Neděle 23. ledna 2022, svátek má Zdeněk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 23. ledna 2022 Zdeněk

Divoká příroda i pláže jen pro vás. Algarve, dovolená snů

Nádherné pláže pod strmými, okrově zbarvenými útesy, krásné krajinné scenérie i zajímavá místa v blízkém okolí. To vše nabízí Algarve, jednička mezi turistickými oblastmi Portugalska. A na mysu Sagres si přiblížíte dobu, kdy Portugalsko ovládalo velkou část tehdy známého světa.

Pobřeží mezi Armaçao de Pera a Carvoeirem | foto: Vít Štěpánek, pro iDNES.cz

Algarve sice patří mezi portugalskými provinciemi k nejmenším (5 400 km²) i nejméně osídleným (jen 450 tisíc obyvatel) oblastem, ovšem v zahraničním cestovním ruchu zaujímá první místo. Ze všech návštěvníků Portugalska jich každoročně stráví dovolenou právě na Algarve více než 40 procent. Důvody jsou nasnadě: region má ze všech částí pevninského Portugalska nejpříjemnější podnebí, relativně teplé moře a také krásné pobřežní scenérie.

Písek na východě, skály na západě

Pobřeží Algarve se táhne v délce necelých 200 kilometrů od řeky Guadiany, která tvoří španělskou hranici, až k mysu sv. Vincence (Cabo de São Vicente) na samém jihozápadě země. Turistické resorty, zaměřené v první řadě na britské návštěvníky, se dnes rozprostírají po celé délce pobřeží.

Fotogalerie

Písečné pláže se snadným vstupem do vody najdete spíše ve východní části, mezi největším městem Faro a španělskou hranicí, což jsou oblasti vyhledávané nejčastěji rodinami s dětmi. Naproti tomu ve střední a západní části Algarve očekávejte typické okrově zbarvené útesy výšky až několika desítek metrů, které vytvářejí charakteristické, nezaměnitelné scenérie. Pobřežní krajinu této části Algarve nelze zaměnit s žádným jiným evropským pobřežím.

Na mnoho pláží zejména západního Algarve je obtížný přístup. Budete se k nim muset spouštět po krkolomných stezkách mezi útesy, na některé se dá projít jen skalním tunelem nebo se budete muset brodit zónou příboje. Někde dokonce vede na pláž výtah a nemálo algarvských pláží je přístupných pouze z moře, tedy lodí. Námaha ale stojí za to, pokud budete chtít, tak hlavně na západě oblasti si určitě najdete tu "svoji" pláž, kde budete skoro sami.

Od poustevny podél útesů

Dobré seznámení s pobřežními scenériemi centrálního Algarve poskytne pěší výprava nad pobřežím od poustevny Nossa Senhora da Rocha, umístěné na uzounkém skalnatém výběžku u moderního letoviska Armação de Pêra. Kostelík je sice miniaturní, ovšem řádně starobylý – v předsíni objevíte sloupy s vizigótskými hlavicemi – a je od něj krásný výhled do všech stran.

Pláže pod útesy u letoviska Alvor

Pláž Amado u obce Carrapateira

Neznačená pobřežní stezka vedoucí k západu se vine nad útesy a otevírají se z ní fantastické pohledy na rozeklané útesy i na izolovaná skaliska, o něž se rozbíjí příboj. Postupně pod sebou uvidíte několik malebných pláží, ke kterým ovšem nelze sejít. Přístupná je teprve pátá zátoka (počítáno ve směru od kostela) s krásnou pláží opět sevřenou skalami.

Tip na dovolenou

Také byste se chtěli podívat do krásných míst Portugalska? Vyberte si ten pravý zájezd na Dovolená.iDNES.cz

Podle času a chuti můžete pokračovat dál k západu, zase vysoko nad útesy, až k pláži Praia da Marinha, přístupné po schodech. Mnozí ji považují za nejkrásnější na Algarve díky pitoreskním útesům a nádherné vodě, jejíž barevné tóny přecházejí od tyrkysové při pobřeží linii až po tmavě modrou dále do moře. Zpět k poustevně se musíte vrátit stejnou cestou.

Nad pobřežím centrálního Algarve

Na nejvyšší horu Algarve

Směrem do vnitrozemí, k severu, se krajina Algarve zvedá jen pozvolna. Jakmile se odchýlíte od pobřeží, tak turistického cvrkotu rapidně ubývá a brzy narazíte na typické rysy venkovského života - skupinky důchodců v černém vysedávající ve stínu stromů, partičky hrající místní variantu petanque a výrostky brázdící vesnické ulice na hlučných skútrech.

