Spojené arabské emiráty: celá řada světů v jednom

  11:20aktualizováno  11:20
- Výlet do světa budoucnosti, takřka celá Asie najednou, směsice nejmodernější architektury a techniky se starobylými tradicemi a rigidními náboženskými zákony, střet i soužití Západu a islámu, tím vším se mohou pro jen trochu vnímavého návštěvníka stát Spojené arabské emiráty. Země, která má krásné pláže obklopené luxusními hotely, nádherné moře, jež na mnoha místech pod svojí hladinou ukrývá barevný svět korálů a ve vnitrozemí moře písečných dun, je ale nejzajímavějším lidským společenstvím, které ji obývá. Emiráty, jedna ze zemí, jež pohádkově zbohatly na těžbě ropy, jsou totiž jedinečnou ukázkou multikulturní společnosti, která se ve světě příštího tisíciletí zřejmě i pro nás stane normou.
A právě arabské emiráty jsou ukázkou všech předností, ale i problémů takového uspořádání. Když začaly v sedmdesátých letech do emirátů téci plným proudem miliardy dolarů z prodeje ropy, otevřela se bouřlivě rozvíjející země přílivu levných pracovních sil z Indie, Pákistánu, Bangladéše, Filipín a dalších asijských zemí. I díky nim se během tří desetiletí stalo pouštní království moderní zemí s dálnicemi, mrakodrapy, hypermarkety a továrnami s nejnovějšími technologiemi. Jako vše má i toto své ale. Dnes tvoří přistěhovalci ze všech koutů Asie podstatnou část obyvatel země, v některých velkých městech dokonce převažují. Ulice metropolí jako Dubaj, Abú Dabí nebo Šardžá jsou už dnes na mnoha místech indickými, pákistánskými či filipínskými městy. Během několika hodin lze například v Dubaji vidět restaurovanou pevnost, která ukazuje, jak se v emirátech žilo před začátkem těžby ropy, popít čaj s pákistánskými dělníky, navštívit indické zlatnictví, pobavit se o životě na Filipínách s hotelovou recepční a nakupovat v obchodním domě s místními Araby. Emiráty vám během krátkého okamžiku ukáží svoji dvojí tvář - z jedné strany je tu na arabský svět nevídaná tolerance k cizím vlivům a zvykům, na druhé cílená snaha o udržení vlastní národní identity. Turista je zde prakticky neomezeným pánem, kterému v liberálnějších emirátech, jako je například Dubaj, dopřejí bikiny, alkohol a noční život. Hudební rozhlasové stanice, které jakoby vysílali někde z Anglie, však chytíte všude. Mimo prostor vymezený turistům však vládne korán, který určuje celý běh společnosti. Tomu se musí různou měrou podřídit všichni přistěhovalci. Obyvatelé emirátu si svoji kulturu pečlivě střeží. Jakákoli historická stavba je úzkostlivě opatrována a tam, kde se nezachovaly, staví se znovu. Zemi železobetových skvostných mrakodrapů, betonových sídlišť, luxusních vil a dálnic vládne stále muezín z věže mešity. Absolutistické monarchy s pohádkovými paláci pak místní Arabové berou jako danou věc. Ostatně i na ně z pohádkového ropného bohatství nemálo zbude. Šejchové a boháči, pracující denně s počítači, chodí dál se šátkem na hlavě ve svých tradičních bílých oblecích, připomínajících noční košili a nadšeně sledují závody velbloudů, nebo si džípem zajedou lovit se sokoly v poušti. Za pasem ale už mají nepostradatelný mobilní telefon. Spojené arabské emiráty jsou zemí, kde vedle sebe lze vidět hned několik tak různých světů, jako jen na málo jiných místech planety. Už tím jsou fascinujícím místem.

Může se hodit

NA CO SI DÁT POZOR

Před odletem si zjistěte, do kterého z emirátů zavítáte. Míra po evropsku chápané svobody se totiž emirát od emirátu výrazně liší. Zatímco v Dubaji není problém si jít večer někam zatancovat, o pár kilometrů vedle v emirátu Šardža můžete tak leda do čajovny a alkohol vám nenalejí vůbec nikde.

