalet. Skvělý úspěch, to uznávají všichni. Vyskytla se ovšem nová potíž: není úplně nejsnazší přimět obyvatele k tomu, aby nové záchodky také používali.

Jak pohlídat vyměšování

Přitom vládní úředníci na všech úrovních rozhodně nezaháleli. Aby se dostali do přízně vládnoucí strany, rozpoutali hotové závody v budování toalet, jež doprovázeli mnohdy okouzlujícími informačními kampaněmi. Z našeho pohledu nepostrádá celá vážně míněná a jistě bohulibá záležitost jisté komické prvky.

Příkladně vesnice už za ranního kuropění obsadily speciální hlídky, složené z vládních zaměstnanců a dobrovolných „motivátorů“, aby dostaly vyměšování pod kontrolu. Ti, kteří konali potřebu „postaru“, tedy veřejně na otevřených místech, pak sklidili výhrůžky, někdy dokonce i pokuty nebo polopatické osvětové letáky.

Indky z vesnice Marora ve státě Harijána jsou pyšné na novotou zářící toalety. Vznikly v rámci kampaně „Záchody do každého domu“.

Tyto ranní jednotky jsou nyní běžnou součástí toho, co jeden úředník naznal „největším programem na změnu chování na planetě“.

„Je to obtěžování,“ tvrdil pro agenturu AP Radžit Gondžaré, jeden z přistižených vesničanů. „Zesměšňují nás,“ dovolával se spravedlnosti další.

Cesta k cíli: nátlak i vydírání

Přes všechny výmluvy a zlosti je ovšem jasné, že úřady mají tentokrát pravdu na své straně. Lidské výkaly mnohde zamořují veřejný prostor a šíří nemoci, které každoročně znamenají tisíce, desetitisíce zbytečně mrtvých. Vládní zpráva z roku 2015 vyčíslila ekonomické ztráty plynoucí z nedostatku toalet v zemi na 106,5 miliardy amerických dolarů, tedy přes pět procent tehdejšího hrubého domácího produktu země.

Místy připomíná boj za nové zvyky až vydírání. V jednom případě byl člověk veřejně zbit, když se snažil zabránit „dohlížecí komisi“, aby fotografovala ženy, které konaly potřebu venku ve křoví. Jinde úředníci v televizi vyzývali diváky, aby posílali jména a podobizny těch, kdož vyměšují venku, že je pak zveřejní a dotyční budou mít ostudu.

„Nemůžeme polevit, tuhle práci je třeba dodělat,“ citoval New York Times venkovského předáka Dhanrádže Níla ze státu Maháráštra. „Způsoby, které používáme, včetně toho, že zveřejňujeme ‚viníky‘, jsou nezbytné k motivování lidí. Takovou motivací je i ostuda, případně strach z ostudy,“ uvedl s tím, že když to nejde jinak, je třeba lidi k používání toalet přinutit. Zejména v odlehlejších oblastech.

Módího speciální mise získala mezinárodní ohlas a podporu. Nedávno po své indické návštěvě vyzdvihl „impozantní“ rychlost, s níž se záchodová revoluce šíří, i nejbohatší muž světa Bill Gates.

Vládní zpráva z roku 2015 vyčíslila ekonomické ztráty plynoucí z nedostatku toalet v Indii na 106,5 miliardy amerických dolarů.

Dětské toalety v Novém Dillí

Mnozí Indové Módího kampaň chválí. Někteří však upozorňují, že problém netkví zdaleka jen v záchodech. „V mnoha obcích neexistuje pravidelné zásobování vodou, o kanalizačním systému ani nemluvě. Upínat se jen k toaletám je polovičaté řešení,“ řekla v listu Times of India aktivistka Vandana Prasadová.

Předhoňme svět v kvalitě toalet, zavelel vůdce Si

Příkaz urychleně rozvinout velkou záchodovou revoluci vyšel i od samotného prezidenta Čínské lidové republiky Si Ťin-pchinga.

Všemocný vůdce Si Ťin-pching prý kdysi na jedné ze svých cest po Číně narazil na nepříliš vábné záchodky. Díky tomu si uvědomil, kde jeho zemi tlačí bota. To musíme změnit, uvedl a krátce nato vyhlásil „velkou čínskou záchodovou revoluci“. Nejde o žádný vtip.

Prezident Si, tak jako i v jiných případech, nechal všechno pečlivě naplánovat. A protože jeho slovo je v zemi zákonem, kampaň se rychle rozběhla a místní úředníci se začali předhánět v počtu vybudovaných záchodů.

Si už v roce 2015 v jednom ze svých projevů zdůraznil potřebu „zcivilizovat“ čínské toalety a zlepšit hygienu mas. Kdo Čínu v poslední době navštívil a nepohyboval se jen v drahých hotelech, musí uznat, že na vůdcových slovech je hodně pravdy.

