Baňa patřila především k ruské vesnici. V dřevěných srubech se lidé nejen zbavovali nečistot, ale také se tam léčili. Na peci v malé místnosti ležely rozpálené valouny, které se polévaly vodou. Ta se stříkala také na horké dřevěné zdi, čímž vznikala pára.
Pro zdravotnické účely se využívala zejména takzvaná černá baňa, kdy se pára mísila s kouřem. Právě kouř má prý antiseptické účinky a ničí veškeré choroboplodné bakterie a mikroby. Tento způsob lázně je dosud oblíben v ruské provincii, zejména na Urale a v západní Sibiři. Na vesnicích, kde jsou koupelny dosud velkou neznámou, "baňa" stále slouží svému původnímu účelu.
První městské veřejné parní lázně vznikly v Rusku počátkem 17. století a byly společné pro muže, ženy a děti. V komunistickém Rusku bylo společné mytí přísně zakázáno. Dnes závisí na zákazníkovi a také na ceně, které kategorii dá přednost. V Moskvě nabízejí relaxaci v tradiční ruské lázni desítky firem.
Nejslavnějším "očistným domem" jsou už asi 105 let staré Sandunovské lázně. Postavil je herec a klaun carského divadla Sila Sandunov, který byl vypuzen z Petrohradu a v Moskvě se musel živit podnikáním. Jeho lázně si oblíbila vybraná společnost a dodnes je to jedno z nejžádanějších míst pro setkání ruské politické a intelektuální elity.
Návštěvu "baně" málokdo bere jen jako hygienickou proceduru. Je to rituál, který prý patří k ruské povaze. Kožené sedačky, broušené lustry, zrcadla, gobelíny a obrazy, které zdobí "Sanduny", nesou dodnes stopy přepychu, jejž si Sandunov přál nabídnout svým klientům.
Každý návštěvník je vítán osobně. Jeho oblečení je pečlivě uloženo v šatně a cenné věci v trezoru. Zákazník dostává klobouček, prostěradlo, trepky a ručník s firemním označením, může si objednat nápoje a občerstvení a je mu přidělen umývač či myčka, případně masér. Klient a mycí specialista musí být stejného pohlaví. Proceduře mytí předcházejí nejprve tři až čtyři minuty v parní kabině a pak práce na těle žínkou z lýka. Seance mytí a mýdlové masáže trvá 30 až 40 minut. Procedura stojí od 300 do 4000 rublů (400 až 5500 korun) v závislosti na službách.
Ruská baňa se od finské sauny liší především tím, že v napařovací místnosti je vlhko. Na zdi se obvykle stříká výtažek z eukalyptu, máty, jedle, jalovce či lípy. Hlavní je metlička z větví břízy, dubu, jeřabiny a podobně. Větvičky prý mají nesmírně léčebné účinky. Umývač odborně šlehá klientovo tělo metličkou a v tom prý spočívá hlavní zázrak ruské baně. Tvrdí se, že březová metlička odstraňuje bolest v kloubech, hojí veškeré záněty a vyčišťuje kůži. Dubová metla má prý vynikající preventivní účinky na kůži a normalizuje tlak, lípová metlička dokáže odstranit bolest hlavy a chřipková onemocnění.
Další rostlinná "šlehadla" pomáhají napravit potíže s páteří, průduškami, nervy a podobně. Lázeň je prý jedinečným lékem na kocovinu. Milovníci "bani" jsou přesvědčení, že prakticky všechny nemoci lze buď vyléčit, nebo jim předejít návštěvou ruské parní lázně. Ruská "baňa" je zejména mezi muži spojována s hojným pitím piva, ale také vodky. Jak tvrdí znalci poměrů, "baňa je pro Rusa totéž, co pro Čecha hospoda". Ačkoli specialisté nedoporučují spojovat pobyt v páře s alkoholem, patří to k tradicím, stejně jako šlehání metličkami.