Spojené arabské emiráty: celá řada světů v jednom

  11:20aktualizováno  11:20
- Výlet do světa budoucnosti, takřka celá Asie najednou, směsice nejmodernější architektury a techniky se starobylými tradicemi a rigidními náboženskými zákony, střet i soužití Západu a islámu, tím vším se mohou pro jen trochu vnímavého návštěvníka stát Spojené arabské emiráty. Země, která má krásné pláže obklopené luxusními hotely, nádherné moře, jež na mnoha místech pod svojí hladinou ukrývá barevný svět korálů a ve vnitrozemí moře písečných dun, je ale nejzajímavějším lidským společenstvím, které ji obývá. Emiráty, jedna ze zemí, jež pohádkově zbohatly na těžbě ropy, jsou totiž jedinečnou ukázkou multikulturní společnosti, která se ve světě příštího tisíciletí zřejmě i pro nás stane normou.
A právě arabské emiráty jsou ukázkou všech předností, ale i problémů takového uspořádání. Když začaly v sedmdesátých letech do emirátů téci plným proudem miliardy dolarů z prodeje ropy, otevřela se bouřlivě rozvíjející země přílivu levných pracovních sil z Indie, Pákistánu, Bangladéše, Filipín a dalších asijských zemí. I díky nim se během tří desetiletí stalo pouštní království moderní zemí s dálnicemi, mrakodrapy, hypermarkety a továrnami s nejnovějšími technologiemi. Jako vše má i toto své ale. Dnes tvoří přistěhovalci ze všech koutů Asie podstatnou část obyvatel země, v některých velkých městech dokonce převažují. Ulice metropolí jako Dubaj, Abú Dabí nebo Šardžá jsou už dnes na mnoha místech indickými, pákistánskými či filipínskými městy. Během několika hodin lze například v Dubaji vidět restaurovanou pevnost, která ukazuje, jak se v emirátech žilo před začátkem těžby ropy, popít čaj s pákistánskými dělníky, navštívit indické zlatnictví, pobavit se o životě na Filipínách s hotelovou recepční a nakupovat v obchodním domě s místními Araby. Emiráty vám během krátkého okamžiku ukáží svoji dvojí tvář - z jedné strany je tu na arabský svět nevídaná tolerance k cizím vlivům a zvykům, na druhé cílená snaha o udržení vlastní národní identity. Turista je zde prakticky neomezeným pánem, kterému v liberálnějších emirátech, jako je například Dubaj, dopřejí bikiny, alkohol a noční život. Hudební rozhlasové stanice, které jakoby vysílali někde z Anglie, však chytíte všude. Mimo prostor vymezený turistům však vládne korán, který určuje celý běh společnosti. Tomu se musí různou měrou podřídit všichni přistěhovalci. Obyvatelé emirátu si svoji kulturu pečlivě střeží. Jakákoli historická stavba je úzkostlivě opatrována a tam, kde se nezachovaly, staví se znovu. Zemi železobetových skvostných mrakodrapů, betonových sídlišť, luxusních vil a dálnic vládne stále muezín z věže mešity. Absolutistické monarchy s pohádkovými paláci pak místní Arabové berou jako danou věc. Ostatně i na ně z pohádkového ropného bohatství nemálo zbude. Šejchové a boháči, pracující denně s počítači, chodí dál se šátkem na hlavě ve svých tradičních bílých oblecích, připomínajících noční košili a nadšeně sledují závody velbloudů, nebo si džípem zajedou lovit se sokoly v poušti. Za pasem ale už mají nepostradatelný mobilní telefon. Spojené arabské emiráty jsou zemí, kde vedle sebe lze vidět hned několik tak různých světů, jako jen na málo jiných místech planety. Už tím jsou fascinujícím místem.

Může se hodit

NA CO SI DÁT POZOR

Před odletem si zjistěte, do kterého z emirátů zavítáte. Míra po evropsku chápané svobody se totiž emirát od emirátu výrazně liší. Zatímco v Dubaji není problém si jít večer někam zatancovat, o pár kilometrů vedle v emirátu Šardža můžete tak leda do čajovny a alkohol vám nenalejí vůbec nikde.