Čínský prezident Si Ťin-pching s první dámou v Zakázaném městě (8. listopadu...

Si Ťin-pching na svých cestách často navštěvuje místní toalety, aby posoudil jejich kvalitu.

Taková návštěva veřejných záchodků v některém čínském městě může být vskutku nezapomenutelným hororovým zážitkem. Ona revoluce byla v první fázi zaměřena na budování kvalitnějších koupelen a záchodů v místech, kde se pohybují turisté. Ale škodní nebudou ani „domácí“.

Sám jde příkladem

Si jasně připomněl odpovědným kádrům, že je potřeba se zaměřit také na modernizaci záchodů v běžné zástavbě. „Pokud jde o toalety, nejedná se o nějakou podřadnou a nedůležitou záležitost, ale o velice důležitý aspekt budování civilizovaných měst,“ uvedl prezident v článku, který otiskl Lidový deník, hlásná trouba komunistické strany.

„Tato záležitost musí být nedílnou součástí rozvojové strategie naší země a je třeba vynaložit velké úsilí k odstranění nedostatků, které ovlivňují kvalitu života mas,“ pokračoval článek.

Sám vůdce Si jde příkladem. Během návštěv venkova prý často zamíří na „onu místnost“, aby zkontroloval, jak si místní stojí, co se kvality toalet týče. Jen málokdo pochybuje o tom, že Čína i v kvalitě toalet už brzy svět nejen dohoní, ale rychle mu ukáže záda.

Nádraží Praha Vršovice

  • Nejčtenější

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  9.5 15:53

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

První světová válka zničila část Francie natolik, že tu stále řádí smrt

7. května 2024

Řídkým rozvolněným lesem pokrytá pahorkatina u francouzského Soissons, Compiégne, Lens či Cambrai...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zkažená dovolená? Na naštvané hosty pomalu nastupuje umělá inteligence

12. května 2024  10:11

Omluvy rozzlobeným klientům je podle Natashi, ředitelky luxusního resortu jednou z nejtěžších částí...

Na co zírá mašinfíra SPECIÁL: Unikáty pražského metra, které nikdy nepoznáte

8. května 2024

K 50. výročí zahájení provozu pražského metra vám seriál Na co zírá mašinfíra přináší řadu bonusů z...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Úplně obyčejné a nádherné Polsko. Objevte Roztoczanský národní park

13. května 2024

Až na samém východě Polska leží Zwierzyniec, krásné místo uprostřed zelených, hustých lesů. Je...

Londýn pro pokročilé nabízí úžasné výhledy a minimum turistů

14. května 2024

Pokud jste v Londýně poprvé, nenecháte si bezesporu ujít návštěvu Buckinghamského paláce, Hyde...

Úplně obyčejné a nádherné Polsko. Objevte Roztoczanský národní park

13. května 2024

Až na samém východě Polska leží Zwierzyniec, krásné místo uprostřed zelených, hustých lesů. Je...

Zkažená dovolená? Na naštvané hosty pomalu nastupuje umělá inteligence

12. května 2024  10:11

Omluvy rozzlobeným klientům je podle Natashi, ředitelky luxusního resortu jednou z nejtěžších částí...

Na co zírá mašinfíra: S Praotcem Čechem k Řípu a za mašinkami do Zlonic

12. května 2024

Seriál Dnes pojedeme s Praotcem Čechem přímo pod bájný Říp. Spěšný vlak, kterým jsme vyrazili z Vraňan do...

Eurovizi vyhrál nebinární Švýcar Nemo. Nizozemce vyloučili za „výhružný pohyb“

Ve švédském Malmö rozhodli o vítězi letošní Eurovize. Stal se jím švýcarský nebinární zpěvák Nemo. Soutěž doprovázely...

Moderátorka Petra Křivková-Svoboda přišla při tragické nehodě o manžela

Moderátorka poledních zpráv televize Nova Petra Křivková-Svoboda (41) v neděli ztratila svého manžela Ondřeje Křivku...

Miss Czech Republic 2024 se stala studentka Adéla Štroffeková z Prahy

Vítězkou 15. ročníku Miss Czech Republic se stala studentka Adéla Štroffeková (21). Českou republiku bude reprezentovat...

Silničářští popletové pobavili Mohelnici. Zpackaný nápis zaujal každého

Zpackaná dopravní značka pobavila Mohelničany. Silničáři při stříkání nápisu na asfalt otočili šablonu a vytvořili...

NASA ukázala, co byste viděli před možná nejbolestivější smrtí ve vesmíru

Superpočítače lze využít ke zpracování zajímavých úloh. Vedle hledání nových molekul pro léky, předpovídání složitých...