NÁKUPY

Výhodné nákupy zlata, pokud nenakupujete na kila, jsou ve své podstatě pověrou. Zlato je zde jen o málo levnější, prodává se zde totiž s vyšší ryzostí, než je v Evropě obvyklé. Podle odborníků je však vysoká ryzost u šperků spíše nevýhodou. Stejně jako u dalšího zboží platí u zlata smlouvat, smlouvat a hodně vybírat. Vyplatí se i nákupy ve větších skupinách - obchodníci potom výrazně ochotněji slevují. Jdete-li nakupovat, hned ve druhé větě vysvětlete, že nejste Rusové. Hodně tím ušetříte. Do emirátů se jezdí v zimě, kdy je zde sice dráž, ale teploty jsou přijatelné. V létě sice ušetříte, ale upečete se.

JAK SE TAM DOSTAT

Do Spojených arabských emirátů pořádá zájezdy mimo jiné i Čedok (tel.: 0800 112 112 nebo 02/24 19 71 11).

Moderní stavba

Odpočívající velbloudi

Spojené arabské emiráty nabízí nepřebernou škálu tváří.

K oblíbeným kratochvílím místních obyvatel patří sokolnictví.

Po krátké instruktáži si sami můžete vyzkoušet pobyt ve světě ticha.

Jedno ze zdejších nákupních center.

Autor:

Nejčtenější

KVÍZ: Lidé pro ně i umírají. Jak dobře znáte státní vlajky?

Víte, který stát má na své vlajce kalašnikov?

Jsou jedním z nejvýraznějších symbolů každého státu. Některé vlajky pozná na první pohled téměř každý, jiné se dají...

Slavný cestovatel Miroslav Zikmund slaví sto let, svůj věk bere jako dar

Miroslav Zikmund

Při dvou cestách projel Miroslav Zikmund Asii, Afriku i Ameriku. Je absolutní systematik, jeho život má pevně daný...

Místo prosecca si dám radši pivo, říká nejlepší someliér na světě

Nejlepší sommeliér světa za rok 2018 Eros Teboni miluje ryzlinky a jihotyrolská...

Víno má podle něj hlavně vzbuzovat silné emoce. A o vínu umí Ital Eros Teboni vyprávět tak, že odložíte skleničku a...

Lyže v Německu, postel v Česku. Zkusili jsme lyžování na Velkém Javoru

Lyžování na Grosser Arber stojí za to i v pozdějších odpoledních hodinách, kdy...

Moderní lanovky, sjezdovky všech obtížností, výborné sněhové podmínky obvykle až do dubna a perfektní zázemí. To jsou...

Je to drahé, ale luxusní. Výlet za tři stovky na Dlouhé stráně na běžkách

U horní nádrže přečerpávací elektrárny Dlouhé stráně

Utrácet nehorázné sumy na sjezdovkách se stalo samozřejmostí, zatímco na běžkách je u nás zvykem jezdit zadarmo. Ne...

Další z rubriky

Čína uzavřela Tibet cizincům, bojí se nepokojů při výročí povstání

Fotograf Kevin Frayer z Getty Images fotil každoroční shromáždění tibetských...

Čínské úřady zakázaly cizincům vstup do Tibetu a začnou je tam znovu pouštět až začátkem dubna. Zákaz potvrdily...

VIDEO: Jako olympionici. Ledovou dráhu v Innsbrucku využívají i turisté

Sportovci trénují na ledové trati u Innsbrucku.

Pokud se chystáte do Tyrolska a máte rádi sport, naplánujte si cestu do Innsbrucku. Stojí tam jediná ledová dráha v...

OBRAZEM: Dvacet míst, kam se nikdy nepodíváte, i když stojí za to

Ostrov North Brother, USA: Méně než kilometr od manhatanského shonu leží tajmný...

Na světě jsou místa, kam chtějí skoro všichni. A pak jsou taková, která lákají jen hrstku turistů, protože jsou děsivá,...

Najdete na iDNES.cz