NÁKUPY

Výhodné nákupy zlata, pokud nenakupujete na kila, jsou ve své podstatě pověrou. Zlato je zde jen o málo levnější, prodává se zde totiž s vyšší ryzostí, než je v Evropě obvyklé. Podle odborníků je však vysoká ryzost u šperků spíše nevýhodou. Stejně jako u dalšího zboží platí u zlata smlouvat, smlouvat a hodně vybírat. Vyplatí se i nákupy ve větších skupinách - obchodníci potom výrazně ochotněji slevují. Jdete-li nakupovat, hned ve druhé větě vysvětlete, že nejste Rusové. Hodně tím ušetříte. Do emirátů se jezdí v zimě, kdy je zde sice dráž, ale teploty jsou přijatelné. V létě sice ušetříte, ale upečete se.

JAK SE TAM DOSTAT

Do Spojených arabských emirátů pořádá zájezdy mimo jiné i Čedok (tel.: 0800 112 112 nebo 02/24 19 71 11).

Moderní stavba

Odpočívající velbloudi

Spojené arabské emiráty nabízí nepřebernou škálu tváří.

K oblíbeným kratochvílím místních obyvatel patří sokolnictví.

Po krátké instruktáži si sami můžete vyzkoušet pobyt ve světě ticha.

Jedno ze zdejších nákupních center.

Autor:

Nejčtenější

Hitlerovo Orlí hnízdo i nejčistší jezero v Evropě najdete v Berchtesgadenu

Zrcadlící hladina jezera Obersee

Orlí hnízdo - proslulou Hitlerova pevnost Kehlsteinhaus, termální prameny a solné doly. Jedno z nejhlubších a...

Skleník v chrámu Notre-Dame. Odvážný architektonický návrh budí vášně

Katedrála Notre-Dame by mohla mít zahradu pod skleněnou střechou

Architekt Vincent Callebaut má odvážnou vizi rekonstrukce Notre-Dame. Z poničené střechy gotické katedrály chce udělat...

Léky, kosmetika, notebook. Jak zabalit kufr do letadla a projít kontrolou

Ilustrační snímek

Místo pro vysněnou dovolenou je vybrané, termín dohodnutý, letenky koupené. Zbývá jediné: sbalit si kufr. Co do něj,...

Sto kilometrů pěšky osamoceným Slovenskem vás donutí rozjímat

Přechod z Dukelského průsmyku do nejvýchodnějšího bodu Slovenska. Budete tu...

Přechod mezi Dukelským průsmykem a horou Kremenec, nejvýchodnějším bodem Slovenska, je dlouhý téměř přesně sto...

Prázdné a nenápadné pláže ve Španělsku. Tady jste možná ještě nebyli

Playa de la Bolonia, v pozadí je vidět písečná duna.

Ačkoli se Španělsko řadí mezi nejnavštěvovanější země světa, stále se na jeho pobřeží najdou místa, kde se nebudete...

Další z rubriky

OBRAZEM: Originální výstava ukazuje život ve východním Berlíně v době NDR

Návštěvníci německé metropole mají unikátní možnost nahlédnout do každodenního...

Návštěvníci německé metropole mají unikátní možnost nahlédnout do každodenního života občanů ve východním Berlíně v...

OBRAZEM: Kolumbijská řeka, kterou protéká duha, byla pod dohledem kartelů

Kolumbijská řeka Caňo Cristales

Na okraji amazonského pralesa v kolumbijském národním parku Serrania de la Macarena teče unikátní řeka „pěti barev“...

Dunajec si vyžádal lidský život, v řece se utopil polský vorař

Prielom Dunajce patří mezi krajinově i vodácky nejhezčí místa na Slovensku.

Polský vorař nepřežil pád do řeky Dunajec na slovensko-polském pomezí. Informovala o tom ve středu slovenská Horská...

Najdete na iDNES.cz