Od severněji ležícího kraje Alentejo odděluje západní část Algarve vysočina Serra de Monchique, porostlá eukalypty, korkovými duby, kaštanovníky i borovicemi. Čerstvý vítr a díky nadmořské výšce i nižší teplota působí, že za horkých letních dní tu bývá mnohem příjemněji než u rozpáleného pobřeží. Dobrým východištěm do oblasti je městečko Monchique (500 m), stulené mezi masivy kopců Picota (773 m) a Fóia (902 m).

Výstup k vyhlídkové věži na vrcholu Picoty trvá asi hodinu a nejde to jinak než pěšky – odměnou budiž, že tam budete skoro jistě sami. Naopak na Fóiu vede silnice, díky níž je nahoře přece jen větší návštěvnický provoz. Vrchol samotný sice zaujímá vojenská základna, ovšem výhledy jsou z různých míst při výstupové silnici stejně velmi pěkné – za jasného počasí spatříte široký kus pobřeží kolem města Portimão a často lze dohlédnout až na mys Sagres.

Výhled z hory Fóia k jihu, v pozadí město Portimao

Kamenný ukazatel pod vrcholem hory Fóia

Dál už je jen moře

Mytické místo Algarve představuje mys Sagres. Jde o zajímavou geografickou polohu, u Sagres se totiž pobřeží láme v pravém úhlu ze západního směru k severu, a mys tak tvoří spolu se sousedící výspou, mysem sv. Vincence, nejjihozápadnější okraj Evropy. Snad ještě důležitější ale je skutečnost, že mys Sagres zřejmě sloužil jako jedna ze základen portugalského prince Jindřicha Mořeplavce (1394–1460), který odtud měl organizovat objevné výpravy na neznámé oceány. Není sice úplně jasné, co všechno se tenkrát na Sagresu nacházelo, informace o existenci "námořní akademie" někteří historici totiž zpochybňují, přesto je nesporné, že Sagres hrál významnou roli v době, která nakrátko katapultovala Portugalsko mezi světové velmoci.

Samotný mys Sagres je jako pravidelný obdélník, vymezený kolmými, asi 50 metrů vysokými útesy. Přístup na mys střeží pevnost, po zaplacení nevysokého vstupného můžete celý výběžek obejít a pokochat se výhledy na všechny strany. Těm samozřejmě dominují nekonečné mořské pláně, na severozápadním obzoru spatříte mys sv. Vincence s mohutným majákem. A uvnitř pevnosti si můžete šlápnout na slavný oblázkový "kompas", obří růžici o průměru 43 metrů.

"Kompas" a část pevnosti na mysu Sagres

Laguna u pláže Bordeira na západním pobřeží

Divočina na západním pobřeží

Do pobřeží Algarve, které se táhne severně od mysu sv. Vincence, téměř neustále buší divoký atlantský příboj. Je to docela jiná podívaná než mnohem lépe chráněné pláže na jižním úseku Algarve. I přístup k vodě je tu omezený a moře samozřejmě zůstává i v létě dost studené.

Divoké západní pobřeží u obce Carrapateira

Podél této části pobřeží, zvané Costa Vicentina, vede silnice N268 a z ní nečetné odbočky k moři. Doporučujeme zajet alespoň do vsi Carrapateira, asi 25 kilometrů severně od Sagresu, a odbočit k pobřeží právě tady. U pláže Bordeira totiž najdete chráněnou lagunu s vyhřátou vodou, oddělenou od pobřežní linie pásem písečných dun. A za nimi je už slyšet ten pravý Atlantik - divoký, bušící do skal a s bílými hřebeny vln, mezi nimiž je občas vidět plachty surfařů. (Přečtěte si: "Nejkrásnější pláže Atlantiku i skvělé ceny. To je podzimní Costa Vicentina".)

Může se hodit

Doprava na Algarve
Pravidelné letecké spojení do Fara, jediného letiště v oblasti, z Česka neexistuje. Nečetné charterové lety obvykle nedávají smysl finančně, a tak při individuální cestě nejspíš vezmete zavděk nízkonákladovými společnostmi. Ryanair (www.ryanair.com) provozuje několikrát týdně přímé lety do Fara například z Lipska či Memmingenu. S easyJetem (www.easyjet.com) lze letět z Prahy s přestupem v Londýně či Paříži.

