Dobrodružný výlet. Pěkné skalní bludiště v Saském Švýcarsku si užijí i děti

Labské pískovce nejsou jen kolmé stěny a úžasné vyhlídky, které vám prezentují turistické prospekty. Mimo ně se pyšní také dalšími útvary, kam se cizinci moc nehrnou, a kde drtivě dominují domácí němečtí výletníci. Takový místem je i parádní skalní bludiště u Langenhennersdorfu.
Některé zdejší průchody zvládnete zcela pohodlně.

Některé zdejší průchody zvládnete zcela pohodlně. | foto: Jakub Hloušek, pro iDNES.cz

Horší počasí na nedělní výpravu si nešlo vybrat. Všude kolem se povalovala šedivá mlha, jemně mrholilo a vlhká zima zalézala pod bundu. Předpokládal jsem, že venku budeme sami, ale rozlehlé parkoviště u hlavní silnice nad severovýchodním okrajem vesnice Langenhennersdorfu bylo z poloviny obsazené. Odpoledne se pak zaplnilo natolik, že auta zabrala i kus přilehlé louky. Stejný nápad evidentně dostalo dost lidí.

Parkoviště představuje hlavní východisko do Nikolsdorfských stěn (Nikolsdorfer Wände). Ty patří k méně známým oblastem Saského Švýcarska. Nikolsdorfské stěny se nacházejí na levém břehu Labe, jižně od Königsteinu a mimo území národního parku. Největším zdejším lákadlem je právě skalní labyrint (Felsenlabyrinth Langenhennersdorf). Teplá zima bez mrazů, suché předjaří i celý podzim jsou vhodnou dobou k jeho návštěvě. Zároveň si labyrint perfektně vychutnáte, když je venku škaredě a doma vládne nuda.

Nádvoří v úvodu labyrintu. Vpravo je vchod, vlevo východ.

K úpatí pahorku s labyrintem směřuje z parkoviště zelená značka. Během cesty vedle nás zastavilo auto místní správy a pohodový chlapík nám vtiskl do ruky plánek labyrintu. Jak jsme pochopili, zrovna byl doplnit prospekty do schránky u rozcestí pod bludištěm.

První metry stoupání do nevýrazného tuctového kopce se nic zvláštního neděje. Ale na jeho vrcholu se rozprostírá malá pískovcová kra. Z kdysi ohromného jednolitého kusu horniny postupně vznikla nepřehledná soustava tunelů, puklin i temných škvír uvnitř útesů.

Největší dětské hřiště Saského Švýcarska

První masivní blok pískovce v předpolí bludiště se výstižně nazývá Strážce labyrintu (Labyrinthwächter). Za ním se otevře malé nádvoří sevřené kamennými stěnami. Labyrintem vede prohlídková trasa, kterou vyznačují bílé šipky a očíslované orientační body. Ačkoli rozloha labyrintu je velmi malá, skutečně tady není problém na chvilku zabloudit.

Labyrint u Langenhennersdorfu se často považuje za skalní město. To je trochu nadnesené. Spíše připomíná tajuplný pískovcový hrad.

Hned z nádvoří se prohlídková trasa po žebříku vyšvihne rovnou do těsné černé průrvy. Nadšeně se hrnu kupředu a rychle zjišťuji, že se do ní prostě nevejdu. Dál to opravdu nejde, potupně couvám ven. Naštěstí do nitra bludiště vedou z bočních stran alternativní vstupy. Flexibilně si tedy vytváříme vlastní trasu prohlídky.

I přes úvodní propadák jsem si ve štěrbinách, slujích a jeskyních užil tělocviku dost. Pokud trpíte klaustrofobií nebo jste méně ohební a korpulentnější, tak rozhodně nezoufejte. Labyrint si totiž pohodlně obhlédnete z vrcholových ploten. Každopádně se tu pohybujte opatrně. Během zimy chodby sice efektně ozdobí ledopády, nicméně v tmavých prostorách a mezi listím lehce uklouznete.

Nejvíce labyrint potěší děti, kterým nabízí pořádné dobrodružství. Tolik prolézaček na jednom místě totiž ve městě opravdu nenajdou. I proto tvoří drtivou většinu návštěvníků rodiny. A děti to umějí využít, naprosto spontánně se tu vyválejí v bahně, loužích i listí. Na vhodné oblečení, kterému trocha toho bláta neuškodí, koneckonců apelují i informační materiály pro turisty, které tento skalní labyrint trefně označují za „největší dětské hřiště Saského Švýcarska“.

Labyrint u Langenhennersdorfu se těžko porovnává. Z našich pískovcových labyrintů jsem zatím navštívil Toulovcovy maštale, bludiště na Ostaši a u Mšena. Každé z nich je jiné. I to zdejší je nenapodobitelný originál. A od ostatních se markantně liší. Mně hodně vzdáleně připomenulo Toulovcovy maštale, ale v mnohem rozsáhlejší verzi.

Liduprázdná stezka

Z labyrintu pokračujeme k severu po žluté. Ta se vzápětí nakrátko spojí se zelenou. Zvolna postupujeme okolo rozlámaných stěn, hranatých věží i gigantických kvádrů pískovce, které se v hluboké minulosti odtrhly od mateřské kry a pak se posunuly po svahu dolů. Oproti bludišti je tady úplně pusto. Kromě úzké pěšiny připomíná jedinou lidskou aktivitu prázdné horolezecké tábořiště pod ohromným převisem.

Labské pískovce uchvátí i za nevlídného počasí.

Klesáme do tmavé rokle, kde mapa zobrazuje jeskyni Kleiner Kuhstall (Malý kravín). Název jeskyně zřejmě vychází ze srovnání se známým skalním útvarem Kuhstall, který je populárním výletním cílem Saského Švýcarska. Pokud vás výlet ke Kuhstallu zajímá, přečtete si: Labské pískovce z německé strany. Unikátní tramvají po Saském Švýcarsku.

Kleine Kushstall není tak impozantní. Traduje se, že uvnitř jeskyně během válek místní obyvatelé ukrývali svůj dobytek. Ale původní vstupní portál byl zřejmě uměle rozšířen, jelikož vypadá jako pravidelný čtverec.

Skromné divadlo v přírodě během zimní pauzy

Na přilehlé loučce se pak nachází malé divadlo v přírodě. Od něj se ještě držíme žluté a za průrvou se skalním oknem se nedaleko tábořiště za Nikolsdorfem napojujeme na neznačenou lesní cestu. U ní mapa zobrazuje vyhlídku. Realita je rozpačitá. Přilehlé stromy dost povyrostly a hodně zaclánějí. V mlze přece jen rozeznáváme obrysy ohromné pevnosti nad Königsteinem.

Brzy za vyhlídkou se lesní cesta spojí se zelenou a po ní se okolo labyrintu pohodlně vracíme zpět na parkoviště. Když se vydaří počasí, tak nádhernou tečku za výletem do skalního labyrintu učiní blízký vrchol Bernhardstein, kde se před vámi otevře úchvatné panorama stolových hor.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

Může se hodit

Pro motoristy je ideálním východiskem parkoviště u silnice S169 z Bielatalu do Pirny. O něco blíže k Bielatalu se pak na křižovatce za západním okrajem vesnice Langenhennersdorfu nachází autobusová zastávka (Abzweig Labyrinth Langenhennersdorf) linky VVO číslo 245, která propojuje Pirnu s Rosenthalem. Frekvence spojů je v zimním období nízká. Během hlavní sezony se situace může změnit a není vyloučena ani lepší provázanost se spoji z Königsteinu i našeho Děčínského Sněžníku. Jízdní řády si případně nastudujete zde www.vvo-online.de.

Základní informace o skalním labyrintu vám poskytne web Saského Švýcarska. Na stránkách zároveň objevíte další skvělé tipy k výletům na německé straně Labských pískovců.

Podrobnosti o pískovcovém labyrintu i méně známých výletních cílech v okolí blízkého dvouměstí Bad Gottleuba-Bergiessel získáte zde.

Autor: , pro iDNES.cz

Nádraží Praha Vršovice

  • Nejčtenější

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  14.6 17:33

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Obézní žena žádá sedadlo v letadle navíc, teď chce delší pásy v autech

9. června 2024

Influencerka Jaelynn Chaney, na internetu známá jako Jae Bae, často bojuje za práva nadměrně...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Turisté si už stěžují na turisty. Řecko řeší, co s davy lidí na dovolených

14. června 2024  14:45

Řecké úřady musejí řešit některé dopady nadměrného turismu, pokud chtějí zaručit budoucnost tomuto...

Mrtvá těla v klecích pod stromem. Bali skrývá hřbitov, kam vás pustí jen mafie

8. června 2024

Na indonéský ostrov Bali míří ročně miliony turistů. Ačkoliv by se mohlo zdát, že všechna místa už...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Rekordy podzemního světa. Nejrychlejší metro uhánělo i přes 400 km/h

11. června 2024

Metra jsou asi ten nejefektivnější způsob hromadné přepravy lidí uvnitř velkého města. Tedy, pokud...

Rady od cestovatelů na dovolenou: zážitky si nekupujte a cestujte nalehko

15. června 2024

Prázdniny jsou na obzoru, spousta lidí už odpočítává hodiny do okamžiku, kdy konečně vyrazí na tu...

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  14.6 17:33

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Turisté si už stěžují na turisty. Řecko řeší, co s davy lidí na dovolených

14. června 2024  14:45

Řecké úřady musejí řešit některé dopady nadměrného turismu, pokud chtějí zaručit budoucnost tomuto...

Čech absolvoval přes 650 letů. Nejkrásnější jsou Cookovy ostrovy, říká

14. června 2024

Premium Jiří Spolek zažil pokus o únos v Peru i veliké cestovatelské štěstí v Istanbulu. Cestování je pro...

Do Itálie se nevrátím, tady vše funguje lépe, říká dcera Petra Hapky

Dcera slavného českého hudebníka Petra Hapky (†70) Petra (41) žila od 3 let s matkou v italském Římě. Ve 29 letech se...

Koupil byt i s nájemníkem a zdražil o sedm tisíc. Chce výnos 4,5 procenta

Seriál Našel jsem si nájemní byt, ve kterém bydlím několik měsíců. Platím 17 tisíc korun za nájem a k tomu měsíční poplatky za...

Čekám na transplantaci, ale dám přednost mladým, říká herec Zdeněk Žák

Herec Zdeněk Žák (71) si nikdy moc nepřipouštěl své zdravotní problémy. Nemoci přecházel a k doktoru se nehnal, až...

Za srážku vlaků únava nemohla, ukázalo šetření. Strojvůdce si chybu uvědomil

Strojvedoucí havarovaného rychlíku RegioJet, v kterém minulý týden zemřeli v Pardubicích čtyři lidé, si těsně před...

Jen ať mě kritizují, moje šperky vydělávají, říká zpěvačka Lucie Bílá

Zatím jí to pořád zpívá, ale i Lucie Bílá (58) si uvědomuje, že jednou její kariéra skončí. Hlava ji z toho ovšem...