Doprava v oblasti

  • Autobusy sice jezdí po Algarve docela často, ale v jízdních řádech není snadné se vyznat, proto je nejjednodušší a často i nejlacinější variantou půjčené auto. Výpůjčku auta si zařiďte předem na internetu, např. prostřednictvím spolehlivého brokera Holiday Autos (www.holidayautos.co.uk); na letišti ve Faru nabízí služby mnoho firem.
  • Půjčovné za auto patří na Algarve k nejnižším v Evropě, dejte si ale pozor na dvě věci. Půjčovny zde často aplikují politiku "full to empty", tedy auto dostanete s plnou nádrží a máte jej vrátit co nejprázdnější – cenu za nádrž benzinu ovšem hned při převzetí musíte zaplatit (bez ohledu na to, zda ji celou projedete), a to včetně tučného příplatku.
  • Dálnice vedoucí podél pobřeží je zpoplatněná elektronickým mýtným a jinak na ní platit nelze. Pokud chcete tuto dálnici využít (je to o dost rychlejší), musíte při přebírání auta zaplatit ještě nevratnou kauci na mýto ve výši zhruba 20 eur.

Užitečné weby

Autor: pro iDNES.cz

Praha na dlani. Podívejte se na ni z ptačí perspektivy

  • Nejčtenější

Prázdná letadla nad Evropou. Proč létají, i když na tom všichni tratí?

Tisíce poloprázdných nebo úplně prázdných letadel přeletěly v uplynulých měsících nad Evropou a svým způsobem zcela...

Hotelová legenda Švýcarska. Přepych, který neodolatelně láká světové celebrity

Premium Švýcarský Gstaad je jedním z těch VIP středisek, kam jedete, když chcete ukázat, že si to můžete dovolit. Epicentrem...

Skoro jako v Alpách. Vyzkoušeli jsme lyžování na nejvyšší hoře Šumavy

Velký Javor, německy Grosser Arber, dává lyžařům ochutnat kousek alpské atmosféry s nejmodernějšími technologiemi...

Na co zírá mašinfíra SPECIÁL: Projeďte si nejstarší linku pražského metra

Seriál Speciální díl našeho seriálu Na co zírá mašinfíra vás tentokrát zavede hluboko pod zem. Díky podpoře pražského...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Do Lundenburgu! Poznáte nádraží podle názvů z dob Rakouska-Uherska?

Do roku 1918 měla většina železničních stanic a zastávek svoje názvy nejprve v němčině a až poté v češtině. V...

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

  • Další z rubriky

Hotelová legenda Švýcarska. Přepych, který neodolatelně láká světové celebrity

Premium Švýcarský Gstaad je jedním z těch VIP středisek, kam jedete, když chcete ukázat, že si to můžete dovolit. Epicentrem...

Je fajn se ztratit, máš-li na to čas, říká lékař a cestovatel Julius Lukeš

Premium Občas mu jde při cestování o krk, ale na všechny zkušenosti se dívá s nadhledem a humorem. „I na těžkosti se snažím...

Kam za exotikou v nejistých dobách. Některé destinace nikdy nezklamou

Premium Již dva roky trvající koronavirová krize přinesla hodně nejistot. Jednou z nich je dilema, kam vycestovat na dovolenou,...

Přinesl jste nám naši minulost, děkovali mu. Fotograf miluje Asii už 50 let

Premium Fotograf a cestovatel Zdeněk Thoma se déle než půl století vydává východním směrem. Učarovaly mu země východní Asie....

Praktiky ve vile Playboy: orgie, orální sex se psem i ošklivé prostitutky

V novém dokumentu Secrets of Playboy (Tajemství Playboye) promluvily bývalé playmates o praktikách ve vile zakladatele...

Sineád O’Connorová šla na pohřeb syna v teplákovce, do rakve dala cigarety

Sedmnáctiletý syn Sineád O’Connorové (55) spáchal začátkem ledna sebevraždu. Zpěvačka skončila následně v péči...

Survivor: Nahota i pomlouvání Pazderkové za jejími zády, že je labilní

Po odstoupení zpěváka Vojtěcha Drahokoupila kvůli psychickým potížím ze show Survivor se diváci dočkali i prvních...

Sedmikrásky k obědu, nákup z popelnice. Výměna se nesla v režii eko páru

Podobný věk, naprosto odlišný životní styl. Tak nějak by se dala shrnout nejnovější Výměna manželek, ve které se sešly...

Pořízková ukázala vrásky a šediny. Stárnoucí ženy z médií téměř vymazali, říká

Pavlína Pořízková (56) se pochlubila neretušovanou fotkou s odrůstajícími šedinami. Podle české topmodelky je přirozené...